Bilans starcia Hamas – Izrael

Hamas próbował zadać mocny cios, ale został „zaskoczony” izraelską odpowiedzią.
Wielu analityków uważa, że Hamas odniósł jednak kilka własnych sukcesów.
Analitycy uważają, że Hamasowi zadano ciężki cios po tym, jak poważnie przeliczył się z izraelską reakcję na ataki rakietowe.
Hamas i Palestyński Islamski Dżihad wystrzelili 4000 rakiet ze Strefy Gazy na terytorium Izraela w mniej niż dwa tygodnie. Izraelski system obrony przeciwrakietowej Iron Dome z powodzeniem zdołał przechwycić większość z nich w powietrzu.
Niemniej jednak 12 Izraelczyków zginęło, a setki zostało rannych. Według ministerstwa zdrowia w Strefie Gazy, po stronie palestyńskiej zginęło około 232 osób. Spośród nich Izrael twierdzi, że co najmniej 150 było bojownikami.
Według dr Harela Choreva, eksperta do spraw palestyńskich i szefa działu analizy sieci w Centrum Moshe Dayan Uniwersytetu w Tel Awiwie, Hamas poniósł znaczne straty podczas tej rundy walk. „Hamas przegrał we wszystkich strategicznych obliczeniach: wiele tuneli w Strefie zostało zniszczonych, a ich siły morskie zostały sparaliżowane” - powiedział Chorev w wywiadzie dla The Media Line.
„Ponieważ szkody są bardzo duże, będzie to lekcja, którą Hamas następnym razem weźmie to pod uwagę. W przeciwieństwie do 2014 [podczas] Operacji Protective Edge, nie byliśmy tak dobrze przygotowani ”.
 Izrael uderzył w sieć podziemnych tuneli w enklawie palestyńskiej, które były używane do ukrywania rakiet i wyrzutni. Rzecznik IDF bryg. Gen. Hadai Zilberman powiedział w środę, że samoloty izraelskich sił powietrznych celowały w 15 km tuneli, zrzucając we wtorek 122 bomby na południową Strefę Gazy. Kiedy Hamas początkowo zaczął wystrzeliwanie rakiet do Izraela w zeszłym tygodniu, błędnie wierzył, że walki potrwają tylko dzień lub dwa, powiedział Chorev.

 „Będzie im bardzo trudno odbudować swoją podziemną infrastrukturę” - stwierdził. „Myśleli, że atakowanie teraz przez izraelskiego premiera Beniamina Netanjahu byłoby niewygodne, a jest wręcz przeciwnie. To było dla niego całkiem dobre pod względem politycznym ”. Dodał, że ciągła strategia Hamasu opiera się na połączeniu taktyki partyzanckiej i bardziej tradycyjnej broni wojskowej, takiej jak rakiety i moździerze. Podczas gdy Izrael odniósł największy sukces w zwalczaniu rakiet i skutecznie namierzył bojowników w Gazie bez konieczności wysyłania sił lądowych, Hamas również odniósł kilka zaskakujących zwycięstw.
Sukcesem Hamasu jest wzmocnienie podziałów między arabskimi i żydowskimi Izraelczykami w całym Izraelu. Zamieszki i niepokoje, które ostatnio obserwowano w kilku miastach, argumentował Chorev, „są głównym atutem Hamasu i są Oni nim całkowicie zaskoczeni i coraz bardziej próbują zaognić sytuację”. Grupa islamistów, która zarządza Strefą Gazy, zdołała również zdobyć kilka punktów w innych kluczowych obszarach strategicznych, w tym podważając Autonomię Palestyńską, która niedawno odwołała wybory parlamentarne na Zachodnim Brzegu. Ponadto udało im się skierować międzynarodową uwagę na kwestię palestyńską. Jeśli chodzi o siłę ognia, Hamas również się rozwinął, według byłego izraelskiego szefa antyterroryzmu.

 „Oczywiście, gdy tempo [startów rakiet] jest większe, a głowica jest większa, wtedy szkody są bardziej znaczące” - powiedział Brig. Gen. (Res) Nitzan Nuriel, członek International Institute for Counter Terrorism w Interdisciplinary Center w Herclijji, powiedział The Media Line.
Nuriel, były dyrektor izraelskiego Biura Zwalczania Terroryzmu, zwrócił uwagę na to, że Hamas opracował ostatnio system, który może wystrzelić wiele rakiet jednocześnie. „Ich możliwości rakietowe, od rozmiaru po zasięg i wymiary głowicy we wszystkich tych obszarach poprawiły się” - powiedział Nuriel.
 „Udoskonalili się dzięki irańskiemu know-how, a także dzięki eksperymentom”. Wiele materiałów wykorzystywanych przez grupę do produkcji broni przechodzi przez przejście graniczne w Rafah, położone między Egiptem a Strefą Gazy. Niektóre z nich to standardowe materiały konstrukcyjne, takie jak rury. „System egipski nie jest tak hermetycznie zamknięty, jak nasza blokada, więc domyślam się, że Hamas organizuje przemyt przez przejście Rafah - powiedziała Nuriel. „Dziesięć procent rur wchodzących do Strefy zamienia się w rakiety albo metal jest topiony, aby nadać mu odpowiedni kształt”. 

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1136664,bilans-starcia-hamas-izrael#logged

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Ryan

21-05-2021 [22:44] - Ryan | Link:

Niezłą nauczkę araby dostały.Długo będą lizać rany
I tylko kota mi szkoda

Obrazek użytkownika Adam66

22-05-2021 [03:52] - Adam66 | Link:

Ktoś kiedyś powiedział, że morze śródziemne powinno być większe i obejmować cały teren Afryki północnej do południwych granic Sahary.  Takia geografia morza rozwiązała by wiele światowych problemów, włącznie z "pandemią"...

Obrazek użytkownika J z L

22-05-2021 [11:06] - J z L | Link:

Biden mówi o warunkach pokoju w Strefie Gazy. Padła też ważna deklaracja
Trwa oficjalne zawieszenie broni w Strefie Gazy. Jak długo uda się ten stan utrzymać? Zdaniem prezydenta USA Joe Bidena trwały pokój w tym regionie nie będzie możliwy bez jednoznacznego poparcia przez sąsiednie państwa prawa Izraela do istnienia. Biden zapewnił też, że nic nie zmienia się, jeśli chodzi o zaangażowanie USA w bezpieczeństwo Izraela.
Rozejm pomiędzy Izraelem a palestyńskim Hamasem - czyli wynegocjowane zawieszenie broni - wszedł w życie w nocy z czwartku na piątek. Mimo to we Wschodniej Jerozolimie ponownie wybuchły starcia między Palestyńczykami a izraelską policją. Rannych zostało 20 osób.
O sytuację w Strefie Gazy był pytany podczas ostatniej konferencji prasowej prezydent Stanów Zjednoczonych. Joe Biden zapewnił, że Partia Demokratyczna nadal popiera Izrael.

- Nie ma zmiany w moim zaangażowaniu w bezpieczeństwo Izraela, kropka. Żadnej zmiany - oświadczył Biden.
Dodał, że w konflikcie między Izraelem i Palestyną jedynym możliwym wariantem porozumienia jest "rozwiązanie dwupaństwowe".

https://wiadomosci.wp.pl/usa-biden-mowi-o-warunkach-pokoju-w-strefie-gazy-padla-tez-wazna-deklaracja-6642332744428224a

Obrazek użytkownika Pers

24-05-2021 [21:01] - Pers | Link:

husky
Czemu nas o tym nie informujesz, że prawie 200 000 protestujących wzięło udział w pro-palestyńskiej demonstracji w centrum Londynu w sobotę po południu, co jest kolejnym wyraźnym sygnałem, że poparcie dla praw Palestyny ​​staje się coraz bardziej powszechne, a syjoniści tracą kontrolę nad izraelską narracją.
Prawdziwą tego konsekwencją jest to, że ludzie zaczną tracić wiarę w rząd i instytucje medialne, które wspierają Izrael, ponieważ bez zaufania imperium nie może propagować swoich kłamstw wobec ludzi, a bez zdolności manipulowania ich propagandą nasi władcy nie mogą rządzić.

Już widzimy, jak ta kampania zarządzania narracją zaczyna kuleć bo główne ośrodki nadawcze pozwalają teraz na poważną krytykę Izraela. Robi się to cynicznie, aby ludzie nie tracili wiary w instytucje propagandowe , ale ma to również realne skutki, które mogą przynieść korzyści prawdziwym ludziom. To jest dobry przykład tego, jak poszerzanie świadomości jest zawsze korzystne, nawet dla najbardziej zdeprawowanych instytucji. Im bardziej opinia publiczna staje się świadoma obelżywej dynamiki władzy imperialnej, tym mniej nadużyć imperium może ujść na sucho. I dlatego z dziką radością obserwuję jak się miotacie :)

W miarę rozpowszechniania się krytyki zbrodniczych czynów Izraela, pojawiają się próby dokładnej analizy roli Izraela na arenie światowej i dlaczego otrzymuje tak duże wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych. Niektórzy mówią, że Izrael jest wasalem Waszyngtonu, służącym jako funkcjonalna amerykańska placówka wojskowa w najbardziej zasobnym w surowce regionie na ziemi. Inni mówią, że jest odwrotnie, powołując się na wpływ lobby izraelskiego w Waszyngtonie. Ja osobiście uważam, że to drugie jest bliższe prawdy.

W scentralizowanym sojuszu sił USA nie ma odrębnych i suwerennych narodów. Wyimaginowane linie między narodami są iluzjami dla naiwnych. Nie odnoszą się one do ponadnarodowego sojuszu plutokratów i agencji rządowych, które faktycznie tym kierują. Sojusz ten skupia znaczną część swojej siły militarnej, finansowej i dyplomatycznej wokół konceptualnego konstruktu znanego jako Stany Zjednoczone, ale faktyczne zachowanie imperium jest określane przez sojusz, a nie przez rząd Stanów Zjednoczonych.
Nie ma prawdziwego „Izraela” czy „Ameryki”, jest tylko jedno imperium. Lobbing, wsparcie finansowe, propaganda, wojna, agresje itp. 

Obrazek użytkownika J z L

24-05-2021 [21:16] - J z L | Link:

Brawo IZRAEL
Brawo USA
​Lać w mordę terrorystów i patrzeć czy równo puchnie

Obrazek użytkownika J z L

24-05-2021 [21:36] - J z L | Link:

Dramat!

Ambasador Palestyny w Polsce domaga się postawienia Netanjahu przed Trybunał w Hadze. "On działa w sposób agresywny"

https://wpolityce.pl/swiat/552191-netanjahu-stanie-przed-trybunalem-w-hadze-jest-agresywny

Obrazek użytkownika Pers

24-05-2021 [21:43] - Pers | Link:

husky
Trybunał w Hadze już otworzył postępowanie w sprawie zbrodni wojennych Izraela.

"Międzynarodowy Trybunał Karny ogłosił wszczęcie śledztwa przeciwko Izraelowi: zarzut dotyczy zbrodni wojennych popełnionych na terytoriach palestyńskich. Decyzja prokuratora generalnego Fatou Bensouda.

Decyzja ta skutecznie kieruje uwagę sądu na kluczowe izraelskie polityki ostatnich lat: powtarzające się operacje wojskowe przeciwko palestyńskim bojownikom w Strefie Gazy, których kulminacją była wyniszczająca wojna w 2014 r., oraz ekspansja osadnictwa żydowskiego we Wschodniej Jerozolimie i na okupowanym Zachodnim Brzegu.
Gdyby śledztwo miało zidentyfikować podejrzanych sprawców przestępstw, prokuratorzy mogliby zwrócić się do sędziów o wydanie międzynarodowych nakazów aresztowania, aby pomóc władzom w aresztowaniu oskarżonych".  https://it.euronews.com/2021/0...

Więc goopio pisku nie rechocz.