Łatwo było bić brawo lekarzom i pielęgniarkom...

Łatwo było bić brawo lekarzom i pielęgniarkom, gorzej z płaceniem składki na ochronę zdrowia
 
1. Po prezentacji programu „Polski Ład' rozgorzała w mediach, w tym głównie społecznościowych, dyskusja dotycząca wielu zaprezentowanych tam rozwiązań, w tym szczególności reformy systemu obciążeń podatkiem od dochodów osobistych (PIT).
Przypomnijmy, że zmiany w PIT, to przede wszystkim podwyższenie kwoty wolnej od podatku z dotychczasowych 3,6 tys zł do 30 tys. zł (a więc blisko 10-krotne), a także podwyższenie z 85 tys zł do 120 tys zł kwoty II przedziału podatkowego, od którego obowiązuje podwyższona 32% stawka PIT (po tej zmianie stawka 17% z I progu dochodowego, będzie obejmowała dochody roczne do 120 tys zł).
Inaczej po zmianach rozliczana będzie składka na ubezpieczenia zdrowotne, nie będzie już odliczania jej od PIT, do tej pory z płaconej przez podatników 9% składki na Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) można było odliczyć od podatku składkę w wysokości 7,75%.
 
2. Właśnie ten brak możliwości odliczenia składki na NFZ od podatku, a także jej urealnienie między innymi dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, wywołuje bardzo negatywne emocje (w tym roku niezależnie od poziomu osiąganego dochodu, płacą kwotę 382 zł czyli 9% od 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a więc kwoty 4,2 tys. zł).
Wprawdzie wszystkie zmiany w podatku PIT spowodują, że będą one korzystne dla wszystkich osób pracujących na podstawie umowy o pracę z wynagrodzeniem do 10 tys. zł miesięcznie czyli 90% wszystkich podatników, w tym 91% emerytów (emeryci otrzymujący świadczenia do 2,5 tys zł będą w ogóle zwolnieni z podatku PIT) ale mimo to media społecznościowe są zalane informacjami jak to osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, będą ją przenosiły za granicę.
 
3. Ba pojawiają się głosy tych zarabiających powyżej kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie, dlaczego mają płacić więcej niż do tej pory na służbę zdrowia, skoro wykupują sobie pakiety pomocy medycznej w prywatnych placówkach ochrony zdrowia i tej publicznej nie potrzebują.
Jakoś łatwo się zapomina liczne sytuacje z początku pandemii koronawirusa, jak osoby z tymi wykupionymi pakietami w prywatnych placówkach ochrony zdrowia, zastawały tam drzwi zamknięte i szukały ratunku w publicznej ochronie zdrowia.
Ba ci z pakietami z prywatnej służby zdrowia w przypadku poważnych chorób, wymagających interwencji chirurgicznej, czy też w sytuacji urazów powypadkowych, natychmiast są kierowani do publicznej służby zdrowia.
Po tych głosach wyraźnie widać, że łatwo było bić brawo lekarzom i pielęgniarkom i całemu pozostałemu personelowi pracującemu w ochronie zdrowia w czasie szczytów zachorowań na Covid-19, w sytuacji kiedy walczyli o zdrowie i życie tysięcy hospitalizowanych pacjentów, znacznie trudniej, regularnie płacić składkę proporcjonalnie do swoich dochodów.
 
4. Przypomnijmy, że w „Polskim Ładzie” znalazły się zobowiązania rządu do znacznego zwiększenia środków na ochronę zdrowia i to w ciągu najbliższych 6 lat.
Podniesienie nakładów na ochronę zdrowia i tak do tej pory znaczące (z 75 mld zł w roku 2015 do 110 mld zł w 2020 roku, a więc o 35 mld zł w ciągu 5 lat), zdecydowanie przyspieszy, w 2023 roku będzie to już 6% PKB czyli około 150-160 mld zł, a w roku 2027 zwiększy się do 7% PKB.
W wymiarze finansowym będzie to kwota przekraczająca 200 mld zł, ze względu na spodziewane przyrosty PKB po przynajmniej 5% rocznie przez najbliższe kilka lat, co oznacza podwojenie nakładów na ochronę zdrowia w Polsce w ciągu zaledwie 7 lat.
Temu poważnemu zwiększeniu finansowania ochrony zdrowia będzie towarzyszyły poważne reformy w tej dziedzinie, w tym powołanie Agencji zajmującej się oceną jakości usług świadczonych przez wszystkie placówki medyczne.
Jednocześnie już od kilku lat i to bardzo wyraźnie rośnie ilość miejsc na studiach medycznych i pielęgniarskich, co daje szansę odbudowania zasobów ludzkich w ochronie zdrowia, co jest warunkiem koniecznym, skrócenia kolejek i poprawy jakości świadczonych usług medycznych.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

18-05-2021 [07:25] - Marek1taki | Link:

PiS realizuje postulat podany do publicznej wiadomości przez poszczących i płaczących rezydentów. Pisałem wówczas co o tym myślę. Krótko: to antyreforma by zamiast oddawać leczenie w ręce lekarzy a płacenie w ręce pacjentów pieniądze oddaje się w ręce korporacji a decyzje o leczeniu w ręce urzędasów.
Zorganizowanie pandemii przyniosło efekt 100.000+ to jak nie wdrażać?

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

18-05-2021 [08:06] - NASZ_HENRY | Link:

Te porządki ze składkami na ochronę zdrowia  to trzeba PiSowi zapisać na plus ☺☻
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

18-05-2021 [08:15] - Marek1taki | Link:

Na plus w sensie pisowskim.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

18-05-2021 [08:30] - NASZ_HENRY | Link:

To co Pan sądzi jako fachowiec o skuteczności   IWERMEKTYNY  i   AMANTADYNY ☺☻
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

18-05-2021 [19:31] - Marek1taki | Link:

Nie leczyłem, ani nawet nie widziałem osobiście ani jednego pacjenta chorego na kowid. O Iwermektynie nie słyszałem. Amantadyna/Viregyt K to stary, sprawdzony lek na ch.Parkinsona i grypę. Na parkinsona jest powszechnie stosowany i prawdopodobnie w tej grupie chorych było mniej zachorowań i ciężkich przebiegów kowida. Dochodza mnie takie informacje na tej zasadzie co telewizja straszy, że ktoś im znany na kowida w szpitalu umarł. Badanie retrospektywne nie byłoby trudne np.wśród pensjonariuszy DPS leczonych Amantadyną na ch.Parkinsona vs. pozostałych i zajęłoby tydzień. Na grypę nie brałbym Amantadyny bo rzadko i zwykle lekko choruję, a nie jest to tak skuteczny lek jak antybiotyki. W grupie ryzyka - ludzie kończą życie często właśnie z powodu grypy i chorób współistniejących - Amantadyna ma sens.
Czy w kowidzie Amantadyna jest skuteczna? Są informacje od dr Bodnara z Przemyśla o skuteczności (potwierdzeniem są kolejki do niego i rekomendacja wyleczonych dla kolejnych pacjentów).
Mój kolega, który chorował na kowid (i było to przewidywalne jak 2x2=4, podobnie jak jego zakwalifikowałbym bez wahania do eksperymentalnego szczepienia) żałuje, że nie wiedział o Amantadynie bo by się nią leczył. Teraz leczy chorych na kowida Amantadyną. Trzeba wziąć pod uwagę kto leczy. Jak ze wszystkim nie wystarczy wziąć przepis na zupę i zapomnieć o wodzie. Trzeba wiedzieć o co chodzi, zbadać chorego, kaszlącego, gorączkującego, czyli zakaźnego, normalnie, bez cyrku, nie bać się, badać może nie w przeciągu ale zadbać o wietrzenie żeby się nie inhalować. Na koniec leczyć go nie tylko na kowid Amantadyną ale i choroby współistiejące. I to skutkuje różnymi wynikami leczenia u różnych lekarzy. I tak samo z badaniami nad lekami w różnych ośrodkach, w badaniach randomizowanych nad np. skutecznością osocza od ozdrowieńców albo Chlorochiną. Nawiasem mówiąc Redemsivir stosowany za ciężkie pieniądze w szpitalach, nie ma udowodnionej skuteczności w leczeniu kowida. Pytałem lekarkę, która ma doświadczenie w leczeniu Redemsivirem WZW typu C czy leczyłaby mnie tym lekiem na WZW C lub kowida i odpowiedź brzmi: nie. Trump dostał właśnie Redemsivir i preparat przeciwciał. Zastosowałbym Amantydynę gdybym był chory na kowida i osocze też bym chciał gdybym się pogorszył (jedno badanie rendomizowane nad nieskutecznością osocza wykazało, że po miesiącu od podania osocze nie działa co mnie utwierdza w skuteczności popartej badaniami nierandomizowanymi).

Obrazek użytkownika tricolour

18-05-2021 [08:40] - tricolour | Link:

Jakie porządki?

Krus zostaje. Księża nie płacą.

Gdzie porządki?

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

18-05-2021 [13:43] - NASZ_HENRY | Link:

Nie wszystko na raz, na krus też przyjdzie kryska ☺☻
 

Obrazek użytkownika Jabe

18-05-2021 [08:10] - Jabe | Link:

Nie żadnej składki, tylko podatku.

Obrazek użytkownika Marek1taki

18-05-2021 [19:36] - Marek1taki | Link:

Składka byłaby od ubezpieczonego a nie od zysków z jego pracy. Powinna uwzględniać czynniki ryzyka jak BMI, nikotynizm, alkoholizm i alpinizm.