Kapitan Andrzej Lasota uniewinniony

Andrzej Lasota, polski obywatel, kapitan statku bandery cypryjskiej ‘UBC Savannah’, który od 27-go lipca 2019 roku, przebywał w meksykańskim więzieniu pod niesłusznymi i niesprawiedliwymi zarzutami, został dzisiaj uniewinniony.
Statek, którym dowodził kpt. A. Lasota przewoził węgiel z portu Barranquilla w Kolumbii do portu Altamira w Meksyku. Zabronione substancje (kokaina), które były powodem jego przetrzymywania w meksykańskim więzieniu, zostały znalezione w ładowni statku, pod ładunkiem około 4 tys. ton miałkiego węgla.
W trakcie wyładunku, w meksykańskim porcie Altamira, oficer wachtowy zauważył na dnie 2-giej ładowni podejrzane worki wystające spod znajdującego się tam jeszcze (niewyładowanego) węgla. Powiadomiony o tym kpt. A. Lasota, polecił zatrzymać wyładunek, zamknąć ładownię (aby nie było fizycznej możliwości zabrania tych worków na ląd przez osoby postronne) i natychmiast powiadomił telefonicznie lokalnego agenta a także władze portowe (Port Control) za pośrednictwem statkowej radiostacji UKF. Podejrzane worki zostały zabrane na ląd przez lokalne władze (jak się potem okazało znajdowała się w nich kokaina).
Wbrew tym faktom władze meksykańskie postawiły kapitanowi całkowicie bezpodstawny zarzut, że dopuścił się “popełnienia przestępstwa … polegającego na zaniedbaniu obowiązków, … nie powiadomił o tym fakcie władz meksykańskich a co za tym idzie naraził na szwank obywateli Meksyku dostarczając na teren kraju zakazane substancje”.
Natomiast przebieg wydarzeń dowodził coś zupełnie odwrotnego. Kapitan powiadomił władze meksykańskie o podejrzanych substancjach na statku i swoimi działaniem nie dopuścił do ich nielegalnego wprowadzenia na obszar Meksyku.
W sprawę uwolnienia kapitana A. Lasoty zaangażowane były polskie służby dyplomatyczne oraz organizacje międzynarodowe, takie jak Bałtycka i Międzynarodowa Rada Żeglugowa (BIMCO), Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) oraz Międzynarodowe Zrzeszenie Zarządców Statków (International Ship Managers' Association). Dzisiaj praca wielu ludzi dobrej woli nad uwolnieniem z meksykańskiego więzienia, niesłusznie oskarżonego i niewinnego człowieka, przyniosła rezultat.
Kapitan Lasota nie jest pierwszym kapitanem, który pod niesłusznymi zarzutami był więziony w meksykańskim więzieniu. W 1999r., w meksykańskim więzieniu przetrzymywany był inny polski obywatel, kapitan, który również dowodził statkiem pod obcą banderą. Statek ten płynął z ładunkiem cementu z Barranquilli do Corpus Cristi w USA. Jednak po drodze miał awarię silnika i po części zamienne potrzebne do naprawy, zawinął do portu Cozumel na Yukatanie w Meksyku. Tam narkotyki zostały znalezione przez lokalne władze. Schemat postępowania władz meksykańskich był podobny do tego jaki zastosowano w stosunku do załogi statku UBC Savannah i kpt. A. Lasoty. Po znalezieniu narkotyków cała załoga została aresztowana. A wkrótce potem – z wyjątkiem kapitana - zwolniona. Ostatecznie kapitan również został zwolniony, ale dopiero po ośmiu miesiącach przetrzymywania w więzieniu.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

19-03-2021 [22:28] - Marek1taki | Link:

Nie słyszałem o kaskadzie zdarzeń dyplomatycznych od wywalenia ambasadora Meksykańców po zerwanie stosunków dyplomatycznych ale... my nie mamy własnej dyplomacji.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

22-03-2021 [17:49] - Roz Sądek | Link:

@Marek1taki
Wiem, że nie, ale na wszelki wypadek: jest jakaś dziedzina nauki, polityki i, co tam będę wyliczał - ogólnie życia, w której jest Pan niekompetentny?
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

22-03-2021 [19:36] - Marek1taki | Link:

To a propos 8mies. odsiadki za żywota czy jedynie słusznej opcji w MSZecie?

Obrazek użytkownika jazgdyni

20-03-2021 [04:03] - jazgdyni | Link:

@Witaj Kapitanie

Oto nieznane przyjemności bycia marinerem. Pływając po świecie ciągle jesteśmy narażeni na złą wolę różnych lokalnych władz, które po prostu mają swoje widzimisię, albo też chcą coś ukryć, lub zmataczyć. Obcy człowiek, z drugiego końca świata, jest idealnym kozłem ofiarnym. Obrona sprawiedliwości i niewinności czasami może trwać bardzo długo. I jak to wiem z własnego doświadczenia, najgorsze jest to, że człowiek wówczas czuje się taki bezradny. Tu widzę, że machina defensywna zadziałała stosunkowo szybko. Mimo to, co kapitan wycierpiał, to jego koszmary na lata. Mam nadzieję, że wytrzyma i morza nie rzuci. Nasi są twardzi.

Serdeczności

Obrazek użytkownika Czesław2

20-03-2021 [07:44] - Czesław2 | Link:

Nie może być tak, że ktoś działa z pominięciem lokalnej mafii. Dotyczy to każdego rodzaju działalności na całym świecie. Mafii najwygodniej przejąć państwo. Aparat przemocy za darmo.