Chiny zaczynają grozić

  Wczoraj [17.11.2020] w portalu wPolityce.pl ukazał się artykuł Marka Budzisza "Chińska odpowiedź na amerykańską presję" {TUTAJ}.  Autor cytuje wypowiedzi emerytowanego pułkownika Wang Xiangsui, który stwierdził, że:

  "przez ostatnie 20 lat Chiny rozbudowywały swój system podziemnych korytarzy w których ukryte zostały rakiety z głowicami nuklearnymi, po to aby uniemożliwić, pierwszy, obezwładniający atak Stanów Zjednoczonych. W jego opinii (...) stratedzy amerykańscy byli przez długie lata przekonani, że nuklearne uderzenie przetrwa co najwyżej jedna z ok. jak się szacuje 400 chińskich głowic atomowych i to powodowało, że tego rodzaju opcja była poważnie brana w Waszyngtonie pod uwagę. Jednak po 20 latach inwestowania i zbudowania przez Pekin systemu podziemnych korytarzy mającego obecnie ponad 5 tys. km, tego rodzaju rachuby, zdaniem chińskiego specjalisty, są jawnie absurdalne. Dodatkowo chiński potencjał nuklearny został wzmocniony budową szeregu podwodnych platform na Morzu Południowochińskim, z których również mogą zostać odpalone rakiety zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych. (...)
  Chiny zbudowały rakiety JL-2 o zasięgu 7,4 tyś. km oraz ich nowszą wersję JL – 3, która może osiągać cele zlokalizowane w odległości nawet 13 tys. km, co oznacza, że wyrzutnie znajdujące się na chińskim wybrzeżu są w stanie zaatakować cele w Stanach Zjednoczonych. Chiński potencjał wzmocniony został też rakietami hipersonicznymi DF-17, które zdaniem Wanga, są w stanie penetrować i przełamać amerykański system ochrony przeciwrakietowej. Wszystko to powoduje, że ilościowa przewaga Stanów Zjednoczonych nad Chinami w zakresie broni nuklearnej została w praktyce zniwelowana i perspektywa „nuklearnego szantażu” po to aby wymusić ustępstwa polityczne dziś już nie jest realna.".

  Marek Budzisz zauważył, iż:

"Deklaracje te, co wydaje się być nieprzypadkowe, ujawnione zostały dzień po podpisaniu umowy handlowej Azja – Pacyfik, do której nie przystąpiły w przeciwieństwie do Chin Stany Zjednoczone i która tworzy największa światową strefę wolnego handlu. To co wydarzyło się w miniony weekend trudno nie uznać za odpowiedź Pekinu na rozlegające się w Stanach Zjednoczonych głosy o konieczności izolowania Chin również w wymiarze ekonomicznym. Podpisane porozumienie pokazuje, że polityka gospodarczego izolowania Pekinu nie znajdzie w Azji wielu zwolenników,". 

  Wypowiedź chińskiego pułkownika na oficjalnej konferencji Moganshan można traktować jako pogróżkę pod adresem USA.  Siła chińskiej armii bardzo wzrosła w ostatnich latach.  We wrześniu 2020 w portalu Komputerswiat.pl ukazał się tekst "Chiny to trzecia potęga militarna świata - oto sprzęt jakim dysponuje" {TUTAJ}.  Zaczyna się on od słów:

  "Państwo Środka od wieków ma silnie zakorzenione tradycje militarne. O ile jednak jeszcze pół wieku temu chińska armia nie stanowiła realnej siły, to dziś, według najnowszego rankingu 2020 Military Strength Ranking, Chiny są trzecią potęgą militarną świata. Ba, pod pewnymi względami jest to wręcz lider takiego zestawienia.".

  Potem następuje przegląd najnowszych chińskich osiągnięć w dziedzinie zbrojeń.  Robi on duże wrażenie.  Czyżby przyszłość należała do Chin?

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

18-11-2020 [18:42] - NASZ_HENRY | Link:

Atak chińskiego wirusa robi  kolosalne wrażenie i zamieszanie☻
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

18-11-2020 [19:57] - Marek1taki | Link:

A mogli frajerzy wstąpić do unii i NATO zamiast narażać się, że źle będą o nich mówić.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

18-11-2020 [22:16] - Imć Waszeć | Link:

Od 13 do 16 wieku japońscy piraci bezkarnie pustoszyli wybrzeża Chin i Korei. Wakou (倭寇), bo o nich mowa, stanowili śmiertelne zagrożenie za czasów chińskiej dynastii Ming:
https://en.wikipedia.org/wiki/...
Współcześnie w Japonii nadal trwa tradycja Wakou, zwłaszcza na wyspie Innoshima.
Innoshima Suigun Matsuri 因島水軍まつり, czyli festiwal samurajów piratów.
https://www.youtube.com/watch?...

Japończycy potrafili trzymać chińskiego smoka za twarz i za gardło dość mizernymi siłami. Piraci z wysp Japonii wspomagani przez zbuntowanych chińskich chłopów zakładali na wybrzeżu Chin ufortyfikowane enklawy, z którymi nie mogła sobie poradzić cała regularna armia chińska. Powód? Można to nazwać umiłowaniem procedur w państwie przeżartym na wskroś korupcją i walkami o wpływy. Jest gdzieś na YT fajny film fabularny opowiadający o tych wydarzeniach, ale teraz nie mogę za Chiny go znaleźć. :)

Uczmy się z mądrości innych narodów zamiast samemu wszystko znów przerabiać na własnym grzbiecie. Azjaci mają specyficzny talent do uczenia się z historii świata.

Obrazek użytkownika Jan1797

19-11-2020 [18:47] - Jan1797 | Link:

Uczmy się z mądrości innych narodów zamiast samemu wszystko znów przerabiać
na własnym grzbiecie. Azjaci mają specyficzny talent do uczenia się z historii świata.

Fakt, będę jeżeli będę. Dobrego Waszeci życzę.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

19-11-2020 [23:30] - Imć Waszeć | Link:

Ostatnie awantury i nakręcanie emocji z byle powodu przez lewactwo uświadomiły mi także i to, jak dobrze ich filozofia trafia w czas niepokojów oraz oddaje sens trwania przy swoim. Jeśli już nie można inaczej, to trwania jak kamień w krajobrazie. Tak więc tram. Gdy ludzie będą zmuszeni go obchodzić w koło, to nie musi wydawać krzyku, aby go dostrzeżono. Już dawno temu mówiłem, żeby odrzucić emocje, bo one obracają koła w nie naszym młynie, tylko opisywać wrażenia, doznania i intuicje. Mono no aware (物の哀れ, patos rzeczy), to jedna z japońskich kategorii estetycznych obok mujō (無常, nietrwałość, przemijalność), Iki no kōzō (粋の構造), wabi-sabi (侘寂), wreszcie Yūgen (幽玄) niczym księżyc zza chmur...:
https://plato.stanford.edu/ent...
Właściwie to trzeba rozumieć zupełnie inaczej od zachodnich interpretacji zakładających zachodnią łacińską hierarchię bytów. Dlatego my tego systemu oraz ich stanowiska do końca nie pojmujemy. Wydają się dla nas jacyś dziwni i ograniczeni, wręcz dzicy. Lecz może być zupełnie na odwrót. W filozofii zen istnieje siedem zasad estetycznych, które trzeba kultywować, żeby osiągnąć wabi-sabi np. w architekturze lub sztuce. Są to:
1. Fukinsei (不均整): asymetria i nieregularność;
2. Kanso (簡素): prostota; właściwie prostota cichego życia.
3. Koko (考古): tłumaczą to jako "podstawowy, zwietrzały", ale wyraźnie są tu dwa znaki "myśleć" i "stary";
4. Shizen (自然): bez pretensji, naturalnie;
5. Yugen (幽玄): subtelnie, głęboko, w sposób nieoczywisty;
6. Datsuzoku (脱俗): nieograniczone konwencją, wolne;
7. Seijaku (静寂): spokój, bezruch.
Ad 1. "Symetria uważana jest za sztuczną regułę kompozycyjną, akceptującą martwy, mechaniczny porządek rzeczy, obcy naturze i naturalności. Asymetria wyraża dynamikę stawania się, wiecznego ruchu we wszechświecie i życia, którego praw nie można wykalkulować, lecz należy je odkryć intuicyjnie." Ja się z tym głęboko nie zgadzam. W matematyce jest jakoś bardzo mało nieporządku, choć nie widać tego gołym okiem i to wydaje się nam zbyt dziwne. Bo matematyka wcale nie jest asymetryczna, jak by wypadało językowi opisu świata chaotycznego, tylko my nie rozumiemy jeszcze dobrze jej wszystkich symetrii. Symetrii wyższego rzędu. Zatem nie odrzucając bezmyślnie i w czambuł także wschodnich intuicji i przemyśleń o życiu czuję, że zbliżam się do Prawdy ;)
Pozdrawiam i zdrowia życzę, Janie.

Obrazek użytkownika Jan1797

21-11-2020 [09:37] - Jan1797 | Link:

Ten pozorny nieporządek w matematyce podobnie jak w naszej wolności zdaje się jednak układać
w jasny schemat postępowania pomimo traktowania naszych faktycznych zdolności twórczych
i wartości z lekceważeniem naszej większości. Oczywiście nie mogę się z tym zgodzić.
Przemyślenia i Intuicja wskazują nam samym, a jednocześnie i adwersarzom naszym drogę
dla odwrócenia tej szajby wszechogarniającej, bo jeżeli nie ma zagrożenia to mus się wziąć
do konstruktywnej roboty bez bajdurzenia o wy...laniu wszystkich oprócz krzykaczy.
Przyglądając się ich możliwościom, nie mam wątpliwości nie inaczej niż za ostatniego Piasta
czy w Drugiej RP oprzeć się na jedynie można na tej pierwszej grupie oprócz tych haratających
w gałę zresztą mizernie i drących japę dla próżnicy. Coraz częściej przekonują mnie, że bardzo
trudno będzie wspólnie coś trwałego zbudować, bo ogromnej trzeba determinacji i odporności
na połajanki pyskaczy. Początkowo Uznałem, że to zachowanie kunktatorskie i krytykanckie
opozycji z braku możliwości wykonywania pracy nazbyt trudnej.
Opisy dokonań ostatniego Piasta powinny wzbudzać ciekawość przeciwników a powodowały
jedynie tylko dziką krytykę. Jak Król chłopów wtedy tak dzisiaj, bo traktuje dzisiejsze zagrożenia
zdrowotne jako etap zdecydowanie poważniejszych problemów, ale przede wszystkim szans
i jeżeli te problemy są raczej wolne od mego udziału w dyskusji to, co się tyczy szans, mam
nieprzejednane zdanie. Stąd spotkać się jedynie możemy z czarną niewdzięcznością jak Pan
profesor Jarosław Pinkas, któremu jako szary człek dziękuję i pozdrawiam serdecznie oraz
przepraszam za plujących jadem i niewdzięcznością.
Dziękuję z wzajemnością Waszeci dobrego życzę.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

19-11-2020 [08:33] - NASZ_HENRY | Link:

Powoływanie się w tej materii na komputerświat to jest delikatnie mówiąc kompromitacja ☺