Sporo się dzieje wokół Marsa

  Wczoraj [18.02.2021] TVP Info nadała specjalny, ponad godzinny, program poświęcony lądowaniu na Marsie amerykańskiego łazika Perseverance.  Mogliśmy to wydarzenie oglądać na żywo [relacja - {TUTAJ}].  Wszystko przebiegło gładko i urządzenie nadsyła coraz to nowe zdjęcia Marsa {TUTAJ}.  To już piąty amerykański marsjański łazik.

  Pierwszy był Pathfinder, który wylądował w 1997 roku.  Potem, w 2004 r. Mars zaczęły badać dwa bliźniecze urzadzenia Spirit oraz Opportunity.  To drugie okazało się wyjatkowo długowieczne.  Działało aż do 2018 roku, kiedy to uszkodziła je burza piaskowa i stracono z nim kontakt.  Łazik Curiosity zjawił się na Marsie w 2012 roku i działa do dzisiaj.  USA nie jest jednak jedynym państwem, które bada Marsa.  Od roku 2014 po orbicie wokół tej planety krąży indyjska sonda, badająca jej atmosferę.  Niedawno na orbitę weszła chińska sonda.  W maju lub w czerwcu ma ona opuścić na Marsa swój łazik.

  Zupełną nowością jest zaangażowanie w badania Marsa Zjednoczonych Emiratów Arabskich.  Ich sonda Hope, skonstruowana i wystrzelona przy współpracy z Japonią, weszła właśnie na orbitę Marsa.  Dlaczego mamy teraz aż trzy nowe misje na Marsa?  Wynika to z faktu, że w tych miesiącach Ziemia i Mars znajdują się najbliżej siebie.  Lot między tymi planetami zajmuje obecnie około pół roku.

  Ktoś mógłby zapytać: a co z Europą?  Europejska misja na Marsa została przesunięta na 2022 rok.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika sake3

19-02-2021 [22:08] - sake3 | Link:

Proszę nie pytać co z Europą.Europoseł Biedroń już rizszyfrował polskie ślady na Marsie na podstawie zdjęć.Z nieukrywaną radością euroastronom Biedroń odnalazł na na tych zdjęciach osiem gwiazdek jako symbol polskości i lewicy.

Obrazek użytkownika Marek1taki

20-02-2021 [08:06] - Marek1taki | Link:

Kiedyś Biedroń był wśród posłów skrajnym dewiantem a teraz ten odchył został pokryty przez tłum dewiantów na punkcie kowida i CO2.

Obrazek użytkownika sake3

20-02-2021 [09:59] - sake3 | Link:

@Marek1taki.....Nie nazwałabym dewiantem,ale z całą pewnością zakutym łbem.Żeby takie zdarzenie jak lądowanie na Marsie komentować w tak kretyński sposób nie dostrzegając osiągnięć techniki,postępów w poznawaniu kosmosu trzeba być durniem albo lewicowcem,

Obrazek użytkownika Marek1taki

20-02-2021 [12:33] - Marek1taki | Link:

@Pani Sake, pani sie nie unosi, bo sie pani zapoci. Proszę spojrzeć raczej na swój komentarz marsjański.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

20-02-2021 [11:40] - Roz Sądek | Link:

@Marek1taki
Jest Pan IMO na NB antycovidowcem nr 1. Tłucze Pan swoje heh złote myśli od roku. Dzień w dzień, dzień w dzień. Monotematycznie. Niesamowicie nuuudnie i przewidywalnie. Nie wiem, a rad bym poznał cel tej twórczości. Przecież grono czytelników jest prawie zamknięte, każdy kto miał przeczytać, przeczytał 100x. To o co chodzi? Przecież chyba nie o to by kogoś do Waszej teorii przekonać? To co  w takim razie, pisząc to co piszecie podbudowujecie się wzajemnie do swoich heh racji? A może jest w tym jakiś ukryty cel? No tak, skoro ukryty, to go Pan nie zdradzi. Jeśli już Pan odpowie, to niech Pan nie odpowiada dowcipnie, bo nie wiem jak innych, ale mnie Wasze dowcipy są nie tylko nieśmieszne, ale żenująco prostackie, takie polish jokes na NB.

 

Obrazek użytkownika Marek1taki

20-02-2021 [12:31] - Marek1taki | Link:

@Roz Mamy o sobie wyrobione zdanie więc nihil novi. Co do pandemii i innych marksizmów sprawa jest prosta. Od urodzenia jestem faszerowany propagandą lewic i piszę aby zrównoważyć choć w tak małym stopniu ten czerwony jad, by również nie było nigdy powiedziane, że nikt się nie odezwał ani słowem prawdy na stek kłamstw. Działam dla zasady, pro publiko bono i rekreacyjnie. Co do chamstwa to jestem z niego dumny bo jaśnie oświeconość rzekomych elit jest tylko odwróceniem pojęć w ustach kłamców. Cham, liberał, ciemnogród to dzisiaj nobilitacja.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

20-02-2021 [22:25] - Roz Sądek | Link:

@Marek1taki
Aaahaaaa.
A prosiłem by nie było dowcipnie.
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

21-02-2021 [08:26] - Marek1taki | Link:

@Roz Ubolewam, że poważne słowa są dla ciebie dowcipne i odbierane z niechęcią. Toż to gwałt na jestestwie wg najnowszych definicji politpoprawności.
A liberał miało być w cudzysłowie.

Obrazek użytkownika Pani Anna

21-02-2021 [10:10] - Pani Anna | Link:

Marek1taki
Jak czytam tego calego Roz Sadka to jakbym widziala takiego jednego starego trepa ze studium wojskowego. On tez rozumial tylko to, co sam powiedzial. I tez mialo go juz nie byc ale wicie rozumicie, jeszcze ten ostatni rok. Normalnie deja vu.

Obrazek użytkownika Marek1taki

21-02-2021 [17:17] - Marek1taki | Link:

Każdy portal ma swojego Rozsądka. U Coryllusa grasuje niejaki Przemsa. Nie cytuję bo szkoda czytać. Większość nadal nierozsądnie ma własne zdanie.

Obrazek użytkownika Obserwator_3

20-02-2021 [09:07] - Obserwator_3 | Link:

SLD też ma skrót trzyliterowy, podobnie jak PSL...

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

20-02-2021 [07:53] - NASZ_HENRY | Link:

Geje doszli do głosu to latają na Marsa.
Ja preferuję Wenus ☺☻