Konsultacje społeczne dotyczące wydatkowania 76 mld euro...

Ruszają konsultacje społeczne dotyczące wydatkowania 76 mld euro z budżetu UE
 
1. W ostatni poniedziałek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki razem z ministrem finansów Tadeuszem Kościńskim i minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzatą Jarosińską- Jedynak ogłosili rozpoczęcie konsultacji społecznych dotyczącej Umowy Partnerstwa na podstawie, której będą wydatkowane środki z polskiej koperty z unijnego budżetu na lata 2021-2027.
Na szeroko rozumianą politykę regionalną, a także transformację energetyczną niektórych regionów Polska otrzymała 76 mld euro z tego 72,2 mld euro z funduszy spójności i 3,8 mld euro z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
Środki te podzielono na 9 programów sektorowych zarządzanych przez poszczególne ministerstwa i 16 programów regionalnych zarządzanych przez marszałków województw, przy czym podobnie jak w poprzedniej perspektywie finansowej na lata 2014-2020, proporcje podziału środków finansowych pomiędzy część rządową i samorządową wynoszą 60% i 40% czyli odpowiednio około 48 mld euro i 28 mld euro.
 
2. Te 9 programów sektorowych to: infrastruktura i środowisko z największa kwotą 25,1 mld euro z przeznaczeniem na drogi, koleje, transport publiczny i ochronę środowiska; inteligentny rozwój z kwotą 8 mld euro z przeznaczeniem na innowacje, współprace nauki i przedsiębiorców; wiedza edukacja rozwój z kwotą 4,3 mld euro na między innymi naukę, szkolnictwo, sprawy społeczne; Polska cyfrowa z kwotą 2 mld euro z przeznaczeniem na cyfryzację; Polska Wschodnia z kwotą 2,5 mld euro (specjalny program dla województw o najniższym poziomie rozwoju- warmisko-mazurskie, podlaskie lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, a także tzw. obwarzanek w ramach województwa mazowieckiego obejmujący dawne województwa radomskie, siedleckie, ostrołęckie ciechanowskie i płockie), oraz program sprawiedliwej transformacji z kwotą 4,4 mld euro przeznaczony na transformacje województw górniczych tj. śląskiego, małopolskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i lubelskiego.
Pozostałe 3 programy mające już mniejszy ciężar gatunkowy to: Pomoc żywnościowa z kwotą 0,2 mld euro, program Ryby z kwotą 0,5 mld euro i programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej z kwotą -0,56 mld euro z przeznaczeniem głownie na współpracę sąsiedzką.
 
3. Środki na 16 programów regionalnych zostały rozdzielone wg. algorytmu którego podstawowymi kryteriami była liczba ludności i poziom PKB na mieszkańca w poszczególnych województwach.
Z przypadających na 16 programów regionalnych 28 mld euro rozdzielono 75% środków czyli około 21 mld euro, natomiast 25% czyli około 7 mld euro pozostawiono w rezerwie programowej, środki te będą rozdzielane podczas negocjacji kontraktu programowego z poszczególnymi samorządami województw.
I tak województwo dolnośląskie otrzymało -0,87 mld euro; kujawsko-pomorskie-1,48 mld euro; lubelskie-1,77 mld euro; lubuskie-0,74 mld euro; łodzkie-1,63 mld euro, małopolskie-1,54 mld euro; mazowieckie-1,67 mld euro; opolskie-0,76 mld euro; podkarpackie-1,66 mld euro; podlaskie0,99 mld euro; pomorskie-113 mld euro;, ślaskie-2,37 mld euro; świętokrzyskie-1,1 mld euro; warmińsko-mazurskie-1,23 mld euro; wielkopolskie-1,07 mld euro i zachodniopomorskie-1,31 mld euro.
 
4. Teraz rozpoczynają się konsultacje społeczne dotyczące zarówno programów sektorowych jak i programów regionalnych i to zarówno z samorządami, organizacjami społeczno-gospodarczymi ale także mieszkańcami poszczególnych województw.
Konsultacje odbywają w trybie online, będą trwały do 16 lutego i można się na nie rejestrować na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl, tam dostępny jest także ich harmonogram, będą one także transmitowane na kanale You Tube.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Adam66

21-01-2021 [00:12] - Adam66 | Link:

A tu jest wyjaśnienie lockdownu:
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Marek1taki

21-01-2021 [09:19] - Marek1taki | Link:

Skoro ruszają konsultacje społeczne to dam głos ludu:
Posłuchajcie swędzoręcy dobroczyńcy ludzkości: w Wolnej Polsce za udział w tym procederze będzie cela plus.