Wielki Stefan słucha „Potopu”

Sienkiewicza pokochałem już jako człowiek zaawansowany w leciech. Jako nastolatek najważniejszy był Żeromski. Na półce w rodzinnej bibliotece stało wydanie Jego „Dzieł wszystkich” – dwadzieścia parę tomów. Przeczytałem niemal wszystko, niektóre powieści więcej niż raz – pisze Ryszard Czarnecki.
Buntownik, któremu przypisywano (niesłusznie) rewolucyjne skłonności był przede wszystkim Mistrzem Pióra. Gdy go pochłaniałem w szkole podstawowej i w liceum, chętnie odkładając prace domowe z różnych przedmiotów, nawet nie wiedziałem, że aż czterokrotnie nominowany był do literackiej Nagrody Nobla. Nie dane mu było zdobyć laurów, które stały się udziałem Henryka Sienkiewicza w roku 1905, gdy jako piąty twórca w historii zdobył Nagrodę Nobla, a później Władysława Stanisława Reymonta, który w 1924 roku otrzymał Nobla jako drugi polski pisarz (za „Chłopów”.) Na pewno sukces Reymonta był dość niespodziewany, bo wcześniej polska opinia publiczna oczekiwała tej nagrody dla Bolesława Prusa, a potem dla Żeromskiego właśnie. Skądinąd było jasne, że jak Reymont otrzyma Nobla, to nie otrzyma go Żeromski – i na odwrót. Autor „Ziemi obiecanej” otrzymał nagrodę Nobla rok przed śmiercią – a zresztą tych dwóch Wielkich Twórców polskiej literatury odeszło w tym samym czasie: Żeromski 20 listopada 1925, a Reymont 5 grudnia tegoż roku. 
Mało kto wie, że autor „Wiernej rzeki” i „Popiołów” miał dwie siostry – obie wyszły za Rosjan, wyjechały w głąb rosyjskiego imperiom i całkowicie się zrusyfikowały. Wynikało to stąd, że ojciec – utracjusz zostawił całą rodzinę dosłownie na pastwę losu i zniknął. 
Żeromski, owszem, chciał szklanych domów, ale komunizmu i Rosji sowieckiej nienawidził szczerze. Gdy tylko nastąpiła rewolucja bolszewicka, napisał sztukę „Ponad śnieg bielszym się stanę” – w zasadzie mesjanistyczną (!), bo z tezą, że rosyjski komunizm upadnie dzięki Polsce. Jego słynne opowiadanie „Na parafii w Wyszkowie” było jednym wielkim manifestem antykomunistycznym, literackim krzykiem przeciwko sowieckiej Rosji. Gdy 56 lat po jego śmierci, zostało wydane przez mazowiecką „Solidarność”, rozchodziło się jak ciepłe bułeczki… Żeromski ponadczasowy! 
Żeromski i Sienkiewicz...Młody Stefan utrzymywał się z bycia guwernerem w pobliżu Pacanowa. Na pacanowską pocztę przyjechał po list. Stał tam tłum rzemieślników, chłopów, czeladników. Cierpliwie czekali godzinami… Właśnie. Na co? Stary, wąsaty chłop zwrócił się do młodego inteligenta: „zdobędą ją te psubraty, czy nie?”. Żeromski zaskoczony: „Kogo?”. Chłop popatrzył zdziwiony „No, przecie, Jasna Górę”. 
Tłum czekał na numer gazety „Słowo”, w którym drukowano „Potop”. Gdy wreszcie przywieziono dziennik, pocztowy urzędnik zaczął do tego tłumu na głos wolno czytać – w absolutnej ciszy – o księdzu Kordeckim… 
Czy wtedy Stefan Żeromski postanowił zostać pisarzem?

*tekst ukazał się na portalu dorzeczy.pl (26.05.2020)
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

28-01-2021 [10:47] - Marek1taki | Link:

A przyszły Noblista zacznie piąć się drogą do kariery w Nowej Normalności gdy zapłodni swą myśl:

"wczoraj, 17:32

„Spadł śnieg.
8:00 – Ulepiłem bałwana.
8:40 – Przechodząca feministka spytała, czemu nie bałwankę.
8:43 – Ulepiłem też bałwankę.
8:50 – Inna feministka poskarżyła się na fakt, że bałwanka ma piersi – w końcu to uprzedmiotowienie kobiet.
8:54 – Para gejów z naprzeciwka przyszła ponarzekać, czemu nie ulepiłem dwóch bałwanów jednak.
9:02 – Transseksualista/tka/ „osoba” spytała, czemu nie zrobiłem po prostu bałwoosoby z doczepianymi i odczepianymi częściami.
9:15 – Weganie z sąsiedztwa wpadli z awanturą, iż marchewka to jest ich żywność, a nie nos dla bałwoosób.
9:22 – Nazwano mnie rasistą, gdyż śnieżne postaci są zbyt białe.
9:31 – Mój bliskowschodni sąsiad przyszedł z żądaniem, bym natychmiast ubrał bałwankę.
9:40 – Przyjechało czternaście radiowozów policji, gdyż studenci z pobliskiego uniwersytetu poczuli się urażeni całą sytuacją.
9:42 – Feministka z sąsiedztwa złożyła drugą już skargę – tym razem na miotłę u bałwanki, gdyż przypisuje ona stereotypowe role płciowe.
9:48 – Przewodniczący miejskiej komisji ds. równości przyszedł i zagroził mi eksmisją.
9:55 – Pokazała się ekipa z telewizji, zadawali mi pytania, czy jestem w stanie wskazać różnice między bałwanem a bałwanką. Odpowiedziałem, iż śnieżne „kule”, co chyba się im nie spodobało. Następnie o godzinie
10:00 pokazali mnie w TV oraz nazwali seksistą.
10:10 – Przyjechała opieka społeczna. Spytali, czy mam jakichś wspólników, po czym odebrali mi dzieci.
10:19 – Skrajnie lewicowi demonstranci, urażeni wszystkim, urządzili marsz na mojej ulicy, domagając się natychmiastowego aresztowania mnie i skazania mojej skromnej osoby.
11:00 – Pojawiłem się w największych mediach na całym świecie jako rasista, seksista, homofob, człowiek podejrzewany o terroryzm, który wykorzystuje pogodę do rozsiewania nienawiści i niepokojów.

W południe śnieg stopniał.”
https://www.salon24.pl/u/srr-8...

oraz

"Na tle przejazdu przez ZSRR trójki młodych bolszewików (stylizowanych na nową wersję Dziadka Mroza, na saniach przyozdobionych wielkim czerwonym sztandarem) ukazane są postęp techniczny i znaczące zmiany, które przynosi „prezent” w postaci elektryfikacji, w tym wizja przyszłości, jaką ze sobą niesie[1]
...
„Komunizm to władza radziecka plus elektryfikacja całego kraju”. (W. Lenin)"
https://pl.wikipedia.org/wiki/...

Obrazek użytkownika Jabe

28-01-2021 [11:08] - Jabe | Link:

Elektryfikacja zawsze modna.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

28-01-2021 [10:49] - NASZ_HENRY | Link:

U Żeromskiego momenty były a on sam jako guwerner "używał jak pies w studni" ☺