Rzeź Woli. Rosjanie w mundurach SS dokonali ludobójstwa

5 sierpnia 1944 r., Brygada SS Oskara Dirlewangera wymordowała na warszawskiej Woli ok. 20 tys. ludzi. W następnych dniach liczba zamordowanych wzrosła do 40-60 tysięcy. To ludobójstwo porównywane jest do Rzezi Wołyńskiej.Zbrodni na mieszkańcach Woli i Ochoty dokonywała nowo utworzona grupa uderzeniowa pod dowództwem SS Gruppenfuehrera Heinza Reinefahrta. W jej skład wchodziły: pułk z brygady SS Rosyjskiej Wyzwoleńczej Armii Ludowej (RONA), dowodzony przez SS Brigadefuehrera Bronisława Kamińskiego – ok. 2 tys. żołnierzy. Pułk SS dowodzony przez SS-Standartenfuehrera Oskara Dirlewangera (dwa bataliony, 3381 ludzi), 2. Azerbejdżański Batalion "Bergmann”, dwa bataliony 111. Pułku Azerbejdżańskiego i 3. Pułk Kozaków – razem ok. 2,8 tys. ludzi; 608. Pułk Ochrony z Wrocławia płk. Willy’ego Schmidta – ok. 600 ludzi.

Niemcy nie ograniczyli się do samych walk z powstańcami. Rozstrzeliwania, które były doraźnym odwetem za wybuch powstania, zaczęły się już pierwszego dnia. Jednak 5 sierpnia wojska niemieckie rozpoczęły wprowadzanie w życie rozkazu Hitlera przekazanego przez Heinricha Himmlera: "Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy"."Rozkazy Himmlera brano dosłownie. Potyczki z obrońcami miasta z Armii Krajowej były działaniem niemal marginesowym, albowiem przez dwa dni Niemcy skupili się na masakrowaniu każdego mężczyzny, każdej kobiety i każdego dziecka, którzy się znaleźli w ich polu widzenia. Nie oszczędzano nikogo – nawet sióstr zakonnych, pielęgniarek, leżących w szpitalach pacjentów, lekarzy, kalek i dzieci”Cywilów mordowano z broni maszynowej lub wrzucano granaty do zamieszkałych domów, które później podpalano. Osoby, którym nie udało się uciec, mordowano, a zwłoki wrzucano do płonących budynków.

Jeszcze tego samego dnia podjęto decyzję o poszerzeniu skali akcji. Ludzi zapędzano na teren dużych zabudowań, placów lub parków i rozstrzeliwano z broni maszynowej. Największe egzekucje miały miejsce koło wału kolejowego przy ul. Moczydło oraz w fabrykach "Ursus" i Franaszka przy ul. Wolskiej.Gruppenfuehrer SS Heinz Reinefahrt skarżył się 5 sierpnia do przełożonych tymi słowami: „Co mam robić z cywilami? Mam mniej amunicji niż zatrzymanych”.Żołnierze metodycznie – dom po domu, ulica po ulicy – dokonywali masowych egzekucji. "Obok Holocaustu jest to największa zbrodnia wojenna, o wszelkich cechach ludobójstwa, dokonana na ziemiach polskich. Według różnych szacunków na małym obszarze jednej tylko dzielnicy w ciągu zaledwie kilku dni zostało zamordowanych od 30 do 60 tysięcy całkowicie bezbronnych ludzi. Pod względem liczby ofiar tę hekatombę - Rzeź Woli - 'przewyższa' tylko Rzeź Wołyńska.

Uwzględniwszy jednak czynnik czasu i miejsca, nie było drugiego takiego wydarzenia w dziejach Polski” – pisał Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, w przedmowie do książki Piotra Gursztyna "Rzezi Woli".„Rzeź Woli jest zbrodnią tym bardziej wstrząsającą, że nigdy nie ukarano winnych, a powojenne losy SS-Gruppenfuhrera Heinza Reinefartha - kata Woli - urastają do jednego z największych skandali zeszłego stulecia. Zbrodniarz mający na rękach krew dziesiątków tysięcy ludzi przez kilkanaście lat był burmistrzem kurortu Westerland na wyspie Sylt w Szlezwiku - Holsztynie, posłem do lokalnego Landtagu, a do końca życia cenionym prawnikiem. Jego bezkarność obciąża nie tylko powojenne Niemcy, ale też władze PRL oraz zachodnich aliantów” – przypomniał Jan Ołdakowski.Główni sprawcy Rzezi Woli nie ponieśli odpowiedzialności sądowej. Bronisław Kamiński został rozstrzelany przez SS 4 października 1944 r. za uchylanie się od wykonywania rozkazów oraz rabunek wartościowego mienia.

Oskar Dirlewanger zginął tuż po wojnie. Gen. Heinz Reinefarth zmarł w 1979 r., nie niepokojony przez zachodnioniemiecki wymiar sprawiedliwości, mimo interwencji ze strony Polski i NRD.Po wojnie Reinefarth zrobił polityczną karierę. W 1951 r. został burmistrzem Westerlandu. Siedem lat później zdobył mandat do parlamentu Szlezwiku-Holsztyna. Urząd burmistrza sprawował do 1963 r., z landtagu odszedł w 1967 r. Potem pracował jako adwokat. Prowadzone przeciwko niemu w latach 60. śledztwo umorzono z braku dowodów.W 2014 r. burmistrz Westerlandu Petra Reiber z wyspy Sylt prosiła Polaków o przebaczenie za krzywdy wyrządzone im przez kata Woli i innych zbrodniarzy nazistowskich...

Źródło :
https://www.tvp.info/33492741/...
https://wpolityce.pl/historia/...
https://trybun.org.pl/2017/08/...
https://tvrepublika.pl/quotmam...
https://naszdziennik.pl/polska...
l

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

25-07-2021 [14:05] - Pers | Link:

Oto konsekwencje Powstania.
Głupi, nieprzygotowany zryw najbardziej patriotycznej młodzieży, której potem zabrakło do walki z bolszewizmem i odbudowy Polski.
Komuś wyraźnie zależało, żeby się pozbyć tych wspaniałych patriotów.
A Stalin patrzył sobie spokojnie zza Wisły i popijał szampana...

Obrazek użytkownika angela

25-07-2021 [15:23] - angela | Link:

Persie, co ty wypisujesz, gdybys mial alternatywę roztrzelania  lub zycia  pod szwabskim batem, to też byś walczył, albo nie, ty pewnie wolisz byc wiecznym wasalem obcych.

Obrazek użytkownika Tezeusz

25-07-2021 [15:54] - Tezeusz | Link:

Perso Angela przestań !

Obrazek użytkownika Pers

25-07-2021 [16:01] - Pers | Link:

angela
Twoja wiedza historyczna jest na poziomie pantofelka.
W dniach 28 listopada – 1 grudnia 1943 roku odbyła się konferencja w Teheranie:
//Ustalono nową granicę wschodnią Polski i ZSRR na tak zwanej linii Curzona.
Rozmawiano także o utworzeniu Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz o Europejskiej Komisji Doradczej, która miała zadecydować o powojennych losach Niemiec; Stalin zażądał dodatkowo wydzielenia sowieckiej strefy wpływów w Europie wschodniej i krajach nadbałtyckich.
Ustalono ponadto, że żadna ze stron nie zawrze separatystycznego pokoju z Niemcami, dążąc do bezwarunkowej kapitulacji i likwidacji III Rzeszy.
Dokonano podziału krajów Europy na alianckie strefy operacyjne – na mocy międzyalianckich uzgodnień Polska znalazła się w strefie operacyjnej Armii Czerwonej.
Ustalono, iż Niemcy zostaną podzielone na strefy okupacyjne, zaś radziecka strefa okupacyjna Niemiec przylegać będzie do Polski, przez którą przebiegały linie komunikacyjne do tej strefy, co de facto przesądzało losy Polski. Ze względu na odbywające się jesienią 1944 roku w USA wybory prezydenckie, na prośbę prezydenta Roosevelta liczącego na głosy Polonii amerykańskiej utajniono postanowienia wielkiej trójki w kwestii polskiej.// https://pl.wikipedia.org/wiki/...

To, jakie były ustalenia Konferencji mogli nie wiedzieć Polacy ale nie dowódcy i politycy w Londynie.
Posiadając taką wiedzę wysyłanie na pewną śmierć kwiatu polskiej młodzieży wygląda na jakąś całopalną ofiarę satanistyczną.

//ty pewnie wolisz byc wiecznym wasalem obcych.//
Nie ośmieszaj się. Jest tu was wielu, którym bardzo się podoba obecność amerykańskich wojsk i całkowite wasalstwo wobec USA.
A teraz wasz Pan sprzedał nas Niemcom i Rosji. 
I kto tu woli być "wiecznym wasalem"?

Obrazek użytkownika Tezeusz

25-07-2021 [17:17] - Tezeusz | Link:

Pers - angelowa nie pij tyle masz rozdwojenie jażni.Sam piszesz do siebie ? Tworki maja urlopy ?

Obrazek użytkownika Niezalogowany

25-07-2021 [20:11] - Niezalogowany | Link:

"wysyłanie na pewną śmierć kwiatu polskiej młodzieży wygląda na jakąś całopalną ofiarę satanistyczną"

Kłamiesz i manipulujesz, ruski trollu.

Roosevelt nie zadecydował, jak zadecydował, bo był jakimś iluminatem-satanistą z kolejnej kremlowskiej bajki teoriospiskowej. Był po prostu otoczony ruską agenturą wpływu: Alger Hiss, Lauchlin Currie, David Niles, Harry Hopkins.

Prawdziwym sługą Szatana był od zawsze Stalin, a prawdziwą ofiarą z ludzi było - między wieloma innymi zbrodniami kremlowskiego imperium zła - masowe morderstwo w Katyniu.

Prorok komunizmu, Marx, był satanistą. Pisał pełne nienawiści i krwawych wizji wiersze adresowane do Szatana:
https://mises.org/library/marx...

Satanizm: tym właśnie jest komunizm i tym jest odwieczny rozsadnik komunizmu, Rosja.

Obrazek użytkownika Pers

25-07-2021 [18:16] - Pers | Link:

niezalogowany
Dlaczego ty minduś nie poszukasz kogoś na odpowiednim poziomie do swoich dyskusji?
Ja się nie nadaję...

Obrazek użytkownika Pers

25-07-2021 [20:21] - Pers | Link:

niezalog
//odwieczny rozsadnik komunizmu, Rosja.//
Od ile wiecznym rozsadnikiem komunizmu jest Rosja?
Marks był niemieckim żydem. Trocki - Bronsztajn był niemieckim żydem.
Lenin był rosyjskim żydem wysłanym z Niemiec do Rosji.
Stalin był Gruzinem. Większość komisarzy sowieckich to byli żydzi.

Nie wychodź na słońce minduś :)))))))))))))

Obrazek użytkownika Niezalogowany

25-07-2021 [21:12] - Niezalogowany | Link:

"Od ile wiecznym rozsadnikiem komunizmu jest Rosja?"

Od krwawej rewolucji. A nawet wcześniej, kiedy "rewolucjoniści" spod sztandaru Marxa podpalali świat.

"Marks był niemieckim żydem. Trocki - Bronsztajn był niemieckim żydem."

Putin jest Żydem?

Obrazek użytkownika Tezeusz

26-07-2021 [06:22] - Tezeusz | Link:

Persik pała z historii w Rosji mieszkali Rosjanie wyznania Mojżeszowego polecam źródła Sowieckie. Kompromitujesz się jak zwykle.

Obrazek użytkownika J z L

25-07-2021 [20:42] - J z L | Link:

  Niezalogowany 

Najlepszą bronią przeciw głupcom jest obojętność, milczenie. Nic w równym stopniu nie zniechęca i nie poniża. Trudno jednak nie ulec pokusie, aby głupca nazwać głupcem

Oriana Fallaci

Obrazek użytkownika Tezeusz

25-07-2021 [15:54] - Tezeusz | Link:

Persik co ty za bajki piszesz mordu dokonali twoi ulubieńcy Sowieci !

Obrazek użytkownika sake3

25-07-2021 [17:12] - sake3 | Link:

@Pers......Myślisz i mówisz jak Michnik.On też krytykował obronę przez Polskę niepodległości,Powstanie Warszawskie,Rzeź Woli jako niepotrzebne zrywy.i konsekwencję patriotyzmu Polaków.Michnikowi udało się tak przez lata ,, naród wychowywać''że dzisiaj mamy młodzież całkowicie inną i innych bohaterów.Dzisiaj już żaden mlody człowiek by kraju nie bronił zajęty brzdąkaniem na gitarze,popijaniem piwska,obscenicznymi przebraniami na paradach nibyrówności i nibytolerancji i chamskim darciem mord na protestach.Gdyby dzisiaj był dzień 1-szy wrzesnia to by wyszli witać Niemców kwiatami.

Obrazek użytkownika Pers

25-07-2021 [20:53] - Pers | Link:

sake3
//Myślisz i mówisz jak Michnik.//
Nie wiem co myśli i mówi Michnik bo go nie słucham i nie czytam.
Każdy zepsuty zegar pokazuje dwa razy na dobę dokładną godzinę.

//Dzisiaj już żaden mlody człowiek by kraju nie bronił//
Moje dzieci z pewnością by broniły, twoje nie wiem.
Widocznie źle je wychowałaś. O ile w ogóle masz dzieci...

Obrazek użytkownika u2

25-07-2021 [16:16] - u2 | Link:

"Pod względem liczby ofiar tę hekatombę - Rzeź Woli - 'przewyższa' tylko Rzeź Wołyńska."

Jak już pisałem na NB, niewiele się pisze o tzw. Operacji Polskiej w latach 1937-38, w której Rosjanie zamordowali setki tysięcy Polaków za to że byli Polakami. Co do Rzezi Wołyńskiej odpowiadają, zgodnie z prawem międzynarodowym, okupanci, czyli Niemcy. Podobnie jak za mord w Jedwabnem.

Obrazek użytkownika Jan1797

25-07-2021 [20:36] - Jan1797 | Link:

niewiele się pisze o tzw. Operacji Polskiej w latach 1937-38, w której Rosjanie zamordowali setki tysięcy Polaków
https://ipn.gov.pl/pl/aktualno...

Obrazek użytkownika Jan1797

25-07-2021 [20:19] - Jan1797 | Link:

Zastanawiający fakt, władze PRL-u posiadały pełne dane na temat Gruppenfuehrera
SS Heinza Reinefahrta i SS-Obergrupenführera Ericha von dem Bacha. Nie sądzę
aby brakowało dowodów ich zbrodni, dlaczego odstąpiono od ścigania? Być może
z tego powodu w wypadku tego drugiego; Historycy zza Odry traktują go w pierwszym
rzędzie jako mordercę Żydów ‒ o Powstaniu Warszawskim piszą zdawkowo.

https://przystanekhistoria.pl/...

Obrazek użytkownika J z L

25-07-2021 [20:45] - J z L | Link:

Obrazek użytkownika Valdi

27-07-2021 [14:40] - Valdi | Link:

Można oceniać Powstanie Warszawskie z różnych punktów widzenia, ale nie z pozycji ZSRR.
Zastanawia mnie co robi administrator Naszych Blogów puszczając nachalną ruską propagandę.