Wojna polsko-rosyjska

Andrzej Owsiński
 
Wojna rosyjsko-polska
 
Pan Romuald Szeremietiew po raz kolejny wypowiedział się na temat niebezpieczeństwa agresji rosyjskiej w stosunku do Polski. Jak to już wielokrotnie czynił, nakreślił sposób obrony, jaki powinniśmy zastosować żeby obrzydzić Rosjanom chęć podboju Polski. Wychodząc z założenia, że obecny stan naszej zdolności obronnej pozwala na opór trzydniowy, może czterodniowy, uważa że powinniśmy się szykować do wojny partyzanckiej przez rozbudowę sił WOT. „Wot tobie i masz”! Jak mawiał jeden z moich dowódców wywodzący karierę oficerską jeszcze z armii carskiej.
 
Jest to wariant przećwiczony w 1939 roku, czyli samotna obrona Polski przed dwoma agresorami. Dlaczego znów dwoma? Otóż trzeba stwierdzić i przyjąć za pewnik, że podobnie jak to było we wrześniu 1939 roku, żaden z agresorów nie może działać sam. Współczesny atak Rosji na Polskę będzie wymagał akceptacji, lub przynajmniej gwarancji neutralności ze strony Niemiec. W aktualnym interesie niemieckim nie leży oddawanie kraju, należącego, według ich przekonania, do ścisłej strefy niemieckiej i to w podwójnym wydaniu, jako elementu „Mitteleuropy” i jako strefy buforowej w stosunku do Rosji.
 
Nasz udział w UE i NATO ma w tym ujęciu znaczenie zupełnie drugorzędne.
 
Jeżeli jednak kolejny rząd niemiecki uzna, że korzyść z takiej agresji jest ważniejsza od gospodarczych zysków ze współpracy z Polską, a strefa buforowa stała się zbędna, to wówczas może dojść do powtórki z 17 września 1939 roku a rebours, czyli na kształt „ratowania zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi” – ratowanie przed rosyjską okupacją zachodnich ziem Polski. Wówczas powstałaby sytuacja wspólnej granicy niemiecko rosyjskiej z włączeniem do strefy rosyjskiej zupełnie kadłubowego państewka polskiego.
 
Taka sytuacja, jak poucza historia, musi prędzej czy później zakończyć się konfliktem rosyjsko niemieckim.
 
Z tego, najważniejszego dla Niemiec punktu widzenia nie mogą one dopuścić do naruszania obecnego stanu wzajemnej życzliwości z Rosją, opartej na utrzymywaniu  równowagi w strefie buforowej, czyli Ukrainy i Białorusi po stronie rosyjskiej, a Polski, krajów bałtyckich, Finlandii i Rumunii po stronie niemieckiej. Z drugiej jednak strony sprawy agresji mają się przeważnie nijak do logicznego rozumowania, a więc każdą możliwość należy rozpatrywać.
 
W przypadku pozostawienia krajów najbardziej podatnych na rosyjską agresję, poza Białorusią i Ukrainą i ewentualnie Mołdawią i Gruzją, czyli każdego po kolei z wymienionych członków UE i NATO – na samotną obronę przez przynajmniej trzy miesiące do czasu możliwej, ale nie bezwarunkowej pomocy NATO, zwycięstwo agresora jest zupełnie pewne.
 
Mielibyśmy zatem idealną powtórkę z początkowej fazy II wojny światowej. Takie rozwiązanie stawia jednak kraje zachodniej Europy, a w pierwszej kolejności Niemcy, wobec nieuchronnego zagrożenia dalszą agresją rosyjską.
 
Zgoda Niemiec na agresję w stosunku do krajów traktowanych jako ich strefa jest zatem praktycznie nieprawdopodobna. Takie jest polityczne oblicze tego problemu.
 
Inaczej to wygląda w planach wojskowych, przede wszystkim układu NATO, którego sztab musi mieć przygotowany program obrony przed różnymi wariantami agresji, między innymi również agresji rosyjskiej na kierunku polskim.
 
Podstawowym mankamentem NATO jest całkowita zależność od USA, ogranicza to pole manewru tylko do tych przedsięwzięć które odpowiadają amerykańskiej, bieżącej polityce. Czy Ameryka będzie zawsze zainteresowana obroną wschodniej rubieży NATO, tego nie możemy być pewni. Możemy tylko polegać na jej zainteresowaniu w osłabieniu i eliminacji konkurentów do przywództwa światowego, tylko czy współczesna Rosja jest takim konkurentem, a może raczej potencjalnym sojusznikiem w konflikcie z rzeczywistym konkurentem, czyli Chinami?
 
Wszystko to jest niesłychanie skomplikowane i zawikłane, jak dotąd jedynym stałym i niewzruszonym elementem polityki amerykańskiej jest służenie interesom Izraela, przy czym i w tym przypadku nie do końca wiemy do czego i komu służy Izrael. Bo chyba nie swoim obywatelom, stale narażonym na niebezpieczeństwo utraty życia i mienia.
 
My mamy, niestety zbyt bolesne doświadczenia w zakresie traktatowej pomocy, ażeby w tej sprawie nie zachować należytej czujności. Trzymiesięczny okres oczekiwania na pomoc NATO oznacza zajęcie przez Rosję niemal całego obszaru sowieckiego władania w Europie i prowadzenia wojny przez kraje NATO w obronie zachodniej Europy według scenariusza, z którym podjął walkę Kukliński. A to dla nas, nie tylko dla Polski, oznacza totalne zniszczenie na skutek prowadzenia tej obrony na naszym terytorium.
 
Symboliczna obecność wojsk amerykańskich w Polsce można traktować jako moralne wsparcie ducha oporu w stosunku do zapędów rosyjskich (z ewentualną aprobatą niemiecką jak to ma faktycznie miejsce w stosunku do Ukrainy). Przerzucenie ciężaru wojny po upadku osamotnionej obrony Polski na działania partyzanckie niesie za sobą kolosalne ryzyko.
 
Mogę się w tej materii wypowiadać, gdyż w odróżnieniu od Pana Romualda, którego darzę nieukrywaną sympatią, mam nienajgorsze doświadczenie z trzyletniej służby w takich formacjach, w tym znaczną część na jedynym dostępnym szczeblu dowodzenia, czyli komendą wyodrębnionego oddziału.
 
Naszym sprzymierzeńcem była wtedy noc i las, dziś niestety nie spełniające ówczesnej roli wobec rozwiniętych środków rozpoznania. Ponadto Rosjanie w odróżnieniu od Niemców lasu się nie boją i nie potrzeba wielkich sił, a wystarczy jedna wyspecjalizowana jednostka, odpowiednio wyposażona, do kolejnego likwidowania ognisk partyzanckich. Większe powodzenie widziałbym w walce miejskiej, ale obie łączą się z wielkimi ofiarami ludzkimi i materialnymi.
 
Nie zmienia to mojego stosunku do problemu polskiej gotowości obronnej. W naszym położeniu, niezależnie od aktualnej sytuacji, taka gotowość jest nakazem zawsze aktualnym, wymaga ona jednak znacznie szerszego potraktowania niż WOT, a mianowicie stworzenia frontu obrony narodowej, angażującego maksimum sił, a przede wszystkim polską młodzież, zarówno w postaci powszechnego przysposobienia wojskowego, jak i udziału różnego rodzaju organizacji młodzieżowych z harcerstwem i sokolstwem na czele. Piszę o tym od wielu lat i składałem określone propozycje, jednakże bez echa. Wiara w wszechmoc i gotowość do walki NATO najwyraźniej przysłania rzeczywisty obraz polskiego usytuowania.    
 
Skoro znaleźliśmy się w NATO, to naszym obowiązkiem jest stworzenie odpowiedniego ugrupowania krajów zagrożonych w pierwszej kolejności, w celu domagania się zasadniczej zmiany planów obronnych, nie tylko na wschodniej flance paktu.
 
NATO formalnie jest największą potęgą militarna w dziejach ludzkości, jego przewaga wyrażona w wydatkach zbrojeniowych to ponad bilion dolarów rocznie w zestawieniu z 1,5 biliona całej ludzkości. Stąd to nie Europa ma się trząść ze strachu przed Rosją, lecz wprost przeciwnie, to Putin powinien nie spać po nocach ze strachu przed możliwą inwazją wojsk natowskich.
 
I to byłaby rzeczywista gwarancja pokoju, a nie bezsensowne debatowanie i przekonywanie o pokojowym nastawieniu traktatu. Putin to odczytuje jednoznacznie jako przejaw oczywistego tchórzostwa i daje mu to duże pole swobodnego działania. Wypisz, wymaluj Hitler w okresie Monachium,
 
Formalnie wydatki obronne NATO są dwudziestokrotnie większe od rosyjskich, uwzględniając wszystkie inne różnice, jest to przewaga niebotyczna, pozwalająca na sprowadzenie roli Rosji do rozmiarów odpowiadających różnicy potencjału.
 
Mając na względzie wszystkie wymienione zastrzeżenia trzeba stanowczo odrzucić koncepcję obrony indywidualnej i oczekiwania na pomoc sił NATO. Zadaniem Polski i krajów znajdujących się w podobnym położeniu jest żądanie całkowitej zmiany koncepcji obronnej NATO na przejście do przygotowania reakcji nie „szybkiej”, ale natychmiastowej i wyprzedzającej.
 
Ewentualny napastnik musi się liczyć z możliwością wyprzedzenia jego agresji przez sparaliżowanie jego systemu łączności w chwili wydawania stosownych rozkazów i równoczesny atak ogniowy na jego terytorium. A zatem obrona przez atak i przeniesienie działań wojennych na obszar potencjonalnego agresora.
 
Gdyby ze swojego budżetu NATO poświęciło organizacji takiej obrony zaledwie 5 % swoich wydatków to skutecznie zapobiegło by jakimkolwiek marzeniom putinowskim o odbudowie sowieckiego imperium.
 
Polska powinna przejąć rolę przewodnictwa w promowaniu aktywnej obrony, stawiając sprawę na ostrzu noża: w przypadku odmowy i podtrzymywania koncepcji obrony zachodu na naszym terytorium, wycofujemy się z takiego układu otwierając drogę Rosji do inwazji zachodniej Europy, bo nie chcemy ginąć za wasze tchórzostwo i zamieniać naszych krajów w kupę gruzów.
 
Powtarzam: „si vis pacem para bellum” co nie oznacza „szykuj się do wojny”, ale „szykuj wojnę”; tylko ten język przemawia do agresorów, którzy na kształt Putina i jego oligarchii mają też wiele do stracenia.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika J z L

14-04-2021 [18:21] - J z L | Link:

Putin ?
Ten paranoik to sobie może pogrzebać placem w 5 literach.
Turańską dzicz, o ilorazie  IQ równym rozmiarowi jego własnego buta
 

Obrazek użytkownika Pers

14-04-2021 [18:43] - Pers | Link:

huski
Jak się grzebie "placem"?
 

Obrazek użytkownika J z L

14-04-2021 [20:39] - J z L | Link:

pytaj tego co cie wygrzebal

Obrazek użytkownika Pers

14-04-2021 [18:30] - Pers | Link:

Bardzo ciekawa analiza.
Zachodzę jednak w głowę po co Rosji byłby najazd, zdobycie i okupacja Polski. Nawet Ukrainy nie chcą.
Ale na wszelki wypadek zacznę jutro kopać głęboką ziemiankę i zacznę gromadzić zapasy. Jak przyjdą partyzanci to będzie jak znalazł.

Obrazek użytkownika J z L

14-04-2021 [20:02] - J z L | Link:

ty możesz być spokojny .Bolszewiki bolszewikom krzywdy nie zrobią

Obrazek użytkownika Pers

14-04-2021 [20:39] - Pers | Link:

husky
Bolszewia jest teraz w Brukseli, Waszyngtonie i Londynie.
Wrócili do korzeni. Pewnie dlatego uciekłeś do Londynu. Wśród swoich ci raźniej.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

14-04-2021 [19:45] - wielkopolskizdzichu | Link:

"wycofujemy się z takiego układu otwierając drogę Rosji do inwazji zachodniej Europy, bo nie chcemy ginąć za wasze tchórzostwo i zamieniać naszych krajów w kupę gruzów."
Aby dojść do takiej konkluzji nie potrzeba jakiś wielkich życiowych doświadczeń i analiz politycznych.
Jeśli natychmiastowa reakcją NATO na agresję Rosji nie będzie  podobna odpowiedź na jej terytorium, to jedyną sensowną  rzeczą będzie powitanie Rosjan chlebem i solą oraz podstawienie trailerów dla ich czołgów.
Nie można liczyć że rozwój sytuacji będzie jak w latach 40 i 50", Rosja może zrealizować wariant kaukaski przy którym działania Sowietów w PRL to małe miki.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

14-04-2021 [20:00] - NASZ_HENRY | Link:

Stratedzy od siedmiu boleści. Tylko broń atomowa gwarantuje właściwą siłę odstraszania. Ale Tusk oddał Rosji do utylizacji  wzbogacone pręty paliwowe z polskich doświadczalnych reaktorów ☺☻
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

14-04-2021 [23:12] - Marek1taki | Link:

Tylko Wałęsa chciał załatwiać bombę atomową i unię z Kuczmą. I miał w tym rację. Reszta nawet się nigdy nie zająknęła.
Z kolei tylko Korwin-Mikke ok.30 lat temu mówił o zwrocie Królewca i nikt więcej.
Nie zrealizowano tych 3 interesów Polski ani wówczas, ani wchodząc do NATO.

Obrazek użytkownika Maverick

14-04-2021 [20:44] - Maverick | Link:

Poliniacy zapomnieli że oni mogą decydować tylko o jednej rzeczy czy podetrą sobie dupę czy nie. A ich zwierzchnik z Kurwy Babilońskiej niejaki Bidet to może decydować czy zmieni sobie pieluchę czy nie.
Bidet rozkazał małemu Napoleoni Zalenskiemu strzelanie snajperskie do obrońców Dombasu. Czas najwyższy aby obywatele całej planety pokazali Poliniakom ich kurwie babilońskiej właściwe miejsce w szeregu. A USA trzeba rozbroić. Aby tak się stało trzeba wrócić do swoich słowiańskich korzeni. Odbudować Wielką Slawię jej tradycję i kulturę, zachód to barbarzyńcy lucyfera. Twórzmy ruch panslawiczny wolnych i suwerennych krajów słowiańskich, Już Chrobry zrozumiał że lepiej królem u siebie niż wasalem lucyferiańskiego zachodu.

Obrazek użytkownika u2

14-04-2021 [21:56] - u2 | Link:

"Podstawowym mankamentem NATO jest całkowita zależność od USA"

Właśnie krótko posłuchałem wypowiedzi J. Bidena o planie wycofania wojsk USA z Afganistanu. Wtedy Afganistanem bedzie musiała się zająć Rosja, a jak to się skończyło za Breżniewa wszyscy pamiętają.

Cel USA czyli zabicie bin Ladena oraz rozbicie talibanów udał się połowicznie. Talibanowie nadal są mocni. Nadal mają krociowe zyski z produkcji narkotyków na masową skalę. A dzięki temu mają środki na dalsze zbrojenia.

Co do Polski i obrony jej przez NATO to nie byłbym tego taki pewny. WOT to doskonałe rozwiązanie na potencjalną inwazję zielonych ludzików. W przypadku zmasowanego ataku Rosji na Polskę, Rosja musiałaby by się jednak liczyć z odpowiedzią NATO oraz możliwym kolejnym frontem  na dalekim wschodzie. Oraz frontu południowego. Rosja nie jest otoczona przyjaznymi krajami. Dlatego Rosja musi się ograniczyć do agresji słownej w stosunku do Polski i przeciąganiu na ruski miesiąc śledztwa smoleńskiego.

Obrazek użytkownika Jabe

14-04-2021 [22:37] - Jabe | Link:

Za przeciąganie śledztwa smoleńskiego odpowiadają ci, co je przeciągają.

Obrazek użytkownika Pers

14-04-2021 [23:32] - Pers | Link:

u2
"Talibanowie nadal są mocni. Nadal mają krociowe zyski z produkcji narkotyków na masową skalę. "

Dlaczego kłamiesz?
Talibowie praktycznie zlikwidowali uprawy maku na opium. To dzięki Amerykanom i ich inwazji plantacje rozkwitły na nowo. Kosowo było im potrzebne m.in po to, żeby przesyłać dalej herę do Europy.

Obrazek użytkownika Maverick

15-04-2021 [02:22] - Maverick | Link:

Dobra wiadomość, Putin wysłał swoją flotylę na morze Czarne i zablokowali je wcałości dla siebie w celu prowadzenia ćwiczeń bojowych i Bidet robiąc w rajtuzki zawrócił swoje okręty. To z ostatniej chwili. Być może Bidet i Duda chcieli aby Turcja wzięła się za bary z Rosją ale Ordoan chyba im powiedział że ma inne zajęcia. Poliniaki bez IQ będą zawiedzeni że to trochę oddaliło im się odparowanie do Lucyfera za podrzeganie do wojen. *********************
Is Biden bringing the punishment of God on the USA, for all the wars, killing, stealing, installing puppets in sovereign countries for the benefits of Deep State, and not even average Americans ? USA is collapsing economically, Deep State trying to divert attentions to something else, meddling in Ukraine and in Taiwan. I'm not panicking but that retard Biden and his cronies don't understand that it could lead to nuclear war. Remember that God is blessing a peacemakers, and arrogant retards lose their minds like a Hitler.
https://www.trunews.com/stream...

Obrazek użytkownika Marek1taki

14-04-2021 [23:03] - Marek1taki | Link:

Czytałem dr.hab.Szeremietiewa, słuchałem dr Bartosiaka (https://www.youtube.com/watch?...), ale teraz czytam Pański wpis i każda opinia interesująca.  Wynika, że nie jest wesoło skoro jesteśmy na etapie wojny partyzanckiej. I to w warunkach o wiele gorszych niż 80lat temu. Sadzenie drzew nie tylko spóźnione co zbędne. W tej sytuacji do WOT to proponuję powołać przeniesionych do rezerwy i leczenia paliatywnego. Ruscy nie będą kozakować przeciw kamikaze.

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

15-04-2021 [09:30] - Zygmunt Korus | Link:

Zawszeć to kamikadze pozyskani z grupy paliatywnej tańsi niż eskadra szybkich dronów! Tak po rusku na ruskich... Fajne, co...?

Obrazek użytkownika Marek1taki

15-04-2021 [10:42] - Marek1taki | Link:

To realna propozycja bo bomby od Kima nie ma kto kupić. Poza tym mając przerzuty czy jest się o co bić? ;-)

Obrazek użytkownika spike

15-04-2021 [11:46] - spike | Link:

„Dla świata będzie zaskoczeniem i szokiem błyskawicz­ne natarcie Chin na Rosję. Natężenie walk i okrucieństwa będą straszliwe. Chińczycy będą naśladować postępowanie Japończyków podczas drugiej wojny światowej: zaskoczenie, szybkość i terror. Zwycięstwa Chin przerażą Stany Zjednoczone. Chiny rzucą bomby jądrowe na zakłady zbrojeniowe i ośrodki doświadczalne broni atomowej w Rosji. Wywołają one potworne zniszczenia, wstrząsy i zaburzenia w przyrodzie, co się później zemści na nich samych. Armia chińska zginie od broni jądrowej, którą sama rzuci na cały świat, chociaż początkowo będzie zwyciężać. Uderzy w wielu punktach, tak, że Rosja będzie zmuszona walczyć na całej granicy, a jednocześnie potężne desanty będą lądować w głębi kraju.
Amerykanie nie zechcą się mieszać bezpośrednio do wojny, ale widząc, co robią Chińczycy, będą życzyć Rosji zwycięstwa. Niemcy wciągną USA do wojny jako sojusznika atlantyckiego. Pomoc dla Niemców ze strony Ameryki skupi swoją uwagę na Azji i tam będą lądowały wojska USA i Anglii (Irak, Turcja, Iran i Bałkany) w obronie przed Chińczykami. To, co zrobią Niemcy, będzie krokiem samobójczym. Będą liczyć na zajęcie Polski. W swej nienawiści nie zorientują się, że sympatia Zachodu i reszty świata będzie po stronie Rosji.

Wojska chińskie będą niszczyły i równały z ziemią wszystkie miasta i wsie zamieszkane przez ludność białą, a oszczędzały ludność republik azjatyckich, które częściowo powstaną przeciw Rosji i przyłączą się do nich. W języku chińskim będzie to się nazywało krucjatą przeciwko hegemonii rasy białej. Będą głosić jej koniec, a siebie mianują ręką sprawiedliwości. Nastąpi atak przez zaskoczenie Niemiec. Rosja runie na Europę. Polska, Czechy i Słowacja, wiedząc, że w razie zwycięstwa Niemiec czeka je zagłada, stworzą wspólną obronę przeciwko Niemcom.
Również walczyć ze sobą będą sami Niemcy, a Rosja wywrze na tym kraju całą swoją wściekłość za cios zadany z tyłu, za porażki na Wschodzie, za widmo klęski. Dopiero, kiedy Rosjanie dojdą do Atlantyku, ruszą przeciwko nim inne narody bezpośrednio zagrożone. Rosjanie będą zmuszeni wycofać się z walki na Ukrainę, zostawiając po sobie spaloną ziemię i popioły miast. Obojętność na krzywdy, bogacenie się kosz­tem innych, wywoła odwet. Przykładem będzie los Szwecji i Szwajcarii. Rosja, która sama też w przeszłości zdradzała, łamała podstępnie traktaty i umowy, tego samego zazna na sobie."

Obrazek użytkownika Pers

15-04-2021 [12:28] - Pers | Link:

spike
Sam to wymyśliłeś?

Obrazek użytkownika Teutonick

15-04-2021 [13:49] - Teutonick | Link:

A skąd takie proroctwa?

Obrazek użytkownika u2

15-04-2021 [15:12] - u2 | Link:

"Polska, Czechy i Słowacja, wiedząc, że w razie zwycięstwa Niemiec czeka je zagłada, stworzą wspólną obronę przeciwko Niemcom."

Będzie dobrze. Zaraza to tylko preludium.

https://www.planeta.pl/Ciekawo...

Niektóre źródła podejrzewają, że Klimuszko prawdopodobnie mówił o wojnie atomowej, która doprowadzi go globalnego kataklizmu.

Jaka jest przyszłość Polski i czy przetrwamy apokalipsę? Klimuszko wieszczył, że na terenie naszego kraju ucierpi „tylko” 5-10% ludności. Co więcej, Polska jego zdaniem stanie się „źródłem nowego prawa na świecie”.
 

Obrazek użytkownika spike

15-04-2021 [17:47] - spike | Link:

Obrazek użytkownika Maverick

15-04-2021 [17:55] - Maverick | Link:

Dla Poliniaków będzie zaskoczeniem zamiast Rosji to oni przypierdolą Poliniakom i Ukrą bo to wasale kuerwy Babilońskiej. Poliniaków żyjącymi mitami i w obłąkaniu nie można posądzać o startegiczne myślenie zawsze są wrabiani poprzez zachód w nastawianie za nich swoich głupich łbów. Jednak poklepanie Poliniaka poprzez lucyferianna i masona z zachodu dadaje im IQ stąd czyją się dowartościowani i opowiadają bzdury. Polska jest już w szponach czarnej mocy i Bóg na dla niej niespodziankę w Postaci Rosji. I czy przeżyjemy będzie  w rękach Rosjan czy zobaczą w imieniu Boga w nas Słowian czy falszywców lucyfera.

Obrazek użytkownika Teutonick

15-04-2021 [16:26] - Teutonick | Link:

Stosunkowo trafna analiza zakończona jednak zbiorem pobożnych życzeń - nasza tzw. klasa polityczna, stosując od lat politykę bezalternatywną, nie jest zdolna do żadnych tego typu ruchów va banque i nikt nie zechciałby nawet żadnych tego rodzaju bluffowych zagrywek potraktować poważnie. A sygnatariusze Paktu Północnoatlantyckiego wolą dziś zajmować się parytetami w szeregach swoich armii i dopuszczaniem do służby w nich coraz to nowych dziwolągów, w ramach "polityki antydyskryminacyjnej" rzecz jasna, które to "reformy" w chwili próby będą miały z pewnością decydujący wpływ na ich wartość bojową, a co za tym idzie zdolność do wypełniania zobowiązań sojuszniczych, które już od jakiegoś czasu stanowią już jedynie martwą literę, czyniąc z samego Paktu tzw. papierowego tygrysa, którego aktualna działalność ogranicza się głównie do robienia od czasu do czasu w tym bądź innym rejonie świata za przysłowiowego Golema na usługach tych co zwykle

Obrazek użytkownika J z L

18-04-2021 [08:57] - J z L | Link:

Tymczasem w sowieckiej ambasadzie w czeskiej Pradze została na posterunku tylko sprzątaczka
Jakże nie jest mi przykro

Czechy wydalają 18 rosyjskich dyplomatów w związku z wybuchem amunicji w 2014 r.
Czeski premier Andrej Babisz oraz wicepremier, szef MSW i p.o. ministra spraw zagranicznych Jan Hamaczek poinformowali w sobotę o wydaleniu z Czech 18 rosyjskich dyplomatów, którzy zostali zidentyfikowani jako oficerowie służb specjalnych Rosji.
https://www.gosc.pl/doc/6819350.Czechy-wydalaja-18-rosyjskich-dyplomatow-w-zwiazku-z-wybuchem

Obrazek użytkownika Pers

18-04-2021 [09:06] - Pers | Link:

husky ex 32
Czesi chcą nas prześcignąć w "murzyńskości".
Ale nic z tego! Rząd "dobrej zmiany" jeszcze nie powiedział ostatniego słowa.

Obrazek użytkownika J z L

18-04-2021 [09:03] - J z L | Link:

Co do agresji na Ukrainę dziwnie jestem przekonany, że skończy się podobnie, jak odbicie zakładników w Teatrze na Dubrawce.
Jak powiedział wówczas Siergiej Ławrow – chcieliśmy dobrze, a wyszło jak zawsze.
I tak będzie dzisiaj.
Kolejny raz Kreml się skompromituje, tylko ludzie zginą niepotrzebnie.
Dla nas jest to natomiast niepowtarzalna szansa, by dojrzeć wreszcie rosyjską V kolumnę rozpanoszoną w polskojęzycznym internecie.
A potem jedno, co brać blogerska może i powinna zrobić, to zlikwidować swoje wpisy służące jedynie uwiarygadnianiu się ruskiej jaczejki.
Niech dalej istnieją, ale tylko przedrukowując NDP i materiały ze Sputnika.
Plus teksty pożytecznych idiotów Kremla.
I tak całe neonowe i upodlone szambo skupi się samorzutnie w jednym miejscu
https://niepoprawni.pl/blog/humpty-dumpty/matrioszka-albo-czlowiek-honoru

Obrazek użytkownika J z L

18-04-2021 [09:20] - J z L | Link:

Tekst red.Sakiewicza nada aktualny

Chyba już nikt nie ma wątpliwości że diagnozy głoszone przez Lecha i Jarosława Kaczyńskich, a także te publikowane od lat na łamach „Gazety Polskiej”, potwierdziły się z przerażającą precyzją
Rosja jest nie tylko cielmiężycielem otaczających ją narodów, ale też zagraża pokojowi w Europie. Do rozzuchwalenia się Kremla doprowadziła głupota rządzących elit, które porzuciły politykę wschodnią Lecha Kaczyńskiego i pozwoliły Moskwie na bezczelną politykę imperialną
PUTIN PRZEGRYWA Z GEOPOLITYKĄ
Kiedy trzy i pół roku temu zacząłem głosić tezę że lata Rosji są policzone odbierano to jako kolejny element romantycznego wizjonerstwa. Potem zdarzył się Smoleńsk i ekspansja Moskwy we wszystkich kierunkach. Trudno było przekonać większość obserwatorów że Rosja jest aż w takich tarapatach
https://www.gazetapolska.pl/29109-putin-przegrywa-z-geopolityka
 

Obrazek użytkownika Pers

18-04-2021 [10:31] - Pers | Link:

husky ex 32
"że lata Rosji są policzone"
To ja jestem lepszym wizjonerem niż pan Sakiewicz.
Od wielu lat pisałem o upadku USA i mamy to!
Pisałem o upadku $ i już prawie mamy to! Kwestia krótkiego czasu.
A Rosja ma się coraz lepiej, czy się to komuś podoba czy nie.
Teraz jak (co daj Boże) wytną banderowców to my także skorzystamy. Zresztą sami się proszą, żeby dostać łupnia.

Przykro mi husky, że twój mały, poukładany światek się wali (ale tylko trochę mi przykro :)
To twoje "God bless America" jest teraz jak najbardziej potrzebne. USA jak nigdy potrzebują "błogosławieństwa".

Obrazek użytkownika J z L

18-04-2021 [12:03] - J z L | Link:

ROSYJSKA AGENTURA W POLSCE
W systemie sowieckim agenturalność jest dziedziczna
https://niepoprawni.pl/blog/aleszumm/rosyjska-agentura-w-polsce-1

Obrazek użytkownika sake3

18-04-2021 [13:41] - sake3 | Link:

@Pers.......Przyjdzie czas i na Rosję.Lewactwo jak szarańcza pustoszące Amerykę przeniosło sie i do nas,a wkrótce zaleje i Rosję swoimi pogladami i działaniami.Już w Hiszpanii na demonstracjach z gracją aktywiści niosą portrety Marksa,Lenina i Stalina,w Rosji wystarczy je tylko wyciagnąc z magazynów i otrzepac z kurzu i pajęczyn.

Obrazek użytkownika J z L

18-04-2021 [09:22] - J z L | Link:

Nawet ci, którzy nie wierzą w siłę rosyjskiej agentury w Polsce i nie lubią PiS, muszą przyznać, że polityka polsko-rosyjskiego ocieplenia z lat 2007–2014 skończyła się widowiskową katastrofą. Tusk, Sikorski i Komorowski, publicyści i celebryci zapowiadali, że Polska buduje zbliżenie Rosji z Zachodem. Zachęca też Moskwę, by zmierzała ku demokratyzacji. A w ten sposób także nasze znaczenie w Europie rośnie. W 2014 roku Rosja faktycznie zbliżyła się do UE poprzez… zajęcie części Ukrainy. Nawiązała też wyjątkowo bliskie relacje z demokratami, głównie za pomocą serwowanej im trucizny. I nikt nie miał wcześniej żadnych logicznych podstaw, by myśleć, że stanie się inaczej.

https://www.gazetapolska.pl/24844-glupszej-polityki-niz-ocieplenie-z-putinem-nie-bylo-w-polskiej-historii-jak-obroncy-demokracji-kreml-pokochali

Obrazek użytkownika Pers

18-04-2021 [10:55] - Pers | Link:

husky ex 32
Pan prezes Kaczyński też usilnie włączył się w działania Tuska, Sikorskiego i Komorowskiego.
Wygłosił nawet orędzie do "Przyjaciół Rosjan".
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika J z L

18-04-2021 [11:09] - J z L | Link:

Pogarszający się stan zdrowia, de facto brak opieki medycznej, do tego represje ze strony władz kolonii karnej. Przyszłość Aleksieja Nawalnego rysuje się w czarnych barwach. Niewykluczone, że reżim jeszcze przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi będzie chciał pozbyć się problemu. I nie tylko o represje wobec współpracowników Nawalnego może chodzić.
Michaił Chodorkowski po 10 latach w aresztach i koloniach karnych zapytał pewnego generała FSB, jakim cudem jemu, uważanemu za jednego z największych wrogów Kremla, udało się w ogóle przeżyć. Odpowiedź była krótka: nie było takiego rozkazu. Były właściciel Jukosu miał szczęście, że Władimir Putin w tamtych czasach liczył się z opinią Zachodu, a Chodorkowskiego demonstracyjnie ułaskawił i wypuścił, chcąc poprawić wizerunek Rosji przed zbliżającymi się zimowymi igrzyskami olimpijskimi w Soczi

https://www.gazetapolska.pl/24769-zona-podwyzszonego-ryzyka-czy-kreml-chce-usmiercic-nawalnego

Obrazek użytkownika Jabe

18-04-2021 [12:11] - Jabe | Link:

Pogarszający się stan zdrowia, de facto brak opieki medycznej, do tego represje ze strony władz kolonii karnej. – To o Polakach?

Obrazek użytkownika J z L

18-04-2021 [11:12] - J z L | Link:

Tak mocno wojną nie pachniało na pograniczu ukraińsko-rosyjskim od 2015 roku. Jednak im bardziej demonstracyjnie Moskwa przerzuca swe siły na zachód, tym bardziej można być przekonanym, że nie o wojnę Kremlowi chodzi, lecz o uzyskanie pewnych politycznych celów za pomocą groźby takiej wojny.
Z im większym zadęciem dochodzą do nas wieści o kolejnych transportach koleją czołgów gdzieś z Uralu i o wypełnionych wojskiem polowych obozach będących wdzięcznym obiektem dla robiących zdjęcia satelitów amerykańskich, z tym większą pewnością możemy przyjąć, że wojny na Wschodzie nie będzie. Wojny w sensie otwartego militarnego zderzenia Rosji z Ukrainą i stojącymi za nią niektórymi państwami Zachodu (na pewno nie chodzi o Niemcy). Możliwa jest lokalna eskalacja wywołana rosyjską prowokacją, choćby w Donbasie, by mieć pretekst dla wprowadzenia „sił pokojowych” z Rosji do regionu – ale to maksimum tego, co Putin może chcieć uczynić militarnie. Nie po to śle czołgi na Donbas

https://www.gazetapolska.pl/24824-jada-czolgi-na-zachod-putin-straszy-wojna-z-ukraina

Obrazek użytkownika J z L

18-04-2021 [11:22] - J z L | Link:

W obliczu rosnących napięć między Ukrainą a Rosją brytyjskie, okręty wojenne popłyną w maju na Morze Czarne - podała gazeta Sunday Times, powołując się na źródła marynarki wojennej. Działanie ma na celu okazanie solidarności Wielkiej Brytanii z Ukrainą i NATO.Według raportu niszczyciel typu 45, uzbrojony w pociski przeciwlotnicze, i fregata przeciw okrętom podwodnym typu 23, opuszczą w maju grupę zadaniową Royal Navy na Morzu Śródziemnym i przepłyną przez Bosfor do Morza Czarnego.Odrzutowce RAF F-35B Lightning Stealth i helikoptery Merlin będą gotowe na flagowym statku grupy zadaniowej, lotniskowcu HMS Queen Elizabeth, w celu wsparcia okrętów wojennych na Morzu Czarnym

Obrazek użytkownika Pers

18-04-2021 [12:05] - Pers | Link:

husky ex 32
I po co wam to? Ruscy wystrzelają was w razie czego jak kaczki.
Ropokrady już zmądrzały i zacumowali koło Krety.

Obrazek użytkownika J z L

18-04-2021 [12:05] - J z L | Link:

Ruskie znowu straszą. A jak straszą....

Matrioszka albo Człowiek honoru
https://niepoprawni.pl/blog/humpty-dumpty/matrioszka-albo-czlowiek-honoru

Obrazek użytkownika J z L

18-04-2021 [12:08] - J z L | Link:

Dr Targalski demaskuje działania Rosji!
w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski w rozmowie z redaktor Dorotą Kania.

https://tvrepublika.pl/Dr-Targalski-demaskuje-dzialania-Rosji,78557.html

Obrazek użytkownika J z L

18-04-2021 [12:11] - J z L | Link:

Dr Jerzy Targalski: Rosja chce chaosu i destabilizacji Polski
 Z raportu przygotowanego na podstawie wiadomości e-mail jednego z najbliższych doradców prezydenta Putina, Władisława Surkowa możemy się dowiedzieć, że Kreml wykorzystuje na Ukrainie bardzo precyzyjne narzędzia socjotechniczne i propagandowe, takie jak „inspirowanie protestów, kreowanie chaosu, manipulowanie opinią publiczną, wpływanie na dziennikarzy, przekupywanie polityków, wspieranie decentralizacji i federalizacji”. To zjawiska, które na co dzień możemy obserwować w Polsce. Jak to możliwe?
dr Jerzy Targalski, politolog: To jest normalna taktyka walki. Rosjanie prowadzą wojnę przeciwko innym państwom. Na Ukrainie te działania są bardziej intensywne, bo tam są większe możliwości. Tam mają więcej ludzi, którzy mogą te działania realizować. Jeżeli przystępujemy do akcji wywoływania chaosu w jakimś państwie, to pierwszą rzeczą, którą robimy jest monitoring, czyli zbadanie jaka jest sytuacja polityczna, jakie są grupy niezadowolonych, w których polityków można zainwestować, jakie hasła będą nośne, jakie media można wykorzystać, itd. Na Ukrainie tych grup, które można wykorzystać do działalności nie tylko prorosyjskiej ale do wywoływania chaosu jest więcej

https://www.fronda.pl/a/dr-jerzy-targalski-rosja-chce-chaosu-i-destabilizacji-polski,132869.html

Obrazek użytkownika Pers

18-04-2021 [14:55] - Pers | Link:

husky ex 32
Trochę ki żal pana Targalskiego. On widzi Putina nawet w zamkniętej puszce piwa.

Obrazek użytkownika J z L

18-04-2021 [16:55] - J z L | Link:

Czeski odwet za atak rosyjskiego wywiadu. Ucierpieć ma kluczowa energetyczna spółka Kremla
W sobotę 17 kwietnia rząd w Pradze poinformował, że według najnowszych ustaleń za wybuch w składzie amunicji w 2014 roku odpowiadał rosyjski wywiad wojskowy (GRU). Czechy zdecydowały się - w ramach odpowiedzi - wydalić 18 rosyjskich dyplomatów. Wkrótce jednak reakcja Pragi ma być poszerzona o kroki ekonomiczne.
Jak zapowiedział wicepremier Czech Karel Havlíček, cytowany przez Czeską Telewizję (Česká Televize), w ciągu najbliższych kilku dni Czesi zamierzają wyłączyć rosyjską spółkę Rosatom z przetargu na rozbudowę elektrowni jądrowej Dukovany. Tym samym, Rosjanie stracą szanse na realizację inwestycji o wartości ok. 6 mld euro.
W Czechach już od pewnego czasu pojawiały się głosy, żeby wyłączyć Rosjan z inwestycji w tę jednostkę. Pod koniec stycznia 2021 roku z przetargu wykluczone zostały firmy z Chin. Teraz ich los podzieli Rosatom.

https://www.energetyka24.com/czeski-odwet-za-atak-rosyjskiego-wywiadu-ucierpiec-ma-kluczowa-energetyczna-spolka-kremla

Obrazek użytkownika J z L

18-04-2021 [17:01] - J z L | Link:

Obrazek użytkownika J z L

18-04-2021 [17:05] - J z L | Link:

Tomasz Sakiewicz o rosyjskich zbrojeniach blisko polskich granic: Pilnujmy naszego bezpieczeństwa!
Musimy być tego świadomi, bo Polska jest jednym z pierwszych celów na mapie rosyjskich sztabowców. Wiara w to, że wszystko co złe, jest za nami, że Polska jest już bezpieczna, jest bardzo złudna – tak redaktor naczelny Gazety Polskiej i Gazety Polskiej Codziennie Tomasz Sakiewicz komentuje ostatnie zbrojenia Rosjan w Okręgu Kaliningradzkim.
Rosja wzmacnia stacjonujące w regionie swoje siły m.in. o nowe okręty, czołgi i rakiety. Tłumaczy to... obecnością NATO w krajach bałtyckich. - Obwód kaliningradzki ma szczególne znaczenia dla Federacji Rosyjskiej. Na lądzie sąsiaduje z państwami prowadzącymi politykę antyrosyjską. Politycy tych krajów często mówią o anektowaniu naszego zachodniego obwodu lub przynajmniej zmuszenia Rosji do redukowania, czy wręcz zlikwidowania obrony bałtyckiego przyczółku - pisał dziennik "Izwiestja".

https://niezalezna.pl/372897-tomasz-sakiewicz-o-rosyjskich-zbrojeniach-blisko-polskich-granic-pilnujmy-naszego-bezpieczenstwa

Obrazek użytkownika J z L

18-04-2021 [17:08] - J z L | Link:

W każdej chwili możemy mieć do czynienia z kolejnym konfliktem rosyjsko-ukraińskim; my mamy silne gwarancje sojusznicze, armie sojusznicze w Polsce, więc jesteśmy bezpieczni, ale sytuacja polityczna nie jest bezpieczna - ocenił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski. Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz zadeklarował, że "Ukraina ma oparcie w państwach UE i w USA".
- Sytuacja rzeczywiście jest bardzo napięta - ocenił Szczerski w niedzielę w TVP Info, odpowiadając na pytanie, czy "wojna w tej części świata wisi na włosku". Według niego, Rosja "próbuje zatrzymać proces otwarcia NATO dla Ukrainy" i "używa wojska do celów politycznych, do wywarcia presji i nacisku na Ukrainę". Jego zdaniem, "to bardzo łatwo może się wymknąć się spod kontroli".

https://niezalezna.pl/391065-napiecie-wokol-ukrainy-moze-wymknac-sie-spod-kontroli-szczerski-sytuacja-jest-niebezpieczna

Obrazek użytkownika J z L

18-04-2021 [17:13] - J z L | Link:

Atak Rosji na Ukrainę jest możliwy, ale skutki takich działań dla Kremla będą katastrofalne - oceniła niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer.Oskarżyła Rosję o "prowokacyjne działania" w sprawie ukraińskiej i wskazała, że sytuacja jest śledzona "z niepokojem". "Zrobimy wszystko, aby sprawy nie uległy pogorszeniu" - dodała chwaląc Kijów za dotychczasową "wyważoną" postawę w tej kwestii.

Obrazek użytkownika Pers

18-04-2021 [22:02] - Pers | Link:

husky ex 32
Ciekawe ilu Ukraińców ucieknie jak Putin lekko tupnie nogą? 
5 milionów? A może 10? Ale na pewno 95% poborowych i rezerwistów. Będzie powtórka z Krymu :)
Reszta jak zobaczyła co im zgotowały USA i w jakiej czarnej doopie są to już nie może się Putina doczekać. 
No ale to jakiś miękiszon chyba jest bo wcale ich nie chce najeżdżać. A oni już strugają bramy powitalne jak twoi przodkowie na przyjazd Armii Czerwonej.
Biden już narobił w pampersa, kazał zawracać swoim okrętom i wysłał załogom nowe odcienie lakieru do paznokci
God Bless America!

Obrazek użytkownika J z L

18-04-2021 [21:11] - J z L | Link:

Ruskie wysadzają sobie w powietrze co chcą i gdzie chcą, dlaczego nikt im nie wysadzi w powietrze Nord Stream 2?

Uważam że Ruskim powinno się zrobić Hiroszimę wtedy będzie pokój na ziemi

Obrazek użytkownika J z L

18-04-2021 [22:10] - J z L | Link:

Rosja wyrzuca dwudziestu czeskich dyplomatów z Moskwy! To reakcja na wydalenie kremlowskich urzędników z Pragi
Jest miejsce dla 20 Niemców