Dwie osoby zatrzymane przez CBA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie oraz społeczny doradca Prezesa NIK zatrzymani przez CBA. Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku.
Funkcjonariusze krakowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku śledztwo dotyczące  składania fałszywych oświadczeń majątkowych przez osobę pełniącą funkcję publiczną.
W toku postępowania śledczy zgromadzili obszerny materiał dowodowy, który został poddany analizie. W związku z powziętymi ustaleniami przeprowadzono dzisiaj dwie realizacje.
Na terenie województwa małopolskiego funkcjonariusze CBA zatrzymali społecznego doradcę Prezesa NIK – Jakuba B. Również na terenie Małopolski, przy współudziale funkcjonariuszy Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów, agenci CBA zatrzymali Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie – Tadeusza G.
Po zakończeniu czynności procesowych mężczyźni zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, gdzie usłyszą zarzuty.
Materiał zgromadzony przez śledczych wskazuje, że Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie kilkukrotnie ujawnił osobie nieuprawnionej informacje, które uzyskał w toku prowadzonych czynności służbowych, przekraczając tym samym swoje uprawniania. Ustalono ponadto, że uzyskawszy informacje o popełnieniu przestępstw nie dopełnił ciążących na nim obowiązków i nie zawiadomił właściwych organów.
Jak ustalono, drugi z zatrzymanych kilkukrotnie posługiwał się poświadczającymi nieprawdę dokumentami w toku prowadzonych rozliczeń z krakowskimi Urzędami Skarbowymi, jak również w celu uzyskania dofinansowania z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.
Śledztwo jest w toku. Planowane są kolejne czynności.

https://www.cba.gov.pl/pl/aktualnosci/4689,Dwie-osoby-zatrzymane-przez-CBA.html

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Ryan

23-07-2021 [20:29] - Ryan | Link:

Panie Banaś, a teraz obiektywnie i prosto!
1. Dostajesz kamienicę w prezencie.
2. Bierzesz dotację z UE na remont, aby powstał dom pielgrzyma.
3. Wynajmujesz ją mafii na dom schadzek za 1/5 ceny - ale nic o tym nie wiesz.
4. Twój syn dostaje pod ten dom kredyt na 2,5 bańki na firmę, która nawet nie ma siedziby.
5. Dom sprzedajesz za zgodą banku - państwowego.
Co tu jest niejasne?!

Obrazek użytkownika RinoCeronte

23-07-2021 [22:52] - RinoCeronte | Link:

No to teraz Banaś założy włosienicę  niczym Jurand ze Spychowa i oto właśnie chodzi. 

Obrazek użytkownika J z L

24-07-2021 [07:40] - J z L | Link:

Syn Banasia jest "społecznym doradcą prezesa NIK" czyli swojego ojca.
Serio?

To tak jakby syn Tuska był asystentem premiera Tuska, albo kot Kaczyńskiego asystentem premiera Kaczyńskiego.

To chyba raczej sprawa dla NIK czy tam nie ma nepotyzmu, a nie dla CBA.

Obrazek użytkownika Jabe

24-07-2021 [10:38] - Jabe | Link:

Społecznym? Przy szalejącym nepotyzmie to podejrzane.

Obrazek użytkownika Jabe

23-07-2021 [22:49] - Jabe | Link:

A pierwszy z zatrzymanych, czyli Jakub B.?

Obrazek użytkownika J z L

24-07-2021 [08:00] - J z L | Link:

A jednak Polska cywilizuje się, bo jeszcze w latach 90 mogło to wyglądać o wiele gorzej -  vide Walerian Pańko prezes NIK za którego kadencji wykryto wały w FOZZ  czy  37-letni inspektor Michał Falzmann 

Obrazek użytkownika Jabe

24-07-2021 [10:36] - Jabe | Link:

Tylko wały pozostały.

Obrazek użytkownika Ryan

24-07-2021 [12:47] - Ryan | Link:

Spokojnie i nie nerwowo. Jeśli zgodnie z Kodeksem Neumanna, Banaś i jego syn będą trzymać z Platformą i TVN, to nie dość, że im włos z głowy nie spadnie, to na dodatek po uzyskaniu błogosławieństwa Kasty zostaną męczennikami reżimu jak Adamczyk

Obrazek użytkownika J z L

24-07-2021 [13:17] - J z L | Link:

"Prokurator Generalny wystąpił do Marszałka Sejmu RP o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa NIK Mariana Banasia" - przekazała w  Prokuratura Krajowa

Obrazek użytkownika Jabe

24-07-2021 [14:24] - Jabe | Link:

Pod jakim zarzutem? Próby zlustrowania prywatnej fundacji rządowych spółek?

Obrazek użytkownika Ryan

24-07-2021 [16:33] - Ryan | Link:

Syn prezesa NIK Jakub Banaś, jego małżonka Agnieszka oraz dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie Tadeusz G. usłyszeli zarzuty - poinformowała Prokuratura Regionalna w Białymstoku. Wobec całej trójki zastosowano poręczenie majątkowe oraz dozór policji.

W przypadku Jakuba Banasia poręczenie wyniosło 150 tys. zł, w przypadku Agnieszki B. - 50 tys. zł, a Tadeusza G. - 70 tys. zł.