Stalowa tarcza na polskim niebie - F-35 już wkrótce

"Przystępujemy dziś do rodziny F-35, samolotów najnowszej generacji, które przenoszą lotnictwo w zupełnie nową erę zdolności obronnych i bojowych. Umowa na zakup tych maszyn to następna wielka inwestycja, która przyczynia się do zacieśnienia relacji polsko-amerykańskich" - podkreślił w Dęblinie w czasie podpisania umowy na zakup wielozadaniowych samolotów F-35 - prezydent Andrzej Duda.

"Zakup F-35 to jeden z najważniejszych etapów budowania nowoczesnej polskiej armii, „Cień rosyjskiej dominacji odsuwa się od Rzeczypospolitej”. Premier o „podniebnym pancerzu”.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę zakupu 32 samolotów 5. generacji Lockheed Martin F-35A Lightning II. W uroczystości, która miała miejsce w 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Kontrakt o wartości 4,6 mld dolarów (ok. 17,8 mld zł) obejmuje również symulatory misji, zapasowy silnik, szkolenie pilotów i obsługo oraz wsparcie eksploatacji.

F-35 jest określany jako samolot piątej generacji ze względu na wielozadaniowość, obniżoną wykrywalność przez radary - dzięki specjalnemu kształtowi kadłuba, mieszczącego zamknięte komory na uzbrojenie, skrzydeł i usterzenia oraz rozbudowane zdolności do odbierania i dostarczania informacji innym systemom uzbrojenia. Według producenta – koncernu Lockheed Martin - pierwsze maszyny służyłyby do szkolenia w USA, w Polsce znalazłyby się w 2026 r.
 "Doskonały zakup - za 50 Caracali zaprojektowanych 20 lat temu Polacy mieli zapłacić 13,5 miliarda złotych, tutaj za 32 supernowoczesne myśliwce F35 zapłacimy raptem 4 miliardy złotych więcej. Proszę, nie porównujmy tamtego złomu do tych myśliwców. Super transakcja, chociaż moim skromnym zdaniem powinniśmy kupić cały pakiet 100 samolotów F35 przeznaczony początkowo dla Turcji. To by dopiero było! Komu nie podoba się silna Polska - niech zajrzy do podręcznika historii, Polska przed rozbiorami miała 1 mln kilometrów kwadratowych i tylko 18 tysięcy żołnierzy. W tym czasie Prusy miały 200000 żołnierzy i mniej więcej 5 razy mniej mieszkańców, nie mówiąc o znacznie mniejszym terytorium. Kto chce mieć pokój, musi mieć broń.." - jak twierdzą specjaliści logistycy z MON.

Latające centrum dowodzenia jakim jest dzisiaj niewątpliwie F-35 wyposażone zostało, w ocenie specjalistów, w najnowocześniejszą na świecie technikę pola walki. Ten zakup przenosi nasze Siły Powietrzne w inny technologiczny wymiar nie tylko utechnicznienia armii ale taktyczno - obronne powiązania z Siłami Zbrojnymi Stanów Zjednoczonych i państw NATO szczególnie na Wschodniej Flance NATO w Polsce.
To najbardziej wyczekiwany myśliwiec i być może ostatni, jaki zostanie wypuszczony na rynek, bo specjaliści przekonują już od dłuższego czasu, że kolejnych samolotów do powietrznych walk raczej nie będzie, zastąpią je drony. Ale na razie nadchodzi era maszyny piątej generacji, nadchodzi czas F-35.

Na prace badawcze nad tą maszyną poszły dziesiątki miliardów dolarów, żaden samolot nie może się pod tym względem równać z F-35. Ale też żadna dotychczasowa maszyna nie była tak naszpikowana nowoczesną elektroniką, nie użyto do jej budowy tak drogich i nowoczesnych materiałów, które miały między innymi zapewnić jej "niewidzialność".

Osiągnięcie tego ostatniego celu było marzeniem konstruktorów i inżynierów samolotów od bardzo dawna. Jeśli powiemy tylko, że operatorzy radarów odczytają na swoich ekranach zbliżający się obiekt wielkości piłki do golfa, a w rzeczywistości będzie to F-35, to można powiedzieć, że "niewidzialność" osiągnięto w nieosiągalnym do tej pory stopniu. Co prawda ostateczny test przyjdzie na polu walki, bo nigdy nie ma pewności, jak precyzyjnymi radarami dysponuje przeciwnik, ale producenci F-35 są przekonani, że tak sprawnej, groźnej i niezawodnej maszyny jeszcze nie było.

Niektórzy twierdzą, że F-35A to za drogi samolot, a cały zakup był najdroższą operacją zakupów militarnych Polski. Nieprawda. Polska zakupiła 32 samoloty F-35A za około 4,6 mld USD (ponad 16,5 mld złotych). Będą to samoloty w wersji F-35A Block 4, czyli dysponujące pełnymi możliwościami bojowymi, w przeciwieństwie do F-35 aktualnie będących na stanie czy to USAF, czy też innych państw. Oprócz samych samolotów Polska w ramach zakupu otrzyma również dodatkowy pakiet części zamiennych obejmujący np. zapasowy silnik F-35 oraz pakiet szkoleń wymaganych dla polskich pilotów. Pierwsi, przeszkoleni jeszcze w USA, polscy piloci będą później instruktorami polskich pilotów już w kraju. Polska stała się 14-stym (10-tym w strukturach NATO) użytkownikiem samolotów F-35, co również wpłynie na zwiększenie możliwości bojowych polskiego lotnictwa jako elementu sił Sojuszu Północnoatlantyckiego. Argument wysokiej ceny jest o tyle chybiony, że porównując zakupy tego typu czynione przez inne kraje, nic nie wskazuje na to, byśmy przepłacili, a budowa samodzielnie przez Polskę takiego rozwiązania, jakim jest F-35 jest pod każdym względem (nie tylko ekonomicznym) po prostu poza zasięgiem naszej gospodarki.

Pierwsze dostawy F-35A dla Polskich Sił Zbrojnych mają nastąpić od 2024 roku, przy czym pierwsze 6 samolotów najpierw będzie stacjonować w jednej z amerykańskich baz lotniczych celem przeszkolenia pierwszej tury polskich pilotów F-35A, którzy następnie zostaną instruktorami następnych polskich pilotów tych maszyn. Pierwsze F-35A fizycznie do Polski trafią w 2026 roku, a przewidywane zakończenie dostaw Zakończenie dostaw zakupionych 32 sztuk F-35A ma nastąpić do roku 2030. Choć do końca umowy jeszcze dekada, F-35A w roku 2030 dalej będzie bardzo nowoczesnym samolotem, poza tym konstrukcja samego płatowca nie oznacza końca rozwoju wewnętrznych systemów samolotu. Dlaczego dopiero teraz? To proste. Zainteresowanie F-35A jest bardzo duże ze strony wielu państw. Polska i tak jest w dość komfortowej sytuacji, nie czekaliśmy zbyt długo. Poza tym to, że czekamy, jest zaletą. F-35 jest samolotem produkowanym niejako etapowo. Pierwsze wyprodukowane maszyny F-35 są maszynami o ograniczonych, w stosunku do zakładanych, możliwościach bojowych. Polska otrzyma już pełnowartościowe, bardziej dopracowane, a także tańsze (niższa cena za egzemplarz) samoloty o pełnych projektowanych możliwościach bojowych.

F-35A mogą korzystać np. z tych samych pocisków powietrze-powietrze, z których korzystają nasze F-16. Ponadto Polska zakupiła już zaawansowane pociski samosterujące JAASM (Joint Air-to-Surface Stand-off Missile), które mogą być instalowane zarówno w naszych F-16, jak i przyszłych F-35A. Oprócz tego współczesny samolot bojowy jest nie tylko efektorem (środkiem rażącym cele przeciwnika za pomocą przenoszonego i pokładowego uzbrojenia), ale również sensorem współpracującym z pozostałymi nowoczesnymi komponentami uzbrojenia takimi jak np. wyrzutnie rakiet Patriot (są już zamówione, trafią do Polski w ramach programu Wisła do 2022 roku), czy rakietowa artyleria HIMARS (również kupiona przez Polskę). W efekcie F-35A, który podczas misji zauważy ruchomy cel i dużym znaczeniu, a nie będzie dysponować dostateczną mocą uzbrojenia, by ów cel zniszczyć, może pełnić rolę zdalnego namiernika dla wyrzutni rakiet i przekazać dane o celu w celu jego zniszczenia. Uzbrojenie jakiegokolwiek samolotu jest ograniczone. Istotną użytecznie cechą F-35 jest to, że samoloty te, nawet gdy przykładowo zużyją (wystrzelą) posiadane pokładowe środki rażenia, wciąż mogą pełnić rolę elektronicznych "oczu" dla pozostałych systemów, czy to rakietowych naziemnych (jak np. HIMARS), czy np. nieco starszych samolotów, jak F-16. Zatem F-35 nie tylko jest nowoczesny sam w sobie, ale sprawia, że pozostałe środki, którymi dysponujemy, zyskują nowe możliwości. Mówienie o samolotach, że są "bez uzbrojenia" jest w tym kontekście wyrazem tego, że głoszący takie poglądy nie bardzo wie, o czym mówi.

Kuriozalny argument, znajdujący jednak znaczny poklask w internetowych opiniach. Tymczasem to właśnie ta nowoczesność F-35A będzie stanowić o przewadze Polskich Sił Powietrznych. Geopolityczne położenie Polski jest takie, że nasza przestrzeń powietrzna i tak zapewne byłaby w sytuacji konfliktu zbrojnego w znacznym stopniu radiolokacyjnie zagłuszana przez siły wroga, a to wymusza skorzystanie z samolotu, który jest w stanie zarówno współpracować z całą siecią innych urządzeń jak i maszyn wojskowych (np. artylerią rakietową HIMARS, systemem obrony przeciwlotniczej w ramach programu Wisła, rozproszonymi systemami dowodzenia, innymi statkami powietrznymi, jak np. nasze F-16, czy samoloty NATO, itp.), jak i wykonać w pełni samodzielnie misje.

Polska musi być gotowa do obrony swoich granic wspólnie z państwami NATO przed imperialnymi zakusami swego przeciwnika - Rosji i to są już fakty. " Słabość prowokuje do agresji"  - bądżmy silni sojuszami i własnym systemem obrony.
 Jakikolwiek obiekt znajdujący się w powietrzu jest w jakimś stopniu wykrywalny. Nazywanie samolotów "stealth" niewidzialnymi jest pewnym nieporozumieniem, bo nie oznacza wcale, że dany samolot - nie chodzi tu tylko o F-35, ale również o inne typy maszyn stealth, takie jak np. F-22, F-117, czy bombowce B-2 Spirit - ma być niewidzialny dla systemów namierzania samolotów (wykorzystujących radary, analizę termiczną i inne metody). Chodzi po prostu o to, by maszyny tego typu były wykrywane przez potencjalnie wrogie siły jak najpóźniej, bo to daje strategiczną przewagę w warunkach bojowych. Dla porównania współczesne systemy detekcji samolotów są w stanie wykryć samoloty bojowe czwartej generacji nawet w odległości 200 km. Nawet jeżeli F-35 da się w końcu wykryć, to będzie to możliwe przy znacznie, znacznie bliższym dystansie, co wobec zasięgu środków rażenia przenoszonych przez F-35 czyni takie wykrycie bezużytecznym. Wykrywający prędzej zostanie zniszczony, niż skutecznie namierzy samolot typu stealth.

F-35 to samolot zbudowany głównie do działań na polu walki nasyconym różnego typu wrogimi, technologicznymi środkami przeciwdziałania lotniczego. Najlepszym dowodem na przewagę F-35 nad innymi "alternatywami" proponowanymi przez internetowych komentatorów jest to, że same Stany Zjednoczone korzystają z F-35 w obszarach konfliktów zbrojnych. Owszem, USA zakupiły ostatnio dla siebie również najnowsze wersje F-15X, ale zadaniem tych samolotów, przeznaczonych głównie dla Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych jest ochrona amerykańskiego nieba, które siłą rzeczy jest przestrzenią znacznie mniej narażoną na penetrację wrogimi środkami np. zakłócania łączności, nie mówiąc już o jakichkolwiek środkach zniszczenia. F-15X jako samolot przechwytujący, mogący pełnić rolę samolotu wielozadaniowego w roli strażnika przestrzeni powietrznej USA, nie musi być samolotem stealth, by uniknąć wykrycia, ponieważ każdy potencjalny przeciwnik USA próbujący wlecieć w amerykańską przestrzeń powietrzną będzie dużo wcześniej zauważony przez amerykańską obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w Polsce, której przestrzeń może być pokryta zasięgiem np. rosyjskich baterii S-400, zatem w takich warunkach liczby się maksymalizacja zdolności przetrwania we wrogim otoczeniu i tę zdolność F-35 posiada.

Faktem jest, że wykrywanie sygnatury termicznej obiektu w powietrzu jest jednym z bardziej istotnych sposobów namierzania samolotów przez środki przeciwlotnicze. Jednak fakt, że F-35 ma specyficzną konstrukcję i jest pokryty tworzywem pochłaniającym fale radarowe, nie oznacza, że projektanci tego samolotu zapomnieli o innych kwestiach. F-35 jest wyposażony w specjalny system redystrybucji ciepła powstającego podczas spalania paliwa, co w efekcie oznacza znaczną redukcję możliwości termicznego wykrycia takiego samolotu np. przez naprowadzane termicznie rakiety powietrze-powietrze.

Podsumowując, F-35 to zakup znacząco podnoszący wartość bojową Polskich Sił Powietrznych, co biorąc pod uwagę położenie naszego kraju, zwiększa ogólny potencjał obronny naszego kraju. Samolot ten, zgodnie z oceną i opinią specjalistów, znacznie technicznie przewyższa tego typu samoloty produkowane w Rosji. Co daje nam przewagę w powietrzu.

Żródło :
https://www.defence24.pl/umowa....
https://niezalezna.pl/308722-m...
https://www.komputerswiat.pl/a...

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

03-05-2021 [19:53] - Pers | Link:

Bardzo ważny wpis.

Dla równowagi proszę zapoznać się z moimi wpisami ten temat.
Jeśli ktoś chce sobie wyrobić własne zdanie to powinien, jak to mawiali starożytnii, audiatur et altera pars.

Tutaj linki, polecam
https://spiritolibero.neon24.p...
https://spiritolibero.neon24.p...
https://spiritolibero.neon24.p...
http://jarosawruszkiewicz.xn--...
 

Obrazek użytkownika Tezeusz

03-05-2021 [21:12] - Tezeusz | Link:

Oczywiście mowa tutaj o antypolskim pro sowieckim portalu szkalującym Polskę i jej Siły Zbrojne WP nazwanym przez internautów " Ścieroneonem" w którym zamieszczasz swoje paszkwile.
O czym pisałem w następujących materiałach- przypomnę je :
https://naszeblogi.pl/58502-an...
https://naszeblogi.pl/58524-ro...
Propaganda Putina jest na tym portalu zwanym Scierwoneonie zbyt oczywista. 
 

Obrazek użytkownika Pers

03-05-2021 [20:15] - Pers | Link:

tezeuszku zielonooka
Może pozwól, żeby inni to ocenili.
Jeśli zapomniałeś to przypominam - To jest Strefa Wolnego Słowa.

Jeśli czytelnicy dojdą do wniosku, że to co opublikowałem to nieprawda to niech to napiszą i uzasadnią.
To nie żaden "Ścierwoneon" wymyślił te teksty tylko ja tam zamieściłem. Równie dobrze mógłbym nakleić to na twoich drzwiach i czy wtedy mówiłbyś o swoim mieszkaniu "ścierwochata"?

Obrazek użytkownika Tezeusz

03-05-2021 [20:50] - Tezeusz | Link:

Ja wiem  Szperaczka vel Pers vel Ruszkiewicz  tesknisz za powrotem ZSRR do Polski ? Nie w smak ci Wolna, Polska?

Obrazek użytkownika Pers

03-05-2021 [20:56] - Pers | Link:

tezeuszu zielonooka
Trollujesz pod własną notką?

Obrazek użytkownika Tezeusz

03-05-2021 [22:08] - Tezeusz | Link:

RUszkiewicz vel.szperaczka vel Pers. Skąd ta twoja wiedza ? jesteś specjalistą w dziedzinie lotnictwa czy zwyczajnie trollujesz jak to.masz w zwyczaju. Twoje materiały szkalującie Polskę są znane wystarczy je przeczytać..

Np piszesz tak o Polakach
" Po kilku miesiącach "narodowego programu wyszczepienia" polskiego bydełka można już poczynić pewne obserwacje. Pierwsza to taka, że "szczepionki", które miały być przepustką do "nieśmiertelności" wcale takim cudem nie są..."
"To wszystko pokazuje jedno - w stadzie bydła do wyszczepienia chętnych zaczyna dramatycznie brakować..."

Nazywasz Polaków BYDŁEM jakim prawem trollu ? A kim ty jesteś Panie Jarosławie Ruszkiewicz ! kim ! trollem antypolskim to już wie każdy, a kim jeszcze ?

Obrazek użytkownika Pers

03-05-2021 [20:50] - Pers | Link:

tezeusz...
"Propaganda Putina jest na tym portalu zwanym Scierwoneonie zbyt oczywista."

Czego ty się boisz? Przecież Putin jest daleko a amerykańscy chłopcy blisko i pilnują, żeby nam się krzywda nie stała.
Zresztą Putin, po ucieczce w popłochu z granicy ukraińskiej, długo się nie podniesie!

Nie trać ducha, zielonooka :))

Obrazek użytkownika paparazzi

03-05-2021 [20:06] - paparazzi | Link:

F-35 to jest bardzo dobry pod warunkiem infrastruktury. To nie ze samoloty mogą wykiwać wroga to jest kompleksowy system wprowadzający w XXI wiek. Patrzmy by za tym szla infrastruktura i realna możliwość użycia potencjału tego samolotu. Myślę tez o małych głowicach nuklearnych. Wtenczas będziemy jak Izrael.

Obrazek użytkownika Pers

03-05-2021 [21:02] - Pers | Link:

paparazzi
"F-35 to jest bardzo dobry pod warunkiem infrastruktury."

I wszystko rozchodzi się o tę "infrastrukturę".
Nie mamy i mieć nie będziemy. Tak samo jak nie będziemy mieć kontroli nad samymi myśliwcami.

Dużo lepszy a przede wszystkim tańszy byłby zakup np, F-16. Potrafi wylądować nawet na autostradzie.
Jest trwalszy, sprawdzony i przede wszystkim tańszy w użytkowaniu.

Obrazek użytkownika Tezeusz

04-05-2021 [05:51] - Tezeusz | Link:

RUszkiewicz vel.szperaczka vel Pers vel SpiritoLibero . Skąd ta twoja wiedza ? jesteś specjalistą w dziedzinie lotnictwa czy zwyczajnie trollujesz jak to.masz w zwyczaju. Twoje materiały szkalującie Polskę są znane wystarczy je przeczytać..

Np piszesz tak o Polakach na portalu NEon24.pl zwanym Ścierwoneonem
" Po kilku miesiącach "narodowego programu wyszczepienia" polskiego bydełka można już poczynić pewne obserwacje. Pierwsza to taka, że "szczepionki", które miały być przepustką do "nieśmiertelności" wcale takim cudem nie są..."
"To wszystko pokazuje jedno - w stadzie bydła do wyszczepienia chętnych zaczyna dramatycznie brakować..."

Nazywasz Polaków BYDŁEM jakim prawem trollu ? A kim ty jesteś Panie Jarosławie Ruszkiewicz ! kim ! trollem antypolskim to już wie każdy, a kim jeszcze ?

A Putinowi włazisz w dupsko bez mydła oto przykład twoich słów;

" W rzeczywistości Putin, jako dobry szachista, już zrozumiał, że jest to taktyka dywersyjna mająca na celu odwrócenie uwagi Rosjan od gorączkowych przygotowań do wojny NATO na rosyjskich granicach i oszukanie przeciwnika. Rosja nie daje się oszukać i choć Putin zastrzega sobie odpowiedź, siły rosyjskie kontynuują pozycjonowanie z najbardziej śmiercionośną bronią na Krymie, na granicach Ukrainy, gdzie potajemnie przybył duży kontyngent kilkudziesięciu tysięcy żołnierzy rosyjskich. Wydaje się, że jest ich 40 000, którzy po cichu przeniknęli na terytorium republik Donbasu. Utrudni to Ukrainie podjęcie błyskawicznej ofensywy w celu odzyskania terytoriów..."

 

Obrazek użytkownika Pers

03-05-2021 [22:05] - Pers | Link:

tezeuszu zielonooki
Wyszczepia się tylko bydło.
Ludzi się szczepi.

"Wyszczepianie" to oficjalne nazewnictwo obecnego rządu.

Obrazek użytkownika Tezeusz

03-05-2021 [22:27] - Tezeusz | Link:

Nie zaprzeczaj swoich słów Ruszkiewicz vel Pers velSpiritoLibero  napisanych w swoich materiałach na NEon24.pl - kłamco i manipulatorze z antypolskiego portalu ! Jesteś ZEREM nazywając Polaków BYDŁEM !

Obrazek użytkownika Pers

03-05-2021 [22:31] - Pers | Link:

tezeuszku...

No już dobrze, dobrze...
Znowu nie byłeś napoleonkiem i konika na biegunach ci nie dali?
Zobaczysz, jutro ci dadzą :))

Po polsku piszemy "nie zaprzeczaj swoim słowom"  a nie "Nie zaprzeczaj swoich słów".
Ćwicz! Trening czyni mistrza :))))

Obrazek użytkownika Marek Kudła

04-05-2021 [13:19] - Marek Kudła | Link:

Pers, słuchaj synu !  Przez uprzejmość nie będę precyzował – jaki synu, ale nie zamierzam ukrywać, że wynika to z intencji okazania ci pogardy co do twojej głupoty komentatorskiej.
 

Obrazek użytkownika Pers

04-05-2021 [17:43] - Pers | Link:

Kudła
"wynika to z intencji okazania ci pogardy co do twojej głupoty komentatorskiej."

zibi, tez wyrazy pogardy.

Obrazek użytkownika Jabe

03-05-2021 [22:58] - Jabe | Link:

Co złego jest w analizowaniu posunięć prezydenta Rosji? W Polsce patriota rymuje się z idiota, a nie powinno.

Obrazek użytkownika Ryan

03-05-2021 [20:19] - Ryan | Link:

Żadne z państw z Bliskiego Wschodu nie okazało zainteresowania eksportową wersją rosyjskiego samolotu 5. generacji Su-57E na targach IDEX-2021 - poinformowała rosyjska Służba Współpracy Wojskowo-technicznej.
„Odebrano zapytania dotyczące samolotu Su-57E, ale nie było wśród nich żadnych z krajów bliskowschodnich. Niemniej zagraniczni klienci z tego regionu okazywali zainteresowanie tą konstrukcją” – powiedział agencji TASS rzecznik Służby Współpracy Wojskowo-technicznej.
Pomimo prób ocieplenia tej informacji przez rzecznika, wydaje się że jest to sporą porażką dla prób eksportowania Su-57E. Bliski Wschód jest bowiem uznawany za najważniejszy rynek dla produktów rosyjskiego przemysłu obronnego. Szczególnie jeżeli chodzi o samoloty bojowe i Su-57 w szczególności. Chińska Republika Ludowa produkuje już bowiem własny myśliwiec 5. generacji (Chengdu J-20) i prawdopodobnie wkrótce ruszy produkcja drugiego typu (Shenyang J-31).
Z kolei Indie zrezygnowały w ostatnich latach z projektu samolotu FGFA, który miał powstać w wyniku rosyjsko-indyjskiej współpracy i skłaniają się raczej w stronę średniego myśliwca tworzonego własnymi siłami – AMCA. W tej sytuacji tylko Bliski Wschód wydawał się możliwym klientem eksportowym na Su-57. Okazuje się jednak, że - wbrew plotkom – zapytań na ten temat nie wysłała Algieria, ani Egipt. Nie wyraża nim również zainteresowania Turcja, która wypadła z programu F-35. Su-57 nie interesują się także Katar ani Arabia Saudyjska, które starają się o możliwość zakupu F-35, a już tym bardziej Zjednoczone Emiraty Arabskie, które mają szansę na zakup tej konstrukcji.

https://defence24.pl/bliski-wschod-nie-chce-su-57

Obrazek użytkownika Pers

03-05-2021 [20:55] - Pers | Link:

Ryan
Notka jest o F-35 a nie o Su-57.
Dlaczego trollujesz pod wpisem przyjaciela?

Obrazek użytkownika Ptr

03-05-2021 [20:36] - Ptr | Link:

Do 2026 roku jesteśmy słabi, a żeby było śmieszniej będą jeszcze przez 2 lata szkolić się , trzymać maszyny w Stanach. Widać ,że Stany to opóźniają, a Trump mógłby nam dać kilka maszyn do szkolenia od razu. Ale nie mógł lub nie chciał. To wplywa na komfort życia w Polsce, chyba ,że mieszka ktoś nad Nysą Łużycką i jest "tutejszy".
Dostęp do broni jest utrudniany. Wojska Obrony Terytorialnej świetnie pomagają ,szacunek,  ale czas , aby szkolili się w strzelectwie, zwalczaniu desantów powietrznych. A społeczeństwo i politycy tylko pomóż, pomóż, bo opozycja powie , że nie bedzie finansować żolnierzy WOT, prywatnej armi PiS. Jest dużo pieniędzy na jakieś histeryczne żądania, oziębianie planety, a sprawy zasadnicze leżą sobie w lodówce przez 8 lat. Bo taka jest polityka. A politycy nie mają solidnie załatwić spraw, tylko zbajerować , aby wygrać wybory. Taki jest skutek niskiej jakości obywateli i ich reprezentacji w Sejmie. W szczególności wspólczesnych Targowiczan , bezczelnych nawiedzonych i histeryczek. 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

03-05-2021 [20:56] - Imć Waszeć | Link:

Dlatego trzeba zarwać z marksistowską tradycją rozdawania każdemu na prawo i lewo dyplomów magistra i doktora, bo na oko widać że to proceder korupcyjny jest albo eksperyment psychiatryczny, jak ci zieloni-czerwoni bredzący o dowodach osobistych dla zwierząt.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

03-05-2021 [22:10] - NASZ_HENRY | Link:

Dla Polski, jako niezatapialnego 12 lotniskowca, lepszy byłby F-35B – samolot krótkiego startu i pionowego lądowania  ☺☻
 

Obrazek użytkownika Tezeusz

04-05-2021 [05:51] - Tezeusz | Link:

UWAGA !
Komentuje tutaj niejaki RUszkiewicz vel.szperaczka vel Pers vel SpiritoLibero z portalu antypolskiego NEon24.pl zwanego Scierwoneonem
Np tak oto pisze o Polakach  cytuję :

" Po kilku miesiącach "narodowego programu wyszczepienia" polskiego bydełka można już poczynić pewne obserwacje. Pierwsza to taka, że "szczepionki", które miały być przepustką do "nieśmiertelności" wcale takim cudem nie są..."
"To wszystko pokazuje jedno - w stadzie bydła do wyszczepienia chętnych zaczyna dramatycznie brakować..."

Nazywa Polaków BYDŁEM jakim prawem ? A kim ty jesteś Panie Jarosławie Ruszkiewicz ! kim !
A Putinowi włazi w dupsko bez mydła oto przykład twoich słów;

" W rzeczywistości Putin, jako dobry szachista, już zrozumiał, że jest to taktyka dywersyjna mająca na celu odwrócenie uwagi Rosjan od gorączkowych przygotowań do wojny NATO na rosyjskich granicach i oszukanie przeciwnika. Rosja nie daje się oszukać i choć Putin zastrzega sobie odpowiedź, siły rosyjskie kontynuują pozycjonowanie z najbardziej śmiercionośną bronią na Krymie, na granicach Ukrainy, gdzie potajemnie przybył duży kontyngent kilkudziesięciu tysięcy żołnierzy rosyjskich. Wydaje się, że jest ich 40 000, którzy po cichu przeniknęli na terytorium republik Donbasu. Utrudni to Ukrainie podjęcie błyskawicznej ofensywy w celu odzyskania terytoriów..."

Kim ty jesteś by tak twierdzić !

 

Obrazek użytkownika Pers

03-05-2021 [22:48] - Pers | Link:

tezeusz
Zapomniałeś napisać ile niemowląt konsumuję z Putinem na śniadanie :))))))))
Dostaniesz jutro tego konika na biegunach, dostaniesz. Tylko już się nie denerwuj :)

Obrazek użytkownika Marek Kudła

04-05-2021 [11:44] - Marek Kudła | Link:

Amerykanie powinni dostarczyć nam 30 samolotów F-16 bez zapłaty, jako zadośćuczynienie za to, że Rosevelt sprzedał Polskę sowietom w 1945 roku na 45 lat okupacji !!!
 

Obrazek użytkownika Pers

04-05-2021 [19:42] - Pers | Link:

Kudła
30 F-16?
Tanio cenisz Polskę...
Te ropokrady powinny za to Florydę oddać.