Wybory parlamentarne 2019

   Wczoraj [14.10.2019] po godz 20:00 przewodniczący PKW rozpoczął, trwające prawie dwie godziny odczytywanie oficjalnych wyników wyborów do Sejmu i Senatu [{TUTAJ}, {TUTAJ} i {TUTAJ}].  Gdy usłyszałam, że Prawo i Sprawiedliwość  uzyskało 235 mandatów w Sejmie, przypomniała mi się natychmiast książka Lewisa Carrola "Po drugiej stronie lustra".  W powieści Czerwona Królowa szachów, biegnąc bez przerwy wraz ze zmieniającym się otoczeniem, mówiła do Alicji: Tutaj (...), aby utrzymać się w tym samym miejscu, trzeba biec ile sił {TUTAJ}.  To właśnie spotkało PiS.

  Cztery lata temu partia ta uzyskała dokładnie ten sam rezultat znacznie mniejszym wysiłkiem dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności [SLD i Konfederacja nie weszły wtedy do Sejmu i wystarczyło nieco ponad 37% głosów]  Tym razem PiS uzyskało ponad 43%, czyli ponad 8 milionów głosów, a efekt jest ten sam.  Co więcej jest nawet gorzej, bo PiS stracił większość w Senacie.  Może liczyć na 49 senatorów, a KO na 46.  Do tego dochodzi 3 senatorów z PSL oraz dwóch z SLD.  Dzisiaj w "Gazecie Polskiej Codziennie Jacek Liziniewicz zamieścił artykuł "Rozpoczęła się gra o Senat" [zajawka {TUTAJ}], w którym stwierdził:

  "Teoretycznie więc będzie się toczyć gra o czterech senatorów niezależnych. Jaka jest szansa, że PiS wygra w tym wyścigu? Praktycznie żadna.".

  PiS może więc rządzić samodzielnie, tak samo jak w kończącej się właśnie kadencji, lecz Senat jest w stanie odgrywać rolę hamulcowego.  Mimo to wybory 2019 należy ocenić pozytywnie.  Przede wszystkim sukcesem jest rekordowa frekwencja, ponad 61%, czyli ponad 18 milionów głosujących.  To, ze aż pięć komitetów przekroczyło próg wyborczy spowodowało, że prawie wszyscy z nich mają swoją reprezentację w Sejmie.  Mnie osobiście zmartwiło jedno.  Żaden z reklamowanych przeze mnie kandydatów do Sejmu i Senatu {TUTAJ} nie odniósł sukcesu.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika xena2012

15-10-2019 [22:48] - xena2012 | Link:

Pani optymizm wzrusza.Tak naprawdę PiS tych wyborów nie wygrał ale też nie przegrał.Przed PiS-em dalsze 4 lata ciężkiej pracy niestety znowu w atmosferze nieskrywanej agresji opozycji.Powiedziałabym nawet,że ta agresja jest jeszcze większa i rozposciera się już nie tylko na PiS,ale i na atakowany za ,,niesłuszne'' głosowanie elektorat. Każdy w opozycji czuje sie upoważniony do wypowiadania się z pogardą o elektoracie PiS odmawiając mu prawa do głosowania jak senator Vadim Tyszkiewicz,nazywając nas idiotami jak Korwin-Mikke,atakując na ulicy byłą posłankę Pawłowicz co zrobił uniewinniony przez ,,niezawisły'' sąd za rozjechanie pieszego na pasach Henryk Wujec.W tle pohukiwania celebrytów.Trudno więc z siebie wykrzesać optymizm.

Obrazek użytkownika Jabe

15-10-2019 [23:07] - Jabe | Link:

Synekury są na razie niezagrożone. Reformy sprowadzały się do umacniania własnej pozycji, prócz tego były mistyfikacją. Tę iluzję wciąż może podtrzymywać zawłaszczona telewizja. Wybory należy ocenić pozytywnie, zaiste.

Obrazek użytkownika mmisiek

16-10-2019 [01:00] - mmisiek | Link:

Senat to pikuś.
Jeśli obecny rozkład sił elektoratów utrzyma się do przyszłorocznych wyborów to na tym Dobra Zmiana się skończy. W polityce niewykorzystane okazje mszczą się boleśnie, a tych przez cztery lata zmarnowano całą masę. Że o upartym i samobójczym wspieraniu "lewej nogi" już nawet nie wspomnę.

Obrazek użytkownika Marek1taki

16-10-2019 [08:49] - Marek1taki | Link:

Skoro nawiązała Pani do fantasmagorii z Alicji w Krainie Czarów to opowiem sen. Nawet sny miewam polityczne;-)
Stoję na wagonie kolejowym, odkrytej platformie z belkami surowego drewna ustawionej prostopadle do kilku torów. Od lewej nadjeżdżają transporty wojskowe. Rosyjskie. Rozpoznaję nawet jeden czołg T-34 z czerwoną gwiazdą. Również skrajnym torem jedzie pociąg i obraca wystający na tor koniec mojego wagonu. Ustawia go równolegle do torów. Transporty jadą dalej.
To chyba nie najgorszy sen na obecne czasy?

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

16-10-2019 [10:40] - Imć Waszeć | Link:

Hehehe. Ja taki sen miałem w 2004, tylko tam w finale pieprznęła w Warszawę atomówka i zmiotło mnie z łóżka do roboty ;)

Obrazek użytkownika Marek1taki

16-10-2019 [10:54] - Marek1taki | Link:

Dobre. Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Darek65

16-10-2019 [10:14] - Darek65 | Link:

W 2015 roku obecna tzw. szeroka opozycja ( i ich zagraniczni protektorzy)  zlekceważyła PIS, wyborców i dlatego przegrała. To było dla nich szokiem, z którego do dzisiaj nie wyszli. W 2019 zwarli szeregi, zwiększono mobilizację, fundusze i rzucono wszystkie siły przeciw PIS. To była taka bitwa, jak w czasie II wojny światowej na Łuku Kurskim ( jak to nazwał jeden z dziennikarzy). Kurz powoli opada i co widzimy ? PIS utrzymał swoje pozycje (SEJM), a nawet zwiększył swoje zaplecze wyborcze. Nieznacznie musiał oddać pole w Senacie, ale nie tak wielkie, aby nie można było tego odrobić. Jak to zrobić, to pewnie każdy z czytelników to wie. Póki co,ma swojego Prezydenta, choć czasami on się zachowuje inaczej, niż wielu by chciało. I na koniec tej krótkiej notki, PIS jest póki co monolitem. Choć nastąpiły pewne przetasowania, to nie sądzę, aby Gowin i Ziobro zdecydowali się na woltę. Bez Kaczyńskiego nic nie znaczą, oni są skazani na siebie. Co po drugiej stronie. Ogromne środki zza granicy, ogromne wsparcie agentury obcej i rodzimej, a zwycięstwa nie ma. Przy tym nie są monolitem, łączy ich antyPIS, a dzieli prawie wszystko. Już jest ruchawka w szeregach PO. Pitera otwarcie w TV powiedziała, że Schetyna musi odejść. Schetyna, jaki jest taki jest, ale trzyma to towarzystwo za twarz, jego odejście, to walka frakcji, która zakończy się rozpadem. Niektórzy posłowie i senatorowie, szczególnie Ci bardziej rozsądni, mogą chcieć poszukać miejsca w PIS-ie. Lewica to sztuczny twór. Biedroń, to miałki intelektualnie człowiek, on się nie będzie liczył. Zandberg ma ogromne ambicje polityczne i w pewnym momencie postawi się Czarzastemu. PSL wygrał dlatego, że Kukiz mu przyciągnął troszkę elektoratu miejskiego, poza tym tam poszli Ci, którzy nie chcieli głosować ani na PO, ani na PIS. Czy Kukiz pozostanie lojalny ? Konfederacja..... mieliby szansę zaistnieć, ale za chwilkę Korwin - człowiek demolka, to rozwali. Reasumując. Nikt nie obiecywał, że będzie lekko, łatwo i przyjemnie. PIS popełnił kilka błędów, które musi skorygować. Powinna się zmienić polityka informacyjna i wizerunkowa. Czas na młode, ale dobrze zapowiadające się twarze, jak Jaki, Kaleta, Horała, Płażyński, itp. W drugiej kadencji powinna dominować gospodarka, jeśli mali i średni przedsiębiorcy odczują, że ktoś się nimi zajmuje na poważnie, tym bardzie będzie niezrozumiałe zachowanie opozycji, która będzie przeciw. Trzeba robić swoje i patrzeć, co się dzieje.

Obrazek użytkownika mmisiek

16-10-2019 [16:48] - mmisiek | Link:

"Biedroń, to miałki intelektualnie człowiek, on się nie będzie liczył."

Miałkość tu nie ma znaczenia. Ten osobnik bryluje w polityce nie dzięki walorom intelektualnym i głowie tylko zupełnie przeciwnej części.
 

Obrazek użytkownika Adam66

16-10-2019 [17:09] - Adam66 | Link:

Bardzo celne uwagi, PIS zdecydowanie powinien zadbać o gospodarkę, szczególnie o małych i średnich przedsiębiorców, którzy dają zatrudnienie wielu ludziom. No i oczywiście PR, jeśli coś nie zrobią i nie poprawią komunikacji to jąkała z tvnem będą bardzo groźni.  Niestey oni wspierani są przez dużą kasę i bardzo wpływowych lewaków... Wprawdzie na chwilę zabłysło światełko kiedy okazało się, że republikański miliarder kupił większość akcji axel springer ale niestety jak do tej pory efektów nie widać i lisienko dalej pluje jadem. Gospdarka, media no i oczywiście kasta - to się musi poprawić bo inaczej to PIS przegra, zwłaszcza, że Moody's już puścił bąka, że ratingi będą brały również praworządność pod uwagę... Pozdrawiam

Obrazek użytkownika xena2012

16-10-2019 [19:39] - xena2012 | Link:

PiS powinien nie tylko zadbac o gospodarkę ale i więcej o niej mówić.Skoro jesteśmy gospodarzami kraju to dbajmy o Polskę.Nawet jeśli opozycja wrzeszczy że to propaganda,nawet jeśli wielu wydaje się że gospodarka jako temat jest nudna,ale rzad który sie wyloni nie ma czasu do stracenia.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

16-10-2019 [10:14] - NASZ_HENRY | Link:

PiS wygrał wybory do Sejmu dzięki Jarosławowi Kaczyńskiemu i Victorowi D’Hondta. W wyborach do Senatu zabrakło Victora to i Victorii zabrakło