Wolność i Nawalny

Boris Jefimowicz Niemcow – rosyjski polityk. Działacz demokratyczny, opozycjonista i obrońca praw człowieka. … 27 lutego 2015 został zastrzelony w centrum Moskwy przez nieznanych sprawców https://pl.wikipedia.org/wiki/...
To było sześć lat temu. Aleksiej Nawalny razem z Borysem Niemcowem organizowali demonstrację przeciwko W. Putinowi, która miała się odbyć w Moskwie. Tydzień przed demonstracją Aleksiej Nawalny został aresztowany pod zarzutem złamania przepisów o zgromadzeniach i skazany na dwa tygodnie więzienia. Dzień przed demonstracją, Borys Niemcow został zastrzelony w pobliżu Kremla przez nieznanego sprawcę.
Na naszym Salonie rozgorzały wtedy dyskusje. Wszyscy tutaj (i nie tylko tutaj) zastanawiali się nad skutkami śmierci Borysa Niemcowa dla przyszłości W. Putina. Czy na tej śmierci on skorzysta czy też ona mu zaszkodzi? Jeden z blogerów napisał nawet, że śmierć Niemcowa jest na rękę Amerykanom a na pewno nie Putinowi. Inny w komentarzu pod jedną z notek, coś bredził o ‘mordzie rytualnym’ i nazwisku Niemcowa, gdy ten był dzieckiem.
A jakie myśli kłębiły się wtedy w głowie Aleksieja Nawalnego? Gdy siedząc w więzieniu dowiedział się o tym zabójstwie? Jak odebrał ten sygnał, skierowany przecież do niego? I jaki wpływ na plany życiowe i przyszłość polityczną Aleksieja Nawalnego (i innych polityków opozycyjnych w Rosji) miało zamordowanie Borysa Niemcowa?
Po zabójstwie Niemcowa, demonstracji już chyba nie było. A jeżeli była, to nie taka jak to zapowiadano. No i o Nawalnym przez kilka lat, też nie było słychać. Ale jak się okazuje, zamach na Niemcowa nie złamał Nawalnego i działalności politycznej nie zaprzestał. I po sześciu latach znowu o nim usłyszeliśmy. Na szczęście, nie dlatego, że zastrzelił go nieznany sprawca. Bo być może już byśmy o nim zapomnieli. Tak jak zapomnieliśmy o Niemcowie. Tym razem metoda była inna. Podrzucona w hotelu trucizna, która jak się później okazało, nazywa się Nowiczok. I w zasadzie Nawalny, tak jak Niemcow, też nie miał prawa przeżyć. Ale przeżył, bo pilot zamiast lecieć do Moskwy, jak to było w planie podróży, wylądował na najbliższym lotnisku w Omsku. Zadecydował przypadkowy i pomyślny zbieg okoliczności. Tak można przeczytać w mediach. Może zbieg okoliczności a może i nie.
Politkowska, Chodorkowski, Niemcow Litwinienko … A lista jest o wiele dłuższa. I w tamtych przypadkach, choć każdy przypadek był inny, to jednak zawsze było skutecznie. A tym razem nie. Co o tym zadecydowało? Czy tylko pomyślny zbieg okoliczności? A może coś więcej? Na przykład to, że ktoś nie przyłożył się do wykonania zadania? I ‘zapomniał’ powiedzieć pilotowi, że jak ktoś z pasażerów zachoruje, to nie wolno mu lądować na najbliższym lotnisku, aby oddać chorego do szpitala. Tylko ma lecieć do Moskwy, bo tam są najlepsze szpitale i najlepsza opieka. A to, że pacjent by zmarł po drodze? Cóż na to poradzić, przecież pilot samolotu robił co mógł, aby go uratować. Wiózł go do Moskwy tam, gdzie są najlepsze szpitale. Kto by mu zarzucił, że mógł wylądować wcześniej i gdzie indziej. I że to zadecyduje o życiu chorego.
W sumie, efekt, nieskutecznego trucia Nowiczokiem jest taki, że Nawalnego zna dzisiaj cały świat. „Nawalny powinien zostać natychmiast zwolniony, a sprawcy oburzającego zamachu na jego życie muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności" - napisał Jake Sullivan, przyszły doradca Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego. Angela Merkel też odezwała się zdecydowanie: „… żądam natychmiastowego uwolnienia Nawalnego” – powiedziała na briefingu prasowym. Rządy innych państw w tym Polski, również zaapelowały o uwolnienie A. Nawalnego.
Jest jeszcze trzeci aspekt tej sytuacji. Wolność. Człowiek rodzi się i żyje wolnym. Tak, parafrazując słowa filozofa, napisał nieznany autor w pamiętnym 1980-tym roku w Gdańsku, na dachu jednego ze stoczniowych budynków. I tak właśnie jest. Człowiek nie tylko rodzi się wolnym, ale również żyje wolnym. A jeżeli jest ciągle w kajdanach, jak twierdził Rousseau, to przynajmniej pragnie żyć w wolności. Historia ludzkości nie raz pokazała, że to pragnienie wolności jest silniejsze niż strach przed śmiercią. To pragnienie wolności nie jest obce również naszym sąsiadom ze wschodu. Co ujawnia się również tym, że dotąd skuteczna w eliminowaniu przeciwników politycznych, totalitarna machina tę skuteczność straciła.
A wracając do Nawalnego. Czy w tym starciu Dawida z Goliatem w walce o wolność, Nawalny ma szansę? Trudno przewidzieć, niemniej faktem jest, że wysoko gra. Ale odwołując się jeszcze raz do tekstu biblijnego, trzeba powiedzieć, że w dobrym biegu bierze udział. Czy jednak ten bieg ukończy, dopiero przyszłość pokaże.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

24-01-2021 [23:06] - Marek1taki | Link:

Z faktów, które Pan przytacza wynika, że w zabiciu Niemcowa interes polityczny miał Putin natomiast okoliczności zamachu na Nawalnego wykreowały go na lidera wyciągając z zapomnienia.
Dodatkowe okoliczności są takie, że wcześniej tzw.Zachód, a na prawdę marksizm z ludzką twarzą (też tzw.), w 2020r. zorganizował starannie kampanię na Białorusi. Łukaszence wykreowano opozycję a jednocześnie przeprowadzono poligon organizacyjny i propagandowy dla zmiany w Moskwie.
Nawalnego, z Rosji wypuszczono, a nie dobito w szpitalu, co nie dowodzi zorganizowania zamachu przez Putina, a nawet temu przeczy. 
Całość wygląda na przygotowania do zmiany władzy w Rosji tak aby zmienić starych komunistów na nowych. Postsowieckich na prozachodnich. Nic tylko patrzeć jak okażą się liberałami jak Biden i Brukselscy komisarze. A nie. Ci drudzy są przecież chadekami i socjalistami, specjalistami od demokracji społeczeństw otwartych.
Jest już jakiś osobny Biełsat dla Rosjan?

Obrazek użytkownika Pers

25-01-2021 [07:07] - Pers | Link:

Wzruszyłem się opisem tych rosyjskich bohaterów.
Zimny czekista Putin powodowany paniką rozkazał zabicie "lidera opozycji".
Kim jest sam Nawalny? W dużym skrócie to produkt amerykańskich służb, których zadaniem jest mieszanie gdzie się da. Na żołdzie CIA albo innej sprytnej agencji USA zajął się "walką z korupcją". Temat nośny i szlachetny bo pokażcie mi kraj, gdzie nie ma korupcji? Nie ma takiego, nie wyłączając Watykanu. Działania Nawalnego charakteryzowała daleko posunięta niedbałość. Nie potrafił wytłumaczyć się ze źródeł finansowania, dbał, żeby organizowane przez niego manifestacje były nielegalne bo to gwarantowało rozróbę. Nie dopuszczony do kandydowania w wyborach na mera Moskwy z powodu ciążących na nim wyroków stał się automatycznie "ofiarą reżimu Putina". I w sumie to było głównym celem.
Popularność Nawalnego oscylowała w granicach błędu statystycznego ale media "wolnego świata" okrzyknęły go "liderem opozycji". W końcu zimny czekista nie wytrzymał i wysłał swoich siepaczy, żeby go uciszyli raz na zawsze. Tylko, że znowu wysłał jakieś niedojdy. 
Litvinienke próbowali zabić polonem, który wszędzie zostawia ślady. Skripalów poczęstowali noviczokiem, który jest ponoć sto razy mocniejszy od sarinu i produkuje go podobno jedynie Rosja. I znowu klapa bo Skripale przeżyli. Teraz dosypali coś mocnego do herbatki Nawalnego ale widocznie za mało bo gostek przeżył. Czyżby Putin wynajmował do mokrej roboty gang Olsena?
Komu może zależeć na awanturze z "liderem opozycji"? Putinowi raczej nie bo i po co? Nie jest dla niego żadnym przeciwnikiem politycznym, ot pajac rozrabiajacy za obce srebrniki. Nawalny to tylko taka mała, upierdliwa mucha, którą można potraktować packą. 
Dla pracodawców Nawalnego sprawa ma się zgoła inaczej. Zainwestowali kupę kasy i efektów żadnych. Prawdopodobnie ktoś doszedł do wniosku, że z żywego Nawalnego nie będą już mieli wielkiego pożytku za to z martwego (albo prawie martwego) jak najbardziej. Oto mamy następnego męczennika, ofiarę putinowskiego reżimu. Stara łacińska maksyma "is fecit, qui prodest" ma zapewne zastosowanie w tym przypadku. 
Co można poradzić Władimirowi Władimirowiczowi? Jeśli musi się już kogoś koniecznie pozbyć to niech zatrudni fachowców a nie gang Olsena.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

25-01-2021 [07:46] - rolnik z mazur | Link:

@ autor
Gdyby FSB chciało Nawalnego zlikwidować to by to już dawno i skutecznie zrobiło. Trucie Nowocz okiem - dobre sobie ale wystarczy dla naiwnych. Nawalny przez taką pokazówke wyszedł z zapomnienia ( tak jak Lenin czy inny Trocki) i zyskał uznanie głównie na tzw. zlewaczalym zachodzie. A my zamiast się uczyć pragmatyzmu w polityce dalej walimy w Rosję i złowrogiego satrape Putina. A Nord Stream 2 ma się ku końcowi. Szkoda gadać. Pzdr

Obrazek użytkownika Pers

25-01-2021 [08:07] - Pers | Link:

Pan prezydent Duda z uwagą pochylił się nad losem bestialsko prześladowanego Nawalnego.

"Prezydentt RP Andrzej Duda w opublikowanej w niedzielę rozmowie z dziennikiem "Financial Times" wezwał Unię Europejską do zaostrzenia sankcji wobec Rosji w związku z aresztowaniem i uwięzieniem rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. - Jedynym sposobem (na uniknięcie konfliktu) jest wymuszenie przestrzegania prawa międzynarodowego. Jedynym sposobem, by to zrobić bez karabinów, armat i bomb, są sankcje. Jesteśmy więc gotowi pomóc w budowaniu konsensusu w tej kwestii - podkreślił. Jak dodał, "Rosja nie jest krajem, któremu można ufać, ani który podziela te same wartości i cele z punktu widzenia zasad demokracji, co państwa euroatlantyckie. To jest inny kraj. To kraj, który od lat pokazuje, że jego imperialne ambicje powróciły".

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

25-01-2021 [09:27] - rolnik z mazur | Link:

@ pers, 
Widać liczy na jakoś synekurę i dalszą owocną karierę w Eurokołchozie, jak nasz król Europy. Dobrze kombinuje. Ale z Polską racją stanu to nie ma nic wspólnego. Ale co tam racja stanu jak kawior i frukty.. czekają pzdr

Obrazek użytkownika mmisiek

25-01-2021 [12:21] - mmisiek | Link:

Wzmożenie "naszych" sugeruje w tle interesy starszych.
 

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

25-01-2021 [15:48] - AŁTORYDET | Link:

Chłopie z Prus: lecisz żywym językiem Putina. Słowo w słowo!

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

25-01-2021 [16:42] - rolnik z mazur | Link:

@ ałtorytet, 
Nie wierzę. Zacytuj proszę. Może być po rusku. Pzdr

Obrazek użytkownika angela

25-01-2021 [11:09] - angela | Link:

Tym bardziej, ze Nawalny siedzi zamkniety, a Fundacja Nawalnego nagrała film, o imperium, pałacu  Putina. 
To, co w filmie pokazano,  wydaje opinię o ojczulku narodu.
Obawiam się,  ze przewidujac  swoj koniec, zechce okopac sie z rodzina, z paluchem na nuklearnym guziku, zeby nie skonczyc jak ostatni z carow.
W tym grodzie, ma wszystko zeby zyc dlugie lata.
https://wiadomosci.tvp.pl/5192...

Szkoda tylko ,ze film wyemitowany tak pozno, bo musze wstac po piatej,  ogladalam na siłę jednym okiem, a jest co ogladac.
Moze wyemituja powtornie, bo to szok, co tam się dzieje, a narod przymiera glodem, wiek emerytalny podatki, wszystko w górę. 

Obrazek użytkownika Jabe

25-01-2021 [11:36] - Jabe | Link:

Dlatego do Naddniestrza uciekają.

Obrazek użytkownika Pers

25-01-2021 [12:19] - Pers | Link:

Nie tylko przymierają głodem. Oni nawet podobno maja walonki i onuce na kartki. Masakra...
"z paluchem na nuklearnym guziku,"
Ja już wykopałem ziemianke przeciwatomową. Nigdy nic nie wiadomo.

Obrazek użytkownika mmisiek

25-01-2021 [12:28] - mmisiek | Link:

To jest powtarzalny schemat - jak sobie przypominam to identyczny "szok" zorganizowano na Ukrainie w ramach tzw. majdanu filmując domostwo Janukowycza. Paproszenki nikt już potem oczywiście nie filmował.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

25-01-2021 [15:39] - rolnik z mazur | Link:

@ Angela
Dajesz się złapać na tanie chwyty. Może powinien jak większość Moskali mieszkać w M2 z płyty i jeździć wiekowa Łada. Nawet nie wiesz jakie zbytki ma na Kremlu. A ciemny lud wytrzeszcza galy. Rasiji umom nie pajmiosz. To turańska cywilizacja i tam car musi żyć na poziomie niedoścignionym dla rabow. Pzdr. 

Obrazek użytkownika angela

25-01-2021 [19:57] - angela | Link:

Rolnik jak zwykle zartuje, ale ilu obroncow ma pan  Putin na NB, wystarczy tylko podjąć temat.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

25-01-2021 [20:09] - rolnik z mazur | Link:

@ Angela, 
Raptem kilku jak sądzę. Putin jest prezydentem Rosji i chciałabym takiego prezydenta Polski, który dbałby o interesy kraju jak on dba o interesy Rosji. Ale to marzenia. To takie proste ale nie dociera do zakutych pał. Pzdr

Obrazek użytkownika angela

25-01-2021 [23:13] - angela | Link:

Rolnik. Kurcze, no znów zartujesz.
 Putin chce dbać o Rosjan,  ale Polska Ukraina  i inne postsovieckie kraje  nie dają się okradac.
Bo w Rosji,  miec takie połacie ziemi, i zywnosc sprowadzac.
Tam  ludzie nie przywikli do pracy, pijanstwo kolchożnikow, i ogolne rozprzezenie.
Milion dzieci na ulicach w Moskwie, zyje w kanałach,  bo patologia z domow ich wygania.
Widac na ulicach, jak milicyjne pały dbają o Rosjan,  liczą się z glosem ludu. 
Te " pały", to dopiero rozumieją ,  a na stołkach to wymieniają się,  jak pacynki w teatrzyku objazdowym, i rządzić chcą do smierci.
Ile ludzi mozna w durni robic.
 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

25-01-2021 [22:57] - rolnik z mazur | Link:

@angela, a co mnie to g.. Obchodzi i Putin i jego kamanda. Nie znasz Rosji to milcz albo sobie poczytaj. Pzdr

Obrazek użytkownika angela

25-01-2021 [23:24] - angela | Link:

Rolnik, bez nerwów,  mnie to tez guzik obchodzi, jezeli nie będą  mordowac i mieszac w  Polsce,  przy  pomocy polskich  swoich. 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

25-01-2021 [23:31] - rolnik z mazur | Link:

@ Angela, 
A co już mordują? Gdzie i kiedy. Daj namiary to sam z tobą na nich ruszę. A jak nie masz dowodów to milcz. Pzdr

Obrazek użytkownika Pers

26-01-2021 [00:11] - Pers | Link:

Andżela ma słabszy dzień...
Wybacz jej :)))
A może przez ostatnie 20 lat nie miała internetu?

Obrazek użytkownika tricolour

25-01-2021 [23:22] - tricolour | Link:

@Angela

Kiedy ostatni raz byłaś w Rosji?
Uczciwie odpowiedz. Kiedy?

Obrazek użytkownika Pers

25-01-2021 [23:57] - Pers | Link:

"Bo w Rosji,  miec takie połacie ziemi, i zywnosc sprowadzac."
Rosja akurat jest od kilku lat najwiekszym eksporterem zboza na świecie. I sprzedaje tylko nadwyżki. Polska też sprowadza np warzywa bo nie wszystko u nas rosnie.

"Milion dzieci na ulicach w Moskwie, zyje w kanałach,  bo patologia z domow ich wygania."
Owszem, coś podobnego bylo ale za Jelcyna, który kochal zachód.

Powiedz mi Andżelka, skąd się biorą takie zacofane i niedoinformowane kobiety?
Oczywiście ciebie nie mam na myśli :)

Obrazek użytkownika Pers

26-01-2021 [00:59] - Pers | Link:

A wiesz Andżela co się stało z naszymi jabłkami? Ruscy olali "dzięki" sankcjom. Parę lat udawało się sprzedawać za pisrednictwem Łukaszenki.
A Ruscy co zrobili? Kupili kilkaset milionów malutkich jabłonek i posadzili. We Włoszrch kupili nie w Polsce i mają nas w .... poszanowaniu.
Obudź się kobieto.

Obrazek użytkownika angela

26-01-2021 [10:47] - angela | Link:

Ja sie zastanawiam Pers,  co ty tutaj jeszcze robisz

Obrazek użytkownika Pers

26-01-2021 [13:06] - Pers | Link:

Pilnuję, żebyś za dużo głupot nie pisała.
nie musisz dziękować :)

Obrazek użytkownika Pers

26-01-2021 [14:36] - Pers | Link:

Nawet zgłosiłem Administracji chęć pisania bloga ale nikt mi nie odpowiedział...