Nawet jeżeli teraz uda się zatrzymać zrzut ścieków...

Nawet jeżeli teraz uda się zatrzymać zrzut ścieków do Wisły, to w listopadzie problem wróci
 
1. Według informacji pochodzących od prezesa Wód Polskich w najbliższych dniach zostanie zatrzymany zrzut ścieków do Wisły i będą one skierowane do rurociągu awaryjnego położonego na moście pontonowym zbudowanym przez Wojsko Polskie.
Wczoraj minęło 23 dni od awarii kolektora pod dnem Wisły, w wyniku czego rozpoczął się niekontrolowany zrzut nieoczyszczonych ścieków z lewobrzeżnej Warszawy do Wisły, a do rzeki zostało odprowadzone już ponad 6 mld litrów ścieków czyli blisko 2 razy więcej niż przy awarii sprzed roku.
Jak informuje prezes Wód Polskich zrzut ścieków do Wisły zostanie zahamowany tylko do końca listopada tego roku, bowiem do tego czasu wojsko zobowiązało się utrzymać most pontonowy na Wiśle.
2. W warunkach zimowych nie będzie to możliwe, przed nadejściem zimy zarówno rurociąg awaryjny jak most na którym został on położony, będzie musiał być zdemontowany, żeby nie dopuścić do katastrofy budowlanej.
Wcześniej prezydent Rafał Trzaskowski zobowiązał się, że do tego czasu pod dnem Wisły zostaną „przepchane” dwie stalowe rury, które zastąpią rurociąg awaryjny ale do tej pory nie została nawet wybrana firma, która mogłaby zrealizować takie przedsięwzięcie.
Na razie „trwają rozmowy z potencjalnymi wykonawcami”, a wiec do tej pory nie nastąpił nawet wybór firmy, która jest w stanie zrealizować to skomplikowane przedsięwzięcie, co oznacza, że jego zrealizowanie w ciągu najbliższych dwóch miesięcy jest w zasadzie niemożliwe.
3. Przypomnijmy, że mimo znaczącej pomocy służb państwowych (wojska, przedsiębiorstwa Wody Polskie), władze Warszawy, a w szczególności prezydent Rafał Trzaskowski są wyraźnie niezadowolone, bo tym razem za budowę rurociągu i jego eksploatację na moście pontonowym, musi być odpowiedzialne miasto, inaczej jak rok temu, kiedy za wszystko odpowiadał rząd.
Co więcej rok temu wojsko i przedsiębiorstwo Wody Polskie wybudowali most pontonowy i rurociąg na nim razem ze zbiornikiem, z którego były pobierane ścieki w ciągu 10 dni, teraz minęły już 3 tygodnie, a ścieki z lewobrzeżnej Warszawy są kierowane cały czas do Wisły, a nie do oczyszczalni Czajka.
Już w tej chwili mamy do czynienia z podwojeniem ilości ścieków, które trafiły do Wisły w porównaniu z awarią sprzed roku, a to zagraża nieodwracalnymi zmianami zarówno w Wiśle jak i w Bałtyku.
Najprawdopodobniej dojdzie do reakcji kilku krajów nadbałtyckich, które z coraz większym zaniepokojeniem przyglądają się powiększającemu się zanieczyszczeniu wód Morza Bałtyckiego.
4. Druga już poważna awaria kolektora ściekowego pokazuje zupełną bezradność prezydenta Trzaskowskiego i jego ekipy i zachowania od ściany do ściany, z jednej strony obrażanie się na rząd, że natychmiast nie zajął się tą awarią, tak jak zrobił to rok temu, z drugiej wyciąganie ręki i prośby „rządzie ratuj”.
Wyraźnie widać swoistą szamotaninę urzędującego prezydenta, zwołuje kolejne narady ekspertów, z których nic nie wynika, a przecież doskonale wie, że „zima za pasem” i wojsko nie będzie mogło w nieskończoność utrzymywać motu pontonowego, a wtedy rurociąg awaryjny trzeba będzie rozebrać.
Nie wybranie do tej pory firmy, która wykona przecisk rur pod dnem Wisły jest proszeniem się o kłopoty już za 2 miesiące i aż dziw bierze, że prezydent Trzaskowski twierdzi, że panuje nad cała sytuacją.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika foros

24-09-2020 [21:59] - foros | Link:

A jeśli rury nie będą przeciśnięte, a most pontonowy zostanie zdemontowany, to kto będzie miał problem? Na pewno nie Rafał: w W-wie woda jest, kanalizacja działa.

Obrazek użytkownika Czesław2

25-09-2020 [07:31] - Czesław2 | Link:

I ma ekspertyzy, że ścieki Wiśle nie szkodzą, ekologów nie ma.