Ziemkiewicz krytykuje PiS za etatyzm

Rafał Ziemkiewicz w swoim najnowszym felietonie skrytykował PiS za pomysł narodowego programu zatrudnienia, który w jego ocenie jest etatystyczny.

Rafał Ziemkiewicz skrytykował PiS za jego etatystyczne podejście do państwa(chodzi dokładnie o narodowy program inwestycyjny). Według niego tą drogą PiS nie dokona skoku cywilizacyjnego, który zapowiedział: "Ale w awans cywilizacyjny osiągnięty siłami państwa, obsadzonego nie w roli gwaranta uczciwych zasad gry, ale gracza, i to najsilniejszego, biorącego na siebie funkcję nadinwestora - nie wierzę, i ta niewiara opiera się na licznych historycznych i współczesnych przykładach."- pisze Ziemkiewicz w swoim najnowszym [a]http://fakty.interia.pl/feliet....

A co Ziemkiewiczowi chodzi? O to, że według filozofii PiS to państwa powinno być ośrodkiem modernizacji, a nie przedsiębiorcy. Zdaniem Ziemkiewicz powinno być odwrotnie: "Dla Jarosława Kaczyńskiego i jego ludzi deklarowanym wzorcem jest przedwojenna sanacja i Piłsudski. Wyraża się to nie tylko w niezdrowej fascynacji przypisywaną Marszałkowi maksymą "bić k... i złodziei!", ale także w przekonaniu, że to państwo, nie przedsiębiorcy, powinno stanowić główny motor modernizacji. Nie liczmy na to, że wystarczy dla przedsiębiorczości stworzyć warunki jak w Hong-Kongu czy na Tajwanie, a polski Ford, Gates i przygarść Buffetów objawią się sam. Rząd musi znaleźć nowego Kwiatkowskiego, który wybuduje Gdynię, COP i co tam jeszcze do wybudowania będzie."- pisze.

W takim państwie ogromną pozycję posiadają urzędnicy i jest to według Ziemkiewicza błąd. Jego zdaniem powinno się ograniczać ich pozycję: "A przede wszystkim - do urzędów trafiają od lat masowo kolesie, którzy są za głupi, żeby zarobić w inny sposób, i rodzina musi im coś załatwić przez znajomości; tak się kiedyś niedorobione potomstwo oddawało do terminu u szewca czy kowala.No i tymi kadrami chce PiS uzdrawiać, inwestować, budować? Powie ktoś, że je wymieni. Na kogo? Wybory samorządowe fałszowano w terenie jak chciano, bo PiS nie miał dość działaczy by w każdej komisji dać bodaj jednego "męża zaufania". Skąd weźmie fachowych, uczciwych urzędników w każdym powiecie? Dobierze się z "nawróconych"? Gratuluję."- czytamy.

Autor jednak podkreślił, że wierzy, iż PiS odbuduje w Polsce narodowego ducha i wiąże z tym swoje nadzieje.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika V

21-11-2015 [00:26] - V | Link:

Komunistyczny agent wpływu ziemniakiewicz nic innego nie robi od 8 lat, tylko atakuje PiS i POdstawia nam w mediach wykreowanych przez służby kolejnych bolków.

Obrazek użytkownika Jabe

21-11-2015 [10:46] - Jabe | Link:

Jeden chudy komentarz. Znać, że publika wolała ominąć niewygodny temat.

Obrazek użytkownika Mikołaj Kwibuzda

21-11-2015 [10:56] - Mikołaj Kwibuzda | Link:

Oczywiście, że niewygodny. Każda krytyka PiS wywołuje u żeleźniaków komentarze typu "komunistyczny agent wpływu Ziemniakiewicz" - szkoda czasu i klawiatury.