Prawdą w oczy: Hamas widzi szanse na przyjęcie kontroli

Hamas postawił na przemoc.

Ta bezwzględna terrorystyczna organizacja ma na koncie niezliczone ataki na izraelskich cywilów i trudno uznać jej rządy w Gazie za demokratyczne.Przywództwo Palestyńskie jest w moralnej rozsypce i ma znikomą legitymację społeczną. Ostatnie wybory na Zachodnim Brzegu miały miejsce w 2006 roku.W tym roku prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas ogłosił, że wybory się odbędą, ale je przełożył Gaza jest właściwie ogromnym więzieniem z bardzo trudnymi warunkami życia. Hamas rości sobie prawo do reprezentowania wszystkich Palestyńczyków. Dlatego wykorzystał sprawę starć w Jerozolimie, by o tym przypomnieć.

Polecam ten cenny wpis by przybliżyć prawdziwy cel tej terrorystycznej organizacji.

Prawdą w oczy: Hamas widzi szanse na przyjęcie kontroli

To nie ma nic wspólnego z Sheikh Jarrah.
Chodzi o to, że Hamas widzi szansę na przejęcie narracji i zwiększenie swoich wpływów i kontroli nad Palestyńczykami w Jerozolimie.
W chwili, gdy to piszę, na Izrael spadają rakiety ze Strefy Gazy, a w miastach całego kraju wybuchają protesty. W wyniku tej bezsensownej przemocy zginęli już ludzie, a w ciągu najbliższych kilku dni z pewnością dojdzie do kolejnych. Jako Palestyńczyk mieszkający w Jerozolimie jestem sfrustrowany i zły - i mogę winić jedynie Hamas. Fanatycy, którzy rządzą Gazą żelazną ręką, nie mogą oprzeć się okazji do wzniecenia antyżydowskiej przemocy dla własnych korzyści politycznych. Jeśli w tym procesie giną niewinni Żydzi i muzułmanie, tym lepiej dla nich.
Pretekstem do ostatniej zapory rakietowej i podżegania w mediach społecznościowych jest Szeik Dżarrah, gdzie zaplanowano rozprawę sądową w sprawie toczącego się od dawna sporu prawnego. Była to prywatna sprawa między Żydami, którzy posiadają stary akt własności z 1800 roku, a mieszkańcami czterech domów, którzy mieszkają tam od dziesięcioleci i nie chcą płacić czynszu. Jest to sytuacja, która powinna być rozpatrywana przez lokalny sąd miejski. Taka sytuacja mogłaby się zdarzyć w każdym innym kraju i nie byłoby w tym żadnego interesu publicznego. Ale to jest Jerozolima, więc trzeba patrzeć na wszystko w kontekście sytuacji politycznej. Trzeba też zadać sobie pytanie: kto teraz może zyskać na przemocy politycznej?
Po tym, jak palestyński premier Mahmud Abbas odwołał bardzo oczekiwane wybory, Hamas po prostu zobaczył okazję, której nie mógł przepuścić, wykorzystując sytuację w Szeik Jarrah i już napiętą atmosferę podczas świętego dnia Leylat Al Qadr i Dnia Jerozolimy. Hamas prowadzi obecnie w mediach społecznościowych kampanię wzywającą Palestyńczyków do podżegania do przemocy podczas demonstracji w Jerozolimie i innych miejscach. Zachęca palestyńską młodzież do pozbawienia się życia poprzez rzucanie kamieniami i prowizorycznymi bombami w policję.
Zamieszki pod przywództwem Hamasu przed meczetem Al-Aksa dowodzą, że izraelska policja nie ponosi winy za niebezpieczeństwa uniemożliwiające muzułmanom modlitwę. Hamas podburza tłumy i prowokuje przemoc z zamiarem wrabiania Izraela w czystki etniczne. Właśnie dzisiaj prowokatorzy wypełnili kilka autobusów, aby udać się do Jerozolimy w celu wzięcia udziału w "historycznych" zamieszkach i odpowiedzieć na wezwanie Hamasu do podżegania do przemocy.
Co najważniejsze, przywódcy Hamasu rozkazali wystrzelić setki rakiet w kierunku głównych miast Izraela. Wielu z nich robiło to z zacisza swoich luksusowych willi w Doha, Damaszku lub gdziekolwiek indziej, doskonale wiedząc, że sami są bezpieczni przed jakimkolwiek odwetem. Ważne jest, aby pamiętać, że zamiłowanie Hamasu do mordowania prawie dorównuje ich nieudolności, co jest częściowo powodem, dla którego jedna na trzy ich rakiety rozbija się w Gazie, gdzie jedynymi możliwymi ofiarami są Palestyńczycy. Najwyraźniej ostrzelali również Abu Ghosh, starożytną arabską wioskę.
W tym sporze nie chodzi tak naprawdę o cztery domy we Wschodniej Jerozolimie. Chodzi o to, że Hamas widzi szansę na przejęcie narracji i zwiększenie własnego wpływu i kontroli nad Palestyńczykami w Jerozolimie. Nie kupujcie ich fałszywych wiadomości i nie pozwólcie im rozmyć ich własnej winy. W najbliższych dniach zarówno Żydzi jak i muzułmanie prawdopodobnie zginą, ponieważ Hamas dostrzegł w przemocy polityczne korzyści. Nie zapominajcie o tym.

Źródło: Zebrane wiadomości z ostatnich kilku dni.
https://www.salon24.pl/u/eternity/1134913,prawda-w-oczy-hamas-widzi-szanse-na-przyjecie-kontroli#comment-20752642

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika sake3

15-05-2021 [08:30] - sake3 | Link:

A gdzie Pan widzi miejsce dla Palestyńczyków w tym konflikcie? Gdzie mają żyć ,mieszkać,pracować ci ludzie którym Izrael po kawałek po kawałku zabiera ziemię,wyrzuca z własnych domów,traktuje jak bydło i strzela jak do kaczek?Gdzie mają się podziać? Nawet do meczetu w którym schronili się cywile izraelscy żołnierze wrzucali granaty.Czyżby i tam szukali Hamasu?Świat patrzy na to ludobójstwo w milczeniu więc eksterminacja Palestyny jest bliska.I tylko na pytanie kto tu jest terrorystą nie ma odpowiedzi.

Obrazek użytkownika J z L

15-05-2021 [10:13] - J z L | Link:

Izraelskie Sił Obronne (IDF) wciągnęły oddziały szturmowe Hamasu w pułapkę.
Plan operacyjny był prosty, chodziło o wyciągnięcie z podziemnych tuneli pod bomby, oddziałów szturmowych, które miały zablokować jednostki pancerne IDF.
Hamas za środki na pomoc humanitarną dla mieszkańców Gazy od ONZ i wielu państw Arabskich, UE i USA wybudował podziemną sieć tuneli wzorowaną na tunelach Wietkongu. System tych tuneli nazywany jest „Metro” Hamasu w Gazie.
Wczoraj izraelskie siły zbrojne publicznie oświadczyły, że  wojska lądowe wkroczą do Strefy Gazy.
Wiele mediów  szukających sensacji donosiło o tym, że siły lądowe IDF dokonały inwazji na Gazę. W „Metrze” wywiad Hamasu korzysta z informacji z netu i telewizji. Przemawiając do reporterów Rzecznik IDF generał brygady Hidai Zilberman powiedział, że plany są przygotowywane przez Dywizję Gazy i Dowództwo Południowe, a następnie zostaną przekazane do zatwierdzenia rządowi.
Dowódcy oddziałów przeciwpancernych i szturmowych Hamasu wyszli ze swoich kryjówek i tuneli, szybko stając się celem dla izraelskich myśliwców.
W ciągu ostatnich pięciu dni Hamas wystrzelił tysiące rakiet na cele cywilne w Izraelu. Żelazna Kopuła zapobiegła masowym ofiarom, ale wielu Izraelczyków zostało rannych, są także zabici.
 Hamas zabił również wielu Palestyńczyków, w ciągu 3 dni podczas odpalania rakiet 350 eksplodowało powodując śmierć niewinnych cywilów z Gazy.
Rakiety są wystrzeliwane w pobliżu szkół, przedszkoli, szpitali używając ich jako ludzkich tarcz.

W odpowiedzi IDF rozpoczęło naloty na szereg celów Hamasu, zabijając ich przywódców i niszcząc budynki wykorzystywane do planowania operacji wojskowych. 
A oto materiał filmowy z operacji „Metro”
„...Cel: system tuneli „Metro” Hamasu w Gazie. Operacja: 160 samolotów, czołgi, jednostki artylerii i piechoty wzdłuż granicy. Uderzyliśmy w 150 celów i uszkodziliśmy wiele kilometrów sieci „Metra” Hamasu...”

https://www.salon24.pl/u/r8w8b...
https://twitter.com/i/status/1...
https://twitter.com/i/status/1...

Obrazek użytkownika J z L

15-05-2021 [19:20] - J z L | Link:

Proszę wskazać nam do jakich reguł stosują się Palestyńczycy ?  Gdyż według mnie do żadnych, przy tym pierwsi zaczęli kolejny konflikt.  Czyli, że sami nie przestrzegają reguł, gdyż skrycie morduja kogo popadnie a nożowników uważają za swych bohaterów.  Świadomie - o tym wszyscy wiemy - zaczynają bić się ze znacznie silniejszym przeciwnikiem, a potem oczekują czego ? Niech się raczej cieszą, że ów przeciwnik nie postępuje tak jak oni, gdyż już by nie istnieli w ogóle.

Obrazek użytkownika u2

15-05-2021 [08:31] - u2 | Link:

Zachęca palestyńską młodzież do pozbawienia się życia poprzez rzucanie kamieniami i prowizorycznymi bombami w policję.

W KL Auschwitz-Birkenau "Muzułmanami" nazywano osoby, którym życie było już niemiłe.

Obrazek użytkownika Pers

15-05-2021 [08:44] - Pers | Link:

//Raport wskazuje, że w każdym przypadku Islamska Republika Iranu jest w stanie wystrzelić około 20 000 pocisków przeciw Izraelowi w czasie krótszym niż dwie godziny.
„ W razie potrzeby Iran może wystrzelić 20 000 pocisków w Izrael w mniej niż 2 godziny ” - czytamy w raporcie opublikowanym w czwartek przez rosyjski portal lotniczy  Avia.Pro.
Tekst odnosi się do niedawnej eskalacji napięcia między Izraelem a palestyńskimi grupami ruchu oporu w różnych częściach okupowanych terytoriów palestyńskich, podkreślając, że „ konflikt izraelsko-palestyński wykazał całkowitą bezużyteczność izraelskiej broni ”.
Podkreślając rosnącą potęgę militarną Republiki Islamskiej, w raporcie podkreślono, że reżim Tel Awiwu doskonale wie, że kraj perski jest w stanie przeprowadzić „masowy atak” na ich kluczowe pozycje.
Przerażająca i zaawansowana potęga militarna Iranu wymusiła sojusz USA-Izrael
Źródło, cytując anonimowych ekspertów, podaje też, że „ żaden z istniejących na świecie systemów obrony powietrznej czy przeciwrakietowej nie radzi sobie z jednoczesnym wystrzeleniem 20 tysięcy rakiet ”.
Rosyjski portal dodał, że w obecnym konflikcie zbrojnym Izrael decyduje się nie doprowadzać sytuacji do krytycznego punktu; Cóż, władze izraelskie wiedzą, że po deszczu pocisków i rakiet, które otrzymali od Palestyńskiego Islamskiego Ruchu Oporu (HAMAS) i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu, jednoczesne wystrzelenie 20 tysięcy pocisków przez Iran, stworzy im wielki bałagan.
Od lat Islamska Republika odgrywa kluczową rolę w zakończeniu izraelskiej agresji na bezbronnych Palestyńczyków. Były dowódca irańskich sił IRGC Quds, generał porucznik Qasem Soleimani - zginął śmiercią męczeńską w 2020 roku podczas ataku USA w Iraku - był jedną z kluczowych postaci, która zawsze podkreślała potrzebę walki z reżimem Izraela i pełne wyzwolenie Palestyny, ścieżką, którą z większym rozmachem podążają jego towarzysze." https://www.hispantv.com/notic...

Obrazek użytkownika Pers

15-05-2021 [08:46] - Pers | Link:

Rakieta spadła w okolicach centrum jądrowego w Dimonie. Podejrzewam, że Syryjczycy (Persowie?) chcieli tylko pokazać, że potrafią wysłać tam rakietę, której Izrael nie jest w stanie przechwycić. Takie ostrzeżenie. Na tym etapie eksplozja w tych zakładach byłaby bardzo źle odebrana przez świat.
Jeśli nawet przyjąć, że ta słynna izraelska "kopuła" przechwytuje 90% wrogich pocisków to np. Hezbollah może wysłać w krótkim czasie ok. 150 000 bardzo precyzyjnych rakiet. Nie takich zabawek jak z Gazy. Z tego wynika, że ok 15 000 doleci do celu a to już oznacza całkowitą demolkę Izraela.
Ostrzał z Gazy może być obliczony na uszczuplenie zapasów anty-rakiet Izraela. Z pkt widzenia ewentualnej eskalacji konfliktu to ma sens.

Obrazek użytkownika Pers

15-05-2021 [08:47] - Pers | Link:

Relacje mainstreamu dotyczące eskalacji konfliktu w Palestynie są przewidywalne jak zwykle.
W obliczu izraelskich zbrodni robi się wszystko by maksymalnie umniejszyć winę syjonistycznego reżimy apartheidu, który kradnie ziemie Palestyńczyków już od 73 lat. Nic sobie nie robią z ok 200 Rezolucji ONZ potępiających ten zbrodniczy proceder. Pokażcie mi drugie tak bezkarne państwo na planecie Ziemia. O tym dlaczego jest takie bezkarne będzie m.in w artykule poniżej. Wracając do przekazu głównego ścieku to należy zauważyć pewną kolosalną manipulację. Podaje się np. że "w wyniku ostrzału rakietowego z Gazy zginęło żydowskie dziecko". Dopiero gdzieś dalej w jednym zdaniu, że w tym samym czasie w Gazie w wyniku bombardowań zginęło 16 kobiet i dzieci. Do tego, że życie żydowskie jest dużo ważniejsze niż każde inne propaganda przekonuje nas już od wielu lat.
 W tych dniach widać znowu wyraźnie hipokryzję tzw. "wolnego świata". Robi się ogólnoświatowe aj waj bo "cudownie ocalony" od nowiczoka pajac mający uchodzić za "lidera opozycji w Rosji" poszedł siedzieć za swoje machloje. Wprowadza się sankcje, odwołuje dyplomatów a wszystko po to, żeby wprowadzić chaos i wymarzoną zmianę rządu w Rosji.
 Teraz w Palestynie ludzie są wyrzucani z domów, gazowani w świątyni, wreszcie zabijani a wszystko co może powiedzieć "wolny świat" to nieśmiałe "wyrażenie zaniepokojenia" podkreślając jednocześnie stary, wyświechtany slogan, że "przecież Izrael ma prawo do obrony". Owszem, każde państwo ma prawo do obrony ale nie ma prawa do segregacji własnych obywateli, bezprawnego wywłaszczania ich a wreszcie do bezkarnego zabijania. Widać wyraźnie, że te uniwersalne zasady cywilizowanego świata nie dotyczą Izraela.
 Kto jak kto ale my, Polacy, powinniśmy jasno i bezwarunkowo opowiedzieć się po stronie eksterminowanych Palestyńczyków. Upoważnia nas i zobowiązuje do tego nasza tragiczna historia. Żebyśmy w niedalekiej przyszłości nie stali się "Palestyńczykami" we własnym kraju. 

Obrazek użytkownika angol

15-05-2021 [08:57] - angol | Link:

Bardzo ladnie, popatrzcie sie trole jak mozna pryncypialnie krytykowac, Caly artykul  powinien byc duzymi literami, bowytluszczenie to malo.Brawo panie Judaszu z L

Obrazek użytkownika J z L

15-05-2021 [10:32] - J z L | Link:

te "rodak"
Przed zamieszczenie wpisu wiedziałem doskonale komu się na pewno będzie podobać, a komu nie. Niezły jestem, co?

Obrazek użytkownika Tezeusz

15-05-2021 [09:01] - Tezeusz | Link:

To są terroryści i mordercy europejczyków i nie tylko. Ścigani przez wiele państw za terroryzm. Nawet Putin ich ściga i wsadza do więzień. 

Obrazek użytkownika u2

15-05-2021 [09:35] - u2 | Link:

Nawet Putin ich ściga i wsadza do więzień. 

Jednych niby ściga, drugim daje władzę, jak Kadyrowowi. Dlatego Kadyrow musi być Putinowi bardzo wdzięczny :-)

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

15-05-2021 [09:41] - NASZ_HENRY | Link:

Jak potrzeba to i Putin jest przydatny ☺☻
 

Obrazek użytkownika J z L

15-05-2021 [09:59] - J z L | Link:

Dobry terrorysta to martwy terrorysta
Tylko tyle

Obrazek użytkownika Pers

15-05-2021 [09:07] - Pers | Link:

W wyniku izraelskiego nalotu w Gazie zginęło 8 dzieci, 2 kobiety z tej samej rodziny
Płomienie i dym wznoszą się podczas izraelskich nalotów na południową Strefę Gazy 11 maja 2021 r. 
Ośmioro dzieci z palestyńskiej rodziny zginęło w izraelskim nalocie na obóz dla uchodźców w oblężonej Strefie Gazy.
Według agencji prasowej, nalot izraelskich samolotów wojennych przed świtem uderzył w obóz uchodźców al-Shati i zabił dwie kobiety z rodziny Abu Hatab oraz dzieci i zranił 15 innych.
Samoloty bojowe bez ostrzeżenia wycelowały w ich dom trzy rakiety w pobliżu meczetu al-Sousi na zachód od Gazy.

Co najmniej 139 Palestyńczyków, w tym 39 dzieci i 22 kobiety, zginęło do tej pory, a około 1000 innych zostało rannych w Gazie w ostatniej rundzie agresji reżimu izraelskiego, która rozpoczęła się w poniedziałek.
Organizacja Narodów Zjednoczonych podała w piątek, że szacuje, że około 10 000 Palestyńczyków musiało uciekać ze swoich domów w Gazie „z powodu trwających działań wojennych” podczas izraelskiej ofensywy.

Obrazek użytkownika J z L

15-05-2021 [10:00] - J z L | Link:

ale jaja

Obrazek użytkownika J z L

15-05-2021 [10:50] - J z L | Link:

Samoloty bojowe....... bez ostrzeżenia ......wycelowały w ich dom trzy rakiety 
dachowiec
Ty to na trzeźwo wymyśliłeś
A jak pilotowi bateria w komórce padła
Jak miał dać im znać,może miał drzeć mordę z kabiny pilota

Obrazek użytkownika Ryan

15-05-2021 [17:26] - Ryan | Link:

A w samolocie nie ma klaksona?

Obrazek użytkownika sake3

15-05-2021 [13:53] - sake3 | Link:

Bardzo ładna fotka,taka propagandowa jak filmy z czasów przed II-gą WŚ,wy wyświetlane w niemieckich kinach by ukazywać złych Polaków.Tu też dobry izraelski żołnierz własną piersią ochrania kobietę z dzieckiem.To dlaczego w ciągu ostatnich dni zginęło 26 palestyńskich dzieci a jedno żydowskie? Autor nad śmiercią palestyńskich dzieci nawet się nie pochyla,może uważa, niczym pani Engelking że nie sa to smierci metafizyczne tylko pospolite i nie warto o nich wspominać?A ile palestyńskich dzieci zginęło przez lata z rąk izraelskich żołnierzy?

Obrazek użytkownika J z L

15-05-2021 [14:53] - J z L | Link:

A ile  izraelskich dzieci zginęło przez lata z rąk  palestyńskich terrorystów?

Obrazek użytkownika Tezeusz

15-05-2021 [15:53] - Tezeusz | Link:

Hamas to zwykli terroryści są,  banda morderców mordowali Europejczyków w zamachach bombowych w tym kobiety i dzieci. Banda zwyrodnialców ..
https://www.euractiv.pl/sectio...

Obrazek użytkownika J z L

15-05-2021 [19:22] - J z L | Link:

Nie ma  Prezydenta Donalda Trumpa -  to jest wojna.

Obrazek użytkownika J z L

16-05-2021 [15:33] - J z L | Link:

Realpolitik na Bliskim Wschodzie

Skala obecnych walk zaskoczyła obserwatorów, dał się na nią nabrać  nawet tak doświadczony analityk, jakim jest p. Repetowicz, który zaczął się martwić o dalsze losy Izraela. Tymczasem jest oczywiste,  że Izrael jeszcze nigdy nie był tak bezpieczny, jak obecnie.  Ma ogromną rezerwę możliwych środków dla pokonania Hamasu jak i niezorganizowanej palestyńskiej Ulicy. Żadne arabskie państwo mu nie zagraża, zaś Iran jest zbyt daleko i ma za słabe siły, zresztą traci je na konflikt z Arabią Saudyjską i innymi państwami sunnickimi. Co ważniejsze, tradycyjną tzw. Światową Opinią, potępiającą Izrael za zbrodnie wojenne, jak bombardowanie cywilów w Gazie aktualnie może się wcale nie przejmować. No, pokrzyczą sobie i co dalej ? Arabscy partnerzy nie zerwą z nim kontaktów, Zachód co najwyżej wyda stosowne oświadczenia, zaś dla Rosji czy Chin to Izrael jest pożytecznym, choć trudnym graczem.
Bardziej zadziwia skala ludzkiej głupoty i łajdactwa powiązana z działalnością Hamasu. Oczywiście są to terroryści, jednak objęli władzę w Gazie w wyniku wyborów, pokonując bardziej pokojowe partie.  Otrzymują z całego świata wsparcie finansowe i logistyczne, w tym największe z Ameryki i Europy,  oficjalnie przeznaczone na poprawę jakości życia miejscowej ludności, faktycznie zużytą na zakup i budowę rakiet oraz zbudowanie całej sieci tuneli, będących kryjówką przeciw bombom. Z tym zresztą również Hamas się pomylił - gdy armia Izraela postraszyła lądowym szturmem, Hamasowcy skryli się do tuneli, które od dawna były rozpracowane przez Mosad. Tunele okazały sie pułapką, gdy precyzyjne bombardowania zniszczyły założone w nich kwatery dowódców oraz składy broni. Niemniej ta banda niekompetentnych durni, umiejących tylko coraz bardziej gnoić własne społeczeństwo ma coraz większe poparcie ! Pozostaje podziwiać siłę nienawiści wobec Wroga wpędzonej w pułapkę  ludności Gazy, przy czym zupełnie bezradnej wobec Realu.

https://www.salon24.pl/u/marek-w/1135366,realpolitik-na-bliskim-wschodzie

Obrazek użytkownika J z L

16-05-2021 [15:35] - J z L | Link:

Los tej Ludności może być przykładem stanu całego BW w 10 lat po wybuchu buntu Ulicy zwanego Arabską WiosnąTeraz, dekadę później perspektywy Cywilizacji Arabskiego Islamu są znacznie gorsze, niż kiedykolwiek, ponieważ wszelkie próby zmiany sytuacji zakończyły się klęską. Otwarty bunt, jak w Syrii i Egipcie został zdławiony przy pomocy zewnętrznych graczy. Próba utworzenia własnego, radykalnego Kalifatu po kilku latach rzezi również okazała się porażką i ISIS zniknął na długo. Nawet ucieczka do bogatej i sytej Europy, aby tam żyć na zasiłkach,  po pierwszym sukcesie również została odcięta, a  odwrotnie, coraz więcej imigrantów jest wydalanych z powrotem.
Asad, władca Syrii co prawda ocalał dzięki pomocy Rosji I Iranu, jednak włada tylko częścią kompletnie zrujnowanego kraju, będąc bankrutem żyjącym tylko z łaski swoich panów. Syria zaś jest coraz bardziej miejscem rozgrywki wszelkich sąsiadów. Co gorsza, ta prowizorka całkiem ich zadowala i zanosi sie na jej długie trwanie. Po odejściu Trumpa Amerykanie wrócili do gry, chroniąc Kurdów i swoich Rebeliantów, zaś Erdogan ani myśli wyjść ze swojej strefy wpływów. Zresztą Liban, pozornie w lepszej sytuacji również nie ma działającego rządu i nikt nie wie, co będzie się działo dalej.  Identycznie, jak w Somalii, Libii, Sudanie, Jemenie...
Erdogan, przy pozorach pewnych sukcesów, również ugrzązł w sieci własnych ambicji i zewnętrznych przymusów. Nie zdążył wykorzystać zdrady Trumpa wobec Kurdów, których obecna Ekipa Bidena chroni jako najlepszych sojuszników, ofensywę w Syrii zablokowała Rosja, próby przejęcia pól roponośnych na szelfie Morza Śródziemnego zatrzymała koalicja Grecji, Egiptu i Izraela, wspierana przez Zachód.
Identycznie Iran, przy pozorach sukcesów ugrzązł w bagnie niemożności.  Nie udało się zbudować korytarza do podległego Hezbollahu w Libanie, walka z AS i jej sojusznikami w Jemenie tylko wysysa siły bez szansy na przełom, najgorszy wróg Izrael jest nieosiągalny, a stan gospodarki rządzonej przez skorumpowanych ajatollahów coraz gorszy.
Co gorsza, na horyzoncie majaczy coraz wyraźniej prawdziwa katastrofa, czyli spadek popytu na ropę. Pierwsza Norwegia już za 5 lat chce zakazać kupowania samochodów z silnikami spalinowymi, za nią ustawia sie kolejka innych państw, które zapowiadają również zakaz w ciągu 10-15 lat, a przecież transport pochłania większość wydobywanej ropy. Już za kilka lat BW pogrążony w klinczu wzajemnych nienawiści  znajdzie się w obliczu szybkiego spadku dochodów z jedynego właściwie dużego źródła zysków no i dopiero wtedy się zacznie robić ciekawie !  Zresztą i dla nas w Europie również, w końcu będziemy jedyną szansą dla milionów wściekłych, zdesperowanych ludzi...no, ale to już inna historia.

https://www.salon24.pl/u/marek-w/1135366,realpolitik-na-bliskim-wschodzie

Obrazek użytkownika Pers

16-05-2021 [15:46] - Pers | Link:

husky
To pisze prawdziwy znawca tematu a nie jakiś Wawrzonek:
"Aneksja Wschodniej Jerozolimy i syryjskich Wzgórz Golan narusza prawo międzynarodowe, podobnie jak budowa bariery bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu, która włącza ziemie palestyńskie do Izraela. Stanowi to naruszenie rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 194, która stanowi, że palestyńscy "uchodźcy pragnący powrócić do swoich domów i żyć w pokoju z sąsiadami, powinni mieć na to pozwolenie w najwcześniejszym możliwym terminie". To jest prawda. Każdy inny punkt wyjścia do dyskusji o tym, co się dzieje między Izraelem a Palestyńczykami, jest kłamstwem.
 Niegdyś tętniący życiem ruch pokojowy i polityczna lewica Izraela, które potępiały i protestowały przeciwko izraelskiej okupacji, kiedy mieszkałem w Jerozolimie, są w stanie agonii. Prawicowy rząd Netanjahu, mimo swojej retoryki o walce z terroryzmem, zbudował sojusz z represyjnym reżimem w Arabii Saudyjskiej, która również postrzega Iran jako wroga. Arabia Saudyjska, kraj, który dostarczył 15 z 19 porywaczy podczas ataków z 11 września, jest uważany za najbardziej płodnego sponsora międzynarodowego terroryzmu islamistycznego, wspierającego dżihadyzm salaficki, podstawę Al-Kaidy i grupy takie jak talibowie w Afganistanie. , Lashkar-e-Taiba (LeT) i Front Al-Nusra . (...)
Ci, którzy nie są Żydami w Izraelu, są obywatelami drugiej kategorii lub żyją pod brutalną okupacją wojskową. Izrael nie jest i nigdy nie był wyłączną ojczyzną narodu żydowskiego. Od VII wieku do 1948 roku, kiedy żydowscy osadnicy kolonialni używali przemocy i czystek etnicznych, aby stworzyć państwo Izrael, Palestyna była w większości muzułmańska. To nigdy nie była pusta ziemia. Żydzi w Palestynie tradycyjnie stanowili niewielką mniejszość. Stany Zjednoczone nie są uczciwym pośrednikiem w walce o pokój, ale finansowały, umożliwiały i broniły zbrodni Izraela przeciwko narodowi palestyńskiemu. Izrael nie broni rządów prawa. Izrael nie jest demokracją. To państwo apartheidu.
 To, że kłamstwo Izraela nadal jest akceptowane przez elity rządzące - nie ma światła dziennego między oświadczeniami w obronie izraelskich zbrodni wojennych przez Nancy Pelosi i Teda Cruz - i jest wykorzystywane jako podstawa do wszelkich dyskusji o Izraelu, jest świadectwem korupcyjnej siły pieniędzy, w tym przypadku lobby izraelskiego, oraz bankructwo systemu politycznego zalegalizowanego przekupstwa, który zrzekł się swojej autonomii i zasad na rzecz swoich głównych darczyńców. Jest to również oszałamiający przykład tego, jak projekty osadników kolonialnych, co jest prawdą w Stanach Zjednoczonych, zawsze prowadzą do kulturowego ludobójstwa, aby mogli istnieć w stanie zawieszenia mitu i historycznej amnezji, aby się legitymizować."
Autor dostał kiedyś nagrodę Pulitzera.

Obrazek użytkownika Pers

16-05-2021 [15:52] - Pers | Link:

Cd.
"Lobby izraelskie wydało setki milionów dolarów na manipulowanie wyborami w USA, daleko wykraczając poza wszystko, co rzekomo zostało przeprowadzone przez Rosję, Chiny czy jakikolwiek inny kraj. Poważna ingerencja Izraela w amerykański system polityczny, która obejmuje agentów i darczyńców gromadzących razem setki tysięcy dolarów wpłat na kampanie w każdym dystrykcie kongresowym USA dla kandydatów jest udokumentowana w czteroczęściowej serii Al-Jazeera "Lobby". Izraelowi udało się zablokować emisję „Lobby”. Piracka kopia dostępna na stronie internetowej Electronic Intifada, przywódcy izraelskiego lobby są wielokrotnie chwytani przez ukrytą kamerę reportera, wyjaśniając, w jaki sposób, przy wsparciu służb wywiadowczych w Izraelu, atakują i uciszają amerykańskich krytyków oraz wykorzystują ogromne darowizny pieniężne na kupowanie polityków. (...)

Otwarte nieposłuszeństwo Netanjahu wobec Obamy i sojusz z Partią Republikańską nie powstrzymało go jednak w 2014 r. przed zatwierdzeniem 10-letniego pakietu pomocy wojskowej o wartości 38 miliardów dolarów dla Izraela, co jest smutnym komentarzem na temat tego, jak zniewolona jest amerykańska polityka wobec izraelskich interesów. Inwestycja Izraela i jego popleczników jest tego warta, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że Stany Zjednoczone wydały również ponad 6 bilionów dolarów w ciągu ostatnich 20 lat na daremne wojny, do których Izrael i jego lobby forsowali na Bliskim Wschodzie. Wojny te są największą strategiczną klęską w historii Ameryki, przyspieszając upadek amerykańskiego imperium, doprowadzając do bankructwa naród w okresie stagnacji gospodarczej i rosnącej biedy oraz zwracając przeciwko nam ogromne części świata. Służą interesom Izraela, a nie naszym. Im dłużej trwa kłamliwa izraelska narracja, tym bardziej uprawnieni stają się rasiści, bigoci, teoretycy spiskowi i skrajnie prawicowe grupy nienawiści w Izraelu i poza nim. (...)

Izrael przeforsował serię dyskryminujących praw przeciwko nie-Żydom, które są echem rasistowskich ustaw norymberskich, które pozbawiły Żydów praw wyborczych w nazistowskich Niemczech. Na przykład ustawa o akceptacji społeczności zezwala małym, wyłącznie żydowskim miasteczkom rozsianym w całym izraelskim regionie Galilei, na formalne odrzucanie kandydatów na pobyt ze względu na "przydatność do podstawowych poglądów społeczności". Izraelski system edukacyjny, poczynając od szkoły podstawowej, wykorzystuje Holokaust do przedstawiania Żydów jako wiecznych ofiar. Ta ofiara jest maszyną indoktrynacyjną używaną do usprawiedliwiania rasizmu, islamofobii, religijnego szowinizmu i deifikacji izraelskiego wojska. Istnieje wiele podobieństw między deformacjami, które ściskają Izrael, a deformacjami, które ściskają Stany Zjednoczone. Oba kraje posuwają się z zawrotną prędkością w kierunku faszyzmu XXI wieku, (...) 
Chris Hedges  http://xn--niepodlegy-i0b.pl/#...

 

Obrazek użytkownika Pers

16-05-2021 [15:39] - Pers | Link:

husky
Ten anal-lytyk Wawrzonek nie potrafi "przewidzieć" nawet wczorajszej pogody.
Od lat czytuję jego anal-lizy i zawsze dostaję zajadów ze śmiechu.