Immunitet Mariana Banasia

  
  Dziś [21.02.2020] odbyło się w gmachu Sejmu spotkanie szefa NIK, Mariana Banasia z panią marszałek Sejmu, Elżbieta Witek.  Dotyczyło ono środowego i czwartkowego przeszukania przez CBA nieruchomości należących do Mariana Banasia oraz jego gabinetu [w sumie 20 miejsc] {TUTAJ}.  Banaś złożył skargę do pani marszałek o to, że złamano jego immunitet i zagrożono niezależności NIK.

  Po spotkaniu Banaś nie wygłosił żadnego oświadczenia, natomiast pani Witek powiedziała że:

  "Marszałek Sejmu może interweniować tylko, kiedy naruszana jest nietykalność osobista posła albo prezesa NIK lub dochodzi do zatrzymania. Taka sytuacja nie miała miejsca - powiedziała Witek do dziennikarzy.
Taka sytuacja nie miała miejsca, w związku z tym nie mogłam w żaden sposób jako marszałek Sejmu interweniować ." {TUTAJ}".

   Zdaniem pani marszałek immunitet obejmuje tylko samą osobę, nie zaś rzeczy i miejsca.  Powoływała się też na wyroki sądów w podobnych sprawach dotyczących immunitetów poselskich {TUTAJ}.  Budzi to liczne wątpliwości.  Taka wykładnia pozwala na poddawanie osób z immunitetem rożnym szykanom przez służby, co właśnie widzieliśmy w środę i czwartek.  Banaś powiedział także, iż CBA naruszyła także ustawę o tajemnicy państwowej, przeglądając i konfiskując tajne dokumenty, do czego nie miała prawa.

  Oprócz kwestii prawnych istnieje też problem politycznej wymowy całej tej akcji CBA.  Jest ona druzgocząca dla PiS.  Opozycja po prostu oszalała ze szczęścia, mówiąc o wojnie mafijnych gangów wewnątrz PiS {TUTAJ}.  Stosunkowo łagodny jest felieton lewackiego publicysty Galopującego Majora {TUTAJ}:

  "Dlatego dla PiS pozbycie się Banasia to nie tylko likwidacja uniezależniającego się nieoczekiwanie ośrodka kontroli władzy, ale przede wszystkim ukrycie ewentualnej niegospodarności i kolejnych skandali finansowych.
Przeszukania i aresztowania mają nie tyle przykryć gest Lichockiej, ile przede wszystkim przygotować grunt pod zmiany w prawie, czyli możliwość odwołania szefa NIK w przypadku postawienia mu zarzutów. Jest to przy okazji polityczna pułapka na opozycję, która, jeśli projektu nie poprze, zostanie zmasakrowana jako wspierająca przestępców wynajmujących gangsterom pokoje na godziny. 
Na razie, o dziwo, polska opozycja całkiem skutecznie całą Banaś-gate obśmiewa jako wewnątrzpisowską dintojrę i koncentruje się na sprawie palca Lichockiej, 2 miliardów złotych i onkologii. Będzie się jednak musiała zdecydować w sprawie Banasia, zwłaszcza że po jego ewentualnym odwołaniu PiS bynajmniej nie będzie się spieszyło z wyborem następcy. Skoro muzeum Polin mogło się obyć bez dyrektora przez tyle miesięcy, to i NIK będzie mogła.".

   Nawet prawicowi publicyści, przychylni PIS, krytykują tę akcję.  Oto wczorajsza wypowiedź Pawła Lisickiego, redaktora naczelnego tygodnika "Do Rzeczy" dla Radia Wnet  {TUTAJ}:

  "Nasz gość odnosi się również do sprawy wejścia agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego do mieszkań szefa Najwyższej Izby Kontroli, by je przeszukać. Mówi, że „z zewnątrz ma się wrażenie jakby Prokuratura i CBA toczyły wojnę z NIK”.
To obnaża słabość naszego państwa […] Rzuca złe świadectwo na sposób rządzenia państwem. Tego nie powinno się robić. 
Według Lisickiego sprawa wygląda tak, jakby CBA walczyło z NIK. Prezesem tego ostatniego nie powinien był zostać Marian Banaś skoro takie podejrzenia wyszły wobec niego tuż po jego zaprzysiężeniu. 
Nie może być tak, że szefem NIK zostaje osoba wobec, której są takie wątpliwości. Służby nie dopełniły swoich podstawowych obowiązków. 
[Lisicki] Sądzi, że ta sprawa będzie rzutować na kandydaturę prezydenta Andrzeja Dudy, który Mariana Banasia zaprzysiągł na stanowisku. Wspomniane wyżej wydarzenia przyćmiły medialnie prezentację sztabu ubiegającej się o reelekcję głowy polskiego państwa."

  Zdumienie budzi też moment w którym CBA przeprowadziło swą akcję.  W ciągu ostatnich dwóch miesięcy o Banasiu niemal zapomniano.  Śledztwa prokuratury dotyczą bardzo starych spraw.  Nie było żadnych powodów, by wracać do nich teraz - na początku kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy.  Spokojnie mogły sobie poczekać do czerwca.  Komuś w PiS rozum odebrało.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

22-02-2020 [09:12] - Marek1taki | Link:

Teraz Banaś ma dylemat jak się podwoić, potroić by pogodzić wszystkie instytucje gromkim głosem domagające się kontroli od lat. Jak zaspokoić ich popyt na kontrolę z  zaspokojeniem wysuwanych przez rządzących potrzeb na czesanie ich instytucji z Pałacem Namiestnikowskim na czele, ale nie marginalizując potrzeb Kancelarii Rady Ministrów, Prokuratury Generalnej, Parlamentu i rzecz jasna CBA, nawet jeśli ta ostatnia ma pracowity weekend z niszczarkami.
Dla maluczkich to oczywiście intrygujące jak pod dywanem demokracji się ruszają buldogi. Kto chce to nie patrzy, tylko widzi jak zgrabnie (trzeba przyznać) prezydent całuje rękę suwerena, na którego jest służbie.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

22-02-2020 [11:30] - Kazimierz Kozio... | Link:

CBA robi pod gore PAD. naiwoscia byloby sadzic ze czas, miejsce i osoba napadnieta to zbieznosc przypadkowa. widocznie takie zlecenie dostali, a od kogo, to mozna sie domyslac. p. marszalek Witek tez dolacza do tej gry poprzez interpretacje immunitetu. albo nikt niczego nie kontroluje dajac pozywke wojnie na gorze albo wrecz przeciwnie, scenariusz rozwalki systemu rozwija sie planowo choc byc moze rekami nieswiadomych tego pionkow w grze  

Obrazek użytkownika Kryspin

22-02-2020 [13:48] - Kryspin | Link:

Właściwie nic dodać, nic ująć w tekście tego artykułu, który przytacza wypowiedzi obserwatorów politycznych czy mediów nie tylko z opozycji: państwo nasze jest w stanie rozkładu kierowane przez takich nieudaczników pazernych na władzę,jak Ziobro,Mariusz Kamiński czy niesamodzielny,nieudolny i kłamliwy Morawiecki. O nieudanym prezydencie, także skłócającym Polaków, już nie mówiąc...

Obrazek użytkownika angela

23-02-2020 [00:38] - angela | Link:

Jeżeli dzisiaj, państwo polskie jest  "w stanie  rozkładu " , to w jakim stanie było przed objęciem władzy przez PiS. 
Ch...d... i kamieni kupa, to obraz nakreslony przez samych zainteresowanych.
Ta " kupa",  będzie jeszcze  smierdziala,dopóki takie działania , jak  CBA  będą przez niektórych zwalczane. 
Ruszyli cuchnacy  POkwiatkowski  śmietnik,  i przy okazji pana Banasia, mogło wypłynąć dużo spraw, które muszą być doprowadzone do końca.
I  pomimo teorii spiskowych,  roznych mądrych, którzy się na ten temat wypowiadaja, prawda może być zupełnie inna.
 

Obrazek użytkownika Kryspin

24-02-2020 [01:21] - Kryspin | Link:

Angela jak zawsze plecie sobie,żeby pleść, niewiele rozumiejąc z tego, o co w tym wszystkim chodzi; dalej wierzy w jakieś "państwo w ruinie", które rzekomo przejęło PiS i nie widzi żadnej wojny na górze, którą światowe media  trafnie nazywają wojna gangów.