Kiedy nastąpi „polski exit”?

Najwyższy czas opracować strategię stopniowego wygaszania naszego członkostwa w UE – bo kiedy wskutek unijnych dobrodziejstw pójdziemy z torbami, będzie już za późno.

Pamiętamy niedawną histerię z powodu możliwości „grexitu”, czyli opuszczenia przez Grecję strefy euro? Pamiętamy. No to ja mam inną propozycję: zostawmy może chwilowo na boku Grecję z jej problemami i zastanówmy się nad opłacalnością dalszej przynależności do Unii Europejskiej... Polski. Tak się bowiem składa, że w świetle pojawiających się ostatnio danych, właśnie ta kwestia powinna stanąć na porządku dziennym. Swojego czasu postulowałem, by ktoś policzył jaki wpływ na wzrost polskiego zadłużenia ma nasze uzależnienie od unijnych funduszy – i wygląda na to, że właśnie uczynił to pan Tomasz Cukiernik, ekspert Instytutu Globalizacji, publicysta „Najwyższego Czasu” i autor książki „Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa”.

Na papierze wszystko wygląda zachęcająco: w latach 2004-2013 otrzymaliśmy „na czysto” (czyli po odliczeniu składek) 61 mld euro, a w perspektywie budżetowej 2014-2020 ma to być łącznie 75 mld euro (dane Min. Finansów). Natomiast „Süddeutsche Zeitung” podał ostatnio jeszcze bardziej optymistyczne wyliczenia – otrzymać mamy 106 mld euro przy składkach własnych wynoszących ok. 16,2 mld euro, zatem bylibyśmy „do przodu” aż o niemal 90 mld. Tyle, że te liczby określają maksymalny pułap tego, co się nam należy „z rozdzielnika” - powstaje pytanie, ile z tego zdołamy „zaabsorbować”. Z kolei, ponieważ wysokość unijnej składki zależy m.in. od PKB, może się okazać, że nasze wpłaty do unijnej kasy będą realnie znacznie wyższe. Janusz Szewczak (główny ekonomista SKOK) szacuje, że zapłacimy w sumie ok. 200 mld zł (20-27 mld zł rocznie) – czyli blisko połowę maksymalnej sumy jaką będziemy mogli pozyskać z Brukseli. Zatem już na tym etapie korzyści z euro-funduszy drastycznie maleją.

Teraz sprawa unijnych funduszy jako generatora długu. Wg. zestawienia Tomasza Cukiernika, Polska w 2004 roku miała dług publiczny na poziomie 431 mld zł, co było równowartością 47 proc. PKB. W 2014 roku dług wynosił już ok. biliona zł, czyli 58 proc. PKB. Ów mechanizm zadłużeniowy w znacznej mierze napędzany jest absorpcją unijnych pieniędzy: aby sfinansować jakąś inwestycję niezbędny jest „wkład własny”, ten zaś na ogół, zgodnie z unijnymi przepisami, musi pochodzić z kredytu – zarówno jeśli chodzi o podmioty publiczne, jak i prywatne. Prowadzi to do narastania spirali – im więcej środków europejskich wydajemy, tym więcej musimy pożyczać. Janusz Szewczak podaje, że na 350 mld zł unijnych funduszy wydanych w latach 2007-2013 musieliśmy dołożyć blisko 250 mld. z pożyczonego „wkładu własnego”. W efekcie np. zadłużenie samorządów na koniec 2014 roku wynosiło 72,1 mld zł, co oznacza, że w ciągu 10 lat wzrosło o 290 proc! Obecnie nawet 300 gmin w Polsce musi ratować się „chwilówkami”. Kto bierze tego rodzaju lichwiarskie pożyczki? Ci, dla których są one ostatnią deską ratunku, zatem te 300 gmin już teraz balansuje na krawędzi upadłości. Taki jest koszt rewitalizacji miejskich ryneczków, eleganckiej kosteczki, basenów, aquaparków itd. Zwróćmy też uwagę, że te inwestycje na siebie nie zarabiają i nie ma szans by zarabiały – trzeba będzie do nich dopłacać długimi latami, co oznacza kolejne koszty i długi.

Następną pozycją jest rozmnożenie urzędników dzielących fundusze. Unia zaleca, by było to nawet 2,5 urzędnika na 1 mln euro dotacji – mamy zatem skokowy rozrost biurokracji i wynikających z tego kosztów. Ponadto, doliczyć należy nakłady na przygotowywanie skomplikowanych wniosków o dotacje: do połowy 2014 roku złożono 297 tysięcy wniosków, z czego ostatecznie podpisano umowy z 99 213 beneficjentami. Oznacza to, że cała reszta wysiłku i wydatków związanych z opracowaniem niezbędnej dokumentacji poszła na marne.

No i wreszcie problem wyprowadzania z Polski kapitału – łącznie w latach 2003-2012 wytransferowano 82,393 mld USD, przy czym skokowy wzrost obserwujemy po 2007 roku, czyli od wejścia w życie perspektywy finansowej 2007-2013. Zaryzykuję hipotezę, iż owa koincydencja wynika chociażby z tego, że wiele inwestycji realizowały zagraniczne firmy, bądź wykorzystywano w nich sprzęt i materiały kupione od zagranicznych podmiotów – a jeszcze dochodzą zyski banków będące skutkiem wspomnianego wcześniej obligatoryjnego kredytowania dotowanych przedsięwzięć z „wkładu własnego”. I te korzyści są następnie transferowane do central, z czego wniosek, że znaczna część z unijnych pieniędzy jest u nas tylko „na chwilę”.

Na koniec trzeba wspomnieć o implikacjach politycznych płynących z naszego uzależnienia od euro-funduszy. Wskazał na to Jarosław Kaczyński w przemówieniu podczas sejmowej debaty o „uchodźcach” mówiąc, iż w ten sposób państwa zachodniej Europy kupują sobie możliwość politycznej i gospodarczej ingerencji w naszym kraju. Ostatni szantaż „uchodźcy, albo wstrzymanie dotacji” jest tego dobitnym przykładem. Biorąc pod uwagę powyższe, najwyższy czas opracować strategię stopniowego wygaszania naszego członkostwa – bo kiedy wskutek unijnych dobrodziejstw pójdziemy z torbami, będzie już za późno.

Gadający Grzyb

Notek w wersji audio posłuchać można na: http://niepoprawneradio.pl/

Na podobny temat:
„Dekolonizacja Polski”
„Drenaż kolonialny”

Zapraszam na „Pod-Grzybki” ------->http://www.warszawskagazeta.pl/felietony/gadajacy-grzyb/item/2545-pod-grzybki

Artykuł opublikowany w tygodniku „Gazeta Finansowa” nr 39 (25.09-01.10.2015)

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika ExWroclawianin

10-10-2015 [06:03] - ExWroclawianin | Link:

Komentarz do Autora:

200/100

Nic dodac nic ujac, WSZYSTKO jest oczywiste dla ludzi myslacych I kochajacych Polske. Niestety Polska z kazda minuta zadluza sie coraz bardziej u zachodnich lichwiarzy I masonow. Czas przerwac ten bardzo NIEKORZYSTNY DLA POLSKI PROCEDER I zastosowac:

ISLANDZKIE ROZWIAZANIE, czyli zorganizowac ogolnonarodowe referendum czy Polacy chca zwracac ten w wiekszosci nie swoj dlug czy tez chca. Sama "obsluga" + procenty od pozyczonych pieniedzy kosztuja Polske pomiedzy 40 mld a 50 mld zlotych a moze US dolarow ROCZNIE!!!

Przeciez to jest ABSURD KTORY TRZEBA ZATRZYMAC JAK NAJSZYBCIEJ. Musimy zaczac wzorowac sie na Wegrzech I Wiktorze Orbanie ktory juz pogonil lichwiarzy z MFW I innych zlodziejskich bankow z Wegier!

Czy Polska nie mogla by spozytkowac tych 40-50 mld zl np na SLUZBE ZDROWIA oraz ZAKUP LEKOW???????

Obrazek użytkownika Gadający Grzyb

13-10-2015 [22:03] - Gadający Grzyb | Link:

Na Islandii była nieco inna sytuacja - tam ludzie sprzeciwili się spłacie długów prywatnych banków. Natomist my moglibyśmy zrównoważyć budżet przez samo tylko uszczelnienie systemu podatkowego (VAT, CIT) - niebawem wrzucę notkę na ten temat.

pozdr.
GG

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

10-10-2015 [15:11] - NASZ_HENRY | Link:

Odsetki od kredytów są wyższe niż dotacje.
Tusk dozgonni€ zasłużył się lichwiarzom ;-)

Obrazek użytkownika maks jamnicki

10-10-2015 [22:01] - maks jamnicki | Link:

No właśnie.

Obrazek użytkownika Marek1taki

10-10-2015 [16:02] - Marek1taki | Link:

@autor
Trzeba pamiętać, że nawet jeżeli zyskaliśmy 5 EURO i dodaliśmy 10PLN z budżetu to znaczy, że wydaliśmy min. 20 PLN na podatki więcej. Oznacza to również, jak Pan pisze, że wydaliśmy ponadto pieniądze na podatki by sfinansować spłatę kredytu niezbędnego by dofinansować dofinansowanie. Po trzecie oznacza, że wydatki były poniesione nie na to co sfinansowalibyśmy bez wymogów unijnych. Po czwarte te inwestycje były wszystkie przepłacone. Jest jeszcze po piąte: nie rozwinęły się firmy, które działały bez dotacji bo musiały dofinansować administrację i konkurencję. Na rynku działają firmy dofinansowane, czyli gorsze z samego założenia, skoro tej dotacji wymagały.

Obrazek użytkownika Gadający Grzyb

13-10-2015 [22:01] - Gadający Grzyb | Link:

Racja.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

10-10-2015 [22:50] - maks jamnicki | Link:

Tak, ale wyjście wymagało by referendum. A to wymaga cierpliwej pracy uświadamiającej, szeroko pojętej.Tak naprawdę nikt tego nie robi, by docierać indywidualnie. Węgrzy to robili.Dlatego gdy po wygranej Orbana lewactwo i agentura przy pomocy PE oczywiście chciało sprowokować obalenie rządu,m.in przez demonstracje itd. na wezwanie Orbana, jego partii i koalicjanta patrioci zrobili prorządową demonstrację w Budapeszcie w liczbie, już nie pamiętam, 0,5 mln czy 1 milion, przy 10 mln mieszkańców /!/. To jak u nas 2 miliony? To był moment przełomowy. Od tego momentu Orban mógł spokojnie robić reformy. No to ja już widzę ten 1 mln poparcia na ulicach Warszawy. 100 tys trudno zebrać. Nie czarujmy się,nikt do dołów nie dociera ani fizycznie ani informacyjnie. A to powinno być setki przeszkolonych agitatorów /?/. Prelekcje czy odwiedziny panów redaktorów/ek czy profesorów to miłe, ale to niestety docieranie do przekonanych i uświadomionych. Każdy poseł w miejsce jednego z kilku asystentów, wykrawaconych i marzących o przyszłej politycznej karierze i sławie, często już lekko zmanierowanych i przemądrzałych, powinien mieć wyszkolonego,najlepiej młodego "przekonywacza", "agitatora", "prelegenta" czy jak zwał tak zawał.Z jajami. Iluż ja spotkałem i spotykam ludzi, którzy....nigdy w życiu nie mieli w ręce nie tylko patriotycznej gazety, które zresztą są na dobrym poziomie ale niszowe/ile razem je czyta?100?300? tysięcy? Z internetem milion? Przekonywanie przekonanych i informowanie nieźle poinformowanych/.Obawiam się, że prawdziwa jatka zacznie się, gdyby PiS, daj Boże, wygrał wybory.Duża część elektoratu "za", po roku może być wcale nie "za". A takie wyjście z Unii to poważna rzecz i nie tylko z ostatnim zdaniem tekstu w pełni się zgadzam. O stratach niematerialnych, imporcie idiotyzmów i dewiacji,tu nie ma,bo to inny temat.Ale też temat naszych strat. No i do drogi Polski w tym kierunku i przygotowań do wyjścia z tej, po prostu zastawionej pułapki, lepiej mieć partnerów. Samodzielnie nas zniszczą. Ale ci partnerzy by się już chyba znaleźli.

Obrazek użytkownika Gadający Grzyb

13-10-2015 [22:00] - Gadający Grzyb | Link:

Wszystko racja, trzeba docierać, niemniej sądzę, że gdy skończą się euro-fundusze, to wielu ludziom Unia się "odwidzi", zresztą swoje już teraz robi strach przed imigrantami. Co do wyjścia - idealnie byłoby, gdyby wyjść całą Grupą Wyszehradzką + Rumunia.

pozdr.
GG