Lewica i Zieloni chcą wprowadzenia podatku od mięsa

Europejska Lewica i Zieloni chcą wprowadzenia podatku od mięsa
 
1. Wczoraj w Parlamencie Europejskim na posiedzeniu zorganizowanym europejską Lewicę i Zielonych, obyła się prezentacja raportu przygotowanego przez koalicję TAPP w skład której wchodzą pozarządowe organizacje ekologiczne, rolnicze i zdrowotne.
Jedną z idei prezentowanych w tym raporcie jest wprowadzenie tzw. opłaty środowiskowej, którą objęte byłyby wszystkie gatunki mięsa, bowiem zdaniem twórców raportu w UE, trzeba ograniczyć spożycie mięsa, a w konsekwencji jego produkcję, aby ograniczyć emisję CO2.
Zdaniem twórców raportu wprowadzenie podatku od mięsa należy umieścić w obydwu nowych strategiach przygotowywanych przez Komisję Europejską „Europejski Zielony Ład” i „Z pola do stołu”.
Lewica i Zieloni chcą, aby możliwie jak najszybciej odbyła się także debata na ten temat na sesji plenarnej PE i być może spróbują ją wprowadzić już do porządku obrad na najbliższej sesji w Strasburgu.
2. Proponowane w raporcie stawki tego podatku są bardzo wysokie, jego celem ma być bowiem takie podniesienie cen różnych rodzajów mięsa, aby znacząco ograniczyć jego spożycie.
I tak po przeliczeniu na złote dla wołowiny i cielęciny stawka tego podatku miałaby wynosić aż 20 zł do każdego kilograma, dla wieprzowiny stawka ta miałaby wynosić ponad 15 zł, dla drobiu ponad 7 zł.
Zdaniem autorów raportu tak wysokie stawki podatku miałyby docelowo ograniczyć spożycie wołowiny aż o 67%, wieprzowiny o 57 % i drobiu o 30%, a więc oznaczałoby to bankructwo dużej części europejskich rolników zajmujących się produkcją zwierzęcą.
Podatek miałby przynosić rocznie ponad 32 mld euro w 27 państwach członkowskich, a pozyskane w ten sposób środki miałyby być przeznaczone na pomoc rolnikom w inwestowaniu w bardziej zrównoważone praktyki rolne, miałyby wspierać konsumpcję owoców i warzyw, a nawet na wspierać kraje rozwijające się w realizacji polityki klimatycznej.
3. Ingerencja w ceny mięsa przez tak wysokie dodatkowe obciążenia podatkowe jak łatwo się domyślać doprowadzi do szybkiego ograniczenia produkcji zwierzęcej w Unii Europejskiej, a w konsekwencji upadku wielu gospodarstw rolnych.
Już dzisiaj produkcja zwierzęca w UE jest słabo opłacalna ponieważ coraz wyższe standardy żywienia, bezpieczeństwa żywności, dobrostanu zwierząt, czy konieczność identyfikowalności producenta, wymagają dodatkowych nakładów, których nie ponoszą producenci w tzw. krajach trzecich, czyli poza UE.
Wprowadzenie podatku od mięsa jak już wspominałem drastycznie ograniczy konsumpcję, a w konsekwencji spowoduje upadłość wielu europejskich rolników, a wtedy zapotrzebowanie na mięso trzeba będzie zaspakajać importem np. z Ameryki Południowej.
A przecież już w tej chwili tamtejsi rolnicy produkują mięso nie zachowując standardów europejskich (w tej sytuacji znacznie taniej niż w Europie), co więcej powiększając produkcję często wycinając lasy, będące ważnym pochłaniaczem CO2.
4. Według ekspertów produkcja zwierzęca w UE odpowiada za zaledwie 4% emisji CO2, więc nawet całkowita jej likwidacja (co jest przecież absurdem), będzie miała minimalny wpływ na poprawę sytuacji w zakresie klimatu.
Co więcej cała UE odpowiada za zaledwie 10% światowej emisji CO2, więc w sytuacji kiedy ze światowej polityki klimatycznej niedawno wyłączyły się Stany Zjednoczone, a Chiny mają do niej przystąpić dopiero w 2030 roku, (obydwa te kraje odpowiadają za blisko 50% światowej emisji CO2), radykalne działania klimatyczne UE w jakiejkolwiek dziedzinie są pozbawione sensu.
Miejmy więc nadzieję, że ten ekstrawagancki pomysł podatku na mięso promowany przez europejską Lewicę i Zielonych, zostanie jednak zablokowany w merytorycznej debacie toczonej w PE i w poszczególnych krajach członkowskich.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

06-02-2020 [20:29] - Marek1taki | Link:

Powinny być różne stawki: od drobiu, od rogacizny, od nierogacizny. I ulgi. Ulgi koniecznie. Dla grubych by poprawili bilans tkanki tłuszczowej i nietłuszczowej masy ciała. Dla chudych by przybrali należycie. To rozwojowa dyscyplina. Stwórzmy osobne ministerstwo dla obecnego ministra finansów - niech działa, byle trzymać go daleko od ministerstwa finansów.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

07-02-2020 [00:08] - Imć Waszeć | Link:

Mi ta cała sytuacja gry z Unią przypomina Ministerstwo niemądrych Kroków Monty Pythona. Eurourzędasy wymyślają takie kroki, figury i konwencje, żeby były maksymalnie niewygodne. Bo problemem nie jest ich spełnienie, tylko bat, który się na kogoś da ukręcić przy niespełnieniu wygłupów. Bo właśnie Unia to taki totalitaryzm przygłupów, gdzie gra "w pomidora" zastępuje seminaria naukowe. Polecam coś bardziej konstruktywnego ;) Julia Westlin!!!

1) The Cranberries - "Zombie": https://www.youtube.com/watch?...
2) Bryan Adams - "(Everything I Do) I Do It For You": https://www.youtube.com/watch?...
3) Leonard Cohen - "Hallelujah": https://www.youtube.com/watch?...
4) Harold Arlen - "Somewhere Over The Rainbow": https://www.youtube.com/watch?...
5) Elvis Presley - "Can't Help Falling In Love": https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Marek1taki

07-02-2020 [08:13] - Marek1taki | Link:

Ładnie się ubiera i ma siostry. Posłucham na spokojnie wieczorem. Dzięki. Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Marek1taki

07-02-2020 [19:38] - Marek1taki | Link:

Było dla ucha - rewanżuję się czymś dla oka.
Z Paryża (kolorowo i współcześnie)
http://www.yanidel.net/paris-g...
i dla kontrastu z Mołdawii (sowieckiej)
https://www.fotopolis.pl/inspi...