Deklaracje Trzaskowskiego – populizm czystej wody

Zanim powiem o deklaracjach i planie Trzaskowskiego, przytoczę jak Słownik Języka Polskiego definiuje populizm. Otóż następująco: populizm - «popieranie lub lansowanie idei, zamierzeń, głównie politycznych i ekonomicznych, zgodnych z oczekiwaniami większości społeczeństwa w celu uzyskania jego poparcia i zdobycia wpływów lub władzy»
Gdy PiS wprowadzał w życie program 500+, oskarżeniom o populizm nie było końca. Szczególnie celowali w tym politycy Platformy.  Oni nigdy nie byli populistami, skądże. Szczególnie zdecydowanie dał temu wyraz J.V. Rostowski, minister finansów w rządzie PO / PSL. Jego głęboka sentencja „piniędzy nie ma i nie będzie” [na takie rozdawnictwo – dopisek mój], stała się niemal symbolem antypopulistycznej (czytaj racjonalnej gospodarczo) postawy polityków Platformy. Oczywiście racjonalnej w ich mniemaniu.
Tamten czas już minął. Dzisiaj kampania prezydencka rusza od nowa, toteż życie polityczne staje się intensywniejsze. Kandydaci składają deklaracje, aby zdobyć poparcie wyborców. Popatrzmy więc jakie to deklaracje składa Rafał Trzaskowski, nowy kandydat Platformy na prezydenta Polski. Przedstawiciel opcji politycznej racjonalnej gospodarczo i na wskroś antypopulistycznej.
Tydzień temu, R. Trzaskowski, aby zadowolić Partię Zielonych i zdobyć ich poparcie zadeklarował, że jak zostanie prezydentem Polski, wstrzyma budowę przekopu mierzei. Tak zadeklarował, mimo tego, że wcześniej jako poseł głosował za rozpoczęciem tej budowy.  Co więcej kilka dni później na konferencji prasowej poszedł dalej w swoich deklaracjach. A co mu tam, jak szaleć to szaleć. I ogłosił, że dwa miliardy złotych, które ma kosztować ta budowa, rząd powinien wydać na premie dla lekarzy i pielęgniarek. Mało tego, uważa (i powiedział to publicznie), że trzeba wstrzymać budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. A pieniądze, gotówkę w wysokości 75 mld złotych, przeznaczyć na pakiet dla przedsiębiorców. Na czym miałby polegać ten pakiet już nie powiedział. Ale to przecież drobiazg, niegodny uwagi.
A, byłbym zapomniał, jeszcze jedno zadeklarował. Trzeba zabrać pieniądze Polskiej Fundacji Narodowej - 100 mln złotych. I tymi milionami dofinansować szpitale. I to uzdrowi służbę zdrowia w Polsce. Że co? Że wydatki na służbę zdrowia w Polsce w 2020 r., mają przekroczyć 5 proc. PKB, czyli na zdrowie rząd wyda ponad 109 miliardów zł? I ta dodatkowa suma 100 mln, czyli zwiększenie o jedną tysięczną ilości pieniędzy, która normalnie idzie na służbę zdrowia, rozwiąże się wszystkie problemy służby zdrowia?
E tam, racjonalny i antypopulistyczny Europejczyk nie zawraca sobie głowy takimi drobiazgami.
Przyznaję się bez bicia. To co napisałem powyżej o R. Trzaskowskim, jest przyprawione sarkazmem. Istotniejsze jednak od sarkazmu są fakty.  A te są następujące. Wstrzymać inwestycje i rozdawać pieniądze. Taki jest plan Rafała Trzaskowskiego na wyjście z kryzysu gospodarczego.
Nie wiem czy Rafał Trzaskowski, konsultował swój plan z ekonomistami. Sądzę, że nie! Bo myślę, że nawet ekonomiści Platformy wiedzą lepiej. Że wstrzymywanie inwestycji i rozdawanie tak uzyskanych pieniędzy, to nie jest droga wyjścia z kryzysu.
I żeby nie być gołosłownym. W latach trzydziestych ub. wieku świat przeżył kryzys. Kryzys ten przeszedł do historii pod nazwą Wielkiego Kryzysu. I co w Stanach Zjednoczonych, zrobił prezydent Rooswelt? Wstrzymał inwestycje? Nie! Odwrotnie, jednym z punktów Nowego Ładu, czyli programu wyjścia z kryzysu, był wielki projekt robót publicznych - finansowany przez federalny rząd.
Innymi słowy – nowe inwestycje!
A co proponuje Rafał Trzaskowski? Pisałem, ale powtórzę. Wstrzymanie inwestycji i rozdawanie pieniędzy. Jednym słowem, populizm czystej wody. Być może i zwiększy mu poparcie (jak o tym wspomina definicja), ale nie wyprowadzi gospodarki z kryzysu. Co więcej kryzys pogłębi!

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

31-05-2020 [09:13] - Marek1taki | Link:

Proszę nie wygłupiać się z tym populizmem. Dotyczy on wszystkich kandydatów. Mizdrzą się.
Na Dudę już dawno postawiono i ustawki z kandydatami służą propagandzie lewicy. Obietnice uciera się z akceptacją ubezwłasnowolnienia.
Z Rooseveltem trafił Pan w sedno. To obnażenie tragedii jaka nas czeka. Czym był New Deal po kryzysie, jaką miał podbudowę ideologiczną, jakie dał efekty gospodarcze, jakie przekształcenia własnościowe zostały dokonane i czym został przykryty warto przypomnieć. Nie tylko ze względu na polakożerstwo Roosevelta.
W sferze propagandy cenne było serwowanie nam filmów z tej epoki w piątkowe wieczory przez TVP bodajże dzięki zakupom min.Glińskiego. Gdzie on wygrzebał te cenne historycznie rupiecie kinematografii to nie wiem, ale przypomniały mi się czasy stalinowskiego stachanizmu pokazywane w PRLu z taśm Mosfilmu. Pamięta Pan statuetkę? Robotnik z robotnicą trzymają sierp i młot.
 

Obrazek użytkownika Jabe

30-05-2020 [21:21] - Jabe | Link:

Ach te popisowskie przepychanki.

Obrazek użytkownika Studentka

31-05-2020 [00:32] - Studentka | Link:

WPA - Works Progress Administration procentuje do dziś , jak choćby w sztuce, dając prace tysiącom artystów wtedy, a dziś setkom konserwatorów dzieł sztuki, wielu z Polski, jako że jesteśmy w tej dziedzinie nie do pobicia.

Obrazek użytkownika sake3

31-05-2020 [10:23] - sake3 | Link:

Już widzę jak te odebrane przez Trzaskowskiego miliardy trafiają do szpitali,lekarzy pielęgniarek czy przedsiębiorców.Totalni od zawsze umieli zagospodarować każde pieniążki dla siebie.

Obrazek użytkownika Marek1taki

31-05-2020 [11:17] - Marek1taki | Link:

Dlatego uważam, że handryczenie się z Szumowskimi o marne dziesiątki milionów jest niepoważne gdy Stan Wirusowy kosztować nas będzie miliardy.

Obrazek użytkownika Jan1797

31-05-2020 [11:06] - Jan1797 | Link:

I ogłosił, że dwa miliardy złotych, które ma kosztować ta budowa, rząd powinien wydać
na premie dla lekarzy i pielęgniarek.

Mało tego, Śmiszek podał kwotę wielokroć wyższą, szacował koszty pewnie wedle
wzorca Stadionu Narodowego, jakże oni są zgodni w szacunkach własnych-duma:-O
 

Obrazek użytkownika sake3

31-05-2020 [14:45] - sake3 | Link:

O ,Śmiszek to kolejny ekspert,ale on te pieniądze wydałby na inny cel niż Trzaskowski: dopłata do zagranicznych spędów,finansowanie parad przebierańców w każdym mieście kilka razy do roku,nauka seksu w szkołach zamiast przedmiotów (bo i po co?).W przypadku pana Śmiszka edukacja szkolna,bo nie wiem czy wyższą niż 8 klas posiada okazuje się zgoła nieistotna sadząc z infantylnych wypowiedzi.

Obrazek użytkownika Jan1797

31-05-2020 [19:58] - Jan1797 | Link:

Szanowna Sake,
Mają cechę wspólną, anty dar inwestycyjny :-)
 

Obrazek użytkownika Jan1797

31-05-2020 [15:49] - Jan1797 | Link:

Bo populizm liberalny „szlachetny” jest Szanowny Tadeuszu :-)
A przekształcenia własnościowe, hmm?
Własność gruntu w miejsce wieczystego użytkowania pięciu milionom rodaków sen spokojny zapewni
choć cześć z nich pojęcia o tym nie ma.  
Na to dokonanie, szafujących ułudą ciepłej wody w kranie liberałów, nie stać razem z lewicą ni osobno.
Łączy ich szynka z jelenia.