Martwe dusze w warszawskim ratuszu

  Wczoraj [9.06.2021] Rafał Ziemkiewicz zamieścił tweet:

  "Najlepsze w tej historii jest, że nikt nie zauważał, że 15 pracowników w ogóle nie istnieje, nigdy się nie pojawiło i nigdy niczego nie zrobiło. Jak w kawale o ludożercach
Cytuj Tweeta
tvp.info 
@tvp_info
· 9 cze
„Pensje fikcyjnych pracowników przelewał na swoje konto” #wieszwięcej https://tvp.info/54251573/wars...
9:28 AM · 9 cze 2021" {TUTAJ}.  

  Dzisiaj w TV Republika znalazłam artykuł na ten temat "Urzednik stworzył 15 fikcyjnych etatów. Pensje pracownuków przelewal na swoje konto" {TUTAJ}.  Dowiedziałam się, że:

  "Urzędnik z Pragi-Północ miał wyłudzać pieniądze z budżetu dzielnicy. Jest podejrzenie, że Mariusz G. stworzył aż 15 fikcyjnych pracowników szkół i dopisał ich do listy płac, a ich pensje przelewał na swoje konto - informuje w środę "SE". Proceder trwał dwa lata.
Sprawę potwierdziła kontrola z ratusza (...)
  - Mariusz G. został natychmiast zwolniony, jeszcze przed zakończeniem kontroli - potwierdza dziennikowi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Ale dyrektor biura Edyta Federowicz pozostała na stanowisku. (...)  Prokuratura sprawdza, jak na konto Mariusza G. trafiło około 300 tys. Łącznie z budżetu biura na różne konta fikcyjnych pracowników zostało wysłanych ponad 700 tys. zł. To również informacja zawarta, w dokumencie z kontroli na Pradze Północ.".

  Od razu przypomniała mi sie powieśc Mikołaja Gogola "Martwe dusze".  Jej głowny bohater:

  "Paweł Iwanowicz ma zresztą spore doświadczenie w robieniu dobrych interesów: najpierw w biurze brał łapówki, później w komorze celnej współpracował z przemytnikami. I tak, choć pochodzi ze zrujnowanej rodziny szlacheckiej, a sam jest najbardziej nijakim w Rosji człowiekiem, uciułał pewien majątek i może zainwestować go w skupowanie za grosze od ziemian martwych dusz. Jemu ten zakup się opłaca: za nowo nabytych chłopów nie musi płacić podatku, a jeszcze otrzymuje od urzędów państwowych spore sumy na ich przemieszczenie, bo w świetle dokumentów oni żyją.
Najistotniejszą korzyścią jest jednak to, że Cziczikow, jako właściciel setek dusz, o których nikt nie wie, że są martwe, korzysta z nieograniczonych kredytów i usłużnej gościnności wszędzie tam, gdzie tylko się zjawi." {TUTAJ}

   Zakończę tę notkę najsłynniejszym cytatem z "Martwych dusz" {TUTAJ}:

  "Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator; ale i ten, prawdę mówiąc, świnia.".

  Pasuje on do urzędników warszawskiego ratusza.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

10-06-2021 [13:36] - u2 | Link:

"Cziczikow, jako właściciel setek dusz, o których nikt nie wie, że są martwe, korzysta z nieograniczonych kredytów i usłużnej gościnności"

A czymże jest reprywatyzacja w Warszawie kamienic jak nie handlem martwymi duszami ? Przecież tam sądy dają wiarę, że ponad 100-letnie osoby żyją i chcą odzyskać swoją własność.

Obrazek użytkownika sake3

10-06-2021 [14:44] - sake3 | Link:

Jakby tak sprawdzić wszystkie ratusze choćby tylko z wielkich miast to kwota wyprowadzonych pieniędzy byłaby astronomiczna,a ilość ,,martwych dusz'' zaludniłaby miasteczko sredniej wielkości.

Obrazek użytkownika Jabe

10-06-2021 [14:58] - Jabe | Link:

Nie wiem, jak to Pani oszacowała, ale proszę łaskawie policzyć przy okazji martwe dusze w ministerstwach i państwowych „spółkach”.

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

10-06-2021 [17:36] - AŁTORYDET | Link:

Żabe, policz sobie sam. Za wczesnej Hanki liczba urzędników w samym tylko ratuszu, przekroczyła 2 tysiące. Koszty utrzymania urzędników w stolicy, pochłaniają 1/4 budżetu. Ponawiam apel, wróć do Polski, a przestaniesz szukać kwadratowych jaj. 

Obrazek użytkownika Jabe

10-06-2021 [20:54] - Jabe | Link:

Ciekawe, o ile zmieniła się liczba urzędników centralnych oraz samorządowych obsługujących centralne zadania.

Obrazek użytkownika Marek1taki

12-06-2021 [08:39] - Marek1taki | Link:

I co? PiS opodatkował samorządy od liczby posiadanych urzędników? Nie sam produkuje w ślad za złymi poprzednikami ustawy na metry żeby ci urzędnicy mieli pretekst do przewalania papierów. I to są kwadratowe jaja.