Reakcja Irlandczyków na Powstanie Styczniowe

22 Stycznia Polacy wspominali 158 rocznice wybuchu “Powstania Styczniowego”. Nie mam zamiaru dyskutować, czy była to słuszna decyzja, czy też nie, ale zająć się międzynarodową reakcją na powstanie w Europie, a szczególnie skupić na jednym kraju, który leży na krańcach Europy (Irlandii).

Europejska opinia publiczna okazała powstańcom moralne wsparcie, ale żaden rząd europejski nie miał zamiaru wesprzeć oficjalnie powstańców, bo nie leżało to w ich racji stanu, ani też psuć relacji dyplomatycznych z Rosją. Polacy naiwnie wierzyli, że Napoleon III im pomoże, ale poza pustymi deklaracjami nic się nie działo.

Mimo zachowawczych I neutralnych postaw państw europejskich do powstania przybyli spoza granic, niekiedy z daleka, ochotnicy, aby wesprzeć Polaków w ich walce o niepodległość. Wśród nich znajdowali się przedstawiciele wielu nacji: Włosi, Francuzi, Węgrzy, Rosjanie, Ukraińcy, Szwedzi, Niemcy, Serbowie, Chorwaci. Szacuje się, że było ich od kilkuset do kilku tysięcy.

Irlandczycy od samego początku kibicowali Polakom, byli bowiem przekonani, że jeśli Polakom uda się zdobyć niepodległość to oznacza to, że Irlandii ta sztuka też może się udać.
5 marca 1863 roku, irlandzki patriota i działacz niepodległościowy Jeremiah O'Donovan Rossa zorganizował marsz poparcia dla Polaków walczących w Powstaniu Styczniowym. Tego dnia około 6 tysięcy Irlandczyków wyszło na ulicę Skibbereen (West Cork), pomimo surowego zakazu ze strony angielskich władz, niosąc transparenty z hasłami domagającymi się niepodległości dla Polski. Marsz zakończył się płomienną przemową Jeremiaha domagającego się niepodległości dla wszystkich walczących o to narodów.

Była to prawdopodobnie największa manifestacja poparcia dla Powstania Styczniowego, za udział w takim wydarzeniu groził nie tylko areszt, ale i “Wycieczka do Australii”.

24 lipca 2015 roku mieszkancy Skibbereen zrekonstruowali marsz poparcia dla Powstania Styczniowego, a pretekstem dla tego wydarzenia, była setna rocznica śmierci Jeremiaha O’Donovana Rossa.

Wielu znas nie zdaje sobie sprawy, że w XIX Irlandczycy spoglądali na Polaków jak na braterski naród, który podobnie jak oni pragnie zerwać kajdany niewoli.

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

27-01-2021 [21:26] - Marek1taki | Link:

Bo wszyscy powstańcy to jedna rodzina. Z tego samego lewicowego spisku.

Obrazek użytkownika Jan1797

28-01-2021 [16:56] - Jan1797 | Link:

Mimo zachowawczych I neutralnych postaw państw europejskich do powstania przybyli spoza
granic, niekiedy z daleka, ochotnicy, aby wesprzeć Polaków w ich walce o niepodległość.
Wśród nich znajdowali się przedstawiciele wielu nacji: Włosi, Francuzi, Węgrzy, Rosjanie
Ukraińcy, Szwedzi, Niemcy, Serbowie, Chorwaci. Szacuje się, że było ich od kilkuset do kilku
tysięcy.

Dziękuję za wpis i jeżeli potrafię zainteresować Państwa (w szczególności władze oświatowe)
to polecam miejsce szczególne, zaledwie kilka kilometrów od drogi niepołomickiej. Rzut beretem
od Zofipola które od 1425 roku stanowi uposażenie Uniwersytetu Krakowskiego; https://www.youtube.com/watch?...
Dlaczego w okresie letnim nie można uruchomić w kuźni filii powstańczego muzeum?  
Dzisiaj to własności Pracowni Archeologicznej Instytutu Archeologii i Etnologii PAN?