Oświadczenie z 11 Listopada Polaków,Ukraińców i Białorusinów


Po spotkaniu w Krakowie wieczorem 11 Listopada. W centrum (najniższa wzrostem, ale nie duchem) Jadwiga Chmielowska. Fot. Wolny Czyn

Polskie środowiska niepodległościowe zawsze opowiadały się za bliską współpracą i przyjaźnią państw i narodów Europy Wschodniej, zwłaszcza (ale nie jedynie) tych z nich, które w przeszłości wspólnie tworzyły potęgę i wolności Rzeczypospolitej Sześciu Narodów. Świadectwem siły i aspiracji wolnościowych zarówno własnego państwa jak i perspektyw całego regionu i pośrednio Europy w zeszłym roku stało się historyczne zwycięstwo Powstania Ukraińskiego i zwycięska wojna w obronie niepodległości Ukrainy w starciu z Ordą Moskiewską. Wojna ta nie zakończyła się, a okupowane terytoria ukraińskie wciąż czekają na wyzwolenie; oczywiste jest jednak, że Moskwa nie zdoła już zagrozić samej niepodległości Ukrainy ani przekreślić jej aspiracji europejskich.  
 
Mocne poparcie dla aspiracji wolnościowych, ze szczególnym uwzględnieniem najbliższych nam państw naszego regionu zawsze wyrażały Solidarność Walcząca, jak i piłsudczykowska Konfederacja Polski Niepodległej. Prawdziwym świętem jest dla nas zwycięstwo Ukrainy w wojnie z silniejszym agresorem.
 
Współpraca i przyjaźń deklarowane są przez wszystkie państwa regionu; warto jednak pogłębiać kontakty nie tylko rządowe/urzędowe - ale i poszczególnych organizacji politycznych i społecznych naszych krajów. Umocni to wzajemne zrozumienie, zaufanie, przyjaźń i świadomość wspólnych interesów.
 
W Dzień Niepodległości 11 Listopada mieliśmy zaszczyt gościć w Warszawie i Krakowie grupę polityków i działaczy z Ukrainy i Białorusi. Należą do nich (alfabetycznie): Stepan Braciuń, przewodniczący partii KUN - Kongres Ukraińskich Nacjonalistów; Igor Jaremyj, przedstawiciel UNA UNSO, doradca Dmytro Jarosza; Anatol Szoludko, Honorowy Przewodniczący Stowarzyszenia im. Atamana Semena Petlury; Serhej Wysockij - przewodniczący Svoboda Solidarnost Bialorus. Spotkanie ze strony polskiej organizowali doskonale znana czytelnikom Wolnego Czynu Jadwiga Chmielowska z Ośrodka Wschodniego Solidarności Walczącej i Mariusz Patey z Instytutu im. Romana Rybarskiego – organizacji, która jest endecją patriotyczną i odporną na putinowską propagandę i nawiązującą do przedwojennej myśli politycznej. Wieczorem w spotkaniu w Krakowie uczestniczyli Adam Słomka, Zygmunt Miernik, i Mariusz Cysewski z KPN Niezłomni. Na miejscu była kamera Wolnego Czynu - niżej krótka rozmowa A. Słomki z Anatolem Szoludko o relacjach Polski i Ukrainy. Zebrani podpisali wspólną deklarację:
 
 
W Polsce nasila się propaganda środowisk prorosyjskich, przedstawiająca Ukrainę polskiemu społeczeństwu, jako kraj rządzony jakoby przez faszystów, stanowiący potencjalne zagrożenie dla pokoju.
 
Uważamy za ważne, opublikowanie oświadczenia ukraińskich i polskich polityków odnoszące się do podstawowych wartości, określających stosunki między państwami i narodami.
 
Potwierdzenie raz jeszcze, że credo polityki tak ukraińskich jak i polskich patriotów to poszanowanie suwerenności i integralności granic państwowych, chęć życia w pokoju.
   
Odnosząc się do historii najnowszej, uważamy, że ci bojownicy walczący o wolność i niepodległość naszego kraju mogą znaleźć miejsce w Panteonie Narodowym, którzy nie mordowali dzieci, kobiet, starców, nie popełniali zbrodni  na ludności cywilnej.
 
Współcześnie, chcemy budować demokratyczne państwo prawa, a nie dyktatury czerwone, brunatne, czy jakiekolwiek inne.
 
Jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi, którzy szanują nasze prawo do wyboru swojej drogi rozwoju.
 
Stoimy na stanowisku nienaruszalności granic i integralności terytorialnej państw z którymi graniczymy.
 
Szanujemy prawa obywatelskie, prawa mniejszości w duchu konwencji ramowej Rady Europy „o ochronie mniejszości”.
 
Stosunki między państwami w naszym regionie chcielibyśmy, aby były oparte na pokojowej koegzystencji i wzajemnie korzystnej współpracy.
 
Tego samego oczekujemy od naszych sąsiadów.
 
„Nigdy więcej wojny, nigdy więcej cierpień…”
 

 
Zob. też artykuł Jadwigi Chmielowskiej o wizycie naszych Gości:
http://wpolityce.pl/polityka/271397-przemilczanie-sluzy-dezinformacji
 
 
Mariusz Cysewski


Na spotkaniu 11 Listopada w Krakowie. Tyłem siedzi pan Mariusz Patey z Instytutu im. Romana Rybarskiego. Fot. Wolny Czyn
* * *
Jedynym portalem w Polsce wolnym od agentury jest Wolny Czyn (https://sites.google.com/site/wolnyczyn/ ). Wszystkie artykuły WCzynu publikowane są na innych portalach i na Facebooku. „Nasze Blogi” po zmianie administratora to portal antyukraiński - prorosyjski, putinowski. Autor nie ma wpływu na komentarze; stręczy je tu administrator. Optuje on nadto za anonimowością i swoją, i swej trzody. W efekcie są to na ogół komentarze motłochu – prorosyjskich żulików, endeckich dziadyg j sitwy kolesi i pociotków. To w PIS zwyczajowe. Apeluję więc o niekomentowanie moich artykułów na Naszych Blogach. Proszę korzystać z mejla, FB, lub telefonu (uwaga: najprawdopodobniej na podsłuchu!)
 
Kontakt: tel. 511 060 559
ppraworzadnosc@gmail.com
https://www.facebook.com/groups/517163485099279
https://twitter.com/MariuszCysewsk
https://sites.google.com/site/wolnyczyn
http://www.youtube.com/user/WolnyCzyn  
http://mariuszcysewski.blogspot.com  
http://www.facebook.com/cysewski1

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika ue

28-11-2015 [21:16] - ue | Link:

Rozmowa Pawła Kubali z Mariuszem Patey, dyrektorem Instytutu im. prof. Romana Rybarskiego, jednym z sygnatariuszy niedawnego oświadczenia polskich, ukraińskich i białoruskich organizacji patriotycznych:

http://prawapolityka.pl/2015/1...