Dzień zwycięstwa

Jestem z pokolenia, które wychowało się bez wiedzy i bez dumy ze zwycięstwa, które Polacy odnieśli w 1920 roku.  A przecież w opinii światowych historyków była to jedna z osiemnastu bitew, które zadecydowały o losach świata. A nie tylko Polski.
O zwycięstwie pod Grunwaldem wiedzieliśmy, o odsieczy wiedeńskiej wiedzieliśmy również. Chociaż wiedza o tamtych zwycięstwach, była zawsze podawana nam z łyżką dziegciu. Że Jagiełło nie wykorzystał politycznie zwycięstwa a Sobieski niepotrzebnie pod ten Wiedeń się pchał, bo walka z Turkami nie była w naszym interesie. Dobre sobie, nie była w naszym interesie, gdy z Wiednia do Krakowa jest niewiele ponad 300 km. I po zdobyciu Wiednia, kilka dni później Turcy mogli być już pod Krakowem.
Niemniej wiedza o tamtych zwycięstwach, choć z dziegciem to jednak była. Natomiast nad Bitwą Warszawską, nauczyciele historii przemykali się chyłkiem. Coś tam było o polskiej agresji na młode państwo radzieckie, nieudanej wyprawie kijowskiej i jej konsekwencjach w postaci wojsk radzieckich pod Warszawą. Ale jak to się stało, że te radzieckie wojska do Warszawy nie weszły, już nie było wiadomo.
Tego nauczyciele nie mówili wprost. Ale w domyśle nie weszły z powodu deklaracji Lenina o samostanowieniu narodów. Dzięki której to deklaracji (jakoby) odzyskaliśmy niepodległość. Co nam wbijano do głowy w szkole podstawowej, szkole średniej no i na studiach, jeżeli ktoś poszedł na historię. Oczywiście wbijano nam do głowy bez tego ‘jakoby’. Ale całkiem na serio i z konsekwencją komunistycznej propagandy.
Natomiast o tym, że bitwa ta, tak naprawdę zadecydowała o polskiej niepodległości po 123 latach niewoli, nie było ani słowa.
Od listopada 1918r. do sierpnia 1920 było zaledwie półtora roku. I w ciągu tego półtora roku, Polacy potrafili się tak zorganizować i wystawić taką armię, której nie przemogła bolszewicka nawała. Jakże to odmienne od tego, co się działo ponad 100 lat wcześniej w 1792r., w czasie wojny polsko-rosyjskiej. Gdy ostatni król Polski zdradził Konstytucję, której był współautorem. Zdradził swój naród i przystąpił do Targowicy. W efekcie czego wśród Polaków nastąpiło rozdwojenie. Jedni chcieli dalej walczyć a inni na czele z królem, wołali, że to jest bez sensu. I duch w narodzie podupadł, w konsekwencji czego na ponad 100 lat przegraliśmy swoje państwo.
W 1920r. było inaczej. Nie było rozdwojenia. Polacy chcieli walczyć o swoje państwo. Mieli też przywódcę z prawdziwego zdarzenia. I ta wola walki o swoje, ledwie co odzyskane państwo oraz mądre przywództwo przyniosły rezultat. W postaci zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, którego setną rocznicę świętujemy dzisiaj.
Na tym zwycięstwie została zbudowana II-ga Rzeczpospolita. I to wyjaśnia sukcesy dwudziestu jeden lat tamtej niepodległości. W szybkim czasie powstało jednolite państwo scalone z trzech różnych zaborów. Zbudowano też nowoczesny Centralny Okręg Przemysłowy w zacofanym wcześniej gospodarczo regionie. Zbudowano od podstaw wielki, nowoczesny port w Gdyni a w miejscu małej rybackiej wioski, zbudowano duże, nowoczesne miasto. Zbudowano też magistralę kolejową łączącą ten port ze Śląskiem. Wszystko w ciągu zaledwie dwudziestu jeden lat.
Ale potem znowu przyszła klęska. Gdy to z naszego zachodniego sąsiada, narodu cywilizowanego i zasłużonego przecież dla europejskiej kultury, wyszła prymitywna i bestialska dzicz. Ta bestialska i prymitywna dzicz, choć przez pięć lat dokonała wielkich materialnych i fizycznych spustoszeń, to jednak nie złamała polskiego ducha. Polska dusza osłabła dopiero później, podczas blisko 50-ciu lat trwania czerwonej zarazy, która konsekwentnie i skutecznie niszczyła to, co polskie. Również za pomocą szkolnego nauczania, o którym wspomniałem na początku. W którym wszystko a historia szczególnie, było przeinaczane.
Ale, mimo tego w 1980r. przyszło odrodzenie. I Polacy znowu odzyskali wiarę w siebie. Że własne sprawy mogą urządzać po swojemu. Ale to było tylko na krótką chwilę. Generał w czarnych okularach, stanem wojennym zniszczył, to co po latach zaczęło się odradzać.
I Polacy na blisko 10 lat przygaśli a polska dusza znowu podupadła. Tak, jak wtedy pod koniec XVIII-go wieku, gdy utraciliśmy państwo i wolność. I ten upadek ducha trwał również potem, gdy po stanie wojennym, znowu odzyskaliśmy wolność.  Co dało się odczuć po wyborach w 1989r., w których, choć były tylko częściowo wolne, to jednak komuniści zostali odrzuceni. Ale tę decyzję narodu, odrzuciły z kolei okrągłostołowe elity. Co się wyraziło słynnym pacta sund servanda. Problem w tym, że umowy zobowiązują, ale wtedy, gdy są zawarte swobodnie. A tamta umowa nie została zawarta swobodnie.
W efekcie została zachowana ciągłość formalno-prawna z PRL-em. A komuniści, zwani już postkomunistami, zamiast ponosić konsekwencje za zbrodnie, których się dopuszczali wcześniej, uwłaszczali się na majątku narodowym. A pedagogika wstydu, w stosunku do naszej polskiej historii, nadal święciła też tryumfy. Niemalże jak za czasów komuny. I pewnie dlatego, przez 30 lat, po odzyskaniu wolności, tak niewiele zrobiliśmy. W porównaniu do tego, co nasi przodkowie zrobili w ciągu tamtych dziewiętnastu lat. Po zdobyciu wolności w zwycięskiej bitwie warszawskiej w 1920r.
Jednak od pięciu lat odmienia się oblicze Polski. Pedagogika wstydu została odrzucona. Wraca natomiast duma z naszej polskiej historii. Wraca również wiara we własne siły. Co się wyraża w wielkich rządowych projektach inwestycyjnych. Które mają przyspieszyć rozwój gospodarczy i podnieść poziom życia Polaków. A także zapewnić bezpieczeństwo. Bo państwo silne gospodarczo jest w stanie zapewnić sobie bezpieczeństwo w większym stopniu niż państwo biedne.
Sto lat minęło od tamtej bitwy. Wiele się wydarzyło w naszej historii od tamtych dni. Ale mimo nieszczęść, które na nas spadały, polska dusza przetrwała. Dzisiaj w Warszawie, na placu Marszałka Piłsudskiego znowu dumnie świętowaliśmy dzień zwycięstwa.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pani Anna

15-08-2020 [21:25] - Pani Anna | Link:

Naprawdę dumnie? Panie Tadeuszu, nie ma łuku, nie ma pomnika, za to mogliśmy sobie popatrzeć na żołnierzy w maseczkach pełniących wartę honorową! Leginiści w grobach się przewracają, to jest żenada i profanacja. Przypominam, że żołnierze sa zwolnieni od kagańcowego przymusu, to był komunikat to narodu. Przy tym, co PIS odstawiło dzisiaj, z okazji tak wielkiej rocznicy pamiętny orzeł z czekolady nabiera powagi i rangi. Pis Po jedno dno!

Obrazek użytkownika Jabe

16-08-2020 [11:30] - Jabe | Link:

Pan kapitan nie zwykł kwestionować oficjalnej linii propandowej.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

17-08-2020 [07:13] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe
Duma z tamtego zwycięstwa a rządowa propaganda to dwie różne sprawy, to po pierwsze. A po drugie, jeżeli rząd jest dumny z tamtego zwycięstwa to tylko dobrze o nim świadczy. Dziwię się, że nie rozumie pan tak prostych spraw.

Obrazek użytkownika Jabe

17-08-2020 [09:41] - Jabe | Link:

Czym się ta duma objawia?

____
Należało się tego spodziewać, pamiętając obchody stulecia odzyskania niepodległości.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

16-08-2020 [13:53] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Pani Anna
Jest Pani niesprawiedliwa w tym porównaniu wczorajszych uroczystości na placu Piłsudskiego do orła z czekolady.

Obrazek użytkownika Pani Anna

16-08-2020 [14:15] - Pani Anna | Link:

Przykro mi, ale takie są moje odczucia. Od kiedy było wiadomo, że wczoraj przypadała 100 rocznica Bitwy Warszawskiej? Zgroza pandemiczna nie pozwoliła na defiladę, ale takiego upokarzania żołnierzy, munduru i warty honorowej jeszcze nie widziałam NIGDY, nawet za tej podłej komuny. Jeszcze raz powtarzam - żołnierze w żadnym wypadku nie mają obowiązku nosić masek, to jest groteska, podłość i nadgorliwość kogoś, kto im ten rozkaz wydał. Widok tego biednego chłopca w masce w 30 stopniowym upale  wynoszonego pod pache przez kolegów z piątkowego Apelu Poległych chyba juz na zawsze mi sie będzie kojarzył z tym dniem. NIKT to dej pory nie odważył się tak sponiewierać wizerunku polskiego żołnierza.

Obrazek użytkownika sake3

16-08-2020 [16:37] - sake3 | Link:

Przy obchodach każdej polskiej rocznicy zawsze znajdzie się ktoś kto zechce ją wyśmiac ,obrzydzić,zakwestionować,przykryć innym wydarzeniem lub zamilczeć.Tak jest od lat.Tak było z Powstaniem Warszawskim,które usiłowano przedstawić jako niepotrzebny zryw kierując uwagę na Powstanie w Getcie..Tak było z Dniem NIepodległości,o którym przez lata nie wolno było nawet mówić,a teraz przedstawia się jako Marsz Faszystów.Taki sam los spotyka Bitwę Warszawską,Święto Wojska Polskiego i religijne Święto Wstąpienia do nieba Matki Boskiej.najpierw przez lata przemilczane,potem zagłuszane występem Madonny i zastąpione przez Komorowskiego Dniem Poległych Żołnierzy Radzieckich w Ossowie.Bitwa Warszawska była nieustanną solą w oku polityków,którzy starali się zminimalizowac jej znaczenie a od trzech lat wyśmiewać.Zawsze było dla nich coś nie tak ,defilada za duża (koszty) lub za mała.Okazuje się,że Polska która wtedy tak mloda, tak słaba w 1920roku była podłym agresorem wobec nawały bolszewickiej zamykając w obozach jeńców sowieckich.Nie zabrakło też wątku o antysemityzmie Polaków w tym czasie.Dzisiaj z Onetu i innych portali,z GW też możemy się dowiedzieć jak zbrodniczą była Bitwa Warszawska,Nikt oprócz rządu i niektórych historyków nie mówi o męstwie ówczesnej armii ,o zrywie zwykłych często bardzo młodych ludzi.Teraz młodzi przysposobili sobie tą rocznicę do wykrzykiwania wulgarnych haseł i ordynarnych zachowań.Rocznica stała się symbolem ,,obciachu'' rządu bo żołnierze byli w maseczkach.inni uważają,że nie powinny się odbywać pomimo olbrzymich starań rządu bo taka forma nie podoba się młodzieży.Czy doczekamy się czasów by rocznice polskie obchodzono godnie,rzeczywiście jak rocznice?

Obrazek użytkownika Jabe

16-08-2020 [20:23] - Jabe | Link:

Nikt oprócz rządu i niektórych historyków nie mówi o męstwie ówczesnej armii – O!

[I]nni uważają, że nie powinny się odbywać[,] pomimo olbrzymich starań rządu[,] bo taka forma nie podoba się młodzieży. – Jakich starań? Nawet o stosownym pomniku zapomniano.

Obrazek użytkownika Pani Anna

16-08-2020 [20:56] - Pani Anna | Link:

Olbrzymie starania to były po stronie Jana Pietrzaka, który od lat walczy o wybudowanie Łuku upamietniającego Bitwę Warszawską. PIS rządzi juz szósty rok, ale "jakoś się nie złożyło..."

Obrazek użytkownika tricolour

16-08-2020 [17:38] - tricolour | Link:

@TH

Przepraszam, moze coś ominąłem... co to są te wielkie, rządowe projekty inwestycyjne? O czym Pan pisze?

Obrazek użytkownika Marek1taki

16-08-2020 [17:44] - Marek1taki | Link:

Mamy dzień zwycięstwa bolszewii nad Polską, a nawet całe półroczne pasmo zwycięstw.
Odwołana defilada, ośmieszenie munduru i podpisanie aktu bezsilności polskiej armii. To tylko w rocznicę dla zmazania porażki bolszewickiej rewolucji pod Warszawą.
Ale w perspektywie półrocznej światowa rewolucja marksistowska triumfowała po wielokroć: pandemia totalitaryzmu, zielony ład, zadłużenie na Fundusz Odbudowy, rewolucja LGBT, sukcesy Rosji i Unii na Białorusi z udziałem polskiej agentury.
Musimy uderzyć się w piersi: nie jesteśmy godni szacunku za to na co pozwalamy.

Obrazek użytkownika sake3

16-08-2020 [19:03] - sake3 | Link:

A w latach kiedy o Bitwie Warszawskiej nie wolno było nawet mówić bił się Pan w piersi za swoje tchórzostwo?A jak ktoś się spytał to zmieniał Pan pewnie temat.Kogo Pan dzisiaj krytykuje -rząd,PiS? Za co ?Przecież to dopiero ten rząd i ta partia powiedziała społeczeństwu o Bitwie Warszawskiej.Widzę,że trzeba dowalić więc dowalacie.Przyjdzie kiedyś inny rząd i znowu bedzie wielka cisza.Zadowolony?

Obrazek użytkownika Jabe

16-08-2020 [21:57] - Jabe | Link:

Przecież to dopiero ten rząd i ta partia powiedziała społeczeństwu o Bitwie Warszawskiej.

Obrazek użytkownika Marek1taki

16-08-2020 [22:45] - Marek1taki | Link:

Może  Pani dowiaduje się czegoś od rządu pod szyldem PiS. Ja nie miałem nigdy żadnych ograniczeń w mówieniu o wojnie polsko-bolszewickiej. Może inni czuli się skrępowani. Nadal się czują sądząc z narracji propagandowej wyemitowanego właśnie filmu. Owszem, cenzura zelżała, ale lata presji lewicowej propagandy odcisnęły piętno na mentalności. Mentalności tchórzy - skoro użyła Pani takiego określenia - odważnych w wypowiadaniu lewicowych sloganów, podejmowaniu decyzji zgodnych z rozkazami wierchuszki z brukselskiej czy innej centrali? Co takiego o czym piszę Panią zadowala?

Obrazek użytkownika Pani Anna

17-08-2020 [11:45] - Pani Anna | Link:

@Marek1taki
ja sie naprawdę zastanawiam, czego ci ludzie, a nie chodzi mi o pokolenie gimbazy nauczyli się w szkole. Albo mieli pod górkę? Ktoś, kto rości sobie pretensje do jakiejkolwiek inteligencji, a pewnie i wykształcenia twierdzi, że dopiero teraz usłyszał o Bitwie Warszawskiej, CUDZIE NAD WISŁĄ. Ja kończyłam szkołę średnią jeszcze za peerelu, a wiedziałam to, co powinnam wiedzieć, podobnie jak moje koleżanki i koledzy z klasy. A tu się okazuje, że to prawdziwa niespodzianka. Bitwę uznaną za jedna 20 tych, które zmieniły historię świata właśnie w tym roku 100 rocznicy powinno się obchodzić tak, żeby temu światu oko zbielało, z defladą, Łukiem, produkcją filmową na miarę Hollywood. Tak się buduje dumę narodową i pamięć historyczną. Ciekawe, że akurat TEN rząd i różne popieradła mające na codzień na ustach Bóg Honor Ojczyzna mają takie problemy ze zrozumieniem takiego prostego faktu.

Obrazek użytkownika Marek1taki

17-08-2020 [19:39] - Marek1taki | Link:

Xavier Messing uważa nasze władze za antypolską agenturę wpływu. Pisze o tym w kontekście 100lecia Bitwy Warszawskiej. Nie znajduję argumentów by odmówić mu racji.
"Gdyby w ramach dywersji psychologicznej (poniżenie polskiego narodu, obniżenie morale i ośmieszenie dumy narodowej) wywiadowi nieprzyjaźnie nastawionego do Polski państwa zaproponować realną możliwość realizacji takiego scenariusza, to w pierwszej chwili uznano by to za prowokację polskiego wywiadu (jeśli takowy by istniał), następnie nie uwierzono by w to, a gdyby już było jasne, że jest to prawdziwa oferta – przeznaczono by na ten cel nielimitowane środki"
http://www.bibula.com/?p=116212
Swoją drogą ciekawe kiedy Konfederacja wystosuje zapytanie poselskie o losy doniesienia o popełnieniu przestępstwa przez Szumowskiego?

Obrazek użytkownika Pani Anna

17-08-2020 [22:46] - Pani Anna | Link:

@Marek1taki
No proszę. Nie wiedziałam nawet, że mamy takie samo zdanie z Xawierem Messingiem. Ja to o czym on pisze odbieram intuicyjnie i dla mnie te tzw. "obchody" 100 rocznicy były policzkiem. Stąd taka moja ostra reakcja. Ja organicznie nie znoszę zakłamywania rzeczywistości i dotad jestem człowiekiem, dopóki moge bez ogródek powiedzieć jak odbieram to, co usiłuje się nam wmawiać. Tak pojmuję swoja wolność.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

16-08-2020 [18:01] - NASZ_HENRY | Link:

To świętowanie było takie symboliczne bardzo. Podejrzewam, że dlatego bo 16 sierpnia 1920 r. w kluczowym momencie wojny polsko-bolszewickiej minister spraw wojskowych gen. Kazimierz Sosnkowski zdecydował o internowaniu kilku tysięcy oficerów i żołnierzy pochodzenia żydowskiego w obozie w Jabłonnej i przez to starsi bracia nie mogli bohatersko polec za Ojczyznę ☺

 

Obrazek użytkownika Marek1taki

16-08-2020 [22:54] - Marek1taki | Link:

W rządzie i tzw.opozycji jest frakcja, która nie z PPSem tylko z SDKPiL jest związana ideologicznie. Wiadomo po której stronie wielu polityków znalazłoby się 15 VIII 1920.
Zresztą opowiedzieli się za interwencją na Białorusi po tej samej stronie, która 100lat temu blokowała dostawy broni do Polski.

Obrazek użytkownika angela

17-08-2020 [08:06] - angela | Link:

Marek, Jabe,  tricolour,  Anna. 
A gdzie wasze " godne uczczenie", co, żeście sojusznika  zle wybrali, wy nawet wyborow wygrac nie potraficie,  nie potraficie schowac do kieszeni animozji i bzdetów , a miec udzial w rządzeniu,  i  realnie zmieniac państwo. 
I co teraz macie do powiedzenia. Na co te wasze pyskówki się zdają. 
Co było z marszem  na 100 lecie Bitwy Warszawskiej , nie poparł was prezydent " co tak kocha marsze Narodowe ",  i w wyborach wasi przywódcy ustawili się po jego stronie, a musieliscie się tylnymi drzwiami wpychac.
Jak wycierać  sobie zęby rządem,  to jest komu.

https://www.donald.pl/artykuly...

Schowajcie się, i nie wypisujcie bzdur, bo nie o pomnik z kamienia Polacy w 1920 roku walczyli i umierali,  ale o silną i bezpieczną Polskę,   wolną  od wszelkiej czerwonej, lewackie zarazy.
Walczyli o Polskę z mądrym rządem,  co umie sobie wybrać do obrony,  potężnego i sprawdzonego sojusznika.  
Wlasnie taki POMNIK  rządzący na 100 lecie Bitwy  Rzad podpisał,  sojusz militarny, obronny, żeby krew poległych nie poszła na marne.

Układy z Rosją wiadomo jak się kończą,  kto mądry w nie wierzy, bo  respektuje  tylko Rosja, żeby skrepowac  przeciwnika i mieć czas w odpowiednim momencie je złamać. 
Taka wasza mądrość. 

 

Obrazek użytkownika Marek1taki

17-08-2020 [08:09] - Marek1taki | Link:

Pani nie widzi śmieszności własnego fanatyzmu. Nie odczytuje cyrografów, które dla władzy podpisali a teraz publikują jako sukcesy Pani idole. Prezydent Duda rzeczywiście stoi tam gdzie prezydent Trzaskowski i premier Morawiecki. Dlatego nie ma miejsca na marsze narodowe. Mówimy różnymi językami bo należymy do innych cywilizacji. Stąd druga przyczyna podziałów społecznych. Trzecia to monopol propagandowy.
A Rydz-Śmigły i Beck rzeczywiście podpisali umowy i sojusze.

Obrazek użytkownika Jabe

17-08-2020 [09:33] - Jabe | Link:

nie o pomnik z kamienia Polacy w 1920 roku walczyli i umierali, ale o silną i bezpieczną Polskę

Walczyli o Polskę z mądrym rządem, co umie sobie wybrać do obrony,  potężnego i sprawdzonego sojusznika.

Swoją drogą nie marsz, nie pomnik z kamienia, więc jakie uczczenie?

Obrazek użytkownika angela

17-08-2020 [13:07] - angela | Link:

A Jabe,  znów cytuje. 
 tylko pyta??? I cytuje.....jak echo. 
Jabe, my wiemy co pisalismy.  
 

Obrazek użytkownika Pani Anna

17-08-2020 [11:31] - Pani Anna | Link:

Angela "blogerka" nietety ani pisać, ani czytać ze zrozumieniem nie potrafi, to też nawet nie potrafi odróżnić kto jest kto. Skoro już jesteśmy per "wy" towarzyszko, to na takich jak wy jest idelane określenie: "POPIERADŁO".

Obrazek użytkownika angela

17-08-2020 [13:24] - angela | Link:

Ja wiem, że Anna nie rozumie co się pisze. Anna pewnie czyjeś " popieradło" jest, a może Anna to tylko ANTY.
A  o  swojego bloga  niech się ubiega  za 7 lat, przejdzie drogę taką jak ja,  i  niech schowa swoje zazdrości, ale też powinna  pisać ze zrozumieniem, bo  za taki bełkot,  nikt Annie bloga nie założy. 

Obrazek użytkownika Pani Anna

17-08-2020 [13:29] - Pani Anna | Link:

Angeli "blogerce" musi KTOŚ bloga założyć? To wiele tłumaczy. Na początek proponuję Angeli blogerce przeczytać ze zrozumieniem choćby to, co sama pisze.

Obrazek użytkownika angela

18-08-2020 [00:11] - angela | Link:

To admin decyduje, a takich słownych manipulacji w wykonaniu Anny  tutaj nie potrzeba,  i nie będzie pewnie Anny blagierki. 😷😉

Obrazek użytkownika Pani Anna

18-08-2020 [00:44] - Pani Anna | Link:

@angela "blogerka" chciałam zauważyć, że inteligentna ludzkość od pisma obrazkowego odeszła juz jakieś 3000 lat temu. U Angeli "blogerki" ewolucja przebiega dokładnie w odwrotnym kierunku.

Obrazek użytkownika angela

18-08-2020 [23:44] - angela | Link:

Anna, bo   niektórzy , tzn Anna, to tylko pismo obrazkowe potrafią ze  zrozumieniem " przeczytac".

Obrazek użytkownika Pani Anna

19-08-2020 [00:03] - Pani Anna | Link:

@angela 'blogerka" każdy sądzi według siebie.

Obrazek użytkownika sake3

17-08-2020 [18:08] - sake3 | Link:

@angelo.......Po co Pani taka wymiana uprzejmości?Co ona daje?Są komentatorzy którzy uważają,że właściwym miejscem na złośliwości jest internet,być może w życiu codziennym nie mają okazji komuś ,,dołożyć'' wyśmiać jego inteligencję,upokorzyć.Ja sama miałam przyjemność być zapytaną przez Panią Annę,który numer buta noszę,bo taki też jest zapewne mój iloraz inteligencji.I to wcale nie w dyskusji czy słownej przepychance tylko dlatego ,że nie uważam ministra Szumowskiego za aferzystę,ani za niedouka czy zbrodniarza odbierającego nam prawa człowieka nakazem noszenia maseczek.Najlepszym wyjściem jest nie reagować.