Służba zdrowia - źródłem zakażeń

  Wczoraj [3.04.2020] w Salonie24.pl ukazała się notka blogera Spodlasu "Czwarty tydzień kwarantanny w Polsce - dlaczego rośnie dynamika zakażeń?".  Napisał on {TUTAJ} m.in:

  "Poniżej, na przykładzie woj. mazowieckiego, przedstawię jedno z głównych źródeł obecnego wzrostu.
W województwie mazowiecki mamy obecnie około 750 przypadków zakażonych. Pierwotnym źródłem ("pacjentami 0") były osoby wracające z Włoch, Hiszpanii, Austrii. Były to osoby wyjeżdżające zarówno w celach wypoczynkowych w lutym ale także uczniowie z nauczycielami, którzy odbywali wojaże do Hiszpanii jeszcze w marcu. Obecnie głównym źródłem zakażeń w woj. mazowieckim stają się szpitale. Na 750 przypadków zakażeń ponad jedna trzecia (blisko 300) to przypadki zakażeń szpitalnych - pacjentów lub personelu lekarsko - pielęgniarskiego. Wymieńmy, by nie być gołosłownym, te główne (dane ze szpitali są niepełne, ponieważ w niektórych wciąż trwają testy):
1. Szpital w Nowym  Mieście - od 20 marca około 30 osób zarażonych (w tym kilkanaście osób personelu).
2. Szpital w Grójcu. – od 17 marca około 20 osób zarażonych (w tym siedem osób personelu) – chory lekarz przyszedł na dyżur.
3. Szpital Bródnowski –około 80 osób (w tym ponad 40 pacjentów).
4. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, w którym potwierdzono koronawirusa u blisko 130 osób.
a do tego:
5. Dom Pomocy Społecznej w Tomczycach (mazowieckie) - gdzie zarażonych jest 60-ciu pensjonariuszy i 9 osób personelu, w tym dwie pielęgniarki.

Łącznie: około 260 osób tylko w tych czterech szpitalach + 70 osób w DPS  - czyli ponad 40% wszystkich przypadków w województwie. Ale to nie wszystkie zakażenia. Drobniejsze "ogniska epidemii" (liczące po kilka przypadków) odkrywano w innych szpitalach w Warszawie i województwie.
Kolejnym pytaniem jakie należałoby zadać to pytanie o powody/przyczyny tego, że szpitale stają się/są jednym z bardziej niebezpiecznych miejsc dla pacjentów: Brakuje podstawowych środków ochrony? czy może Ministerstwo nie przygotowało wyraźnych procedur dotyczących sposobów postępowania w "stanie epidemii"?
Już dzisiaj wiadomo, że przynajmniej w dwóch szpitalach: w Grójcu i Szpitalu Bródnowskim doszło NA PEWNO do drastycznego złamania wszelkich środków bezpieczeństwa i istniejących procedur. Chorzy lekarze, pielęgniarki (z objawami Covid-19) przychodzili do pracy na dyżury lub pracowali nawet wtedy gdy oczekiwali na wyniki prowadzonych testów na obecność koronawirusa.".

  Bloger podał następnie podobne przykłady z innych województw a na koniec swego tekstu stwierdził:

  "Wniosek: cóż dadzą dodatkowe ograniczenia naszych swobód, zakaz spacerów, wyjść do lasów, jeżdżenia na rowerze jeśli to nie one są obecnie głównym źródłem zakażeń? Konsekwencją coraz ostrzejszego ograniczenia swobód, przy rosnącej liczbie zakażeń, będzie jedynie rosnąca frustracja społeczeństwa i rosnąca skłonność do łamania tych najbardziej absurdalnych nakazów. 
I BANALNY wniosek na koniec: Dla dobra nas wszystkich władze powinny raczej skoncentrować się na rozpoznaniu rzeczywistych źródeł zagrożenia i ich eliminowaniu a nie wypatrywaniu po lasach (nowe ograniczenie) odpoczywających, spacerujących i biegających "ognisk dekadencji".".

  Tezy te w pełności potwierdza artykuł Witolda Głowackiego "Epidemiczne domino. Pozbawione wsparcia i ochrony polskie szpitale padają jeden po drugim" zamieszczony 2 kwietnia na stronie  internetowej dziennika "Polska {TUTAJ}.  Znany publicysta pisze o"łańcuchach epidemicznych powodujących zamykanie szpitali oraz innych placówek.  Czytamy:

  "Tracimy szpitale. Tracimy je jeden po drugim w całej Polsce. Zamykane są zarówno pojedyncze oddziały, jak i całe placówki. Setki lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników medycznych zostały już zakażone kronawirusem. Tysiące trafiły na kwarantannę. Zamknięcie każdego oddziału szpitalnego oznacza wyłączenie z gry do kilkudziesięciu osób z „białego personelu”. To niebezpieczne dla każdej służby zdrowia, jednak dla polskiej wyjątkowo. W skali całej Unii Europejskiej mamy bowiem najmniej lekarzy na 1000 mieszkańców (dane Komisji Europejskiej), jesteśmy też trzeci od końca jeśli chodzi o współczynnik liczby pielęgniarek. (...) Nie podajemy nazwisk ani miejsc pracy wypowiadających się w tym materiale lekarzy. Z całej Polski wciąż dochodzą do nas sygnały o naciskach i groźbach kierowanych wobec lekarzy i pracowników medycznych, którzy zdecydowali się ujawnić prawdę o warunkach, w jakich pracują i o lukach i absurdach w procedurach, którym podlegają w walce z epidemią.".

  To ostatnie jest prawdą.  W dniu 26.03.2020 w portalu Gazetaprawna.pl {TUTAJ} ukazał się tekst Karoliny Nowakowskiej "Lekarze mają milczeć o koronawirusie. Dyrektorzy wyciszają medyków".  Nie tylko dyrektorzy.  Wczoraj Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że łącznie 461 lekarzy, pielęgniarek i ratowników jest chorych na COVID-19, a 4,5 tys. objętych kwarantanną. - Na to składa się wiele czynników – powiedział Waldemar Kraska w piątkowym "Salonie Politycznym Trójki". Zaznaczył, że jednym z nich jest to, że "procedury, które są wprowadzone w służbie zdrowia czasem są bagatelizowane przez pracowników. Dodatkowo też coraz więcej pojawia się pacjentów bezobjawowych. Zwrócił równocześnie uwagę na to jak ważne jest prawidłowe używanie środków ochrony osobistej, by ograniczyć ryzyko zakażenia.
  Dzisiaj z publikacji w Salonie24 {TUTAJ} dowiedzieliśmy się o reakcji  Naczelnej Rady Lekarskiej na wypowiedź ministra:

  "Naczelna Rada Lekarska domaga się odwołania wiceministra zdrowia Waldemara Kraski. Chodzi o jego komentarz na temat  licznych zakażeń koronawirusem wśród personelu medycznego. (...) Prezydium NRL uznało tę wypowiedź za "niegodną sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, i niegodną lekarza" i zwróciło się do premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o niezwłoczne odwołanie Kraski.
"Z wypowiedzi tej wynika, że pracownicy medyczni bagatelizują procedury związane z koronawirusem, wprowadzane w placówkach ochrony zdrowia, zasugerowano również, że niektórych – zwłaszcza starszych – pracowników medycznych cechuje nonszalancja w podejściu do tych procedur. Minister Waldemar Kraska zarzucił wreszcie, że część środowiska medycznego w ogóle nie wie o istnieniu procedur związanych z epidemią koronawirusa" – podnosi Rada w swoim piśmie.
Tymczasem, jak zaznacza prezydium NRL – "główną przyczyną zakażeń wśród personelu medycznego są skrajne niedobory środków ochrony osobistej w większości placówek ochrony zdrowia w Polsce".
Samorząd lekarski ocenił, że "tego rodzaju stwierdzenia nie tylko obrażają wszystkich lekarzy, którzy stoją na pierwszej linii walki z koronawirusem, ale także szkodzą interesowi społecznemu, zawierają bowiem niepopartą faktami sugestię, że lekarze i inni pracownicy medyczni przyczyniają się do zakażania swoich pacjentów".".

  Niestety - faktycznie zdarza się, iż się do tego przyczyniają.  Naczelna Rada Lekarska nie powinna obrażać się na rzeczywistość.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika angela

04-04-2020 [19:43] - angela | Link:

Nie 'tracą' szpitala po szpitalu, bo taki szpital po dezynfekcji  jest bardzo szybko przywracany do uzytku. Nie siejcie  paniki. 
Błędy zdarzają się wszędzie. 

Obrazek użytkownika Jabe

04-04-2020 [20:31] - Jabe | Link:

Jeśli sytuacja wymknie się spod kontroli, wiemy już kogo winić.

Obrazek użytkownika Marek1taki

04-04-2020 [20:48] - Marek1taki | Link:

Chorzy idą do lekarza, do szpitala. To normalne. Personel w czasie epidemii jest narażony, a w konsekwencji narażeni są pacjenci. Na szczęście i nieszczęscie zarażenie koronawirusem to nie choroba, tylko bezobjawowe nosicielstwo. Problem jest częściowo nierozwiązywalny bez paraliżu służby zdrowia. Częściowo jest wpływ braku rozdziału oddziałów szpitalnych. Personel i chorzy nie muszą się krzyżować. Być może nie spełniono by części procedur prawno-administracyjnych, a wiadomo procedury rzecz święta. Co by było gdyby to byłą epidemia groźniejsza od grypy?
Naczelna Rada lekarska występuje w roli ormowca. Atakuje ministra z pozycji politycznej poprawności a nie realiów. Co zresztą nie dziwi.
Dziwię się sobie natomiast,  że się dziwię politgramocie rządu i MZiOS. Koronawirus jest politycznie eksploatowany w imię lewicowych wartości jak eksploatowany jest ekologizm, LGBT i podobne zarazy. Naturalnie więc pałką leją tych którzy nie poddają się ideologii zamiast zwalczać epidemię w sposób sensowny. To dzieli społeczeństwo na sekciarskich wyznawców herezji władz i osobniki aspołeczne. Telewizje promują "właściwe postawy obywatelskie" - bez różnic czy TVP, TVN czy Polsat. I straszą by podsycać pandemię histerii by ludzie zgodzili się na wszystko.

Obrazek użytkownika sake3

05-04-2020 [10:41] - sake3 | Link:

A co oznacza wg slów Pana----by ludzie zgodzili sie na wszystko?Na co konkretnie?i kto tu straszy....

Obrazek użytkownika Marek1taki

05-04-2020 [15:41] - Marek1taki | Link:

Złapał mnie Pan. Precyzuję: by zgodzili się na ubezwłasnowolnienie.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

04-04-2020 [22:44] - Roz Sądek | Link:

Stałem dziś w kolejce po chleb w prywatnej piekarni. W tej kolejce stało około 20 osób. Mniej więcej co trzeci, a może czwarty przez nikogo nie pytany wyliczał błędy ministra zdrowia i generalnie władzy i przeplatał je dodatkowo swoimi receptami na wygaszenie epidemii. Wśród tych 20 osób dwie - poza ww. były głośniejsze  i  opierając się na Konstytucji, wyliczały stracone prawa obywatelskie. Jedna z tych dwóch robiła wrażenie bardziej światowej i otrzaskanej. Wskazała jednoznacznie powód tej całej grypianej hucpy - sprowadzenie świata do parteru, totalna inwigilacja, całkowite ogłupienie po przymusowych szczepieniach i na koniec zaczipowanie ogółu. Po piętnastu minutach stania w tej kolejce dowiedziałem sie więcej niż czytając przez godzinę dzisiejsze blogi na NB. To co Pani tu nadaje z drugiej, albo 3 ręki, usłyszałem bezpośrednio ze źródła pod piekarnią na peryferiach miasta.
Poza tym na tych wykresach nie wygląda to źle, szczególnie jeśli chodzi o dane  deaths per million people  
https://informationisbeautiful.net/visualizations/covid-19-coronavirus-infographic-datapack/

Obrazek użytkownika Czesław2

05-04-2020 [08:51] - Czesław2 | Link:

Dokładnie tak jest wśród ludzi w moim otoczeniu, zwłaszcza starszych. Cytaty z TVN i Konfederacji kropka w kropkę. Zadaje to kłam, że mohery to elektorat tylko PIS-u. Jest to bardzo duży elektorat komunistów.

Obrazek użytkownika Jabe

05-04-2020 [12:41] - Jabe | Link:

Jeśli ktoś się nie dał zastraszyć, to komunista?

Obrazek użytkownika Pani Anna

05-04-2020 [13:05] - Pani Anna | Link:

Panie Roz sadek, i to wszystko Pan zasłyszał zachowując 2m odległości? Gratuluję słuchu.