Zakup tureckich dronów sygnałem dla Bidena i Putina

Kupując od Turcji drony, Polska wyprzedzi Niemcy pod względem zdolności bojowych i wejdzie do ekskluzywnego klubu. Ten „zaskakujący kontrakt” jest sygnałem po adresem Joe Bidena i Władimira Putina – pisze „Die Welt”.

„Polska wchodzi do ekskluzywnego klubu” – powiedziała w wywiadzie dla „Die Welt” Ulrike Franke, ekspertka do spraw bezpieczeństwa z think tanku Europejska Rada Stosunków Międzynarodowych (ECFR).
Autor materiału, warszawski korespondent „Die Welt” Philipp Fritz zwraca uwagę, że Polska będzie po Francji drugim krajem Unii Europejskiej mającym na swoim wyposażeniu drony. Artykuł ukazał się w niedzielę w internetowym wydaniu gazety.
„Prestiż Warszawy w polityce bezpieczeństwa w Europie ogromnie wzrośnie” – ocenia niemiecki dziennikarz przypominając, że Polska należy do niewielu krajów, które przeznaczają na wojsko 2 proc. PKB i wypełniają tym samym zalecenia NATO. „Polski rząd dąży wręcz do podniesienia poprzeczki do 2,5 proc. PKB” – czytamy w „Die Welt”.
Niemcy bez dronów
Zdaniem Fritza zakup dronów ma podkreślić ambicje polskich władz, które chcą być traktowane przez duże kraje Unii takie jak Francja czy Niemcy jako równoprawny partner. „A przecież Niemcy nie dysponują nawet infrastrukturą do użycia dronów” – zauważa autor.
Znaczenie transakcji z Turcją wykracza zdaniem autora poza granice UE. „Jest to też sygnał pod adresem Rosji i USA” – podkreśla korespondent „Die Welt” przypominając, że Polska jest po Arabii Saudyjskiej najważniejszym importerem broni z USA.
Władze Polski niezadowolone z Bidena
Po przejęciu władzy w 2015 roku przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS) polski rząd przy realizacji planów modernizacji armii postawił niemal wyłącznie na Stany Zjednoczone. Władze w Warszawie zdecydowały się na zakup 32 samolotów F-35 za 6,5 mld dolarów.
Inwestycja w tureckie drony ma zdaniem Fritza pokazać Ameryce, że Polska może zmienić dostawcę broni, jeżeli będzie niezadowolona z dotychczasowego partnera.
Fritz wyjaśnia, że władze w Warszawie są bardzo niezadowolone z prezydenta USA Joe Bidena. Po jego decyzji z rezygnacji z sankcji przeciwko firmom budującym Nord Stream 2, zaufanie polskiego rządu do USA zostało poważnie nadwątlone.
Drony odstraszą Rosję?
Zakup dronów jest też sygnałem po adresem Rosji. Kreml znajduje się w centrum polskiej polityki bezpieczeństwa. Polska polityka zakupu broni służy „odstraszaniu Rosji” i zapobieżeniu wojnie hybrydowej – pisze Fritz.
„Die Welt” zwraca uwagę, że drony Bayraktar TB2 doskonale zdały egzamin na terenie Syrii, gdzie były wykorzystywane przez armię turecką przeciwko broni rosyjskiej. „Moskwa z pewnością odnotowała polską transakcję”.
Urlike Franke z ECFR uważa, że deal z Polską jest sukcesem Turcji. Pierwszy raz Ankara sprzedała swoje drony do kraju UE i NATO – podkreśla ekspertka.
Analityk z polskiego think tanku Polityka Insight Marek Świerczyński skrytykował w rozmowie z „Die Welt” ministra obrony Błaszczaka za „impulsywne” podejmowanie decyzji. „Nie dostrzegam strategicznego planu u osób decydujących o zakupach” - mówi. Świerczyński przypomina, że Polska wdraża od 2010 roku własny program budowy dronów. Import z Turcji może wpłynąć negatywnie na polski przemysł zbrojeniowy – ostrzega analityk.
Skala transakcji z Turcją świadczy zdaniem Fritza o współpracy planowanej na dłuższą metę. Autor zwraca uwagę, że kraje UE nie dysponują dronami własnej produkcji.

https://www.dw.com/pl/die-welt-zakup-tureckich-dron%C3%B3w-sygna%C5%82em-dla-bidena-i-putina/a-57721872?maca=pl-Twitter-sharing

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Niezalogowany

31-05-2021 [08:32] - Niezalogowany | Link:

To jest właśnie wielka polityka, nie realizowana na kolanach, jak przymilne łaszenie się totalnej opozycji do Berlina i Kremla. Deal z Turcją to interes ubity przez twardzieli z twardzielami. Sądzę, że to dopiero początek.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

31-05-2021 [13:53] - rolnik z mazur | Link:

@ nielog
Twardziel z twardzielem - dobre. Poprawiłeś mi humor. Pzdr

Obrazek użytkownika mada

31-05-2021 [17:02] - mada | Link:

Skąd wiesz, że nie z twardzielami.  Patrzyłeś im w majtki?

Obrazek użytkownika Ryan

31-05-2021 [16:54] - Ryan | Link:

Ten turecki sprzęt kilka razy pokazał Rosji że ich produkty są dość mało odporne na jego oddziaływanie. To powinno dać do myślenia moskalom. I druga nie wiem czy nie ważniejsza. Turecki sprzęt pokaże USA że nie są jedyną opcją wyboru dla WP. I to wyboru z kierunku który był niekoniecznie promowany w NATO.

Obrazek użytkownika J z L

31-05-2021 [19:10] - J z L | Link:

Rosyjska „prawda” o systemie S-400

Taka sama analiza dotyczy również Polski, jeżeli system S-400 pojawi się w Obwodzie Kaliningradzkim. Tym bardziej, że w tym obwodzie sytuacja jest dla Rosjan o wiele mniej sprzyjająca. Po pierwsze, teren ten jest płaski i pokryty drzewami. Po drugie, praktycznie cały obszar Obwodu Kaliningradzkiego znajduje się w zasięgu samobieżnych systemów artyleryjskich z Polski i Litwy (odległość z północy na południe to około 100 km). Rosyjskie baterie byłyby więc w razie ewentualnego konfliktu narażone na natychmiastowe zniszczenie zaraz po rozpoczęciu pracy przez własne systemy radiolokacyjne (nie mówiąc o wystrzeleniu rakiety). Rosjanie wiedzą oczywiście o takim zagrożeniu i zawsze z bateriami S-300/S-400 rozstawiają kołowe, samobieżne, przeciwlotnicze zestawy rakietowo-artyleryjskie krótkiego zasięgu Pancyr-S1. Ale nie są one jak na razie skuteczne przeciwko ostrzałowi artyleryjskiemu.
Gdyby jednak nawet siłom powietrzno-kosmicznym Rosji udało się w jakiś sposób zabezpieczyć baterie S-400 przed zniszczeniem, to i tak na pewno nie mają one możliwości zwalczania nad Polską wszystkiego, co lata w promieniu 400 km. I nawet jeżeli Rosjanie zastosowaliby swoje najwyższe maszty radarowe o wysokości 36 m, to i tak samoloty F-16 nad lotniskiem 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach byłyby niewidoczne (a więc bezpieczne) dla systemu S-400 do pułapu 8200 m.

https://www.defence24.pl/rosyjska-prawda-o-systemie-s-400

Obrazek użytkownika Centrystka

31-05-2021 [23:59] - Centrystka | Link:

Pamiętasz może kto dawał niesmaczny i upokarzający pokaz łaszenia się i do kogo oraz co z tego wynikło? Dla ułatwienia:polski prezydent do ówczesnego amerykańskiego prezydenta.

Obrazek użytkownika Niezalogowany

01-06-2021 [06:45] - Niezalogowany | Link:

"niesmaczny i upokarzający pokaz łaszenia się"
Na pewno mowa o delegacji opozycji targowickiej (wtedy jeszcze pod wodzą Schetyny) w niemieckiej ambasadzie.

Obrazek użytkownika Centrystka

31-05-2021 [23:59] - Centrystka | Link:

Pamiętasz może kto dawał niesmaczny i upokarzający pokaz łaszenia się i do kogo oraz co z tego wynikło? Dla ułatwienia:polski prezydent do ówczesnego amerykańskiego prezydenta.

Obrazek użytkownika Niezalogowany

01-06-2021 [06:44] - Niezalogowany | Link:

Pamiętam, jak Duda podpisywał dokumenty w Gabinecie Owalnym Białego Domu siedząc przy biurku Trumpa, a Trump czekał stojąc. Pamiętam wycie w GieWu po podpisaniu waznych umów. Pamiętam takie samo wycie w Tefałen.

Obrazek użytkownika Pers

01-06-2021 [07:11] - Pers | Link:

nielogiczny
//Pamiętam wycie w GieWu / Pamiętam takie samo wycie w Tefałen.//

Z niezłych źródeł informacji korzystasz.
Gratulacje!

Obrazek użytkownika Niezalogowany

01-06-2021 [09:54] - Niezalogowany | Link:

Nie korzystam. To wycie rezonatory kremlowskich narracji po prostu wklejały wszędzie w sieci. W zyciu nie zanieczyściłbym się TVNem czy GW.

Obrazek użytkownika Jabe

01-06-2021 [08:50] - Jabe | Link:

A to nie było tak, że prezydentowi Dudzie stołka nie podstawiono, więc podpisywał na stojąco?

Obrazek użytkownika Centrystka

01-06-2021 [23:25] - Centrystka | Link:

A Fort Trump pamiętasz?

Obrazek użytkownika Niezalogowany

02-06-2021 [07:19] - Niezalogowany | Link:

Pamietam. I cieszę się, że Polska otrzymała znacznie więcej niż oczekiwała.

Obrazek użytkownika Centrystka

02-06-2021 [23:30] - Centrystka | Link:

Czego więcej?Obietnic?

Obrazek użytkownika tricolour

31-05-2021 [11:58] - tricolour | Link:

Mnie najbardziej wkurza, że po 11 latach pracy nad krajowym dronem niczego nie ma, a ktoś się wypowiada, że zakup szkodzi krajowej produkcji.

Patałachy do modelarni by poszli, to za rok byłby platowiec choćby do nauki latania i zdalnego sterowania.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

31-05-2021 [13:58] - rolnik z mazur | Link:

@ tricolor 

Widać Turcy mają lepszych inżynierów albo nie gadają tyle tylko robią? Pzdr

Obrazek użytkownika Ryan

31-05-2021 [17:22] - Ryan | Link:

Biden doszedł do władzy, opcja polityczna niewygodna dla naszej władzy
Efekt?
Nie ma ślepego kupowania wszystkiego z USA.
Tureckie drony to sprawdzony w boju sprzęt światowej klasy. Mam nadzieję jedynie że nie będzie to zakup jednorazowy

Obrazek użytkownika Es

31-05-2021 [15:38] - Es | Link:

Należałoby zapytać błaszczaka w jakim stadium są te prace i jak są one wspierane przez mon. Polska firma jest producentem najlepszej elektroniki do tych maszyn i prawdopodobnie w taką zostaną one wyposażone . Nie wiem jak z awioniką i wyposażeniem. Rzeczywiście pracę trwają grubo ponad dziesięć lat,  z efektami w postaci dosyć sprawnych modeli, ale nawiązano współpracę  z izraelskim producentem podobnych maszyn i ....tak dobrze żarło i zdechło.
 Co sięteraz stanie? Ano ludzie od elektroniki machną ręką i pójdą w świat, a historia dronów potoczy się jak te znane: polskiego komputera, radarów itp. To w ramach promowania polskiej myśli technicznej według miłościwie nam panujących. 

Obrazek użytkownika Ryan

31-05-2021 [16:59] - Ryan | Link:

No cóż. Jak ludzie przez prawie 30 lat głosowali na protoplastów "totalnej opozycji" którzy realizowali interesy wszystkich tylko nie Polski i wyprzedali albo zlikwidowali praktycznie wszystko co się dało to i tak trzeba się cieszyć, że przynajmnjej nie zdążyli skasować wszystkiego. Nikt nie odbujuje przemysłu w rok

Obrazek użytkownika Pers

31-05-2021 [15:00] - Pers | Link:

To jeszcze powinniśmy kupić S-400.
Jak twardziele to twardziele.

Obrazek użytkownika Niezalogowany

31-05-2021 [15:23] - Niezalogowany | Link:

"To jeszcze powinniśmy kupić S-400."
Nie powinniśmy. Turcja kupiła je za pieniądze USA by wspomóc rozpracowanie tego systemu przez US Army i stworzenie odpowiedniej antybroni. My możemy spokojnie poczekać sobie na gotowy produkt amerykański, który będzie mógł pokonać te kremlowskie gadżety.

Obrazek użytkownika Ryan

31-05-2021 [16:44] - Ryan | Link:

S-400 jest dobre do odstrzału dzikich kotów
​Na nic więcej sie nie nadaje

Obrazek użytkownika J z L

31-05-2021 [18:44] - J z L | Link:

Jeszcze lepsze na Sylwestra

Obrazek użytkownika Pers

31-05-2021 [20:38] - Pers | Link:

nielogiczny, ryanek & husky
Nie wiedziałem, że wy takie znafcy militariów jesteście.
Tego też uczą was w hasbarze?

Obrazek użytkownika Niezalogowany

01-06-2021 [06:47] - Niezalogowany | Link:

"Tego też uczą was w hasbarze?"

Z instrukcji operacyjnej rosyjskiego trolla:
"Kiedy stracisz już wszelkie argumenty i staniesz pod ścianą, ratuj się, próbując grać wątkami antysemickimi".

Obrazek użytkownika Pers

31-05-2021 [21:28] - Pers | Link:

nielogiczny
//Turcja kupiła je za pieniądze USA by wspomóc rozpracowanie tego systemu przez US Army i stworzenie odpowiedniej antybroni.//

Aha...
Ty masz chyba naprawdę wtyki w wywiadzie, bardzo wysoko.
Ja bym na to nie wpadł.

Obrazek użytkownika Niezalogowany

01-06-2021 [06:46] - Niezalogowany | Link:

W przeciwieństwie do ciebie czytam sprawdzone źrodła i poznaję specyficzne chwyty służb specjalnych.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

31-05-2021 [19:03] - NASZ_HENRY | Link:

Z MON- em jest problem bo inwestuje w  państwowe PGZ, które coś zadeklaruje, ale nie posiada  doświadczenia i kompetencji do budowania dronów..
W Polsce jedynie WB  posiada sprawdzone kompetencje.
Wywiad z prezesem WB - Electronics
http://forsal.pl/artykuly/1401450,prezes-wb-electronics-postepowanie-skierowane-wylacznie-do-pgz-sluzy-eliminacji-konkurencji-wywiad.html

Cieszy jednak, że nie kupiono dronów transportowych bowiem za Tuska kupowano francuskie  helikoptery transportowe ☺☻