Zakupy dla wojska przede wszystkim w polskim przemyśle

Podczas wielu debat publicznych z udziałem kandydatów do parlamentu odbywających się w ogniu obecnej kampanii wyborczej pada wiele zapowiedzi i obietnic spod znaku tzw. kiełbasy wyborczej. O tym, że tak nie musi wcale być mieli okazję przekonać się uczestnicy ostatniej debaty zorganizowanej przez Gazetę Polską „COP XXI wieku: jak odbudować polski przemysł obronny”.
Jako jeden z ważniejszych tematów dyskutanci poruszyli sprawę organizacji przetargów na dostawę nowoczesnego uzbrojenia dla polskiej armii. Przypomnijmy, że np. przetarg na śmigłowce wielozadaniowe wzbudzał szereg kontrowersji praktycznie od momentu ogłoszenia w kwietniu br. jako jego jedynego finalisty francusko-niemieckiego Airbusa. Już same okoliczności tego wydarzenia mogły wskazywać na chęć jego wykorzystania w walce o fotel prezydenta. Choć bezpośrednio przed podaniem wyników przetargu doszło w Pałacu Prezydenckim do spotkania ówczesnego prezydenta Komorowskiego z premier Kopacz i wicepremierem Siemoniakiem, jedynie Komorowski wyszedł do dziennikarzy, by poinformować ich, kto spośród oferentów przeszedł do finału. O zadawaniu pytań nie było mowy. Zarówno Kopacz, jak i Siemoniak woleli skryć się przed wścibskimi dziennikarzami w ciszy którejś z sal Pałacu.
Wracając do debaty GP padła podczas niej znamienna zapowiedź o konieczności zasadniczej zmiany systemu przetargów na uzbrojenie dla wojska. Mówiono też o znaczeniu rodzimych zakładów zbrojeniowych, które powinny być brane jako pierwsze pod uwagę w przypadku zakupów sprzętu i uzbrojenia dla naszej armii. Pos. Michał Jach (PiS), przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. Wojska Polskiego, zauważył, że - obecny system pozyskiwania uzbrojenia jest dysfunkcyjny. Jego zdaniem należy wobec tego powołać niezależną Agencję do Spraw Uzbrojenia, która przejmie od MON sprawy związane z zakupem wyposażenia dla wojska. Jak poinformowała agencja ISBNews zadaniem Agencji byłoby przygotowywanie i monitorowanie procesów pozyskiwania sprzętu na każdym etapie, od planowania zakupów po jego utylizację z uwzględnieniem gospodarczego interesu Polski. Agencja powinna skupiać, obok ekspertów, również przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Skarbu Państwa i Ministerstwa Gospodarki. - Dopiero współdziałanie tych trzech resortów pod nadzorem premiera pozwoli na optymalne wykorzystanie funduszy przeznaczonych na zbrojenia - stwierdził Michał Jach.
Z kolei wg pos. Antoniego Macierewicza, b. wiceministra obrony narodowej, 130 mld zł, które ma być wydane w najbliższym czasie na armię, w większości może i powinno być wydane w Polsce. Zdaniem posła marnotrawstwem okaże się ponad 13 mld zł, które popłyną do francuskiego przemysłu za śmigłowiec, który już nie lata w armii francuskiej, bo jest przestarzały. - Francuscy żołnierze latają nowoczesnymi maszynami, a nam chcą sprzedać przestarzały produkt. Niestety, PO chce go nabyć – zauważył poseł. W jego opinii gdyby te pieniądze trafiły do PZL-Świdnik lub PZL-Mielec, których właściciele również startowali w przetargu, byłby to pierwszy krok wzmacniający polski przemysł zbrojeniowy.
Zaś pos. Jarosław Gowin, zauważył, iż wyjaśnienie wątpliwości wokół wyboru modelu francuskiego caracala będzie jednym z najważniejszych i najpilniejszych zadań nowego ministra obrony narodowej.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

18-10-2015 [00:31] - Jabe | Link:

Trzeba się zastanowić, po co jest armia. Jeśli po to, żeby bronić naszych granic, powinna mieć najwięcej, najlepszego sprzętu po jak najniższej cenie. Tu nie ma miejsca na gadanie, że polski przemysł ma się na tym wzbogacić. Trzeba porzucić wreszcie myślenie, że kopalnie są dla górników, szpitale dla lekarzy, szkoły dla nauczycieli, urzędy dla urzędników, itp. Polska armia nie jest dla polskiego przemysłu. Jeśli obcy wyposaży naszą armię lepiej, niż polskie firmy, to od niego mamy kupować. Nie może być inaczej.

Zresztą te helikoptery ze Świdnika były amerykańskie. Prawda?