Jest zgoda KE na uruchomienie Tarczy dla dużych firm

Jest zgoda KE na uruchomienie Tarczy Finansowej dla dużych firm
 
1. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Piotr Borys poinformował wczoraj na briefingu prasowym, że po zgodzie Komisji Europejskiej rusza nabór wniosków do Tarczy Finansowej dla dużych firm.
Chodzi o przedsiębiorstwa, które zatrudniają powyżej 249 pracowników, ich obrót przekracza 50 mln euro rocznie, a suma bilansowa kwotę 43 mln euro, przy czym z tej formy pomocy wyłączone są banki i deweloperzy.
Od początku maja po wcześniejszych zgodach KE, PFR realizował różne formy wsparcia z Tarczy finansowej w odniesieniu do mikroprzedsiębiorstw dla których została przeznaczona kwota 25 mld zł i firm małych i średnich dla których przewidziano kwotę do 50 mld zł.
2. Przypomnijmy, że mikrofirmy (a więc przedsiębiorstwa do 10 zatrudnionych), mogą ubiegać się o wsparcie do wysokości 324 tys. zł, pożyczka jest udzielana na 3 lata, ale po roku w sytuacji prowadzenia działalności i utrzymania dotychczasowego zatrudnienia wsparcie to będzie umorzone do wysokości 75%.
Małe i średnie firmy (a więc zatrudniające od 10 do 249 pracowników), mogą ubiegać o wsparcie do 3,5 mln zł, pożyczka jest także udzielana na 3 lata, ale po roku przy utrzymaniu działalności i zatrudnienia na dotychczasowym poziomie, będzie umarzana do wysokości 75%.
Do tej pory, po blisko 6 tygodniach realizacji wniosków mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich firm, z pomocy w ramach Tarczy finansowej skorzystało blisko 250 tysięcy firm, zatrudniających blisko 2,5 mln pracowników, a kwota wypłaconego wsparcia wyniosła około 47 mld zł.
3. W ramach Tarczy finansowej dla dużych firm proponuje się 3 instrumenty wsparcia, pożyczki płynnościowe na co została przewidziana kwota do 10 mld zł, pożyczki preferencyjne na co ma być przeznaczone do 7,5 mld zł i finansowanie kapitałowe z przewidzianymi środkami do 7,5 mld zł.
Pożyczki płynnościowe mogą być udzielane na okres do 4 lat, a indywidualna kwota zaangażowana może sięgnąć 1 mld zł, choć ze względu na skalę zainteresowania w praktyce będą one na znacznie niższe sumy dla jednego przedsiębiorstwa.
Z kolei pożyczki preferencyjne będą także udzielane na okres do 4 lat, z kwotą indywidulaną do 750 mln zł, przy czym w tym przypadku możliwe będzie ich umorzenie do 75% wartości szkody jakie poniosło przedsiębiorstwo w związku z pandemia koronawirusa COVID19.
Wreszcie ostatni instrument wsparcia to dofinansowanie kapitałowe dużych firm (może to być podwyższenie kapitału, bądź obejmowanie obligacji zamiennych przedsiębiorstw), z indywidualną kwotą do 1 mld zł, a to wsparcie może być dokonywane w ramach pomocy publicznej albo na zasadach rynkowych.
Zapewne indywidualne wsparcie dla dużych firm będzie mniejsze niż to określone wyżej, bo jak poinformował Piotr Borys już w tej chwili zainteresowanych pomocą jest aż 600 dużych przedsiębiorstw, a on będzie dbał o równy dostęp ich wszystkich do finansowania w ramach tego programu.
4. Uruchomienie wsparcia dla dużych firm dopiero teraz wynika z faktu, że stosunkowo długo trwało jego uzgadnianie z Komisją Europejską, bowiem to pierwszy w UE tak duży program udzielania pomocy publicznej polskim dużym firmom ze wszystkich branż w dodatku z wykorzystaniem wielu dostępnych instrumentów finansowych.
Mają one bowiem ogromne znaczenie dla polskiej gospodarki zarówno dlatego, że uczestniczą w dużym stopniu w wytwarzaniu naszego PKB ale także dlatego, że łącznie zatrudniają ponad 3,5 miliona pracowników.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

10-06-2020 [07:31] - Marek1taki | Link:

"Przypomnijmy, że mikrofirmy (a więc przedsiębiorstwa do 10 zatrudnionych), mogą ubiegać się o wsparcie do wysokości 324 tys. zł, pożyczka jest udzielana na 3 lata, ale po roku w sytuacji prowadzenia działalności i utrzymania dotychczasowego zatrudnienia wsparcie to będzie umorzone do wysokości 75%."
Dotowanie jednych kosztem drugich. Utrzymywanie sztucznej działalności kosztem normalnej i dochodowej. Kreowanie oszustw kosztem ciężko pracujących.
Już przed utworzeniem tarcz prof.Modzelewski odgrażał się w radio, że "trzeba zacząć się przyzwyczajać do tego, że kredyty będą umarzane".
Już jak ten absurd usłyszałem to wiedziałem, że to nie żarty tylko poważna groźba.
 

Obrazek użytkownika angela

10-06-2020 [07:56] - angela | Link:

Ooo, nikogo na dyżurze,  czy czekają na sms-a,  z centrali  "dyżurni komentatorzy "

Rząd robi swoje,  i da Bóg,  że Polacy też przejrzą na oczy,  że wsparcie dla RZĄDU i PREZYDENTA  na następną kadencję,  jest bardzo ważne ,   dla Polski i dla Polaków. 
 

Obrazek użytkownika Trotelreiner

10-06-2020 [08:55] - Trotelreiner | Link:

Eeee tam! Zawsze ktoś czuwa,aby śpac mógł ktoś...:-))
Marek był pół godziny przed Tobą...
Jest jeszcze jeden,który sie loguje co godzinę,aby pracodawca widział,że jest w pracy.
Ale on WIDZI...tylko komentuje swoich towarzyszy.

Obrazek użytkownika Marek1taki

10-06-2020 [09:25] - Marek1taki | Link:

Walka klas zaostrza się. Wszystkie ręce na pokład.

Obrazek użytkownika Pani Anna

10-06-2020 [10:56] - Pani Anna | Link:

"Popyt na węgiel w maju z największym spadkiem od czasów II wojny światowej - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu."- TVN24BiS
To juz mamy wyjaśnienie, dlaczego górnicy najbardziej w tej chwili "emitują poziomo", jak żadna inna grupa zwodowa.

Obrazek użytkownika sake3

10-06-2020 [09:49] - sake3 | Link:

Marek to ewenement on chyba nigdy nie śpi czuwając na posterunku.