I znowu Zielone Świątki - coraz bardziej zapomniane

  Przypadły one właśnie dzisiaj - 31.05.2020.  W tym roku zupełnie o nich zapomniałam i przypomniała mi dopiero notka Tadeusza Hatalskiego "Niedziela Zesłania Ducha Świętego" w Salonie24.  Napisał on m.in:

  "Dzisiaj Niedziela Zesłania Ducha Świętego, święto ustanowione na pamiątkę wydarzenia, które dało początek Kościoła na ziemi. W czasach mojego dzieciństwa z świętem tym związana była tradycja umajania domów gałązkami (lub nawet całymi drzewkami) młodych brzóz. Skąd się wzięła ta tradycja, tego nie wiem. Może ktoś z czytelników będzie wiedział. Dzisiaj rano pamiętałem jednak o tej tradycji, poszedłem do lasu i przyniosłem kilka zielonych gałązek brzozy. Zdobią w tej chwili drzwi wejściowe. O ziemską (tę łatwiejszą) stronę tego święta zadbałem. Z tą drugą duchową, trudniejsza sprawa ..." {TUTAJ}.

  Chyba jednak z tą pierwszą jest gorzej.  W blogosferze nie pamiętano o tym święcie.  Obyczaje z nim związane na ogół wszędzie zanikły.  Nabożeństwa w kościołach jednak wciąż się odbywają.  Ja wielokrotnie pisałam na tym blogu o Zielonych Świątkach.  Na przykład w roku 2015 opublikowałam notkę "Zapomniane święto - 1600 lat tradycji" {TUTAJ}.  Zakończyłam ją słowami:

  " Upadek znaczenia święta  Zesłania Ducha Świętego /w opinii publicznej/ zaczął się od tego, że Gomułka skasował jego drugi dzień, czyli poniedziałek.  Może by go przywrócić - zamiast np. 1 maja?".

  Apel ten powtórzyłam np. w 2019 roku w notce "Upadek Zielonych Świątek" {TUTAJ}.

  Teraz mogę już tylko ponowić ten apel.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

31-05-2020 [19:45] - Marek1taki | Link:

Ani Pani, ani Polonia Christiania 24 nie zapomniała
https://www.pch24.pl/7-rzeczy-...
1 maj to oczywista sprawa, ale nie dla lewicowych polityków u władzy.

Obrazek użytkownika Suriw

01-06-2020 [00:19] - Suriw | Link:

Ani lewicowi,ani super mega prawicowi politycy i ich elektoraty nigdy nie zgodzą się na zniesienie święta 1-go Maja z tej prostej przyczyny, że dzięki świętu 3-go Maja zawsze uda się zrobić jakiś nad podziw wydłużony łykiend - proste?