Budka prezentuje „Platforma Obywatelska-Niepewna przyszłość”

1. Tak szumne zapowiadana przez Platformę wczorajsza prezentacja jej programu pt. „ReceptaNaKryzys”, musiała być przygotowywana na kolanie, bo na jednym z pierwszych slajdów, które wyświetlił przewodniczący Borys Budka pojawiło się logo i nazwa Platforma Obywatelska oraz tytuł „Niepewna przyszłość”.
Przepuszczenie przez PR-owców Platformy takiego obrazka, świadczy albo o ogromnym pospiechu przygotowywania tej prezentacji albo kompletnej ignorancji uczestniczących w tym przedsięwzięciu.
Slajd nie zostawia więc złudzeń, powrót do władzy ludzi Platformy, to co najmniej niepewna przyszłość i potwierdziły to propozycje programowe, które przedstawili zarówno przewodniczący Budka jak posłowie Izabela Leszczyna i Sławomir Nitras.
 
2. Będąc w opozycji łatwo się składa deklaracje szczególnie o charakterze finansowym, ale partia, która rządziła przez 8 lat powinna przynajmniej się orientować jakie skutki finansowe dla budżetu niosą propozycje które składa.
Padło co najmniej kilkanaście propozycji związanych z koniecznością poniesienia dodatkowych wydatków albo też rezygnacji z części dochodów budżetowych ale żaden z prelegentów, nawet się nie zająknął w jaki sposób zostaną one sfinansowane.
Platforma będąc w opozycji już parokrotnie prezentowała pomysły programowe pod hasłem „jak będziemy rządzić, damy wszystko wszystkim” i nigdy nie pokusiła się o pokazanie skąd weźmie na to pieniądze, może ze względu na swoiste „przekleństwo” swojego guru od finansów, ministra Rostowskiego, który w wieczór wyborczy po przegranych przez tę partię wyborach w 2015 roku, wygłosił frazę „pieniędzy nie ma i nie będzie”.
 
3. Pierwsza z nich to obniżenie na jeden rok stawki podatku VAT z 23% do 5% dla branż dotkniętych skutkami pandemii, niezależnie od tego jakie komplikacje ta propozycja wywołałaby w systemie poboru tego podatku i jakie luki zachęcające do wyłudzeń, by w nim stworzyła, jest to propozycja niezwykle kosztowna.
Przypomnijmy, że wpływy zaplanowane na rok 2021 z tego podatku to blisko 200 mld zł, zakładając, że sektory objęte lockdownem to 15% naszej gospodarki (GUS szacuje, że odpowiadają one za 15% naszego PKB), to oznaczałoby ubytek w dochodach z tego tytułu przynajmniej o 20 mld zł.
Druga propozycja to podniesienie kwoty wolnej od podatku do 10 tysięcy złotych dla wszystkich podatników (teraz wynosi ona 8 tys. ale dla podatników osiągających rocznie 8 tysięcy zł, później sukcesywnie maleje i dla podatników o dochodach przekraczających rocznie 13 tysięcy zł wynosi blisko 3,1 tysiąca zł), czyli tak naprawdę ponad 3-krotnie jej podwyższenie dla większości podatników, to szacunkowy koszt co najmniej 30 mld zł.
Wreszcie rekompensata pracującym studentom w przypadku utraty pracy w wyniku locdownu ich wynagrodzeń za 2 semestry, to szacunkowy koszt także przynajmniej kilku miliardów złotych.
A więc koszt budżetowy tylko 3. pierwszych propozycji programowych Platformy to około 60 mld zł, bez słowa na temat źródeł jego sfinansowania ze strony jej „czołowych ekonomistów”, to po prostu czysta demagogia i skrajna nieodpowiedzialność.
 
4. Zresztą gdy Platforma proponuje „gmeranie w podatkach”, to powinien być sygnał alarmowy dla każdego odpowiedzialnego Polaka, jak bowiem ustaliła sejmowa komisja śledcza d/s VAT, Platforma przez 8 lat swojego rządzenia odpowiada za przynajmniej 260 mld zł luki w tym podatku.
Potwierdza to rzeczywisty wzrost wpływów do budżetu z tego podatku i to aż o ponad 60 mld zł w ciągu 5 lat rządów Zjednoczonej Prawicy, z 123 mld zł w roku 2015 do 184 mld zł w roku 2020.
Kolejna prezentacja programu Platformy, to raczej nie „ReceptaNakryzys” jak zapowiadają jej „ekonomiści” ale na pewno „PrzepisNaKryzys”, w który zapewne wepchnęliby polską gospodarkę i budżet państwa, gdyby jakimś cudem wrócili do rządzenia naszym krajem.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

28-02-2021 [08:23] - NASZ_HENRY | Link:

Myślenie PiSowi też nie idzie najlepiej.  Jeżeli polskiemu rządowi i jego ekspertom rok zajęło ustalenie, że przyłbica nie chroni, a wcześniej była promowana, to nawet obywatel nie znający się na rzeczy może zadać sobie pytania, jak to jest z zapleczem naukowo-badawczym polskiego rządu, skoro w przypadku tak prostej rzeczy weryfikacja zajmuje prawie rok. Albo eksperci to idioci albo lobbyści producenta maseczek - sami wiecie którego ☻☺
 

Obrazek użytkownika Marek Kudła

28-02-2021 [13:25] - Marek Kudła | Link:

Popatrzcie Polacy co brak koryta czyni z tych ludzi :  Powariowali kompletnie !
Sikorski chce emitować w Radiu Maryja program o tym jak UE zwalcza Kościół i wiarę , Giertych, z zarzutami prokuratorskimi, chce kandydować do parlamentu, a Butka chce być doradcą Premiera Mateusza Morawieckiego i ujawnić mu jak się kradnie miliardy z budżetu Państwa w bezpieczny sposób.
Amok, degeneracja myślenia !
 

Obrazek użytkownika angela

28-02-2021 [14:06] - angela | Link:

To szok, zeby PKN Orlen  wypracowal przez 5 lat, 10 razy wiecej zysku, niż PO przez lat 8.
Mozejki mialy byc sprzedane, a teraz największy zakład, dajacy pracę, i opiekę (maseczki, plyn antybakteryjny) mieszkancom. Lot przynosi zyski, a mial byc sprzedany, jak to powiedzial niemiec, nie musi ratowac LOT u.
Tak doprowadzili wiele strategicznych dla Polski firm,  do upadłości,  zeby zniszczyc  sprzedać za grosze.
A teraz "dooooradzają",  przeciez to tylko szopka dla leminga, i biednych zmanipulowanych dzieci, ale za ok 3 lata potencjalnych wyborców, wybierając  tych co do ruiny doprowadzili Polskę. 
Tylko, ze mlodzi nie maja rozeznania, podrajcowani nienawiścią do wszystkiego,  co wiaze sie z  prawicą,  wiarą. 
Wciaz wzywani do nienawisci i rozruby.
Niektorym sie podoba i niszcza wszystko, co święte,  polskie.
Oni nie wiedza co czynią,  bo na kartonach hasla zupelnie bez sensu.
No coz, jacy przewodnicy, tacy popierajacy.
Biedni bezmyslni mlodzi.
Wystarczy popatrzec, jaki jest zarząd Warszawą,  tak chcą rzadzic Polską.
Wazne strategivznie firmy, ogrzewanie, scieki, w zarządzie Niemców . Brak remontow i inwestycji, tylko zyski czerpią,  i coraz to podwyzki.
Widocznie mieszkancyWarszawy, tak chcą,  wybierajac wciaz tę samą władzę. 
Widocznie chcą, marznąć,  pewnie tak ich Niemiec hartuje, jeszcze kaze po sniegu boso polatać, i swiezyc ścieków powdychać.
Nie wiem, kto madry tego bajdurzenia budkowego  slucha, chyba ze z ciekawosci, na ile go stac, tych bredni ze swoich ust wypuścić. 
Wszystko dają,  podatki zmniejszają,  o czlowieka dbają. 
Tylko dlaczego, jak rządzili,  robili zupelnie odwrotnie.
Wiek emerytalny podniesiony o 7 lat, podatki w gore,/teraz chca zniesc, jak nie rzadza, i nie utrzymuja panstwa, zeby Morawiecki miał klopoty/, firmy wyprzedane, podwyzki emerytur procentowe, o 3 zl, bo ten najbiedniejszy tyle dostał,  o 13 tce, czy jeszce14tce, to nawet nikt nie myslal, a o wyprawce szkolne, a oo 500plus." Piniedzy nie.ma, i nie będzie. 
A teraz wlasnie ZOBACZYLI CZLOWIEKA. Ot, obudzili się w porę,  jak RZĄD  ZP. od poczatku stawia wlasnie na człowieka, i to tego najbiedniejszego i najslabszego, przez zastopowanie aborcji. To jest dbanie o czlowieka.👍❤😊💝
 

Obrazek użytkownika Pers

28-02-2021 [15:13] - Pers | Link:

"To szok, zeby PKN Orlen  wypracowal przez 5 lat, 10 razy wiecej zysku, niż PO przez lat 8."

Chciałbym tylko przypomnieć głównej ekonomistce NB, że ropa w latach 2011-14 kosztowała średnio od 100 do 120$
W latach 2016-19 średnio 55$.
Ceny na stacjach prawie takie same.
Jeśli surowiec kosztuje połowę a wyrób finalny tyle samo to trudno nie wypracować wiekszego zysku.

Obrazek użytkownika Pers

28-02-2021 [15:32] - Pers | Link:

I jeszcze jedno - do Skarbu Państwa należy 27,52% akcji Orlenu. Reszta to zagraniczne fundusze.
Andżela wie o tym?

https://www.orlen.pl/PL/Relacj...

Obrazek użytkownika angela

28-02-2021 [16:57] - angela | Link:

Poczytaj sobie, chodzi o zysk, i gdzie te pieniądze szły.
https://demagog.org.pl/wypowie...

Obrazek użytkownika Pers

28-02-2021 [17:21] - Pers | Link:

Pełna porażka...
Nawet nie zrozumiałaś tego co napisałem.
Nie sądzę, żeby pan prezes był szczęśliwy, że ma taką fankę. Przecież ty ośmieszasz elektorat PiS. Zaczynam podejrzewać, że jesteś nasłana tutaj przez Tuska.

Obrazek użytkownika angela

28-02-2021 [20:08] - angela | Link:

Pers, ty za to zrozumiałeś,  co Budka bredzi, i czepiasz się  Orlen.Widocznie ci sie przekaz dla leminga podoba.
No coz, widac po komentarzach dla kogo pracujesz. 

KoMEMtator (@TomasTomaszek) Tweeted: Tak wyglądały dwie kadencje platformy i obietnice Tuska . Trzeci raz już się nie udało. 😁😁😁 https://t.co/UhhYccjGCH https://twitter.com/TomasTomas...

Pies sie nie dal nabrac, jak ty.

Obrazek użytkownika Pers

28-02-2021 [20:32] - Pers | Link:

Nie czepiam się Orlenu tylko nie cierpię ignorancji jaką tutaj prezenujesz.
Następnym razem jak będziesz pisać na tematy ekonomiczne to dobrze się przygotuj, żeby nie wzbudzać śmiechu czytających.
I pamiętaj - tylko 27,52 % Orlenu jest polskie. Akcje jeszcze kilka lat temu były po ok 100 zł za sztukę a teraz ledwo 58 zł. Jak to wytłumaczysz?
I nie wyskakuj mi tu z Budką, idiotów nie słucham. Tych z PiS zresztą też.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

01-03-2021 [17:10] - Roz Sądek | Link:

@Pers
I pamiętaj - tylko 27,52 % Orlenu jest polskie.
========================
Oj Panie, gdybyś Pan taką blagę rozpowszechniał nie w Polsce, ale w stosunku do ktorejś z zachodnich firm państwowych, mógłbyś to szybko i dość głośno odszczekiwać.
 

Obrazek użytkownika Pers

01-03-2021 [20:41] - Pers | Link:

Nic nie mam zamiaru odszczekiwać bo napisałem prawde.

Obrazek użytkownika tricolour

28-02-2021 [20:23] - tricolour | Link:

@Angela

Demagog.
Czas czytania: 2 minuty, by kretyn nie uciekł za strachu przed wysiłkiem.

Masz jakąś wersję Ewangelii z czasem czytań cztery minuty, bo materia bardziej poważna?

Obrazek użytkownika Roz Sądek

01-03-2021 [14:15] - Roz Sądek | Link:

@Autorka
Tylko, ze mlodzi nie maja rozeznania, podrajcowani nienawiścią do wszystkiego,  co wiaze sie z  prawicą,  wiarą. 
==========
Szanowna Pani, pro publico bono pracuję z młodzieżą. Od nasto do prawie trzydziestolatków. Może mi Pani wierzyć, że młodzież nie jest taka jaką pokazują w telewizji i z jaką podszywają się różni dziwni ludzie na forach. Gros młodzieży ma precyzyjnie poukładany w głowie plan na dalsze życie, z marzeniami i oczekiwaniami - dokładnie tak jak mieli to ich rodzice i dziadkowie. Jest pewien procent, szacowany badaniami na 25 do 35%, pogubionej i niedojrzałej mentalnie, ale tak było 100 lat temu. Bardzo pozytywnym faktem jest stawianie przez młodzież już w szkołach średnich coraz wyższych wymagań w stosunku do nauczycieli. Nie wiem jak sprawy się mają na kierunkach studiów "tak zwanych nauk", ale na uczelniach technicznych marny wykładowca zaczyna się pocić. Tych wymagań nie stawiają osoby dewastujące kościoły, czy wrzeszczące wulgaryzmy - młodzieżowe bojówki czy pozujące na rewolucjonistów nastolatki to nie jest obraz polskiej młodzieży.