Msze zawieszone do odwołania (Irlandia)

Przechodząc obok mojego lokalnego kościoła w Dublinie (pod wezwaniem Świetego Łukasza Ewangelisty) rzucił mi się w oczy taki napis; All masses are suspended until further notice (Msze zawieszone do odwołania). Czasem jednak w niektórych kościołach są uchylone drzwi, aby wierni mogli się pomodlić nie trwa to jednak zbyt długo w ciągu dnia.

Ta informacja “Msze zawieszone do odwołania” brzmi strasznie depresyjnie, kościoły są pozamykane, bo przecież można tam złapać wirusa, ale już w spożywczaku o to znacznie trudniej.

Już na czerwiec planowane jest otwarcie kawiarni, pubów I restauracji, ale nic nie słychać o kościołach. Przedsiębiorcy zgodnie nacikają na irlandzki rząd, aby jak najszybciej poluzować obostrzenia I wrócić do normalności. Tymczasem przedstawiciele irlandzkiego Kościoła milczą, chyba 2 tygodnie temu spotkali się z premierem Irlandii, aby przedyskutować możliwość otwarcia kościołów pod pewnymi warunkami.

Jest to smutny wizerunek tego w jakiej formie jest irlandzki Kościół, a może raczej jego liderzy bo wiernych możemy podzielić na tych co chodzą do kościoła po sakramenty i z przyzwyczajenia z okazji wielkich świąt kościelnych (Bożenarodzenie i Wielkanoc), oraz tych którzy wciąż wierzą.

Wygląda na to, że szybciej przyjdzie napić mi się Guinessa w pubie niż uczestniczyć we mszy świętej w Irlandii.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pani Anna

24-05-2020 [15:45] - Pani Anna | Link:

W Polsce, o ile mi wiadomo 1 wierny w masce przypada na 10m2, natomiast w knajpie jeden klient bez maski na 4m2. I nikomu to nie przeszkadza, ani nie dziwi. Myślenie nie ma przyszłości.

Obrazek użytkownika sake3

24-05-2020 [17:19] - sake3 | Link:

Przecież pandemia nie trwa wiecznie,już są w krajach różne poluzowania restrykcji.Nie można się uzbroić w minimum cierpliwości?Do tej pory słyszeliśmy ku uciesze lewactwa,że kościoły stoją puste,nikt ich nie odwiedza,chyba że w celach turystycznych.Nagle okazało się,że wszyscy szturmują w celu uczestnictwa we Mszy św. i oskarżają rządy o uniemożliwienie praktyk religijnych.

Obrazek użytkownika Jabe

24-05-2020 [17:40] - Jabe | Link:

Wszyscy?

Obrazek użytkownika sake3

24-05-2020 [18:48] - sake3 | Link:

Faktycznie nie wszyscy ,przejęzyczyłam się ale z pewnością wielu.

Obrazek użytkownika Pani Anna

24-05-2020 [19:38] - Pani Anna | Link:

@sake3
Ja moge czekać cierpliwie nawet 10lat, ale w warunkach prawdziwego zagrożenia i rosądnych decyzji, a nie takich, które uragaja ludzkiej inteligencji, a do takich należy1 zamaskowany wierny na 10m2, i jeden klient z browarem na 4m2. Aha, i w którym jeszcze kraju poza Polska główne źródła "zarażenia" są  w kopalniach i fabrykach mebli?

Obrazek użytkownika Roz Sądek

24-05-2020 [23:05] - Roz Sądek | Link:

Ma Pani jakieś ograniczenia do internetu, tzn. czy może Pani łączyć się wyłącznie z adresami polskimi, czy również poza nimi? Pytam, bo gdyby jednak mogła się Pani łączyć z  zagranicą, to po wpisaniu do wyszukiwarki stosownej frazy w jakimś popularnym języku, mogła by Pani w parę sekund otrzymać odpowiedź o główne źródła zarażania się wirusem w każdym prawie kraju. To działa tak: w tym pasku na górze wpisuje się google.com, a potem jak pojawi się nowe okienko z takim paskiem mniej więcej w środku ekranu to wpisać po zagranicznemu to co chce się wiedzieć. Potem pojawi się lista adresów z odpowiedziami. To działa. Mówię Pani, ubaw po pachy!
 

Obrazek użytkownika Pani Anna

25-05-2020 [13:21] - Pani Anna | Link:

@Roz sadek
największy ubaw to ja mam z takich ja Pan, panie "roz sadek".

Obrazek użytkownika Jabe

24-05-2020 [19:49] - Jabe | Link:

Jak wielu? Tak wielu, jak wielu chodziło do kościoła, gdy jeszcze było wolno?

Obrazek użytkownika Jan1797

24-05-2020 [20:40] - Jan1797 | Link:

 Pani Anna i Sake3 oraz Autor
Kościół nie tylko, że rozumie w dobie korona wirusa potrzebę wspólnoty, ją
współtworzy i będzie konieczny w procesie budowania obrony cywilnej, a to
zadanie na kolejne dwa lata, zadanie pilne i wynikające z doświadczenia
pandemii a prawem uzgodnionym są dzisiejsze warunki funkcjonowania.
Przykro jest czytać o sytuacji w Irlandii.
Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

24-05-2020 [21:17] - Kazimierz Kozio... | Link:

nie wierz w dobre intencje duchownego ktory chce koniecznie zajmowac sie zdrowiem twojego ciala pomimo is zostal wylacznie powolany do zajecia sie zbawieniem twoej duszy

Obrazek użytkownika Pani Anna

24-05-2020 [21:35] - Pani Anna | Link:

@Kazimierz Kozio
Święte słowa...
 

Obrazek użytkownika sake3

24-05-2020 [22:29] - sake3 | Link:

Zbawiać duszę też należy rozsądnie zwłaszcza w czasach epidemii.Już sobie wyobrażam wszski lewaków gdyby się okazało,że jcyś wierni zarazili się w kociele.Natychmiast Sekielscy nakręciliby jakiś dramatyczny film o duchownych którzy lekceważą zdrowie wiernych dla datków wrzucanych na tacę.

Obrazek użytkownika Pani Anna

25-05-2020 [13:15] - Pani Anna | Link:

@sake3
I to jest właśnie przerażające, co Pani pisze. Jeszcze bardziej przerażajace jest to, że Pani nawet nie jest tego świadoma.