"Żyd z pieniążkiem" ma zniknąć z Krakowa

Nigdzie i nigdy na świecie, nawet w Izraelu, wizerunek Żyda - obraz lub rzeźba - nie był traktowany jako znak-symbol szczęścia, powodzenia, sukcesu.
Tak jest od kilku dziesięcioleci tylko w jednym miejscu na ziemi: w rzekomo antysemickiej Polsce.
Kulturowy fenomen. Postać brodatego, ubranego w tradycyjny strój, najczęściej starszego, poważnego Żyda, bez cech karykaturalnych, wzbudzającego szacunek - pochylonego nad monetami lub trzymającego w dłoni pieniądz - funkcjonuje jako talizman gwarantujący finansowy sukces.
Jest to tzw. "Żyd z pieniążkiem".

Niezwykła sprawa: "Żyd na szczęście"! Jak czterolistna koniczyna, podkowa lub bocianie gniazdo.
Miasto Kraków właśnie uznało że "Żyd z pieniążkiem" to antysemityzm. Ponieważ miasto nie ma prawa zabronić sprzedaży obrazków lub figurek Żydów, zapowiada stosowanie innych metod, żeby wprowadzane przez Kraków bezprawie udawało, że jest zgodne z prawem. W Gazecie Wyborczej czytamy, że "w nowych umowach z najemcami, np. prowadzącymi stoiska w Sukiennicach, Kraków będzie zastrzegał, że w asortymencie nie powinny pojawiać się figurki Żyda z pieniążkiem".
Jest to efekt działania histerycznych nadgorliwców - zarówno żydowskich jak i polskich.
W tym samym czasie w Zachodniej Europie i Stanach Zjednoczonych Żydzi są obiektami nienawiści, wrogości, agresji, fizycznych ataków. Ich sklepy, synagogi, instytucje są wandalizowane, napadane, podpalane. Żydzi są także mordowani za sam fakt, że są Żydami. W USA jedenastu Żydów padło ofiarą ataku na synagogę w Pittsburghu (2018), a rok później zamordowany został podczas antysemickiego ataku jeden Żyd a rannych trzech w siedzibie Chabadu w Poway w Kalifornii. W grudniu tego samego roku cztery osoby zostały zamordowane w koszernym sklepie w Jersey City. Podczas święta Chanuki Żydzi byli atakowani na ulicach Nowego Jorku, a w Monsey doszło do ataku nożownika, który ranił pięć osób (jedna z nich zmarła w wyniku obrażeń). Ciągle rośnie liczba ataków na członków chasydzkiej społeczności na Wschodnim Wybrzeżu, a wiosną 2020 roku doszło w żydowskiej dzielnicy Los Angeles w Kalifornii do klasycznego pogromu - po zabójstwie czarnego Georga Floyda przez białego policjanta, czarny motłoch zaatakował żydowskie sklepy i synagogi.
Po ulicach miast Zachodniej Europy od lat przetaczają się wielkie antyizraelskie demonstracje. W USA członkinie Kongresu Rashida Tlaib i Ilhan Omar otwarcie ujawniają swój agresywny antysemityzm. We Włoszech 90-letnia, ocalona z Auschwitz, dożywotnia senator Liliana Segre musi być dzień i noc strzeżona przez policję, ponieważ otrzymała niezliczoną liczbę gróźb pozbawienia życia. W Niemczech nie ma żydowskiej szkoły lub synagogi, która nie musiałby być stale chroniona przez policję. Na amerykańskich uniwersytetach kwitnie radykalny antysemityzm, maskowany jako „antysyjonizm”. W Danii i Szwecji rocznica Kristallnach staje się okazją do antysemickich akcji neonazistów i dewastacji cmentarzy. We Francji Żydzi wielokrotnie padali w ostatnich latach ofiarami morderczych ataków ze strony muzułmańskich imigrantów. Jednocześnie np. francuskie sądy stają po stronie morderców Żydów. Muzułmański imigrant, który zamordował Żydówkę, emerytowaną nauczycielkę, wyrzucając ją z balkonu - został uniewinniony, ponieważ był ... pod wpływem narkotyków.
Tymczasem w Polsce, w Krakowie, w Sukiennicach na straganach stoją figurki Żydów przynoszące szczęście.
Wszyscy znający realia życia w Polsce wiedzą, że Żydom żyje się w Polsce dokładnie tak jak wszystkim obywatelom. Nie ma żadnych różnic. Natomiast, w porównaniu z resztą Europy, Żydom żyje się bezpieczniej niż we Francji, Niemczech, USA czy Wlk. Brytanii.
W Polsce bez przeszkód odradza się żydowska kultura, religia, tradycja. Działają organizacje i instytucje kulturalne (TSKŻ), naukowe (ŻIH), i chroniące żydowską kulturę (FODŻ). Odbywają się liczne (sentymentalne, nostalgiczne i cieszące się wielkim zainteresowaniem) festiwale kultury żydowskiej, powstało imponujące rozmachem Muzeum Polin, a Teatr Żydowski i Cmentarz Żydowski w Warszawie otrzymały w ostatnich latach od państwa polskiego wielomilionowe dotacje. Od roku 1997 gminy żydowskie odzyskują własność przedwojennych żydowskich instytucji i organizacji. 
Polska jest dla Żydów chyba najbezpieczniejszym krajem w Europie. Jedynym realnym, fizycznym incydentem ostatnich kilku lat był pojedynczy rzut kamieniem w szybę synagogi w Gdańsku w roku 2018, wykonany przez człowieka uznanego za chorego psychicznie, który kilka miesięcy wcześniej zaatakował parafię rzymsko-katolicką.
Ponieważ Polska nie pojawia się na "liście Wiesenthala" (wymieniającej antysemickie wydarzenia każdego roku), to histeryczni nadgorliwy nadymają do monstrualnych wymiarów awantury w mediach społecznościowych. Przeprowadzają „badania” poziomu antysemityzmu tak, aby wyniki były porażające. Pod mikroskopem doszukują się antysemityzmu w wypowiedziach polityków i wreszcie - z braku rzeczywistych aktów antysemityzmu - wmawiają antysemityzm figurkom i obrazkom „Żyda z pieniążkiem”, które oskarżają o powielanie stereotypu "żydowskiej chciwości", podczas gdy symbolizują one żydowską fachowość, solidność i wiedzę w dziedzinie finansów i handlu - czym zresztą, w wymiarze historycznym, Żydzi zasłużyli się w dziejach Polski.
W Polsce nie ma agresywnych przejawów antysemityzmu, ofiarą histerycznej nadgorliwości pada więc ten symbol powodzenia, bo histerycy nie mają nic "lepszego". Podobnie jak z braku konfliktów rasowych, ofiarą nadgorliwców "od rasizmu" pada wiersz Juliana Tuwima "Murzynek Bambo".
Ten sam mechanizm: trzeba za wszelką cenę udowodnić, że w Polsce szaleje jadowity antysemityzm. I dochodzi do oczywistych absurdów: według tych oskarżeń, do których miasto Kraków przykłada rękę, Polacy-antysemici tak bardzo nienawidzą Żydów, że aż ... wieszają w swoich domach obrazki Żydów "na szczęście".
W efekcie tego szaleństwa następuje porażająca dewaluacja i trywializacja pojęcia antysemityzmu, bo gdy oskarżenia o antysemityzmem są aż tak BZDURNE, to antysemityzm zaczyna być uważany za BZDURĘ.

https://www.salon24.pl/u/jedrzejewski/1142100,zyd-z-pieniazkiem-ma-zniknac-z-krakowa

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

12-06-2021 [01:39] - Imć Waszeć | Link:

Nie wiem co w tym jest dziwnego. Żydzi zajmujący się pieniądzem w USA nienawidzą Chasydów tak samo jak komuniści. Jest taka hipoteza historyczna, że w USA diaspora olała Karskiego właśnie z tego powodu, że w Ojropie z ręki Niemców ginęli głównie żydzi zasymilowani oraz Chasydzi, czyli samo paskudztwo dla "prawdziwych żydów" (kalka z postkomunistycznej obelgi "prawdziwych polaków").

Obrazek użytkownika J z L

12-06-2021 [06:23] - J z L | Link:

Czy tu chodzi o to aby ta figurka przestała przynosić szczeście? 
Czym jest szczęście? 

Obrazek użytkownika sake3

13-06-2021 [17:49] - sake3 | Link:

@Jz L....... A kto powiedział że ta figurka przynosi szczęście?Czyżby ktoś usiłołuje nam to wmówić,?W realu to wątpliwe szczęście polega na ustawicznych oskarżeniach Polaków o ludobójstwo Żydów,zmuszenie nas do przeprosin i pokory oraz machanie ustawą 447. 

Obrazek użytkownika u2

12-06-2021 [10:56] - u2 | Link:

"z ręki Niemców ginęli głównie żydzi zasymilowani oraz Chasydzi"

Zasymilowani, którzy się nie wyróżniali z tłumu, mieli duże szanse na przeżycie. Niemcy zabili głównie żydów niezasymilowanych, którzy woleli przebywać w ghettach. Byli łatwym celem.

Obrazek użytkownika spike

12-06-2021 [11:10] - spike | Link:

Jest to zjawisko nie tylko niezrozumiałe, ale do tego pogańskie, nie pojmuję, że katolicy mogą wieszać sobie taki obrazek czy figurkę do tego żyda, jak symbol dobrobytu. Sądzę, że ten mit i jakiś tam obyczaj, bo wymyślony dość dawno temu, wymyślili sami żydzi. Przypomnieć należy, że to właśnie z powodu tego gromadzonego z takim pietyzmem "pieniążka", byli wypędzani prawie z każdego kraju, gdzie się pojawiali, tylko Polska ich przyjęła i dała wszystko, by dalej mogli gromadzić "pieniążki", też dzięki temu "zgromadzonemu pieniążkowi". Ktoś powiedział, że lichwę wymyślili żydzi, dołączyli do tego jeszcze jedną cechę, opanowali prawo, już dawno zauważyli, że pieniądze i prawo dają władzę, prawie absolutną, o której marzą i dążą, wg nauki talmudu.

Obrazek użytkownika J z L

12-06-2021 [11:53] - J z L | Link:

Uczciwie powiem że o tych obrazkach czy figurkach dowiedziałem się po raz pierwszy
Nigdy o tym nie słyszałem

Obrazek użytkownika spike

12-06-2021 [12:50] - spike | Link:

Trochę podróżuję po Polsce i nie tylko, często w miejscowościach turystycznych, w sklepach czy straganach z pamiątkami, można takie obrazki zobaczyć, a generalnie, to taki obrazek, niejednokrotnie malowany pędzlem, nazywa się "żyd liczący pieniądze", przedstawia starego ortodoksyjnego żyda, mającego przed sobą palącą świecę, stos monet które liczy, oraz zeszyt, w którym zapisuje ile ich ma. Ta więc, ten obrazek nie ma na celu dawać szczęście, a pokazać jak gospodarować pieniędzmi, by je mieć. Moja krewna, była księgowa miała takie "zawodowe zboczenie", że otrzymaną emeryturę wpisywała do zeszytu, w którym zapisywała wszystkie wydatki, potem bilansowała, tak więc zawsze wiedziała, na każde zapytanie ile ma pieniędzy. Inny krewniak robi podobnie, ale że nowoczesny, więc prowadzi księgowość na komputerze, w odpowiednio 'zaprogramowanym" arkuszu kalkulacyjnym, dzięki temu wie ile ma pieniędzy, ale może poznać różne prognozy ile może oszczędzić, ile będzie musiał wydać w przyszłości, np. na wymianę oleju w samochodzie, wymianę pasków, filtrów itd., wymaga to wyjątkowej dyscypliny zapisów przychodów i rozchodów, ale to korzyści, można coś zaplanować, jak temu żydowi z obrazka :)

Obrazek użytkownika J z L

12-06-2021 [14:35] - J z L | Link:

 Kto pierwszy zrobił z tego obrazka problem i jakiej był narodowości?

Obrazek użytkownika spike

13-06-2021 [10:09] - spike | Link:

problem stworzyli ci, co go wywołali, czyli sami żydzi bez narodowości, bo takiej nigdy nie było i nie ma, nawet święta księga Tora, Stary Testament nie wspomina o takim narodzie, mów jedynie, że wyznawcy Jahwe, żydzi, mają taki taki naród stworzyć - Izrael. Podobnie ma się sprawa z tzw. "antysemityzmem", żydzi z Semitami nie mają nic wspólnego, potomkowie Sema, bo tylko ci są Semitami, gdzieś się zapodziali pośród innych narodów. Znani nam żydzi, z żydami biblijnymi nie mają nic wspólnego, niewiele łączy ich, tylko wiara, a i tak tylko ta część ortodoksyjna, ta świecka wyznaje talmud, sprzeczny z Torą.

Obrazek użytkownika Teutonick

12-06-2021 [21:00] - Teutonick | Link:

Stare powiedzenie mówi "nie rób komu dobrze, nie będzie ci źle"
Jak widać ta stara prawda nadal po latach niekoniecznie dociera do niektórych osobników o wyraźnie masochistycznych skłonnościach, objawiającymi się m. in. tym, jak po staremu niezwykle usłużnie dawaliby się oni owej przesławnej nacji kopać w tę samą część ciała, w którą w rewanżu chętni by ją byli z kolei wycałowywać, pisząc chociażby o jejże sławetnej "fachowości, solidności i wiedzy", którą podobnież miałaby się ona w jakiś tajemniczy sposób Polsce przysłużyć...
Chyba jedyne, co można by podobnie oderwanym od rzeczywistości dziwolągom rzec, to: A dejta ludziska spokój...