Platforma Obywatelska "zmieliła" właśnie Kukiza?

    Takie pytanie nasuwa się po przeczytaniu tekstu Marty Rawicz "Referendum ws. JOW-ów. "To konstytucja Platformy Obywatelskiej"" opublikowanego dzisiaj /4.05.2015/ w portalu Interia.pl  /TUTAJ/.  Dowiadujemy się z niego, iż:

  "Z relacji uczestników posiedzenia klubu PO wynika, że było wiele głosów wzywających do aktywnego włączenia się w kampanię referendalną - mieli zachęcać do tego m.in. uchodzący za liderów dwóch głównych frakcji w partii: szef MSZ Grzegorz Schetyna oraz wiceszef Platformy Cezary Grabarczyk. "Grzegorz bardzo wyraźnie mówił, że trzeba wejść w to referendum, trzeba je mocno poprzeć" - powiedział PAP jeden z posłów. Grabarczyk wyraził z kolei w Jachrance pogląd, że jesienne wybory będą miały de facto dwie tury - drugą będzie głosowanie do Sejmu i Senatu, ale pierwszą właśnie referendum, co - jak mówił - może być szansą na mobilizację elektoratu przez Platformę (...) To nasz program i powinniśmy wziąć aktywny udział w popieraniu projektu referendum i nawoływaniu aby pójść głosowania na tak" - powiedział lider kujawsko-pomorskiej PO Tomasz Lenz. On również jest zdania, że wrześniowe głosowanie będzie wstępem do wyborów parlamentarnych. "Po referendum będzie 6-7 tygodni do wyborów, więc ono rozpocznie kampanię wyborczą" - dodał polityk.".

  Wczoraj zaś w portalu RMF24.pl można było przeczytać  /TUTAJ/, że:

  " "Platforma ma za to wzywać do wzięcia udziału w zaplanowanym na 6 września referendum ws. wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, likwidacji finansowania partii z budżetu państwa oraz stosowania zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika. Z inicjatywą referendum tuż po pierwszej turze wyborów wystąpił prezydent Bronisław Komorowski.".

  Tak więc, czołowe hasło Pawła Kukiza zostanie przechwycone przez PO, która uczyni z niego element swej kampanii wyborczej.  Muzyk zdołał już wezwać do tworzenia komitetów referendalnych, a w wywiadzie z Monika Olejnik mówił tak:

  "jestem wdzięczny prezydentowi, byłemu prezydentowi Komorowskiemu za rozpisanie tego referendum, mówię to zupełnie szczerze, naprawdę jestem bardzo wdzięczny. Bardzo serdecznie dziękuję, ubolewam, że tak późno i w takim momencie - podkreślał."  /TUTAJ/.

  Ja bym na jego miejscu nie była aż tak wdzięczna, bo wszystko wskazuje na to, że Kukiz wpadł w pułapkę.  Jego zaangażowanie w promocję referendum będzie po prostu robieniem kampanii wyborczej Platformie Obywatelskiej.  Ta ostatnia znajdzie się w komfortowej sytuacji.  Jesli referendum się uda - wykorzysta to przed wyborami, a jeśli nie - zwali odpowiedzialność za to na młodych wyborców Kukiza, twierdząc, iż woleli oni wypoczywać, niż głosować.

  Szanse Kukiza w jesiennych wyborach sa różnie oceniane.  Jan Rokita stwierdził  /TUTAJ/, że:

  "Dla wyniku wyborczego decydujące było nowe zjawisko, nowa fala polityczna, która kończy 8-letni okres dominacji PO. Tę wstępującą falę uruchomił swoimi niezwykłymi umiejętnościami politycznymi Paweł Kukiz (...) Teraz mamy ten moment reakcji. To jest dopiero początek. Niespodzianki się dopiero zaczęły (...) Jan Rokita podkreślił, że dynamika procesów politycznych sprzyja Pawłowi Kukizowi oraz Prawu i Sprawiedliwości.".

  Zupełnie inne zdanie na ten temat ma Ludwik Dorn:

  "Kukiz nie szarpnie więcej niż 12 proc. Może 14, ale to naprawdę maksimum jego możliwości. Nie zdziwię się, jeśli skończy na 8 proc. Natomiast z punktu widzenia analizy fundamentalnej najlepsze perspektywy ma NowoczesnaPL. Ta formacja ma duże szanse zdobyć duże poparcie (...) Paweł Kukiz nie reprezentuje nic. Widać pustkę, tylko dylemat: czy pozostać białą kartką, na której jest wielki napis JOW, czy też zacząć dokładać do tego kolejne elementy – bo wtedy ryzykuje że zacznie traci. ale pojawia się nowa zmienna – partia Petru. Gdy zacznie działać Kukizowi będzie trudno przekroczyć 10 proc.

— mówi, dodając że naturalnym elektoratem NowoczesnejPL są przedsiębiorcy w wieku 30-40 lat, dla których „Kukiz nie ma żadnej oferty”."  /TUTAJ/.

  Informacje o Ryszardzie Petru można znaleźć  /TUTAJ/.  Pojawiły się też ataki na Kukiza z innej strony.  Bloger Matka Kurka porównał go do Owsiaka  /TUTAJ/, a portal Na Temat oskarżył go o ... antysemityzm /tak!/.

  Co w tej sytuacji powinno robić PiS?  Przede wszystkim - nie torpedować tego referendum, tylko podkreślać stale, że jest to kosztowna "ściema wyborcza" Platformy i najlepiej ją zignorować.  Nie udzielać dobrych rad Kukizowi.  Skoro jest on aż tak wdzięczny Komorowskiemu - niech zjada tę referendalną żabę sam.  Starać się tłumaczyć jego elektoratowi, iż Kukiz przestał być "antysystemowy", gdy zaczął wspóldziałać z PO i tylko PiS zasługuje nadal na to miano.  Z tego, co pisze Dorn wynika, że partia Petru odbierze wyborców Platformie i ani PiS, ani Kukiz nie muszą się jej obawiać.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika smieciu

04-06-2015 [21:25] - smieciu | Link:

Warto przypomnieć że autor tego referendum sam został zmielony. Nie pomogło mu "przechwycenie" hasła Kukiza.
W istocie działanie PO to przyznanie się do porażki. Jeśli jakaś partia w Polsce jest kojarzona z Systemem to jest to właśnie PO. Zatem dla "antysystemowych" wyborców Kukiza to będzie raczej kontynuacja Bulowskiej żenady. A jeśli ktoś się da na to złapać to jedynie pospolity leming, którego mózg został był zmielony już wcześniej i jest nie do odratowania.
No i ostatnia kwestia. Odkąd to Kukiz zaczął niby współdziałać z PO?
Obserwuję ostatnio niepokojące zjawisko. Gdy wielkie media walną jakiś idiotyzm na temat PiS to każdy zbywa to milczeniem. Natomiast gdy te same kłamliwe media palną coś o Kukizie to nie tylko staje się to jakąś wielką prawdą ale natychmiast staje się podstawą do dalszych niczym nieskrempowanych fantazji antykukizowców...

Obrazek użytkownika elig

04-06-2015 [22:18] - elig | Link:

Trzeba pamiętać, że około miliona wyborców Kukiza głosowalo w drugiej turze na Komorowskiego. PO wie o tym i chciałaby uzyskać te głosy ponownie. Jeśli komitety Kukiza będą namawiać do głosowania w referendum, a Platforma będzie robić dokładnie to samo, to nie sposób będzie przekonać kogokolwiek, że Kukiz jest "antysystemowy" i tak naprawdą to on jest przeciw PO :)))

Obrazek użytkownika Józef Darski

04-06-2015 [22:33] - Józef Darski | Link:

Proponuję pisowcom niszczyć Kukiza za wszelką cenę, wtedy na pewno jego zwolennicy będą głosowali na PiS. Bo tak jest sprawiedliwie i słusznie.

Art. Kurki jest majstersztykiem manipulacji. Ciekawi mnie dlaczego? Niestety pamiętam poprzednie wcielenia Wielguckiego.

JOW to problem skomplikowany i wrzaskami, że be lub cudowne tego się nie wyjaśni. Inna kwestia to rola zmiany, ruchu jako koniecznego elementu destabilizacji układów, choćby tymczasowej, o ile ktoś potrafi z tego skorzystać.

Obrazek użytkownika elig

04-06-2015 [22:59] - elig | Link:

Nigdzie nie proponowałam by "niszczyć Kukiza za wszelka cenę". To PO próbuje go zniszczyć przy pomocy sprytnego manewru. Zastawiła pułapkę, a Kukiz w nią wlazł. Samo referendum należy krytykować, gdyż JEST idiotyczne.

Obrazek użytkownika Józef Darski

05-06-2015 [13:03] - Józef Darski | Link:

było do pisowców ironii nie ponimajem?

Obrazek użytkownika elig

05-06-2015 [14:11] - elig | Link:

Tekst Matki Kurki ma jedną zaletę - opisuje dość dobrze środowisko dolnosląskich samorządców stojących za Kukizem. Z Owsiakiem trafił on jednak kulą w płot. Nie rozumiem, czemu nikt nie pyta o powiązania Kukiza z wojskiem? W mojej notce "Paweł Kukiz Superstar" / http://naszeblogi.pl/54961-paw... / pisałam: "Pierwsze jednak koncepcje Kukiza zwiazane były z...wojskiem i policją. Na poczatku 2011 został on członkiem Zespołu Ekspertów Niezależnych, w skład którego wchodzili generałowie Petelicki i Skrzypczak. W dyskusji na portalu Rebelya.pl / http://rebelya.pl/forum/watek/... / przedstawiał wtedy własne koncepcje reformy policji i zachwycał się wojskowymi.".

Obrazek użytkownika JacBiel

04-06-2015 [22:17] - JacBiel | Link:

Jaką więc narrację obserwujemy?
Kukiz przestaje się liczyc, PO przechwytuje elektorat Kukiza, a Nowoczesna PO niezadowolonych z PO.
Należy zadac sobie pytanie, czy jest się, w takim razie, z czego cieszyc oraz czy taktyka zamilczania tematu JOW oraz ujeżdżania Kukiza przysporzy dużo głosów w wyborach.
A może pozwoli kolejny raz szlachetnie przegrac?

Ciężka sprawa z tą polityką, nieprawdaż ;-)

Obrazek użytkownika Krystyna R-M

05-06-2015 [01:01] - Krystyna R-M | Link:

Okazuje się, że REFERENDUM w sprawie JOWów to KOŁO RATUNKOWE dla PO... Tak to rozumiem i dziekuję Matce Kurce za artykuł... A p. Kukiz? Murzyn zrobił swoje - Murzyn może odejść... Stare PeOwskie wygi ograły KUKIZA / antysystemowca, któremu się zachciało do WIELKIEJ POLITYKI wejść - nu, ładno skazały rzymiany...

Obrazek użytkownika ExWroclawianin

06-06-2015 [02:32] - ExWroclawianin | Link:

Krystyna R-M

Strzal w dziesiatke i trafiony zatopiony!

150/100

Absolutnie racja!

A najbardziej podoba mi sie: "nu, ladno skazaly rzymiany......."

Obrazek użytkownika maniera oficera

05-06-2015 [01:06] - maniera oficera | Link:

@Pani elig oraz komentatorzy

Drodzy Państwo, Paweł Kukiz tkwił w pułapce już w chwili kiedy rozpoczął działalność polityczną. Jest bowiem Kukiz działaczem programowalnym, plastycznym.

Jestem zdumiony, że tak wielu określających się - za sugestią Adama Michnika - "prawicowcami" uwierzyło w sztucznie wypromowaną kandydaturę Kukiza, w autentyczość postulatu JOW, który mógł w przestrzeni publicznej zaistnieć tylko dlatego, iż zdecydowana większość Polaków, w tym większość tzw. inteligentów, nie ma pojęcia o rzeczywistej roli złożonego mechanizmu demokratycznego jakim są JOW-y oraz ordynacja większościowa. Ba, mieszkańcy Polski na ogół nie wiedzą na czym polega socjalistyczne oszustwo ordynacji proporcjonalnej, które wykreowało polskie bagno partyjniackie, miłościwie panujące od ponad 25 lat.

Jak Państwo myślą, dlaczego Paweł Kukiz był i jest tak oczekiwanym gościem przesłuchań towarzyszki Olejnik? Dlaczego dostępnym kandydaturze Kukiza czasem antenowym rządziły bardzo korzystne proporcje w stosunku do innych tzw. antysystemowców? Dlaczego "partia Kukiza" bezwstydnie zagościła w tzw. sondażach powyborczych?

Pozwolono mu swobodnie działać, wręcz zachęcano do aktywności. Po czym, w zależności od potrzeb dynamicznego scenariusza, umożliwiano Kukizowi bycie a to "oburzonym" trybunem ludowym, a to wkurzonym politycznie rockmanem, a to niepoważnym kandydatem prezydenckim, a to rzecznikiem opatrznie rozumianych przez większość rodaków, tajemniczych JOW-ów, a to wreszcie naczelnym antysystemowcem, hersztem potencjalnej trampoliny ochrzczonej "partią Kukiza".

Zdumiewa naiwna wiara w "przebudzenie młodych". Tych młodych codziennie skutecznie ogłupianych przez jałowe pokolenia, przez stare (ścienne) i nowe (kieszonkowe) media, przez "prawicową" demagogię i neokomunistyczną propagandę, przez skorumpowanych umysłowo entuzjastów liberalno-socjalistycznej utopii, przez fałszywą elitę polityków, redaktorów, blogerów, uczonych, celebrytów, ekspertów od cwaniactwa i taniego sukcesu.

Nie dajcie się Państwo tak łatwo pogrążać w cudze sny, nie wierzcie wszystkiemu co słyszycie i czytacie. Zauważyłem, że wystaczy podnieść tempreraturę emocjonalno-umysłową, aby próżny intelekt polskiego chłopka-rozrtopka stał się osłem na demagogicznej uwięzi. Mimo wszystko, zachęcam nie wierzyć obiegowym opiniom, by nie paść ich łupem.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

05-06-2015 [10:06] - NASZ_HENRY | Link:

Niech POpróbują POpaprańcy namówic 50% do udziału w referendum ;-)

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

05-06-2015 [09:52] - NASZ_HENRY | Link:

Dała przykład HGWu,
Jak wygrać referndu ;-)

Obrazek użytkownika ExWroclawianin

06-06-2015 [02:27] - ExWroclawianin | Link:

maniera oficera

Absolutnie sie zgadzam na 100% czyli 100/100

Dla mnie P.Kukiz "wyskoczyl jak Filip z konopi" i nagle wszystkie drzwi stacji telewizyjnych i radiowych "mentnego" nurtu staly sie dla niego OTWARTE!

Jak? Skad? Jaka sila wyciagnela go z kapelusza? Juz niedlugo okaze sie to w praniu....ja niestety ale mam zle przeczucia, tak samo jak Nowoczerska.pl ze "starymi kotletami" jak Balcerowicz.....facet ktory juz dawno powinien siedziec w kryminale za zniszczenie polskiego przemyslu.....dawny szef Unii Wolnosci czy Demokratycznej razem z tym cwaniakiem Frasyniukiem niezlym kombinatorem.....Polska musi dzisiaj PO-gonic tych dziadow i to raz na zawsze!!!!!!!!