Na świecie doceniają sukcesy rządu w walce z pandemią

Na świecie doceniają sukcesy polskiego rządu w walce z pandemią i w ratowaniu gospodarki
 
1. W ostatnich dniach pojawiło w światowych mediach kilka informacji dostrzegających osiągnięcia Polski zarówno w walce z pandemią koronawirusa jak i w ratowaniu naszej gospodarki.
W hiszpańskich mediach spory rezonans wywołało opracowanie opublikowane przez znanego ekonomistę i specjalistę od zarządzania międzynarodowego Luisa Huete, profesora amerykańskich i hiszpańskich uczelni, który umieścił Polskę na pierwszym miejscu w UE, zarówno pod względem radzenia sobie z ze skutkami zdrowotnymi jaki gospodarczymi spowodowanymi przez COVID19.
Hiszpański profesor wziął pod uwagę ostatnie prognozy przedstawione przez Komisję Europejską dotyczące danych makroekonomicznych krajów UE oraz liczbę zachorowań i liczbę zgonów na COVID19 w przeliczeniu na 1 milion obywateli.
2. Rzeczywiście wg danych KE polska gospodarka wyjdzie obronną ręką ze skutków pandemii, a spadek PKB będzie najniższy spośród wszystkich krajów UE i wyniesie tylko 4,3% (dane przedstawione Komisji przez polski rząd są jeszcze lepsze, spadek ten ma wynieść tylko 3,4%PKB).
Podobnie jest ze wskaźnikiem zgonów na COVID19 na milion mieszkańców, on także okazał się najniższy i wyniósł tylko 4,3, wszystkie inne kraje w UE miały te wskaźniki na znacznie wyższym poziomie, sięgające jak w przypadku Włoch czy Hiszpanii 10 osób na milion.
Pod względem tym dwóch czynników (radzenia sobie ze skutkami pandemii w ochronie zdrowia i w gospodarce) Polska wg. wykresu Luisa Huete, okazała się zdecydowanym liderem w UE, za nią, choć w tej samej grupie dobrze radzących sobie krajów znalazły się: Niemcy, Austria, Dania, Słowacja i Malta, natomiast w grupie krajów najgorszych pod obydwoma względami, znalazły się: Hiszpania, Włochy, W. Brytania, Francja i Belgia.
3. Z kolei ekonomiści dużego duńskiego banku komercyjnego, który ma oddział w Polsce czyli Danske Bank, w swoim opracowaniu stwierdzają, że polska gospodarka wprawdzie odczuje w 2020 roku recesję, ale w fazę „odrabiania strat” wejdzie już pod koniec II kwartału i w całym drugim półroczu 2020 roku.
Piszą, że wpływ na taki rozwój sytuacji w polskiej gospodarce będą miały 4 czynniki: pomoc państwa, małe znaczenie turystyki w gospodarce, duży rynek wewnętrzny i wreszcie silny sektor IT.
Duńscy ekonomiści podkreślają, że polskie państwo zareagowało na nadejście pandemii dość wcześnie, dzięki czemu możliwe było ograniczenie wskaźnika śmiertelności i stosunkowo wczesne „odmrażanie” gospodarki po okresie przymusowego lockdownu.
Piszą także, że polski program wsparcia fiskalnego dla gospodarki był jednym z największych w Europie, a jego wprowadzenie było możliwe dzięki stosunkowo niskiemu wskaźnikowi zadłużenia publicznego w momencie pojawienia się kryzysu.
Kolejne czynniki, których znacznie podkreślają ekonomiści Dansk Banku to: nieduży udział turystyki w polskim PKB wynoszący 4,5% i duży rynek wewnętrzny liczący aż 38 mln konsumentów, ze stabilnym i z roku na rok, rosnącym popytem konsumpcyjnym.
Jako czwarty czynnik wyjścia przez polską gospodarkę obronną ręką z kryzysu wywołanego pandemią, wymieniają oni silny i rozbudowany sektor technologiczny i informatyczny, w tym w szczególności, branżę produkcji gier, która skorzystała jako jedna z niewielu na trwającej ciągle w wielu krajach kwarantannie.
4. Swoistą wisienką na torcie pokazującą pozycję Polski w świecie, okazał się ranking najlepszych krajów do inwestowania w 2020 roku po COVID19, zaprezentowany przez magazyn CEOWOLRD pod koniec kwietnia.
Na 80 analizowanych krajów, na 3 miejscu na świecie znalazła się Polska, po Singapurze i W. Brytanii, na kolejnych miejscach znalazły się Indonezja, Indie i Australia, Filipiny, USA, Malezja, na 10 miejscu znaleźli się nasi sąsiedzi Czesi.
Pod uwagę brano szeroko rozumiane otoczenie biznesowe i inwestycyjne w szczególności: ochronę inwestorów, infrastrukturę, podatki, rynek pracy, jakość życia, biurokrację, rozwój technologiczny, ale także poziom korupcji i wolności.
5. Świat i Europa dostrzega sukcesy naszego kraju w tych trudnych czasach spowodowanych pandemią koronawirusa, totalna opozycja w Polsce widzi samo zło i straszy rządzących rozliczeniami jak ona zdobędzie władzę.
Dobrze więc, że sukcesy polskiego rządu dostrzega większość wyborców, jest więc duża szansa, że obecna opozycja będzie opozycją nie tylko przez najbliższe 3,5 roku ale także po kolejnych wyborach.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

19-05-2020 [09:51] - Marek1taki | Link:

Za zwalczenie pandemii Solidarności też były pochwały. Z Moskwy dla Jaruzela.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

19-05-2020 [10:54] - Kazimierz Kozio... | Link:

na jakim swiecie doceniaja sukces polskiego rzadu w walce z pandemia? jakie sukcesy? slabiutko panu wychodzi ta propaganda. dla kogos kto zechce zweryfikowac wishful thinking autora podaje dane porownawcze z 19.05.2020 wg opracowania John Hopkins University. 
podstwawowy podzial to dwie kategorie: kraje w ktorych spada liczba przypadkow i te w ktorych wzrasta wg danych z ostatniego tygodnia, brano pod uwage te z min. 2500 wykrytych przypadkow i min. 50 smiertelnych w ciagu ostatnich 7 dni.

kraje w ktorych ilosc przypadkow spadla w ostatnim tygoniu( o ile %): Wlochy 3.6%, Australia 2.7%, Belgia 5.6%, Kanada 1.9%, Dania 8.4%, Francja 13.5%, Finlandia 6.6%, Honduras 3.4%, Izrael 8.4%, Japonia 6.7%, Malezja 7.4%, Maroko 2.8%, Holandia 5.5%, Norwegia 8.1%, Nigeria 2.4%, Portugalia 5%, Pakistan 1%, Hiszpania 10.3%, Szwajcaria 4.9 %, Tajlandia 7.4%, Ukraina 1.6%, USA 0.6%, W.Brytania 4.6%

kraje w ktorych ilosc przypadkow wzrosla w ostatnim tygodniu( o ile %): Polska 1.5%, Bialorus 0.5%, Egipt 0.5%, Algeria 0.8%, Korea Pld 1.7%, Czechy 2.4%, Indie 2.8%, Afganistan 4.3%, Peru 2.9%, Austria 6%, Bangladesz 5.7%, Boliwia 3.3%, Brazylia 5%, Kamerun 9.1%, Chile 7.9%, Kolumbia 3.7%, Indonezja 5%, Iran 3.1%, Grecja 3%, Irak 6.8%, Arabia Saud. 4.1%, RPA 7.8%, Sudan 4.4%, Emiraty 3.6%, Meksyk 4.3%

mozemy tez porownac sie bardziej szczegolowo ale i tu nie widac sukcesow np. 
Polska: 7 dniowy przyrost 1.5%, ilosc przypadkow total/smiertelnych  18885/936, smiertelnosc 5%
Korea Pld:  7 dniowy przyrost 1.7%, ilosc przypadkow total/smiertelnych  11078/263, smiertelnosc 2.4%
Bialorus: 7 dniowy przyrost 0.5%, ilosc przypadkow total/smiertelnych  30572/171, smiertelnosc 0.6%
Czechy: 7 dniowy przyrost 2.4%, ilosc przypadkow total/smiertelnych  8586/297, smiertelnosc 3.5%

wlasciwie kraje w ktorych zanotowano 7 dniowy spadek to te w ktorych nastapilo nie tylko wyplaszczenie ale tez przegiecie w dol krzywej.
ale i w tej grupie mozna pokusic sie o porownania do krajow z naszej grupy, tych ze wzrostem przypadkow.
na Ukrainie zanotowano: 7 dniowy SPADEK 1.6%, ilosc przypadkow total 18616 czyli niemal tyle samo ile w Polsce(18885) ale juz smiertelnych  tylko 535(PL 936) co daje smiertelnosc 2.9%(PL 5%).

prosze przestac wciskac kit ze jestesmy potega na polu walki z SARS-CoV2. radzimy sobie srednio. za wczesnie na rozdawanie orderow i nie czas jeszcze na konkluzje. zebysmy tylko na naszym radzeniu sobie nie wyszli jak zablocki na mydle

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

19-05-2020 [16:55] - NASZ_HENRY | Link:

Patrząc na statystyki najlepiej radzą sobie Chińczycy ☺
 

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

20-05-2020 [05:13] - Kazimierz Kozio... | Link:

zestawienie obejmuje sytuacje ostatnich 7 dni. jezeli w chinach nie bylo w tym czasie conajmniej 2500 nowych przypadkow i 50 smiertelnych to kraj sie nie pojawia w zestawieniu, poza tym dane splywaja ze zrodel ogolnodostepnych wiec mozna sie zastanawiac nad wiarygodnoscia liczb oglaszanych przez sanepidy=rzady poszczegolnych krajow ale wtedy trzeba by przyjac jakis wspolczynnik wiarygodnosci dla kazdego rzadu. czy dla polskich danych dalby pan wartosc wspolczynnika 1? a ile dla wloskich, szwedzkich czy lotewskich?