KPO - kto potrafi odgadnąć?

Andrzej Owsiński
 
KPO – kto potrafi odgadnąć?
 
Najpierw kto zorientuje się we wszystkich skrótach, ktorymi zalane są nasze media. Kiedyś nawet natrafiłem na taki skrót “pad”, pomyślałem że chodzi o częsty błąd w naszym języku nie wymawiania dżwięku “ł” i powinno być “padł”, tymczasem okazało się że chodzi prezydenta Andrzeja Dudę – PAD, pomijam wyraźny nietakt w stosunku do osoby, ale przecież nie można przesadzać ze skrótami bo wyjdzie jak DUPA u Piłsudskiego (“dziękuję uprzejmie przyjdę akuratnie”).
 
Mamy więc “KPO” (Krajowy Plan Odbudowy) i jeżeli jego treść ma być zgodna z jego nazwą to powinien obejmować rzeczywiste odzyskanie tego wszystkiego co utraciliśmy w wyniku pandemii.
 
A jakie to są straty?
-ubytek produkcji na skutek unieruchomienia zakładów wytwórczych,
-straty związane z zamrożeniem transportu i handlu,
-obniżenie wydajności pracy ludzkiej ze względu na chorobę i jej dalsze skutki.
 
Znacznie gorsze są straty w wyniku zwiększonej śmiertelności, a także cofnięcia rozwoju fizycznego i intelektualnego. Plan odbudowy powinien skoncentrować się na tych problemach. Tymczasem nawet najbardziej ogólne spojrzenie na jego treść prowadzi do wniosku, że jest on poświęcony głównie innym sprawom.
 
Największym obciążęniem jest próba “oczyszczenia” powietrza w Polsce przez zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym. Pisałem nie tak dawno na ten temat, wałkowany bez przerwy przez szefostwo UE i panią Merkel, wskazując na nieodzowność traktowania go kompleksowo wraz z zatruwaniem ziemi i wody, a także w skali uniwersalnej, a nie tylko w jednym lub grupie krajów. Ponadto kosztami tego przedsięwzięcia powinny być obciążone poszczególne kraje stosownie do ich “historycznego” udziału w zatruciu środowiska.
 
I tu okazało by się, że to nie Polska, najzawzięciej atakowana za spalanie węgla, ale przede wszystkim Niemcy, Benelux, Francja i Anglia powinny ponosić najwyższe koszty odtrucia świata.
 
Ponadto jeżeli do tego programu nie włączy się cała ludzkość z Chinami, Stanami Zjednoczonymi i Rosją na czele, to nie ma on większego sensu, bowiem skutki zatrucia nie tylko powietrza nie znają granic i rozprzestrzeniają się swobodnie.
 
Tylko, że całe to przedsięwzięcie nie ma nic wspólnego z pandemią, można nawet uznać, że odwrotnie, ograniczenia produkcyjne mogły spowodować zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Umieszczenie tego programu w KPO traktuję jako chęć wywołania pozytywnej oceny w administracji unijnej z panią von der Leyen na czele, a w ślad za tym aprobatę pani Merkel, ciągle jeszcze szefowej niemieckiej Europy.
 
Na żądanie “lewizny” – pogrobowców PZPR plan zawiera postulat budowy mieszkań “na wynajem” dla najbiedniejszych, który w wydaniu PiS nie wypalił i z całą pewnością w tym przypadku też się nie uda.
Również żądanie przydzielenia określonego z góry odsetka samorządom nie ma nic wspólnego z odbudową po pandemii. Z obserwacji wielu samorządów można łatwo dojść do wniosku że korupcja, nepotyzm i marnotrawstwo szczególnie obfite żniwo zbierają w samorządach, które domagają się radykalnego uporządkowania i zaprzestania traktowania jako partyjny łup wyborczy.
 
W sumie, podział na inwestycje samorządowe i rządowe ma drugorzędne znaczenie i zależy wyłącznie od tego czyjej formalnie władzy podlega, natomiast ich treść merytoryczna wynika z treści programu odbudowy po skutkach pandemii. Znacznie istotniejszym i zapewne trudniejszym problemem są odszkodowania za straty poniesione w czasie pandemii.
 
Jest wprawdzie ogólny rachunek strat, ponoszonych przez wszystkich, nie da się tych strat ani wyliczyć, ani opłacić, natomiast można wyliczyć straty poszczególnych zakładów, wynikające z powstrzymania produkcji i zastosować odpowiedni system rekompensat. Nie będzie to z pewnością pełna rekompensata, ale przynajmniej powinna umożliwić ponowne uruchomienie zakładu.
 
W sytuacji polskiej gospodarki bardzo ważną rolę odgrywają straty w tempie rozwoju. W tym przypadku potrzebne są nie tylko nakłady inwestycyjno-rozwojowe, ale też i odpowiednie uwarunkowania w obszarze całej UE.
Obecna struktura unijnej gospodarki nie sprzyja rozwojowi, nastawiona jest w pierwszym rzędzie na ochronę egoistycznych interesów krajów uprzywilejowanych. Brakuje też jej stosownych rozwiązań organizacyjnych, wymaganych dla stworzenia prawdziwego wspólnego rynku. Zrezygnowano wprawdzie z niektórych dyskryminacyjnych limitów produkcji, ale wiele jeszcze pozostało, wymagane jest jednak obok likwidacji limitów chroniących nie odpowiadającą warunkom konkurencji wytwórczość “starej Unii”, wyrównanie szans rozwojowych.
 
Przeszkodą w prawidłowym funkcjonowaniu wspólnego rynku są zróżnicowania w stopach podatkowych, jak np. w podatku VAT od 17 do 27%, różnice w cenach energii, powodowane nierównomiernymi obciążeniami świadczeń administracyjnych. Przykładem może służyć przeciętna cena benzyny 95 okt. od 4,60 zł/l w Słowenii do 6,70 zł/l w Holandii, albo cena energii elektrycznej zróżnicowana o 100%. Nie ma wprawdzie potrzeby nakazu zrównania cen nośników energii, ale różnice powinny wynikać jedynie z racji kosztów produkcji i przesyłu, a nie obciążeń fiskalnych.
 
Prawdziwym kłopotem rynku unijnego jest system dotacji, który niszczy wszelkie rzeczywiste relacje wytwórcze. W działalności administracji unijnej nie widać żadnego programu racjonalizacji tego systemu oprócz kurczowego trzymania się przywilejów dla wybranych krajów.
 
Ponadto rynek unijny jest źle chroniony przez politykę celną i organizację służb celnych. Wszyscy wiedzą na jakich kierunkach istnieją największe przecieki przemytnicze, a mimo to utrzymuje się nieudolne i skorumpowane służby celne w wielu krajach, szczególnie Europy południowej.
 
Biurokratyczny i nieruchawy system reagowania na zmiany w światowym obrocie towarowym uniemożliwia właściwe reagowanie na działania typu dumpingowego, lub inne próby szkodzenia gospodarce unijnej.
 
Ramy, w których funkcjonuje gospodarka UE muszą zmienić się zasadniczo, preferując rozwój własnych, najlepszych producentów, powinni to robić specjaliści od organizacji gospodarki, a nie tępi biurokraci wykonujący posłusznie rozkazy decydentów chroniących przywileje wybranych. Tylko w tych warunkach będzie możliwe przezwyciężenie skutków pandemii i wyjście na drogę rozwoju w skali światowej. W przeciwnym przypadku cały ten zabieg z funduszem odbudowy będzie jeszcze jedną klęską UE.
 
Na zakończenie kilka rad dla rządzących od człowieka z wiekowym doświadczeniem w gospodarce, a nie tylko z odpowiednią gradacją naukową.
 
Program przyśpieszonej rezygnacji z energetyki cieplnej należy traktować jedynie jako zabieg propagandowy. Mogę tylko zapewnić że jeżeli go wykonamy to nie spodziewajmy się pochwał ani nagród, a raczej grymasów na temat potrzeb jeszcze szybszego tempa, lub wybrzydzań w odniesieniu do zastosowanych technologii, czy czegoś podobnego.
 
Musimy pamiętać że dopóki unią rządzą Niemcy, nasza rola nie ulegnie zmianie i będziemy zawsze traktowani jako “pierwsi podręczni”. Wybicie się na autonomiczną gospodarkę i poczynienie rzeczywistego postępu będzie wymagać znacznie większego wysiłku w odbudowę tego co utraciliśmy nie tylko z powodu pandemii, ale od wielu lat przed nią.
 
Nie wiemy z całą pewnością dokąd zmierza przedsięwzięcie z “funduszem odbudowy”, możemy jednak potraktować je jako okazję do realizacji naszych własnych celów.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

10-05-2021 [17:52] - Pers | Link:

Autor pewnie przesadza.
Teraz PiS w sojuszu z Lewicą (naturalny koalicjant prawicowo-konserwatywny) pokaże jak się skutecznie wydaje pożyczone miliardy.
PO rozpada się na naszych oczach i teraz już nic nie będzie stało na drodze "dobrej zmiany" do "Nowego Ładu".
Nie mylić z NWO.
Alleluja i do przodu!

Obrazek użytkownika sake3

10-05-2021 [19:07] - sake3 | Link:

@Pers.......PO się rozpada? No chyba nie skoro sarniooki pan Trzaskowski chce przeznaczyć blisko 4miliony złotych na obowiązkowe wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół warszawskich.Jakimi pieniędzmi chce więc gospodarować,bo przecież słyszymy,że w budżecie Warszawy nie ma takich środków.Czy sądzi,że wyszarpie je z PKO jako nagrodę za organizację szczepień,szpitali tymczasowych i swoją,, heroiczną'' walkę z pandemią?Czy to własnie ten żałosny pajac stoi jako ostatni na drodze krwiożerczej ,,dobrej zmiany pokazując jak skutecznie i mądrze wydawać pożyczone miliardy?

Obrazek użytkownika Pers

10-05-2021 [19:33] - Pers | Link:

sake3
Co mają 4 mln od Trzaskowskiego do problemów PO?
Znowu plączesz się jak Mańka w pokrzywach :))
Zamiast się cieszyć, że PO pada to ty dzielisz włos na czworo.
PiS ma już teraz wspaniałego koalicjanta i nic ich nie zatrzyma!
Cieszysz się?

Obrazek użytkownika sake3

10-05-2021 [21:36] - sake3 | Link:

@Pers....Nie uciekaj od treści komentarza(mojego) skoro już zaszczyciłeś mnie odpowiedzią i nie odwracaj kota ogonem.Czy uważasz ,że te pieniądze powinny iść na tak szczytne cele jak edukacja seksualna?Czy Warszawa i Polska nie mają innych potrzeb w ramach samorządów? I po co to,skoro nawet dziesięcioletnia dziewczynka ściskając transparent wrzeszczy ile sił ,,aborcja jest OK'' więc żadna edukacja seksualna nie jest już chyba potrzebna.,bo wie co mówi.  

Obrazek użytkownika Pers

10-05-2021 [22:02] - Pers | Link:

sake3
Od niczego nie uciekam.
Edukacja seksualna jest bardzo potrzebna. Problem w tym jaki będzie program i kto go będzie zatwierdzał.
Teraz jak PiS ma nowego koalicjanta to nie chciałbym, żeby to akurat oni opracowywali taki program.
Skąd mamy wiedzieć jakie są ustalenia koalicyjne?
Ta dziewczynka wrzeszcząca ile sił ,,aborcja jest OK' z pewnością nie otrzymała właściwej edukacji. Zwłaszcza w domu.

Obrazek użytkownika Centrystka

11-05-2021 [01:59] - Centrystka | Link:

Wypowiedź na temat edukacji seksualnej jakże typowa dla zasuszonej starej panny - bez urazy tejże.

Obrazek użytkownika Tezeusz

10-05-2021 [19:44] - Tezeusz | Link:

Persik szperaczkowy nie pij tyle wódy bo bredzisz.

Obrazek użytkownika Marek Kudła

10-05-2021 [18:05] - Marek Kudła | Link:

Z przyjemnością czyta się taki artykuł ! 
Jedna tylko mała uwaga dotycząca strat, że najbardziej ucierpiał sektor usług, małych firm w hotelarstwie, turystryce, gastronomii, siłowniach, basenach i takich usługach jak fryzjerstwo, pielęgnacja ciała, fitnes, itp.
Natomiast jeśli chodzi o straty spowodowane olbrzymią śmiertelnością jest prawdą, ale ponieważ gro zgonów to emeryci i renciści, to ZUS ma olbrzymie nadwyśki pieniędzy.
Pozdrowienia (Pzdr)

Obrazek użytkownika Jabe

10-05-2021 [18:23] - Jabe | Link:

Zbawienna eutanazja systemowa.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

10-05-2021 [18:08] - NASZ_HENRY | Link:

UFO ;-)
Fundusz jest głównie w interesie UE i dlatego powinien nazywać się Unijny Fundusz Odbudowy - akronim od tego to UFO ☺☻

 

Obrazek użytkownika Jabe

10-05-2021 [18:09] - Jabe | Link:

Myślę, że zwykle „społeczne” programy rządowe (spalarnie szmalu) udają się tym, którzy je organizują. Dlatego nie ma powodu sądzić, że pisowe mieszkania nie wypaliły. Po prostu ich nie wybudowano. Teraz kolej na koalicjanta.

Co do nepotyzmu i korupcji też nie ma powodu sądzić, że przekracza to, co dzieje się w państwowych „spółkach”, które są przecież motorem narodowej przedsiębiorczości. Pozwólmy również samorządowcom cieszyć się owocami kredytu i sutymi dotacjami.

Zupełnie nie rozumiem, czemu Pan Owsiński domaga się, byśmy mieli ceny benzyny jak Holandia.

Obrazek użytkownika Marek Kudła

10-05-2021 [18:58] - Marek Kudła | Link:

He, he, he, przyjechały małpiszony: na razie Jabe, Pers...samice centrystka i anna dobiją później Proszę nie zwracać na nich uwagi - wkrótce będzie można ich zobaczyć w ZOO !

Obrazek użytkownika Marek Kudła

10-05-2021 [18:49] - Marek Kudła | Link:

Internetowe portale, w tym NB – to miejsca gdzie większość głu-pców „komentuje”  publikowane notki lub artykuły.  Jedną grupą tych komentatorskich zaj-obów to skrajne lewackie cepy lub bezrozumne świry, bluzgający jedem, nienawiścią i wulgaryzmami !  Ci są nieuleczalnymi osobnikami.  A wśród nich m.in. Centrystka, Pers, tricolour, Jabe, rolnik z Mazur i inni.  Drugą grupę stanowią osoby, którym głównie TVN wyprał mózgi do tego stopnia, że oni zło mylą z dobrem, prawdę z kłamstwem i fakty z propagandą.
Ich myślenie jest ograniczone, a uważają, że to właśnie oni mają rację, ba, są nawet dumni ze swoich komentatorskich  wymiocin.  Natomiast czytam komentarze tych o prawicowych pogłądach i stwierdzam, że są merytoryczne, logiczne, poparte faktami i prawdą.   I do tych właśnie ludzi kieruję apel !  Nie czytajcie  „komentarzy” osób z wymienionych powyżej grup, a jeśli już przeczytacie – to ignorujcie te wymiociny i nie komentujcie, bo naprawdę nie warto zaśmiecać sobie głowy taką „twórczością”  !!!
 

Obrazek użytkownika Pers

10-05-2021 [20:37] - Pers | Link:

Kudla
I znowu zibi dałeś piękną lekcję kultury :)

Ile ci płacą za kompromitowanie elektoratu PiS?
Zgaduję - płaci ci Biedroń czy Budka?

Obrazek użytkownika Adam66

10-05-2021 [19:45] - Adam66 | Link:

@ Autor - bardzo wyważony artykuł na tle obecnej, nieuzasadnionej euforii do totalnej negacji - pożyjemy, zobaczymy.Tu jest komentarz dr. Tragalskiego, wskazujący na niebezpieczeństawa akceptacji tego planu z obecnymi uwarunkowaniami.
https://www.youtube.com/watch?...
 

Obrazek użytkownika Jan1797

11-05-2021 [21:21] - Jan1797 | Link:

A jakie to są straty?
-ubytek produkcji na skutek unieruchomienia zakładów wytwórczych,
-straty związane z zamrożeniem transportu i handlu,
-obniżenie wydajności pracy ludzkiej ze względu na chorobę i jej dalsze skutki.

Szanowny Panie Andrzeju, 
Myli się Pan, pracuję w przemyśle i stwierdzam; wspieraliśmy otoczenie dalekie
od produkcji, a wyniki w produkcji były rekordowe. Ale nie o tym, trochę historii;
Skąd się brali wyborcy skłonni niwelacji gospodarczej Polski? Czy to kwestia
przodków, opętanych liberałów, skutków popiwku czy likwidacji przemysłu?
Czy dzisiaj są w stanie zrozumieć skutek swego wyboru w postaci biedy
i bezrobocia ponad czterech milionów Polaków w latach 2002-2004 r.
czyli ucierpiało około 10 mln Polaków.
Rok    Styczeń    Maj
2004     20,6      19,5
2003     20,6      19,8
2002     20,1      19,2
Polski Produkt Krajowy Brutto per capita w 1990 roku wynosił 1790 USD.
Była to wartość znacznie niższa od wyników Kuby (2000 USD) 
a po dziesięciu
latach dołożyliśmy 20% stopę bezrobocia tutaj; https://pl.wikipedia.org/wiki/...
Kto chce, zrozumie; skutek zanik wspólnoty, zanik przedsiębiorczości, Lempart
na ulicach, Grodzki w senacie i Trzaskowski w sondażach. I ciągle dolne plecy
zawracamy sobie otoczeniem.
Po to jest KPO. Pozdrawiam.