Wizyta prezydencka - czyj sukces?

Andrzej Owsiński
 
Wizyta prezydencka, czyj sukces?
 
Nie ulega wątpliwości że obydwu prezydentów, z których jeden może pochwalić się faktem posiadania sojusznika lojalnego wbrew grymasom i nieuzasadnionym pretensjom ze strony innych sojuszników dotychczas korzystających jedynie z przywilejów natomiast uchylających się od obowiązków.
Drugi zaś może potwierdzić swoją rosnącą pozycję wśród grona sojuszników co przyniesie wymierne i niewymierne korzyści dla swojego kraju.
 
Miarą tego sukcesu może być totalny atak całej światowej „lewizny” zarówno na sam fakt wizyty jak i na poszczególne jej elementy.
Nie wdając się w polemikę z tym całym jazgotem chciałbym stwierdzić z wiekowej wysokości mojego pola widzenia, jakie są rzeczywiste walory tego spotkania.
Z wizyt polskich przedstawicieli u prezydenta Stanów Zjednoczonych utkwiła mi w pamięci wizyta Mikołajczyka u Roosevelta w 1944 roku / już po Teheranie/.
Mieliśmy wówczas niezbyt wyraźne pogłoski na temat decyzji które tam zapadły, a ich niekorzystny dla Polski wydźwięk potwierdzało zdanie człowieka który najwyraźniej odgrywał rolę łącznika między KG AK a kresową akcją KN „Uderzeniowych Batalionów”. Był to porucznik „Janek”, który nie afiszował się swoja misją, ale z tego co przekazywał, nie wszystkim zresztą, wynikało że jest znakomicie poinformowany. Mieliśmy z nim szczególne relacje gdyż przebywał u nas kilkakrotnie. Zorganizowaliśmy mu punkt kontaktowy z kolejarzami którzy dostarczali korespondencje z Warszawy.
Po aresztowaniu Grota, na pytanie kto teraz będzie dowodził AK odpowiedział że „kawalerzysta” z Krakowa na długo przed nominacją Bora.
Po Teheranie, zapytany o opinię – odpowiedział że będziemy musieli oddać Sowietom znaczną część naszego wschodu w zamian za rekompensatę na zachodzie.
Byliśmy tą wiadomością wstrząśnięci i uznaliśmy, że nie można zgodzić się na uszczuplanie zwycięskiego kraju, najwierniejszego z wiernych / których zresztą nie było tak wielu/.
Na tym tle wizyta u Roosevelta zakrawała na zwykłe oszustwo, a jego zapewnienie o tym że o Polsce „ nie zapomni” było po prostu kpiną.
Opowiadał nam później o przebiegu tej wizyty jej uczestnik Erazm / gen. Tatar/ nie ukrywając obrzydzenia w stosunku do postawy czterokrotnego prezydenta USA.
Może nieco lepiej wyglądała wizyta Sosnkowskiego zaproszonego przez Eisenhowera, o której niedawno pisałem. Wprawdzie Sosnkowski prezydentem nie był, ale prawa do reprezentowania Polski nikt mu nie odmawiał
Mieliśmy w historii stosunków polsko amerykańskich sporo wizyt, niektóre w szczególnie przyjacielskiej atmosferze, tylko realnego wymiaru ich skutków trudno się doszukać.
 
W odróżnieniu od przeszłości w tym przypadku mówi się o konkretach, może nie wszystkich one zadawalają, ale porównawczo stanowią zupełnie inną wartość.
Zgłaszając jakiekolwiek pretensje trzeba mieć na uwadze że mamy do czynienia z konkretami w postaci obecności wojsk amerykańskich w Polsce, dostaw gazu, realnego wsparcia w istotnych dla nas sprawach, jak choćby bałtyckiej rury, rozwoju najnowszych technologii czy Międzymorza .
Możemy oczywiście narzekać że nasze oczekiwania są znacznie większe, lub że sprawa wiz, tak późno załatwiona, ma wydźwięk żenujący itd.
Ja sam uważam że jesteśmy znacznie opóźnieni w rozwoju stosunków polsko amerykańskich, ale winę za to ponoszą ci którzy teraz wybrzydzają.
 
Jest jeszcze jeden aspekt tej sprawy, a mianowicie dobór sprzymierzeńca, który w historii nie raz nas zawiódł, a teraz wystarczy że Trump przegra wybory i cały dorobek może przepaść, nie mówiąc o tym że i Trumpowi w razie zwycięstwa może nadarzyć się okazja do poświęcenia Polski na rzecz innych układów amerykańskich.
To wszystko jest możliwe, trzeba jednak widzieć sprawy w szerszym aspekcie: - jaki mamy wybór układów sojuszniczych dla Polski z pominięciem USA?
Z drugiej strony amerykańska obecność w Europie jest również elementem ich własnej obrony i posiadanie na tym obszarze lojalnego sojusznika ma dla Waszyngtonu konkretną wartość.
 
Jeżeli ktoś ma wątpliwości czy zastrzeżenia z punktu widzenia dobra Polski i z tym poglądem można dyskutować szukając optymalnego rozwiązania. Nie można dyskutować jednak z ludźmi wynajętymi dla kontynuowania w Polsce oczywistej przemocy w obcym interesie.
Jest to trochę jak z porównaniem przebywania w Polsce armii sowieckiej i amerykańskiej, każdą można określić jako „obcą” tylko że na podstawie porównania skutków rezydowania w Europie zachodniej armii amerykańskiej ze skutkami rezydowania w Europie wschodniej armii sowieckiej – możemy chyba ocenić dość wymowne różnice.
Niektórzy kwitują wizytę waszyngtońską jako gest wzajemnego podpierania się dwóch słabnących kandydatów do reelekcji.
W tym zakresie mogę wyrazić takie zdanie że dla reelekta w Polsce ta wizyta wykazała że różnica między jego pozycją polityczną, a pozostałymi kandydatami jest niebotyczna. Szkoda tylko że nie poruszono tego podstawowego dla bytu Polski tematu w czasie debaty prezydenckiej podstawiając jakby celowo dla „wyrównania szans” tematy zastępcze.
Znalazła się jednak okazja zawdzięczając inicjatywie Trumpa i to jest dla Polski istotne.      
Dlatego też szukając tego kto odniósł sukces można pominąć sprawy personalne, ale stwierdzić trzeba że zarówno dla Polski jak i dla Ameryki jest to zdarzenie pożyteczne i warte kontynuowania.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

26-06-2020 [07:56] - Marek1taki | Link:

"Drugi zaś może potwierdzić swoją rosnącą pozycję"
Przeczytałem "radosną pozycję" ale mi to do Pana nie pasowało więc się wczytałem.
Nie chodzi jednak w tym wszystkim ani o radości ani poczucie wzrostu i sukcesu. Również nie o gwarancje pomocy militarnej.
Najlepszą gwarancją dla Polski jest własna siła zbudowana dzięki sojuszowi. To nie oznacza obecności wojsk amerykańskich w sile równoważącej siły Rosji w okręgu kaliningradzkm i bramie smoleńskiej. To oznacza wydanie pieniędzy na własne wojska w takiej sile, a rola sojusznika jest ważna jeśli to umożliwi pod względem technicznym. Po tylu latach w NATO nie mamy ani własnego przemysłu zbrojeniowego powiązanego w ramach sojuszu z hegemonem, ani zdolności bojowej.
W sytuacji gdy kadencja Trumpa może się skończyć, a naet w razie reelekcji realne jest porozumienie USA z Rosją jedyną gwarancją jest kompleksowa umowa "pod klucz" rozpisana na etapy. Nawet podpisując prostą umowę cywilno-prawną strony zabezpieczają się dla osiągnięcia korzyści. W ramach NATO już zostało udowodnione, że współpraca ma bilans ujemny w stosunku do samodzielnego rozwoju. Tylko konkretna umowa niezależna zabezpieczy nas przed recydywą Jałty. Obecne stosunki kierują nas do umowy Sikorski-Majski.

Obrazek użytkownika angela

26-06-2020 [08:18] - angela | Link:

Dla opozycji ważniejsze były wizyty prezydenta Obamy,  który po oficjalnym przekazie maluczkim, kiedy jeszcze mikrofony nie zostały wyłączone,  zadeklarował Putinowi, że w przyszłości ' będzie bardziej spolegliwy dla Rosji ', no i o to chodzi.
Lewactwu prezydent Trump, ' się nie podoba',  i prezydent Trump,  jak i prezydent Duda mają ten sam problem z lewactwem,  bo NIE SĄ  spolegliwy,  ustepliwi wobec Rosji.