Niebezpieczne wyczyny

  Dziś [17.01.2021] największe wrażenie zrobiła na mnie następująca informacja:

  "Pomimo skrajnie trudnych warunków pogodowych, pięcioro turystów wybrało się w sobotę na Babią Górę bez długich spodni, swetrów, czy kurtek. Kiedy jedna z kobiet, ubrana jedynie w szorty i stanik osłabła, turyści poprosili o pomoc ratowników GOPR. Poszkodowana w ciężkim stanie trafiła na oddział intensywnej terapii - ma odmrożenia wszystkich kończyn.
  Niefrasobliwi turyści zamierzali dojść na najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego w letnich ubraniach podczas, gdy panowała tam temperatura blisko 14 stopni mrozu i obowiązywał drugi stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy GOPR otrzymali zgłoszenie o "leżącej w śniegu skąpo ubranej turystce, mającej na sobie jedynie spodenki, sportowy biustonosz oraz obuwie" {TUTAJ}.

  Historia ta nie uszła też uwagi blogera Hephalumpa {TUTAJ}, który napisał:

  "Niestety obecnie chyba coraz więcej ludzi utraciło coś co powinno być cechą naszego gatunku. Utracili instynkt, który odpowiadał za przetrwanie (instynkt samozachowawczy) oraz zdolność do prawidłowej oceny sytuacji i szans na przeżycie podjętego ryzyka.
No bo jeśli ktoś podejmuje próbę zimowego "zdobycia" Babiej Góry odziany tylko w szorty to znaczy, że... jest z nim źle. Jest źle i to jeszcze przed konieczną akcją ratunkową.
Nie wiem co tak ludzi nakręca... Ale obawiam się, że jest to jakaś moda, której źródeł należy szukać gdzieś mediach społecznościowych.".

  Tu nie tylko o media chodzi.  W mojej dawnej notce "O sportach ekstremalnych" {TUTAJ} opisałam to tak:

  "Ogladając rozmaite tego typu wyczyny, doszłam do wniosku, że sporty ekstremalne rozmnażaja się przez pączkowanie.  Zaspakajają one bowiem naturalną potrzebę ryzyka i przygody /silną zwłaszcza u młodych mężczyzn/.  Współczesna cywilizacja stawia jednak na pierwszym miejscu bezpieczeństwo i wyłazi wprost ze skóry, by uchronić nas przed jakimkolwiek zagrożeniem.  W rezultacie mamy następująca sytuację: ludzie wymyślają sobie jakiś atrakcyjny i niebezpieczny sport.  Uprawianie go staje się coraz bardziej masowe, co z czasem doprowadza do serii nieszcześliwych wypadków.  Wtedy wymyśla się szereg zabezpieczeń, reguł i regulaminów majacych zapobiec nieszczęściom.  To powoduje, że sport ten przestaje być ekstremalny i ci, którzy łakną przygody wymyślaja nowa jego odmianę, jeszcze bardziej szaloną i niebezpieczną.  Z tym nowym sportem po pewnym czasie dzieje sie to samo, co z poprzednim.  W ten sposób dążenie do bezpieczeństwa w sporcie doprowadza do coraz bardziej szaleńczych wyczynów.".

  Media oczywiście też odgrywają swoją rolę.  Z jednej strony kibicują różnym wyczynom, kiedy wszystko idzie dobrze.  Jeśli zdarzy się jakieś nieszczęście to nagle zaczynają rozdzierać szaty nad ludzką głupotą, a w najlepszym razie siedzą cicho.  Tak jest w przypadku szeroko reklamowanego w tv "morsowania", czyli kąpieli w lodowatej wodzie..  Oto dzisiejsza wiadomość:

  "Tragicznie zakończyła się w niedzielę próba przepłynięcia członka grupy morsów pod lodem na jeziorze w Urszulewie koło Rypina (woj. kujawsko-pomorskie) - przekazał dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu. Mężczyznę odnaleziono pod zamarzniętą taflą; zmarł mimo reanimacji (...).
W czasie gdy doszło do tragedii, część grupy morsów kąpała się w przeręblach skutego lodem jeziora, a część ogrzewała się przy ognisku.
 Jeden z mężczyzn podjął próbę przepłynięcia pod lodem pomiędzy przeręblami oddalonymi o około 4 metry, ale utknął pod lodową taflą i nie wypłynął.
 Pod lodem był około dwie godziny {TUTAJ}.".

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pani Anna

17-01-2021 [19:31] - Pani Anna | Link:

Mało co mnie już dziwi, jeszcze mniej oburza. Ludzie zaczynaja świrować i będzie tego coraz więcej. Co maja robić, siedzieć w domach i projektować maseczki?

Obrazek użytkownika Jabe

17-01-2021 [23:21] - Jabe | Link:

Jeśli ta pani maseczki nie miała, ma przechlapane.

Obrazek użytkownika Pani Anna

18-01-2021 [09:58] - Pani Anna | Link:

Pani jak pani, ona coś tam jednak miała, ale te morsy?

Obrazek użytkownika Es

18-01-2021 [12:06] - Es | Link:

Drodzy Państwo proszę  nie przesadzać. Hartowanie organizmu jest naprawdę korzystne dla zdrowia. To co niektórym doskwiera to brak rozsądku, brawura , lub wręcz głupota sprzyjająca niewłaściwie ocenić własną wydolność i możliwości.  Idąc tokiem tak krytycznego rozumowania należałoby zlikwidować komory kriogeniczne, a nawet sauny zabronić wspinaczki wysokogórskiej itd itd 
Panu morsowi gorsza kara już nie grozi, ale pani zdobywczyni górskich szczytów powinna w pełni pokryć koszty leczenia i interwencji gopr -  chociaż świadomość takich konsekwencji, nie łùdźmy się nie odstraszy innych pozbawionych rozsądku " zdobywców świata" .

Obrazek użytkownika Pani Anna

18-01-2021 [13:57] - Pani Anna | Link:

@Es
brakuje Panu wyczucia ironii i paradoksu niestety, jak wielu tutaj na NB. Nie wiem, gdzie Pan wyczytał taki "tok rozumowania" do którego Pan sie raczył był odnieść, z pewnością ani ja, ani Jabe nie z tego chcieliśmy zakpić. Tłumaczyć nie będę, bo to nie szkoła podstawowa ani lekcja z cyklu "kto wie, co autor miał na myśli".

Obrazek użytkownika Es

18-01-2021 [15:44] - Es | Link:

Nie mam w sobie tyle zadziorności , aby wykłócać się z kimkolwiek kto się trafi, dlatego śpieszę wyjaśnić,mimo, że to nie szkoła podstawowa, że inkryminowane "rozumowanie" przeprowadzone zostało przez autorkę wpisu.