Niemcy i Holandia najbardziej korzystają ze wspólnego rynku

Niemcy i Holandia najbardziej korzystają z unijnego wspólnego rynku
 
1. We wtorek w Pradze spotkali się przedstawiciele, aż 17 państw członkowskich UE, żeby jako członkowie tzw. Grupy „Przyjaciół Spójności” sprzeciwić się propozycjom Komisji Europejskiej dotyczącym wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027.
 
Po tych obradach  wydano komunikat, w którym podkreślono konieczność utrzymania w przyszłym budżecie UE środków na spójność i rolnictwo przynajmniej na poziomie porównywalnym obecnym 7-letnim budżetem UE.
 
Ponadto podkreślono, że te obydwie unijne polityki wykorzystują sprawdzone instrumenty finansowe o dużej wartości dodanej, wyrównujące poziom życia mieszkańców na całym kontynencie europejskim.
 
2. Przy okazji tej dyskusji pojawiły się dane udostępnione przez Komisję Europejską pokazujące z jednej strony wysokość składki wpłacanej do budżetu UE przez poszczególne kraje członkowskie ale także dane pokazujące korzyści tych krajów z uczestnictwa w unijnym wspólnym rynku.
 
Z tych danych dobitnie wynika, że kraje będące tzw. płatnikami netto ( wpłacającymi więcej do budżetu UE niż otrzymują z tego budżetu), są głównymi beneficjentami uczestnictwa w unijnym  wspólnym rynku.
 
Wręcz spektakularny jest tutaj przykład Niemiec, według danych KE składka tego kraju do budżetu UE w 2020 roku wyniesie około 26,5 mld euro, z kolei w ostatnim roku nowej perspektywy finansowej ma wynieść blisko 35 mld euro ( w związku ze wzrostem wartości niemieckiego PKB), co ma stanowić średnio około 0,88 DNB (dochodu narodowego brutto).
 
Natomiast korzyści niemieckiej gospodarki wynikające z uczestnictwa tego kraju w unijnym wspólnym rynku są szacowane średnio rocznie na przynajmniej 208 mld euro co odpowiada 5,22% niemieckiego DNB.
 
Kolejnymi głównymi beneficjentami unijnego wspólnego rynku po gospodarce niemieckiej są gospodarki: Francji, W. Brytanii, Holandii, Włoch, Belgii, Hiszpanii, na ósmym miejscu plasuje się gospodarka naszego kraju Polski.
 
3. W przypadku Holandii średnia składka tego kraju w latach 2021-2027 będzie wynosiła 0,83% DNB ale korzyści z korzystania z unijnego wspólnego rynku aż 84 mld euro czyli 9,46% holenderskiego DNB.
 
Beneficjentem unijnego wspólnego rynku jest także Polska, wprawdzie nasza składka średnio w latach 2021-2027 wyniesie 0,88% DNB ( w wartościach bezwzględnych w roku 2020 będzie to kwota około 4,5 mld euro , a w roku 2027 kwota blisko 6,2 mld euro ale wspomniane korzyści są szacowane na około 44 mld euro czyli 7,1% polskiego DNB.
 
3. Ale korzyści z rozszerzenia UE o kraje z Europy Środkowo-Wschodniej nie ograniczają tylko do tych związanych ze wspólnym rynkiem, choć jak wynika z danych Komisji Europejskiej są one przynajmniej kilkakrotnie większe niż wpłacana przez poszczególne kraje składka członkowska.
 
Zresztą tzw. Fundusz Spójności stworzony w ramach ważnych polityk UE, na który w głównej mierze składają się tzw. płatnicy netto i z którego korzystają kraje Europy Środkowo-Wschodniej, miał być swoistą rekompensatą za dostęp krajów bardziej rozwiniętych do rynków krajów mniej rozwiniętych.
 
Premier Mateusz Morawiecki zwrócił także uwagę na konferencji prasowej w Pradze, że kraje Europy Zachodniej osiągają także inne korzyści z rozszerzenia UE, a  jedną z nich o których mało się mówi ,są dywidendy i odsetki od kapitałów na rachunkach bieżących i depozytów, które tylko w przypadku Polski wynoszą około 25 mld euro rocznie.
 
W świetle tych twardych danych tzw. płatnicy netto powinni jednak hojniej niż do tej pory sięgnąć do swoich kieszeni budżetowych, bo ich korzyści z rozszerzenia UE o kraje Europy Środkowo-Wschodniej są kilkakrotnie wyższe niż ich składka do unijnego budżetu.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

07-11-2019 [07:55] - Marek1taki | Link:

Ładnie robicie z tą spójnością. Widmo odcięcia kasy opamiętało wielu polityków w wielu krajach. Bardzo dobrze.
To niestety nie może zrobić prawdziwej spójności. Bo prawdziwa spójność odcina ryj od koryta marksistom w Brukseli, u których wisicie na klamce.
Likwidacja brukselskiego koryta oznacza, że nie potrzebujemy ideologicznego pośrednictwa aby się dogadywać między sobą.

Obrazek użytkownika maxilampus

07-11-2019 [13:12] - maxilampus | Link:

Lepiej tego nie mozna skomentoac !!
Ze swej strony dodam ze owo "odciecie od Brukselskiego koryta" obnazylo by zbankrutownay kraj i zbakrutowana klase polityczna w Polsce..
Skorumpowanych lajdakow z CALEGO spectrum politycznego  ktorzy za pustymi sloganami i klamstwami tak naprawde NIC nie proponuja i nie posiadaja Zadnej wizji przyszlosci dla Polakow i Polski ,.poza utrzymywaniem stanu Kolonialnego i permanentnego od 1945 spolecznego i indywidualnego Niewolnictwa ...Pustoslowie,pranie mozgow,polityczne prestygitatorstwo,zonglowanie Iluzjami..oto caly stan zycia Politycznego w Polsce.
Najwyzszy czas aby pogonic do diabla to CALE Magdalenkowo-diabelskie  towarzystwo !!!

 

Obrazek użytkownika xena2012

07-11-2019 [14:20] - xena2012 | Link:

To kogo tak naprawdę chce Pan/i pogonić? Przecież Magdalenkowo-diabelskie towarzystwo w postaci powracajacej lewicy rośnie w siłę(ostatni sondaż z wczoraj daje 14.48%.Dodatkowo naszymi siłami zostało wepchniete do Europarlamentu.

Obrazek użytkownika tricolour

07-11-2019 [15:13] - tricolour | Link:

Towarzystwo Magdalenkowe to nie tylko SLD, to PO i PiS także. 

Proszę zerknąć na nazwiska z tamtych czasów.