Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

Rząd Beaty Szydło otwarty na merytoryczną debatę

Zbigniew Kuźmiuk, 09.01.2016
1. Wczoraj w Kancelarii Premiera odbyło się zapowiadane od dwóch tygodni spotkanie premier Beaty Szydło, wicepremiera Mateusza Morawieckiego, ministra finansów Pawła Szałamachy i ministra Henryka Kowalczyka z ponad 100 przedstawicielami przedsiębiorstw i organizacji handlowych w sprawie tzw. podatku od supermarketów.
Przypomnijmy, że według projektu rządowego tym podatkiem w wysokości 2% od obrotów, miała być objęta tylko sprzedaż detaliczna w sklepach o powierzchni przekraczającej 250 m2.
Dochody z tego tytułu w 2016 roku zostały ustalone w wysokości 2 mld zł i wpisane do budżetu państwa na ten rok, choć tzw. podatek od supermarketów ma obowiązywać dopiero od 1 marca.
2. Premier Szydło w swoim wystąpieniu podkreśliła, że nowe obciążenie podatkowe ma na celu oprócz przyniesienia dodatkowych dochodów podatkowych do budżetu, także wyrównanie szans pomiędzy wielkimi sieciami i sieciami dyskontów, a mniejszymi przedsiębiorstwami handlowymi, a także wsparcie dla rodzimych producentów żywności, którzy sprzedają swoje produkty głównie w lokalnych sklepach małych i średnich przedsiębiorstw.
Podatek ma również na celu doprowadzenie do efektywnego opodatkowania sieci wielkopowierzchniowych, które unikają pełnego opodatkowania w Polsce, transferując część zysków za granicę, a w konsekwencji powstrzymania ekspansji sklepów dyskontowych i wielkich zagranicznych sieci sklepowych.
Bowiem jeszcze w 2008 sklepy małoformatowe w Polsce stanowiły jeszcze 51% wszystkich placówek handlowych, a według szacunków na koniec 2015 roku tego rodzaju sklepy stanowiły już tylko 37% wszystkich sklepów.
3. Co może wywołać zdziwienie podczas debaty nie ujawnił się żaden przeciwnik tego dodatkowego podatku, nie protestowali przeciwko niemu nawet przedstawiciele największych sieci handlowych.
Generalnie jednak krytykowana było koncepcja uzależnienia płacenia tego podatku w zależności od wielkości sklepu, preferowano i to zdecydowanie podatek od wielkości obrotów przy zastosowaniu kwoty wolnej i z użyciem progresywnej stawki podatkowej (czyli rosnącej wraz ze wzrostem obrotów).
Tylko przedstawiciele dużych sieci byli takiemu rozwiązaniu przeciwni, wszystko więc wskazuje na to, że rząd zdecyduje się jednak na stawkę progresywną, ze sporą kwotą wolną od tego podatku, co oznaczałoby, że wiele sklepów małych i średnich nie byłoby objętych w ogóle tym podatkiem.
Uczestnicy debaty proponowali aż 7 progów opodatkowania i maksymalną 4% stawkę podatk, przy czym aby zapobiec dzieleniu podmiotów handlowych, podatek byłyby związany z podmiotem gospodarczym zajmującym się handlem detalicznym określonym numerem regonu.
4. Minister finansów Paweł Szałamacha zobowiązał się do przygotowania nowego projektu ustawy o tym podatku w ciągu najbliższych 10 dni z uwzględnieniem większości uwag zgłoszonych podczas tego spotkania.
Ponieważ większość uczestników spotkania wypowiedziała się za podatkiem progresywnym, z pewną kwotą wolną od opodatkowania, wszystko wskazuje na to, że te postulaty zostaną właśnie przyjęte.
Rząd premier Beaty Szydło pokazał w ten sposób, że chce dyskutować z przedsiębiorcami w Polsce i w porozumieniu z nimi ustalać najważniejsze rozwiązania, które określają warunki ich funkcjonowania w naszym kraju.
Co więcej jest otwarty na ich merytoryczne postulaty i potrafi zrezygnować z pomysłów, które były prezentowane w kampanii wyborczej w sytuacji kiedy środowisko przedstawi rozwiązania lepsze, bardziej sprawiedliwie rozkładające dodatkowe ciężary podatkowe.
  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 1964
Domyślny avatar

borsuk

09.01.2016 18:48

no proszę a więc można dla dobra RP. Zamiast nowoczesnego Pierdu Pierdu (tzw. słodkopierdzącego naPOmpowanego do granic przyzwoitości inaczej Bankorysia), konkrety!
Zbigniew Kuźmiuk
Nazwa bloga:
Blog autorski
Zawód:
Zbigniew Kuźmiuk
Miasto:
Radom

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 6, 026
Liczba wyświetleń: 10,476,830
Liczba komentarzy: 15,962

Ostatnie wpisy blogera

  • Premier Tusk ochoczo zabrał się za odbieranie wiarygodności sygnaliście, więc prokuratura Żurka niczego nie wyjaśni
  • Wrócił Tusk, wracają pomysły poniesienia wieku emerytalnego, likwidacji 13.i 14.emerytury,cięć w programie 800 plus
  • Pod presją przedsiębiorców minister Domański zrezygnował z obejmowania systemem SENT odzieży i obuwia

Moje ostatnie komentarze

  • Ja jestem teraz posłem do polskiego Sejmu  a w Parlamencie europejskim pracowałem do roku 2009
  • Jak dogonimy Niemcy pod względem poziomu infrastruktury technicznej i społecznej to wtedy zaczniemy mieć budżety zrównoważone. Pozdrawiam

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • Kogo my mamy za prezydenta?
  • Czy śmierć Andrzeja Leppera spowoduje polityczne trzęsienie ziemi?
  • Za gaz płacimy jak za przysłowiowe zboże

Ostatnio komentowane

  • Marek Michalski, Czy nie można napisać "świadek" albo "kapuś", w zależności od sytuacji, zamiast "sygnalista"?Proszę się zreflektować, byle nie "ogarnąć".
  • u2, "po 11 godzin dziennie i to przez 7 dni w tygodniu i jednocześnie był zatrudniony w 3. innych palcówkach" Można? Można! U Tuska wszystko jest możliwe :) Dzisiejsze nagłówki krzyczą, że kamaryla…
  • u2, "poniesienia wieku emerytalnego, likwidacji 13.i 14.emerytury,cięć w programie 800 plus " Zawsze jak rządzi gauleiter Tusk to nie ma kasy na nic. Gauleiter Tusk nie wie gdzie są pieniądze…

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2026, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności