Kolejna chińska sonda na Księżycu

  Było to wczoraj, 1 grudnia 2020.  Jej celem jest dostarczenie na Ziemię próbek gruntu księżycowego.  Czytamy:

  "Sonda Chang'e-5 na powierzchni naturalnego satelity Ziemi spędzi dwa dni w trakcie których pobierze próbki skał i pyłu księżycowego. Będą to pierwsze próbki pobrane od 1976 roku. Następnie rozpocznie się powrót na Ziemię. Jeśli misja zakończy się powodzeniem Chiny będą trzecim państwem na świecie, które posiada próbki pobrane na powierzchni księżyca. Wcześniej sztuka ta udawała się Amerykanom, w trakcie misji Apollo oraz Związkowi Radzieckiemu. Luna 24 zebrała próbki właśnie we wspomnianym 1976 roku. Powrót Chang'e-5 na Ziemię przewidziany jest w połowie grudnia." {TUTAJ}.

  To już trzecia chińska sonda, której udało się wylądować na powierzchni Księżyca.  Pierwsza była Chang'e-3 {TUTAJ}.  W grudniu 2013 dostarczyła ona na Księżyc łazik Yutu badający powierzchnię naszego satelity.  Pięć lat później sonda Chang'e-4 z łazikiem Yutu2 badała odwrotną stronę Księżyca, niewidoczną z Ziemi {TUTAJ}.   W grudniu 2019 Yutu-2 pobił rekord długości trwania misji łazika na powierzchni Księżyca, należący wcześniej do radzieckiego pojazdu Łunochod 1 (dziesięć i pół miesiąca).

  Chang'e 5 ma dostarczyć na Ziemię ponad 2 kg skał księżycowych.  Luna24 przywiozła tylko 200 gramów.  Chiny planują jeszcze wysłanie kilku takich sond na Księżyc [m.in Chang'e 7] oraz budowy tam stałej robotycznej bazy.  Zamierzają też wysłać sondę na jedną z planetoid.  W lipcu 2020 wystartowała chińska rakieta na Marsa.  Bezzałogowa misja Tianwen-1 obejmująca orbiter, lądownik i łazik ma dotrzeć do celu w lutym 2021 {TUTAJ}.

  Inne azjatyckie kraje też włączają się w badania Kosmosu.  Od 24 września 2014 wokół Marsa orbituje indyjska sonda Mars Orbiter Mission {TUTAJ}.  Zjednoczone Emiraty Arabskie, dzięki współpracy z Japonią, wysłały na Marsa rakietę z sondą Al-Amal [Nadzieja].  Czytamy {TUTAJ}:

  "To jeden z wielu kroków, jakie zamierzają poczynić Zjednoczone Emiraty Arabskie w celu realizacji planu osadnictwa na Marsie. Choć rok 2117 wydaje się odległy, trzeba nazwać go realnym. To niemal 100 lat, podczas których ZEA będą opracowywać infrastrukturę, transport oraz rozwiązania, które zapewnią warunki do przeżycia kolonizatorów. Tym samym wiemy już, że kolejny kraj dołącza do wyścigu o zbudowanie ludzkich osad na wspomnianej planecie.".

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

03-12-2020 [00:13] - Marek1taki | Link:

Wg dr Bartosiaka czas pionierskiej eksploracji kosmosu się skończył. Zaczyna się kolonizacja.
Wg Matki Kurki kolonizacja odbywa się tu i teraz. https://www.kontrowersje.net/s...
5G - nie wiemy czy ma skutki uboczne i rządzących to nie obchodzi bo celem jest transfer informacji o i do homo sapiens.
Szczepionka tak samo. Nie jest istotne czy grypa jest większa po szczepieniu (pomijając drobiazg - osobniki do eutanazji) czy bez szczepienia. Istotne jest zagonienie do kojca. Nie wiem czy będą czipować ale już tresują do tatuowania i noszenia ćwieków w nosie.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

03-12-2020 [13:56] - Roz Sądek | Link:

Halllooo Panie!
Artykuł jest o chińskiej sondzie na księżycu!.

 

Obrazek użytkownika Marek1taki

05-12-2020 [22:42] - Marek1taki | Link:

I co z tego? Wojna jest hybrydowa. Nam wysłali szumowinę i miękiszona a księżycowi tylko sondę. Jesteśmy przedmurzem księżyca.

Obrazek użytkownika mmisiek

03-12-2020 [18:12] - mmisiek | Link:

Potwierdza się moje przypuszczenie, że ten chiński śmieć z hipermarketów jest produkowany tylko dla głupich białasów, którzy go kupują tonami i rzucają się na niego niczym dawni "dzicy" na paciorki. Jak bowiem widać to na własne potrzeby Chiny dysponują całkiem porządną produkcją.