AFA - Abstrakcyjny Felieton Aktualny

Co to jest kilowat?
Nie wiecie? Pytacie…
To kilo waty miast mózgu
Energoeksperta na rządu – etacie!
 
W Ostrołęce jest obecnie rozbierany nowobudowany (sic!) blok węglowy, co w warunkach nadkrytycznych parametrów miał dawać moc 1000MW przy sprawności 49%. No cud inżynierski za 6 mld zł. Dawał by więcej energii niż cała zainstalowana w RP fotowoltaika. Jest jej pono nawet 11 tys.MW, ale jak podaje tabelka zrobiona przez firmę Siemens – ma ona sprawność 5~6%. Nawet laik na kalkulatorze policzy jaki sens ekonomiczny ma dotowana przez państwo – zielona energia. W miejsce tego ostrołęckiego bloku C ma powstać elektrownia gazowa. Umowa z Rosjanami demonstracyjnie wypowiedziana kończy się w przyszłym roku na jesieni. A Baltic Pipe w polu, bo jeszcze nie w morzu. A to 275 km rury o średnicy 900mm z 23 tys. kawałków. Po śmierci trzech Energomontaży nie mamy specjalistów do spawania i układania takiej rury. A do pokonania na trasie rurociągu jest 17m wysokości klif na wyspie Zelandia i inne niespodzianki dość głębokiego dna morskiego. A firmy włoskie, niemieckie i norweskie nie kwapią się do roboty mimo korzystnie wygranych przetargów. Postawie pytanie inaczej – czy za 5 lat cena energii pójdzie w górę o 100 czy 200%? Ano zobaczymy jak mawiał Wernyhora.
Głupota – to jest potęga
Imperium & przestrzeń – będę szczery
Sięga gdzie rozum nie sięga
- piszmy ją z wielkiej G -litery!
Coś specyficznie mądrego. Dyrektywa UE przewiduje jawność zarobków. Ten greps wynika pono z możliwości porównania uposażeń mężczyzn i kobiet. Ale gwóźdź dla naszego Sejmu, który nawet półgębkiem o tym nie wspomina. A uchwalić musi.
A tu Niemcy wyciągają łapy po nasze megawaty. 10 polskich ciepłowni kupiła Szczecińska Energetyka Cieplna, której większościowym udziałowcem jest niemiecki potentat EON. Miało to miejsce w miastach gdzie rządzi potuszcza Platforma Obywatelska. Przypadek? – jak pytał Donald. Oto te miasta: Szczecin, Połczyn-Zdrój, Łobez, Myślibórz, Dębno, Barlinek, Choszczno; w Pomorskiem – w Chojnice, w Lubuskiem – Strzelce Krajeńskie oraz w Słubice. Ponoć zaraza rozszerza się już nawet na Zgorzelec. Tam też patriotyzują platformiani. Burmistrz hamletyzuje, że są za mali by utrzymywać takie przedsiębiorstwo. Hmm – on myśli, że kumple zza Odry dopłacą?  W zasadzie mogliby, bo przeciętny Niemiec zarabia 1600€, a za MWh płaci ~ 48€, zaś Polak ma średnią krajową ~600€ a u nas MWh – kosztuje  ~59€.   I słów parę o energetyce większej bo atomowej. O popierdółkach z fotowoltaiką (sprawność jw.) czy wiatraczkami, które Niemcy demontują śląc je do nas – zapomnijmy. Mamy podpisaną umowę wstępną z USA na  budowę sześciu elektrowni jądrowych w ciągu 20 lat. Kosztem ponad setki miliardów możemy uzyskać ~20% potrzebnej energii. Trzeba jeszcze pakiet przepisów i norm dostosować do wymagań Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Ale co tam, ważne że jest zapał. No i przejawy zdrowego myślenia też. PGNiG kupił norweską firmę wydobywczą INEOS E&P Norge AS (IEPN) za ok. 2,4 mld zł (615 mln dolarów) – poinformowała spółka. IEPN ma udziały w 22 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Koncesje IEPN obejmują m.in. złoża produkcyjne: Alve, Marulk, Ormen Lange i terminal gazowy Nyhamna. Szacowana wielkość zasobów węglowodorów wynikająca z posiadanych przez IEPN udziałów w koncesjach wynosi ok. 117 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, z czego ponad 94 proc. to zasoby gazu ziemnego. Ale nie wszędzie jest różowo…
 Bo co ostatnio enuncjował apostoł energetyki atomowej dr Piotr Naimski w radio WNET? Że w przyszłym roku będzie wybrana lokalizacja pierwszej elektrowni jądrowej. Teraz jest przygotowywany raport lokalizacyjny. Noo jaja promieniujące Plutonem 238. A tak się śmiali z ministra Grada. No i idąc tropem humoru – co słychać w kraju:
Spurwiątka – śmiszki - greps skręca kiszki
Prostytutkom radzą – czy z tego wynika -
(iż Romek - sokownik trolljański koń)
- chętnie skorzystał z ich poradnika?
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

10-05-2021 [08:31] - Zbyszek_S | Link:

Jakby pesymistycznie.
 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

10-05-2021 [18:28] - NASZ_HENRY | Link:

Faktycznie abstrakcyjnie, zwłaszcza te jaja promieniujące Plutonem 238☻☻