Pierwszomajowy pochód - wspomnienie.

Wczoraj był 1-szy maja. U nas w Gdyni padał deszcz, ale dzisiaj się wypogodziło i mamy piękny majowy dzień. Od dwóch miesięcy mamy epidemię i nikomu w głowie, jaki wczoraj był dzień. Ja też jakoś zapomniałem. Ale kiedyś było inaczej, gdy nikt nie zapominał co to za dzień.
Poniżej fragment wspomnienia o tamtych czasach, który zamieściłem na swoim blogu (na S24), osiem lat temu:
====================================================================
Statek przypłynął do portu dzisiaj wcześnie rano. Gijon (Hiszpanie wymawiają Hichon) to port hiszpański w zatoce Biskajskiej. Odprawa trwała krótko. Port nie pracuje, święto. No więc korzystając z wolnej chwili, pojechałem do miasta.
W mieście leniwy świąteczny poranek. Piękna pogoda, platany już zielone, ludzie spacerują, dzieci biegają wesoło. W Polsce też jest pewnie piękna pogoda. I ludzie też pewnie świętują ten dzień. Tak zwykle, normalnie. Idąc z dziećmi na spacer, spotykając się ze znajomymi, jadąc na działkę. I siedząc w kawiarni, przy kawie i lampce wina Rioja, patrząc na biegające wokół beztrosko dzieci, myśli powędrowały do Polski. Ale do Polski, w której było inaczej …
To były lata osiemdziesiąte, stan wojenny. Wtedy byłem w domu. I wtedy też był piękny, słoneczny majowy poranek. W tamtym czasie na 1-go maja władza organizowała pochody.  Żona ubrała dzieci i pojechaliśmy do miasta na pochód ... Ale pochód, na który jechaliśmy to nie był ten pochód, na który władza chciała, aby ludzie szli.
Ubieranie dzieci zajęło nieco czasu, toteż jadąc do centrum Gdyni niepokoiłem się czy jeszcze zdążymy. Tym bardziej że po drodze na ul. Czerwonych Kosynierów (obecnie ul. Morska) widziałem ludzi wracających z pochodu. Nieśli zwinięte flagi i szli jakoś tak pochyleni, jakby się przemykali i wstydzili, że byli na pochodzie...
Ale za chwilę, byliśmy już na ul. 3-go Maja przy kościele Najświętszego Serca (tam, gdzie był ks. Jastak). I już wiedziałem, że się nie spóźniliśmy. Pod kościołem był czarny, gęsty tłum. I ludzie też mieli flagi. Ale byli wyprostowani i trzymali te flagi rozwinięte, wysoko w górze i transparenty Solidarności. 
Oficjalne pochody 1-szo majowe w Gdyni odbywały się zawsze na ul. Świętojańskiej. Ten oficjalny pochód szedł od Urzędu Miasta w dół w kierunku placu Kaszubskiego. Na wysokości Skweru Kościuszki była trybuna, na niej stali przedstawiciele władz partyjnych i państwowych i przyjmowali idący pochód.
Tłum, który z każdą chwilą gęstniał na ul. 3-go Maja też chciał iść w pochodzie ul. Świętojańską. Ale nie w dół, aby defilować przed trybuną z partyjnymi notablami, tylko w górę, w kierunku Urzędu Miasta, tam gdzie stoi krzyż (wtedy jeszcze zwykły drewniany), który upamiętnia tych którzy zginęli w 1970r., zabici przez ‘ludową i robotniczą’ władzę.
Jednak ulicę 3-go Maja od ul. Świętojańskiej oddziela szeroka dwupasmowa ulica Władysława IV. A tam było ZOMO i rozpędzało tłum. Jednak tłum był większy niż siły ZOMO. Mimo polewania wodą i pałowania przebił się na drugą stronę do ul. Świętojańskiej. I poszedł Świętojańską, w górę w kierunku krzyża.
Przy Urzędzie Miasta była następna blokada. W poprzek ulicy znowu stało ZOMO w pełnym rynsztunku, z pałkami i tarczami. Ale ZOMO-wcy stali tylko na ulicy i tylko ulicę blokowali. O tym, żeby zablokować chodniki, chyba nie pomyśleli.
Idący, całą szerokością ulicy tłum, napotykając kolejną przeszkodę, na chwilę się zatrzymał. Ale tylko na chwilę. Z przodu natychmiast poszła, półgłosem przekazywana informacja. Przejść na chodniki, przejść na chodniki. I zanim ZOMO-wcy zorientowali się, co się dzieje, znaleźli się w środku tłumu. W środku tłumu ludzi z wysoko podniesionymi flagami i transparentami Solidarności. I tak doszliśmy do krzyża.  Prawdę mówiąc tłum, który doszedł do krzyża już nie był taki gęsty. ZOMO-wców wokół, było prawie tyle samo co nas.
Po odśpiewaniu Boże coś Polskę, ktoś rozpoczął modlitwę Ojcze nasz. I ludzie zgromadzeni pod krzyżem uklękli. W tym momencie ZOMO-wcy zaczęli wsiadać do milicyjnych nysek i odjechali. I wtedy moja córka, sześcioletnie wówczas dziecko, powiedziała: Tatuś zobacz, nastraszyli się Bozi i uciekają*.
Dzisiaj, w słoneczny dzień 1-go Maja, dzieci w Polsce biegają beztrosko**.
I oby zawsze już tak było.
============================================================
* Niestety nie uciekali, jechali do Gdańska, tam obchody 1-majowe tego dnia miały bardziej burzliwy przebieg.
** Wczoraj nie biegały beztrosko, ale z powodu, na który ziemska władza nie ma wpływu.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika maxilampus

02-05-2020 [18:29] - maxilampus | Link:

Polowanie i otwart Sezon Lowiecki na mezczyzn w Polsce sie zaczelo..
Sejm uchwalił ustawę antyprzemocową. PIS  Policja będzie mogła wyrzucić z domu sprawcę przemocy..

Ustawa zakłada wprowadzenie odrębnego, szybkiego postępowania w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zakazanie zbliżania się do niego. Uprawnienia do wydawania natychmiastowego nakazu w tych sprawach będą przyznane Policji, a także Żandarmerii Wojskowej. Nakaz będzie obowiązywał przez 14 dni, jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą, sąd może przedłużyć ten okres.
Nakaz opuszczenia mieszkania będzie egzekwowany – łącznie z możliwością użycia środków przymusu – bez względu na ewentualne twierdzenie sprawcy, że nie ma dokąd się wyprowadzić.
Policja będzie zobowiązana do regularnego sprawdzania, czy osoba objęta nakazem opuszczenia mieszkania lub niezbliżania się do niego stosuje się do nałożonych na niego sankcji. Jeżeli nie będzie tego robić, będzie podlegać karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Dodatkowo w określonych przez ustawę sprawach pisma procesowe będą mogły być doręczane nie tylko przez pocztę, ale również za pośrednictwem policji...
"sprawca przemocy".. opuści mieszkanie i będzie to dokonane natychmiast. W momencie interwencji policji w stosunku do sprawcy będzie wydany nakaz policyjny - tłumaczył. Wiceminister przekazał, że dzięki rozwiązaniom zawartym w ustawie, "ofiara przemocy domowej będzie miała pewność, że interwencja policji rozwiąże jej problem w sposób definitywny"
hmmmm "Mam pytanie?
Czy wystarczy donos sąsiada-albo listonosza?!
Pytam się -bo mam znajomego sąsiada i listonosza.
Nazywam się Jola i mam zielone oczy-takie jakie lubi Zenek."..
Teraz Policja bedzie regulowala problemy i zdrady Malzenskie..arbitralnie..
Ciekaw jestem co bedzie jak sasiad policjant bedzie posuwal czyjas zone i maz nie bedzie sie z tym zgadzac....:-))
 

Obrazek użytkownika Jabe

02-05-2020 [20:27] - Jabe | Link:

A więc teraz bez sądu będzie można wyrzucić kogoś z jego własnego mieszkania.

Obrazek użytkownika Marek1taki

03-05-2020 [09:45] - Marek1taki | Link:

Widać jaka jest marksistowska koalicja w sejmie. Myślę, że Duda podpisze bez promptera.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

03-05-2020 [11:03] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ maxilampus & Jabe & Marek1taki
Skąd takie oburzenie? Zupełnie nieadekwatne do tematu notki. Czujecie się panowie bezpośrednio zagrożeni, czy co?

Obrazek użytkownika Jabe

03-05-2020 [11:18] - Jabe | Link:

Jak napisałem, teraz bez sądu będzie można wyrzucić kogoś z jego własnego mieszkania. Stąd oburzenie. Ochlokracja.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

03-05-2020 [13:13] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe - 'Ochlokracja'
To ochlokracja teraz na tapecie, a nie socjalizm? ;)

Obrazek użytkownika Marek1taki

03-05-2020 [12:16] - Marek1taki | Link:

Tak. Jest zagrożenie marszem przez paragrafy. Kolejnym obalaniem zasad wypracowanych przez cywilizację łacińską na gruncie prawa rzymskiego.
Czy nie widzi Pan, że ta ustawa nie broni nikogo tylko niszczy rodzinę? Dotychczasowe prawo dotyczy nie tylko konfliktów osób niespowinowaconych/mieszkających pod jednym dachem. Dotyczy również rodzin. Ustawa wykorzystuje zamieszanie pandemia histerii by wprowadzić zasady konwencji Stamblskiej https://www.pch24.pl/genderowa...
Również innych działań obliczonych na zaoranie ludzkości bo nie tylko cywilizacja łacińska ale wszystkie poza socjalistyczną oparte są na wartości rodziny. Chodzi o globalny projekt inżynierii społecznej. Taktycznie raz za proletariat robi LGBT, innym razem wraca się do uciemiężenia kobiet, kiedy indziej - co już zapowiedział prezydent Duda - dla dobra tych, którzy maja przeciwwskazania do szczepień należy wprowadzić szczepienia przymusowe. Ślepym jest Pan czy politykiem?

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

03-05-2020 [14:53] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Marek1taki - 'Ślepym jest Pan ...'
Jakże by inaczej, tylko libertarianie widzą, wszyscy inni są ślepi.

Obrazek użytkownika Marek1taki

03-05-2020 [18:13] - Marek1taki | Link:

Dałem Panu szansę odpowiedzieć na argumentum ad personam ;-) Pozdrawiam kapitanie.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

04-05-2020 [17:53] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Marek1taki
Ok, choć ślepy nie jestem to jednak nie widzę zagrożenia dla cywilizacji łacińskiej z powodu uchwalenia ustawy o przemocy w rodzinie (zresztą nie została jeszcze uchwalona). Uważam, że panowie wyciągacie tę ciężką artylerię przeciwko tej ustawie zupełnie na wyrost. Również pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Jabe

04-05-2020 [18:07] - Jabe | Link:

Potrafi Pan Kapitan jakoś uzasadnić swoje uważanie?

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

04-05-2020 [18:59] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe
Mieszkanie, czy też dom należy do całej rodziny a nie tylko do faceta, który tę rodzinę bije.

Obrazek użytkownika Jabe

04-05-2020 [19:08] - Jabe | Link:

Kto stwierdza, że mąż faktycznie rodzinę bije? Dzielnicowy, kochanek żony? Pomyślał Pan o tym? Ochlokracja.

Obrazek użytkownika Marek1taki

04-05-2020 [19:00] - Marek1taki | Link:

Istnieje normalne prawo karne i cywilne, które należy stosować a nie tworzyć nowe kruczki bezprawne i antyludzkie. To Ziobro jest ministrem, który za to odpowiada, że podsunięto to czarcie gówno pod głosowanie. Kolejne. To systematyczne darcie łacha z wartości i wprowadzanie antywartości. A z jakim zachwytem się spotkało, że tyle głosów za oddano. Niewiarygodne.

Obrazek użytkownika maxilampus

03-05-2020 [13:59] - maxilampus | Link:

Koles..ciebie to moze bezposrednio dotyczyc..jezeli sasiad ,listonosz ,pani z Administracji etc..uzna ze sa oznaki "przemocy" w twoim domu lub mieszkaniu..i przesle donos,lub zadzwoni..
Przyjdzie pan Milicjant z kolesiami i zadecyduje czy masz prawo mieszkac czy nalezy cie usunac z wlasnego mieszkania..Zdanie i zapewnienia zony moga nie wystarczyc ..bowiem istnieje podejrzenie ,ze moze kryc "przemoc"  meza ..
O zonach,dzieciach,rodzicach  ktore z roznych powodow chca sie pozbyc na dobre meza,narzeczonego,brata ,siostry..ojca,matki  z domu/mieszkania czy zagarnac nieruchomosc i wspolne mienie nie wspomne..
Jest to kolejny cios wymierzony w rodzine..Ojcow,Mezow.,Narzeczonych..kolejna przyczyna do nowych rozwodow...zupelna beztroska swoboda uznaniowa dana skorumpowanej Milicji do dzialania arbitralnie jak sie im podoba.....Czysta Komuna....

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

03-05-2020 [17:03] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ maxilampus - "Koleś ..."
Panie, koleś to jest pod budką z piwem. Trochę kindersztuby by się przydało.

Obrazek użytkownika maxilampus

03-05-2020 [17:28] - maxilampus | Link:

Spotkalem pod budka z piwem wiecej przyzwoitych ludzi niz w srodowisku ktore ty reprezntujesz..Koles to byl komplement..

Obrazek użytkownika HenrykH.

03-05-2020 [15:02] - HenrykH. | Link:

Witam.A może adekwatne? .Było zomo wspominać? .No i na koniec klękamy i Ojcze Nasz.:)

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

03-05-2020 [17:08] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ HenrykH. - 'A może adekwatne'
Nie kojarzę. Co może być adekwatne? Co ma ZOMO i wspomnienie sprzed co najmniej 35 lat z obecną ustawą o przemocy w rodzinie?

Obrazek użytkownika maxilampus

03-05-2020 [17:13] - maxilampus | Link:

pomysl..ale widze ,ze masz z tym problem

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

03-05-2020 [17:31] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ maxilampus
Proszę o zachowanie kultury.

Obrazek użytkownika paparazzi

05-05-2020 [00:23] - paparazzi | Link:

Bardzo dobre przypomnienie. Ja nigdy nie zapomnę, parę lat temu Hiszpania droga krzyżowa w Sevilli. Rodziny odświętnie ubrane z dziećmi za rączkę, odświętny nastrój. Jak to wszystko powoli ulega socjalistycznym wyjałowieniu.