Zastrzeżenia do porozumienia w sprawie ochrony inwestycji...

Poważne zastrzeżenia do porozumienia w sprawie ochrony inwestycji UE-Chiny
 
1. Tuż po Świętach Bożego Narodzenia rozeszły się pogłoski, że prezydencja niemiecka w imieniu Unii Europejskiej przyspieszyła negocjacje porozumienia o ochronie inwestycji z Chinami.
Ponieważ negocjacje tego porozumienia trwały od 2013 roku, niespecjalnie dawano wiarę, że zaledwie w kilka dni do końca prezydencji niemieckiej, można te negocjacje zakończyć, aż 30 grudnia wszystkie media obiegała informacja, że jednak je sfinalizowano.
Negocjacje prowadzono zdalnie więc media elektroniczne obiegł obraz monitora, na którym widać prezydenta Chin Xi Jinpinga, przewodnicącą KE Ursulę von der Leyen, przewodniczącego Rady Charlesa Michela, oraz kanclerz Niemiec Angelę Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona.
Co więcej na jednym z portali internetowych 30 grudnia przewodniczący Rady poinformował o spotkaniu w tym gronie i dodał „z zadowoleniem przyjmujemy porozumienie polityczne osiągnięte w sprawie negocjacji inwestycyjnych”.
 
2. Wcześniej bo 28 grudnia na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich prezydencja niemiecka zasygnalizowała, że chce finalizować porozumienie z Chinami i napotkała sprzeciw kilku krajów w tym także Polski.
Mimo tych sprzeciwów porozumienie sfinalizowano, teraz już prezydencja portugalska powinna je przedłożyć wszystkim państwom członkowskim, a także musi ono przybrać formę porozumienia prawnego.
Jeżeli jego treść prawna zostanie uzgodniona, to dopiero wtedy rozpocznie się jego ratyfikacja przez Parlament Europejski, parlamenty wszystkich 27 krajów unijnych, a także co oczywiste przez stronę chińską.
Jeżeli nie ma sprzeciwów to taki proces ratyfikacji na poziomie unijnym i w krajach członkowskich trwa od roku do dwóch, w tym przypadku będzie zapewne trudniej, zarówno w PE jak i w niektórych państwach członkowskich, porozumienie budzi wiele sprzeciwów.
 
3. Porozumienie nie jest umową handlową jak się czasami mówi i pisze ale umawiające się strony liczą, że dzięki jego zawarciu uzyskają one większy niż do tej pory dostęp do rynku partnera.
Obroty handlowe pomiędzy UE-27 i Chinami w 2019 roku, a więc jeszcze przed kryzysem covidowym, według danych Eurostatu wynosiły 560 mld euro, przy czym aż 360 mld euro stanowił  eksport chiński, a około 200 mld euro eksport unijny, co oznacza, że to Chiny osiągnęły w tej wymianie 160 mld euro nadwyżki.
Zasadnicza część tego eksportu to oczywiście eksport niemiecki i tu należy się dopatrywać szczególnego zainteresowania prezydencji niemieckiej, aby to porozumienie zawrzeć, nawet jeżeli UE w końcówce musiało iść na ustępstwa wobec Chin.
Według urzędników unijnych porozumienie daje większy niż do tej pory dostęp do chińskiego rynku inwestorów z krajów UE, a także pewność przewidywalność dla ich operacji na tym rynku.
Ma również zawierać wymagania dla chińskich najczęściej państwowych przedsiębiorstw inwestujących w Europie, ma zapobiegać niekontrolowanym transferom technologii przez te firmy do Chin, a także poprawiać przejrzystość ich działania szczególnie w zakresie subsydiów jakie otrzymują od chińskiego rządu.
 
4. Ciągle nie wiemy co uzyskały w zamian Chiny jeżeli chodzi o ochronę ich inwestycji w Europie i dlaczego skoro od tej pory współpraca inwestycyjna z tym krajem ma być bardziej przejrzysta, to w wielu państwach Europy Zachodniej przyjmuje się pospiesznie rozwiązania prawne, zapobiegające przejmowaniu rodzimych przedsiębiorstw przez zagraniczny kapitał.
Zdaje się, że UE nie stawia już Chinom zarzutów o wykorzystanie niewolniczej siły roboczej, nie przestrzegania norm ochrony środowiska i manipulacji kursem walutowym, aby poprawiać efektywność swojego eksportu.
Zaniepokojenie porozumieniem wyraziła także wtedy jeszcze przygotowująca się do przejęcia władzy w USA ekipa prezydenta-elekta Joe Bidena, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan napisał na jednym z portali społecznościowych „że nowa administracja amerykańska z zadowoleniem przyjęłaby wczesne konsultacje z naszymi europejskimi partnerami w sprawie naszych wspólnych obaw dotyczących praktyk gospodarczych Chin”.
Wygląda więc na to, że radość Niemiec i Francji z zawartego porozumienia politycznego z Chinami w zakresie ochrony inwestycji jest stanowczo przedwczesna, jego ratyfikacja w niektórych krajach członkowskich może okazać się niemożliwa. 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

24-01-2021 [09:02] - NASZ_HENRY | Link:

Niemiecki sabotaż pełną gębą. -  czas na polexit ☻
 

Obrazek użytkownika Czesław2

24-01-2021 [11:40] - Czesław2 | Link:

To jest ten, .....no, .... tego, eeeeeee..... unia.

Obrazek użytkownika Marek1taki

24-01-2021 [13:47] - Marek1taki | Link:

Nie jesteśmy co do zasady zainteresowani porozumieniami zawieranymi bez naszej wiedzy i w dodatku dopychanymi kolanem na ostatnią chwilę bo jest oczywiste, że używający kolana nie spodziewa się akceptacji dla tej formy porozumienia przez resztę wspólnoty.
My to my a co zrobi waadza to wiadomo chociażby po wecie. Zrobi łaskę.
Czy w związku z tym będzie Polexit? Nie sądzę bo ta sama waadza zrobiła wszystko byśmy nie realizowali idei Trójmorza ani budując równoległą wspólnotę z krajami UE ani z krajami zza linii Curzona, której pilnuje wciąż ta sama waadza. Z czyjego polecenia?
Na to pytanie warto odpowiedzieć w kontekście wydarzeń na Białorusi i w Rosji, bo widoczny jest współudział polityków reprezentujących Polskę w instalowaniu komuny analogicznej do unijnej w miejsce postalinowskiej. Właśnie z zachowaniem wpływu Rosji na Białorusi, w Królewcu a częściowo na Ukrainie.