Wojna turecko-syryjska wywołana przez Donalda Trumpa

    Donaldowi Trumpowi udało się przy pomocy paru tweetów wywołać wojnę Turcji z Syrią.  W zeszłym tygodniu oznajmił on, że wycofuje żołnierzy USA z pogranicza syryjsko-tureckiego i przestaje popierać Kurdów walczących uprzednio z Państwem Islamskim u boku Stanów Zjednoczonych.  Ta decyzja była jakoby efektem rozmowy telefonicznej jaką w poprzedzającą ją noc Trump odbył z władcą Turcji Erdoganem.  Ten ostatni uznał, iż dostał własnie zielone światło dla inwazji na syryjski Kurdystan i zaczął niezwłocznie działania wojenne.

  Trump do dziś udaje zaskoczonego i próbuje zwalić winę na Kurdów {TUTAJ}.  Gromi też Turcję grożąc sankcjami.  Zdradzeni Kurdowie porozumieli się w niedzielę, 13.10.2019 z rządem Asada i jego sojusznikami Rosjanami.  W rezultacie armia syryjska wraz z Kurdami razem występuje przeciw Turkom.  Mamy wiec prawdziwą wojnę turecko-syryjską.  Ostatnio siły syryjskie wkroczyły do Rakki {TUTAJ} [a uprzednio do Kobane oraz innych miast].  Donald Trump usiłuje poniewczasie powstrzymać działania zbrojne Turcji.  Erdogan  oświadczył, że nigdy nie zgodzi się na zawieszenie broni.  Trump wysłał więc do Ankary Mike'a Pence, sekretarza stanu USA {TUTAJ}.  Erdogan niechętnie zgodził się spotkać z nim jutro.

  Dwa dni temu w "New York Times" {TUTAJ} ukazał się artykuł "Trump Just Created a Moral and Strategic Disaster" sygnowany przez redakcje pisma.  Czytamy w nim m.in.:

  "The Times reported Monday that removing the American troops from Syria may require an airlift, a move that may also be needed to relocate the estimated 50 American tactical nuclear weapons housed at Incirlik Air Base in Turkey.
  Dozens of civilians and combatants were killed in fighting, according to the BBC, when Turkey struck south into Kurdish-held areas of Syria over the weekend, an operation that was greenlit by the White House. Islamic State fighters and their family members, who had been held in a detention camp by Kurdish forces, have scattered to the winds, The Times reports. The Kurds, under fire from Turkish forces, quickly allied with the Syrian government, which sent its own Russian-backed army north. (...)
  The decision makes as little sense strategically as it does morally. American allies from Berlin to Riyadh are alarmed. “Anyone who wants to assist Syria in protecting the Kurds is good with me, whether it is Russia, China, or Napoleon Bonaparte,” Mr. Trump wrote almost flippantly on Twitter on Monday. Yet at the same time that Mr. Trump has signaled that the Middle East should be someone else’s problem and has talked about bringing the troops home, he recently ordered another 3,000 to Saudi Arabia to deter Iran — which, like Russia and the Syrian government, has now only been emboldened by his flight from Syria.".

  W portalu TVP Info napisano {TUTAJ}, że:

  "Prezydent Donald Trump powiedział, że „to dobrze”, że Rosja pomaga Syrii. Dodał, że nałożenie sankcji na Turcję jest lepsze niż angażowanie USA w walkę, a poza tym „Kurdowie nie są aniołami”. Inwazja Turcji na północnym wschodzie Syrii wymierzona jest właśnie w Kurdów. (...) – Jeśli Syria chce odbić swoje ziemie, to jest to sprawa jej i Turcji (...). Jest tam dużo piasku, w którym mogą się bawić – dodał Trump. Zapewnił też, że jest absolutnie spokojny o losy amerykańskiej broni nuklearnej w Turcji.
Dzień wcześniej „New York Times” poinformował, powołując się na źródło w administracji, że Ankara „traktuje jak zakładników” 50 amerykańskich lotniczych bomb atomowych przechowywanych w bazie lotniczej USA w Incirliku.
  USA na rozkaz prezydenta mają wycofać z Syrii liczący około tysiąca żołnierzy kontyngent. Trump, który wysyła jednak blisko 3 tys. żołnierzy do Arabii Saudyjskiej, powiedział dziennikarzom: „Oni za to płacą”.".

 No cóż, wypowiadając się w ten sposób, Trump przedstawia armię USA jako bandę najemników, którzy walczą dla tego, co im więcej zapłaci.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

16-10-2019 [22:27] - Marek1taki | Link:

Trudno odgadnąć co jest słabością a co knuciem ze strony USA i Trumpa. Z punktu widzenia mitycznego NATO jest interes w nawróceniu się Turcji. Zobaczymy co utarguje Turcja i z kim mimo obnażenia słabości w konfrontacji z Kurdami.

Obrazek użytkownika paparazzi

17-10-2019 [16:20] - paparazzi | Link:

Za bardzo się dogadywała Turcja z Rosja to ich Trump próbuje skłócić. Syria jest niczym. Dobra decyzja wycofania USA.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

17-10-2019 [19:05] - Imć Waszeć | Link:

No to każdy będzie zadowolony, bo celem Erdogana nie jest jakieś małostkowe wykończenie fikających Kurdów, ale odbudowa choć części imperium ottomańskiego. Stąd właśnie Izrael nie podziela entuzjazmu Amerykanów. Turcja ma obecnie wystarczające warunki, żeby znów przejąć panowanie w regionie i umniejszyć tym znaczenie Emiratów oraz Saudów. To co się dzieje w Syrii, ten przekładaniec etniczno-religijny i kogel-mogel, świadczy tylko o tym, że to nigdy nie było stabilne i poważne państwo z tradycjami, a jego głównym zwornikiem był terror partii Baas. Podobnie zresztą jak Irak. To w końcu spowodowało wybuch "społecznego" niezadowolenia, który na fali "arabskich wiosen" przekształcił się w try miga w regularną wojnę.

Obrazek użytkownika Marek1taki

17-10-2019 [19:55] - Marek1taki | Link:

Kemalizm był" mądrością etapu" a później baasizm i naseryzm - drogi do socjalizmu. To nie były własne drogi tylko "spontaniczne" adaptacje obcych wzorów na terytoriach związanych z imperium osmańskim.
Czy Erdogan zostawi po sobie "recepizm"? W przeciwieństwie do tamtych wcześniejszych ideologii wygląda, że Turcja ma obecnie własne poglądy polityczne.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

17-10-2019 [21:32] - Imć Waszeć | Link:

A wie Pan co najlepiej odzwierciedla myślenie tureckie o tych kwestiach? Tureckie gangi motocyklowe w Niemczech. Najgroźniejszym jest Osmanen Germania: https://www.google.com/search?...

Ciekawostką jest fakt, że praktycznie nikt o nim nie pisze w Wikipedii, podczas gdy innych oprychów nobilituje się do rangi "uciekających punktów": https://en.wikipedia.org/wiki/...

Jestem prawie pewien, że aspiracje Turcji są cicho popierane przez Niemcy i być może chcą przy tym też osiągnąć w ten sposób kolejny obciążnik dla procesu powstawania Trójmorza. A więc i Rosję, czyli Kurdowie znaleźli się w prawdziwej matni. Tu jest program o "zabawach" klubu GO: https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Marek1taki

17-10-2019 [22:24] - Marek1taki | Link:

Mototurcy?

Obrazek użytkownika Marek1taki

17-10-2019 [22:26] - Marek1taki | Link:

Poranny clip mi się spodobał. W rewanżu wieczorny:
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Marek1taki

17-10-2019 [07:37] - Marek1taki | Link:

Jest kolejna informacja w tej sprawie. Kongres skrytykował decyzję Trumpa w sprawie wycofania wojsk USA z Syrii.
https://kresy.pl/wydarzenia/re...

Obrazek użytkownika mjk1

17-10-2019 [09:57] - mjk1 | Link:

Ja też przyłączam się do krytyki Trumpa  i dokładnie tak samo jak kongres, wzywam Turcję do natychmiastowego zakończenia ofensywy przeciw Kurdom.  
 

Obrazek użytkownika Czesław2

17-10-2019 [11:12] - Czesław2 | Link:

Idąc tym rozumowaniem, ogłoszenie przez Polskę likwidacji armii jest jednocześnie pozwoleniem na wejście okupantów i usprawiedliwieniem tego.