Cyrylica i szwabacha czyli charakter pisma Trzaskowskiego

Historia alternatywna z grubsza odpowiada na pytanie: co by było gdyby… I tak, gdyby Rafał Trzaskowski doradzał faraonom, nie powstałyby piramidy. Bo nie sposób wznosić na pustyni monumentalnych budowli z wielkich bloków piaskowca, gdy do najbliższych kamieniołomów szmat drogi, a technika transportowa w powijakach. Zamiast więc ulegać gigantomanii, należałoby inwestować w przedsięwzięcia istotne dla Egiptu, z regulacją Nilu i zabezpieczeniem przed plagami w pierwszej kolejności.
Gdyby jako mandaryn doradzał chińskim cesarzom, odwiódłby ich od budowy Wielkiego Muru. Państwo środka powinno być bowiem otwarte na przybyszów, zwłaszcza na uchodźców z rejonów ogarniętych wojnami. A za juany przeznaczone na bezsensowny płot wypadałoby zmodernizować przestarzały przemysł papierniczy i latawcowy.
Jako ekolog protestowałby przeciw przekopowi Egiptu pod Kanał Sueski, pozbawiając przy okazji Verdiego inspiracji do skomponowania „Aidy”. W pakiecie dostałoby się też innym tego typu fanaberiom, jak Kanał Panamski czy La Manche. Sorry, ten ostatni stworzyła natura, więc zgodnie z doktryną Małgorzaty Kidawy-Błońskiej nie gwałci praw ekosystemu.
Jako planista rozwoju II RP zdyskwalifikowałby pomysł budowy portu w Gdyni, gdy o rzut beretem w wolnym mieście Danzing istniał już taki od wieków. W kraju pełnym pól malowanych zbożem rozmaitem postawiłby zdecydowanie na rolnictwo stopując mrzonki o rozwoju Centralnego Okręgu Przemysłowego. W ojczyźnie Szopena Stalowa Wola nie powinna przyćmiewać Żelazowej Woli.
Tyle alternatywnych igraszek. Wracam do rzeczywistości. Dziś Rafałowi Trzaskowskiemu wadzi przekop mierzei wiślanej i budowa CPK. Oba te projekty natomiast zdecydowanie popiera prezydent Andrzej Duda. I choć stonowani krytycy nazywają go notariuszem PiS, a bezkompromisowi wręcz długopisem prezesa, to ten długopis zawsze kaligrafuje krojem polskiej czcionki. Zaś z etui Rafała Trzaskowskiego wystają dwa cienkopisy, jeden zaprogramowany na cyrylicę, drugi na szwabachę. A wybory za kilkanaście dni.
Jednak ostatnio dysputę polityczną zdominowała analiza opinii Jarosława Kaczyńskiego o totalnej opozycji sejmowej, którą nazwał chamską hołotą. Katoni na żołdzie generatorów rzeczywistości urojonej odsądzali prezesa od czci i wiary. Media publiczne przypominały koncyliacyjne obietnice Radosława Sikorskiego o dorżnięciu watahy i entomologiczne  metafory Grzegorza Schetyny o strząsaniu szarańczy. Premier Mateusz Morawiecki mówił o męskich słowach. Profesor Bralczyk wyjaśniał pochodzenie terminu hołota. A moim zdaniem chamska hołota to po prostu eufemizm motłochu i żulii.
Na koniec wspomnę o groteskowym oksymoronie, który bawi mnie setnie od jakiegoś czasu. Otóż wściekle antyrządowy lewacki radiowęzeł ze stajni Agory promuje się dżinglem: „dołącz do rodziny radia Tok FM, wspieraj rzetelne dziennikarstwo”. No, chyba, że chodzi o dziennikarstwo żetelne.
 
Sekator
 
PS.

- A ja najchętniej słucham ptasiego radia - oświadcza mój komputer.
- No to posłuchajmy razem - przystaję na jego propozycję i włączam odbiornik. Właśnie leci opowiadanie Żeromskiego: „Rozdziobią nas kruki i wrony”.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pani Anna

08-06-2020 [21:48] - Pani Anna | Link:

Najbardziej bawi mnie to, że gdy Prezes użyje zwrotu "chamska hołota", bądź "zdradzieckie mordy" to obraża się pół Polski bez mała, z "elitami" na czele. Ja tam na "ciemnogród" ani analfabetów nigdy się nie obraziłam. Ale to jak w tej jednej z wielu anegdot o Janie Himilsbachu, który wszedł kiedyś do kawiarni w której zwykle przesiadywało wielu człowieków kultury  ze słowami: "inteligencja wyp....lać!". Na to wstał Gustaw Holoubek i rzekł:  " nie wiem jak reszta, ale ja wyp...lam".

Obrazek użytkownika Jabe

08-06-2020 [22:22] - Jabe | Link:

Siebie warci.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

08-06-2020 [23:12] - Edeldreda z Ely | Link:

A to Pan zna?      https://aszdziennik.pl/123741,...

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

09-06-2020 [23:15] - hr.Levak-Levatzky | Link:

Asz Dziennik  - świetna dowcipna, satyryczna witryna,ale tylko dla myślących, bo inni uwierzą we wszystko, co tam piszą. A co do p.Trzaskowskiego, to miałby się czym pochwalić,choćby znajomością kilku języków obcych czy studiami w Oxfordzie i nie tylko. Ale się nie chwali,natomiast szczyci się swoimi przodkami zasłużonymi w historii Polski.A jego kontrkandydat owszem,chwali się i nadal się uczy - vide:

https://www.facebook.com/Platf...
https://www.facebook.com/pkolo...

 

Obrazek użytkownika Marek1taki

08-06-2020 [23:25] - Marek1taki | Link:

Trzaskowski kasuje plany w marzeniach.
Szumowski zamyka działające mimo podatku CO2 kopalnie nie żadną metodą na wirusa tylko w obronie Śląska.
https://wpolityce.pl/polityka/...

Obrazek użytkownika Pani Anna

09-06-2020 [12:01] - Pani Anna | Link:

@Marek1taki
Pan o kopalniach, więc nie jest mi wcale wesoło, ale jednak zapytam jako fachowca, czy medycyna przewiduje utworzenie nowego działu "chorób bezobjawowych"?

Obrazek użytkownika Marek1taki

09-06-2020 [17:36] - Marek1taki | Link:

Ależ tak, czemu nie, ekspertom od WHO coś należy się.

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

10-06-2020 [00:30] - hr.Levak-Levatzky | Link:

Wiele w tym tekście o kulturze czy wręcz dobrych manierach i trochę plucia na p.Trzaskowskiego, że śmiał stanąć w szranki o fotel prezydencki,a przecież - jak piszą inni też "publicyści" -  już babka jego macochy  i.t.d.,etc..,wiadomo...Toteż przyklejanie temu kandydatowi łatki z cyrylicy i szwabachy można uznać wręcz za komplement na tle innych insynuacji i inwektyw.Oczywiście nie ma to nic wspólnego z mową nienawiści, podobnie jak  oznajmienie Urbi et Orbi przez Oberprezesa znowu z  sejmowej trybuny, że opozycja (i jej zwolennicy) to nie tylko zdradzieckie mordy,kanalie i mordercy śp.Lecha Kaczyńskiego,ale także chamska hołota. I o co się tak opozycja obraża? - pyta retorycznie autor i komentująca jego tekst jedna Pani.  I jak można tak działać na szkodę państwa,jak p.Trzaskowski twierdząc,że przekop  Mierzei Wiślanej nie jest pilną inwestycją na obecne coraz cięższe czasy i wielce kosztowną, podobnie jak projekt wybudowania Centr.Lotniska w dobie gdy upadają linie lotnicze,a nowe lotnisko w Radomiu od dawna zieje pustką (pomimo, iż pewien mędrzec rządowy twierdził,że stamtąd będą odlatywać  Polacy na Południe, bo to znacznie bliżej). I jakoś przez ostatnie 30,300 i więcej lat nie przez brak przekopu Wiślanej Mierzei traciliśmy niepodległość. A co do chińskiego Wielkiego Muru, to faktycznie była to całkowicie chybiona,niepotrzebna inwestycja, bowiem Chiny nigdy nie zostały nawet zaataprzemawia przeciwko wybujałej,niepotrzebnej i powodującej ogromne straty finansowe kowane od strony tego Muru i nigdy nie broniono kraju od strony tej budowli. Co dodatkowo gigantomanii w rodzaju Centr.Portu Lotn. czy przekopania Wiślanej Mierzei.