Głupiejemy?

  Taki tytuł mógłby zapowiadać tekst primaaprilisowy.  Tak jednak nie jest.  W ostatnim, wielkanocnym numerze tygodnika "Sieci" [nr 13/2021] ukazał się poważny i obszerny artykuł Stanisława Janeckiego "Głupienie polityki".  Autor omawia w nim takie zjawiska jak "triada głupienie - infantylizm - demoralizacja" oraz "syndrom głupiego i głupszego".  Janecki rozszerza swój dawny tekst "Ludzkość cierpi na spadek inteligencji, więc i polską politykę dotyka syndrom głupiego i głupszego. Ale czy musi?" opublikowany 5 stycznia 2020 w portalu wPolityce.pl {TUTAJ}.

  Mnie zafrapowała wspólna część obu artykułów, czyli teza o powszechnym głupieniu ludzkości.  Janecki pisze:

  "Do infantylizacji i głupienia w sensie społecznym czy kulturowym dochodzi jednak czynnik innego rodzaju, czyli obniżanie się poziomu inteligencji. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat żyliśmy w przekonaniu, że powszechny jest tzw. efekt Flynna. W 1987 r. nowozelandzki filozof i psycholog James Flynn, na podstawie badań 14 grup narodowościowych stwierdził, że w ostatnich 50 latach (do czasu opublikowania badań) iloraz inteligencji w krajach kultury zachodniej, mierzony standardowymi testami psychologicznymi, wzrósł o około 15 punktów. Z powodu zmian kulturowych, edukacyjnych, sposobu żywienia, zmniejszenia liczby dzieci w rodzinach, lepszej opieki medycznej etc. Przeciętnie inteligencja populacji miała rosnąć o 3 punkty w każdym dziesięcioleciu. Efekt Flynna miał być skutkiem wzrostu zdolności analitycznych, powszechności rozwiązywania testów, także tych na inteligencję. Niektórzy interpretowali efekt Flynna nie tyle jako wzrost inteligencji populacji, ale jako zwiększanie się umiejętności rozwiązywania podstawowych testów inteligencji.
Obecnie wielu naukowców uważa, że albo efekt Flynna wygasł, albo został stłumiony i odwrócony przez inne procesy, negatywnie wpływające na inteligencję. I różne nowe badania, przede wszystkim norweskiego Centrum Badań Ekonomicznych Ragnara Frischa, dowodzą, że od początku lat 70. XX wieku średni poziom inteligencji na świecie się zmniejsza. Norwegowie analizowali wyniki 730 tys. testów IQ osób powoływanych w latach 1970–2009 do wojska. I wyszło im, że IQ zmniejsza się systematycznie – o 7 punktów na pokolenie. Mniej reprezentatywne badania amerykańskie (na University of Hartford w stanie Connecticut, opublikowane w 2014 r.) prognozowały, że od roku 1950 do 2020 IQ spadnie o około 3,5 punktu. Prof. Jan te Nijenhuis, psycholog z Uniwersytetu w Amsterdamie, twierdzi, że od czasów wiktoriańskich średni poziom inteligencji spadł o 14 punktów w testach IQ. Z badań Ross University Medical School w Bridgetown na Barbadosie wynika z kolei spadek IQ o 8 punktów na pokolenie. Czyli nie ma efektu Flynna jest za to syndrom głupiego i głupszego.".

  Gdy wpiszemy w Google "spadek ilorazu inteligencji" otrzymujemy wiele odsyłaczy do artykułów na ten temat.  Jedni winią nowe technologie, a inni zmiany genetyczne.  Pogorszenie się wyników testów IQ może jednak wynikać z faktu, że przestały one być modne.  W latach 50-70 XX wieku było ich wszędzie pełno i odgrywały ważna rolę w rekrutowaniu pracowników.  To się skończyło, a niećwiczone umiejętności z czasem zanikają.  Inne moje skojarzenie - to słynny eksperyment Calhouna.  Polegał on na hodowaniu myszy w idealnych warunkach.  Populacja myszy poczatkowo szybko rosła, ale potem zaczęła się degenerować.  Myszy traciły instynkty społeczne i gwałtownie głupiały.  Po kilku latach cała kolonia wymierała.  Czyżbyśmy stawali się pomału takimi myszami?

  Z powodu nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy życzę Czytelnikom, Blogerom, Komentatorom i Adminom przede wszystkim zdrowia, a następnie szczęścia i wszelkiej pomyślności.
  Odezwę się po Świętach.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

01-04-2021 [18:16] - Pers | Link:

Teraz spadek inteligencji będzie gwałtownie przyspieszał.
Przyczyna? Obowiązek noszenia namordników powodujący niedotlenienie mózgu.
Szczególnie widoczne będzie to wśród dzieci.

Obrazek użytkownika spike

01-04-2021 [19:28] - spike | Link:

""Obowiązek noszenia namordników powodujący niedotlenienie mózgu."
takie coś mógł napisać tylko ten, co nie ma mózgu, więc niedotlenienie mu nie grozi. Weź załóż "namordnik" nałóż na palucha oxymetr i sobie sprawdź. Widać dowód, że komentowany teks jest prawdziwy.

Obrazek użytkownika Pani Anna

01-04-2021 [20:16] - Pani Anna | Link:

@Spike
Po namordnikach ich poznacie.

Obrazek użytkownika Pers

01-04-2021 [20:20] - Pers | Link:

Pani Anna
"Po namordnikach ich poznacie."
I już jeden niedotleniony się ujawnił :)

Obrazek użytkownika spike

01-04-2021 [21:04] - spike | Link:

najwięcej tlenu potrzebuje mózg, sprawdź, ilość tlenu we krwi, może potrzebny respirator, jeżeli jest co dotleniać :))))))))))))))

Obrazek użytkownika Guildenstern

04-04-2021 [21:50] - Guildenstern | Link:

Sprawdził Pan? Na jakim przyrządzie (model)? Po jakim czasie spędzonym z maseczką? Pytam, bo wydaje się Pan dość pewny siebie a a taki oxymetr to jednak wydatek. Chętnie skorzystam z cudzych doświadczeń.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

01-04-2021 [18:26] - RinoCeronte | Link:

Tak jest! zdrowie Admina! :-)

Obrazek użytkownika Centrystka

01-04-2021 [18:38] - Centrystka | Link:

Nieoceniony Mrożek zauważył,że większość ludzi jest głupia,a im większa większość, tym głupsza.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

02-04-2021 [11:41] - RinoCeronte | Link:

"Nima wolności, więc dają Mrożka ..."

Obrazek użytkownika Jabe

01-04-2021 [18:50] - Jabe | Link:

Być może programy zwiększania dzietności działają jedynie na warstwy o najniższej inteligencji, prowadząc do degeneracji. W naszym kraju dokłada się do tego emigracja, a wcześniej zsyłki i powstania.

Obrazek użytkownika sake3

02-04-2021 [09:04] - sake3 | Link:

@Jabe.....A jakie programy dotyczące dzietności przewidziane są dla warstw o najwyższej inteligencji.Tak pytam z ciekawości bo przecież jestem przedstawicielem tej o najniższej inteligencji,nie sądziłam że są do rodzenia potrzebne programy.

Obrazek użytkownika Jabe

02-04-2021 [10:35] - Jabe | Link:

Z przyjemnością dostrzegam u Pani oznaki samoświadomości. Oczywiście wystarczy zrezygnować z socjalizmu (łącznie z programami hodowlanymi).

Obrazek użytkownika Tomaszek

02-04-2021 [13:20] - Tomaszek | Link:

@Sake
Jabe je marchewkę , jabłka i pije sok z buraka . Tylko nie robi nic więcej . To stąd  u Jabego nieskuteczność demograficzna wszelkich programów , oprócz TVN wiadomości , które promują aborcję jako leczenie przypadłości zwanej ciążą . Kiedyś koleżka w latach szczenięcych powiedział mi że "dzieci wcale nie przynosi bocian , tylko trzeba żeby ojciec mamę wy...uchał ". I tę złotą myśl zadedykujmy Jabemu .
Wesołych Świąt życzę
Tomaszek

Obrazek użytkownika sake3

01-04-2021 [19:16] - sake3 | Link:

A komu inteligencja będzie w tym nowym postępowym świecie nawet potrzebna?System dyrektyw,nakazów ,zakazów pozwoli nam się cieszyć,że inni za nas myślą.Już są pierwsze jaskółki: chodzimy wszyscy w spodniach,pani Spurek z ramienia Billa Gatesa i wsparta jego pieniędzmi nakaże pić mleko roślinne i wołowinę syntetyczną ,każą klękać na cześć ofiar niewolnictwa to się klęknie a nie jak nasi bezczelni piłkarze dotykający emblematu na ramieniu,ideologia będzie nas prowadzić więc po co komu inteligencja? Toż to utrudnienie i przezytek. 

Obrazek użytkownika Centrystka

01-04-2021 [20:04] - Centrystka | Link:

Jak widać dla Sake to faktycznie utrudnienie.

Obrazek użytkownika sake3

01-04-2021 [20:29] - sake3 | Link:

Dla mnie inteligencja to może i utrudnienie ale dla ciebie śmieszna paniuśko to wartość nieosiągalna.

Obrazek użytkownika Centrystka

02-04-2021 [20:40] - Centrystka | Link:

Biedna kobieto! Ty jednak masz kompleks niższości.Jakoś mnie to nie dziwi.

Obrazek użytkownika sake3

02-04-2021 [21:10] - sake3 | Link:

@Centrystka....a na temat poruszony na blogu potrafisz coś powiedzieć paniusiu? Przecież nie ja ani moje kompleksy są treścią bloga pani Elig..

Obrazek użytkownika Adam66

01-04-2021 [23:31] - Adam66 | Link:

Polecam film "Idiokracja", dużo się wyjaśni tym, którzy jeszcze trochę myślą...

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

02-04-2021 [20:36] - Zbyszek_S | Link:

To wynik procesów, dla których intelektualną konstrukcję nośną stanowi postmodernizm.
W zakresie bardziej widocznych dla przeciętnego człowieka zjawisk i prądów są to istotnie: infantylizacja i feminizacja (demaskulinizacja). Długo by wyjaśniać. Jakiś element opisu sytuacji jest to mój tekst: "Zbydlęcenie czyli o człowieku „nowej normalności” i postmodernizmie" {TUTAJ}
i "Wojna z mężczyznami" {TUTAJ}