Biznes – sukces – partnerstwo

Banalne do bólu określenie, że głównym celem działalności biznesowej jest osiągnięcie jak najwyższego zysku przy możliwie najniższych ponoszonych nakładach, w obecnych czasach nie wyczerpuje definicji przedsiębiorczości. Coraz więcej przedsiębiorców przekonuje się bowiem, że oprócz pomnażania własnych dochodów warto inwestować w szeroko pojętą politykę pracowniczą.

Taka działalność, określana z angielska mianem CSR (corporate social responsibility – społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw) została zapoczątkowana w krajach najwyżej rozwiniętych. W końcu dotarła i do Polski. Rozwijana jest zwłaszcza w największych firmach, gdzie funkcjonują specjalne komórki ds. CSR, wyznaczani są tam też członkowie zarządów, koordynujący tego typu działalność w całej firmie. Z biegiem lat obejmuje coraz szersze kręgi firm, w tym także w segmencie MŚP, w którym zatrudniona jest przeważająca część pracowników w naszym kraju.

Chodzi nie o podwyżki dla pracowników, wymuszane zresztą najczęściej przez związki zawodowe. CSR to coś więcej – m.in. przestrzeganie zasad równego traktowania wszystkich zatrudnionych, etycznego postępowania i społecznej odpowiedzialności za wytwarzane produkty i dostarczane usługi.
Nic zatem dziwnego, że – na zasadzie akcja pociąga za sobą reakcję – w związku z rozwojem CSR pojawiają się kolejne inicjatywy, które za cel stawiają sobie promowanie wyróżniających się w tej działalności firm (najlepszych pracodawców). Bowiem (patrz wyżej) o sukcesie danej firmy nie decyduje już wyłącznie osiągnięcie przez nią odpowiednio wysokiego zysku netto czy giełdowa wycena jej aktywów. Współcześnie na wizerunek przedsiębiorstwa składają się już przecież oba elementy: zarówno jego sukces finansowy, jak i prowadzona polityka CSR.

Jedną z najstarszych inicjatyw, o których mówimy, jest Konkurs o tytuł „Pracodawca Godny Zaufania”. Wkrótce, w październiku, poznamy laureatów jego IX edycji. W konkursie (którego pierwsza edycja odbyła się w 2009 r.) nagradzane są firmy i instytucje, sięgające po niebanalne i skuteczne rozwiązania w zakresie polityki pracowniczej – uwzględniając rozwój zawodowy pracowników i ochronę ich praw. W skład kapituły Konkursu wchodzą przedstawiciele instytucji pozarządowych – organizacji przedsiębiorców, think-tanków i uczelni. W tym jego główni organizatorzy: Krajowa Izba Gospodarcza i Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” oraz m.in. Instytut Staszica, Instytut Biznesu, Centrum im. Adama Smitha, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, SGH, Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania i Stowarzyszenie Integracja i Współpraca.

Nagrody „Pracodawca Godny Zaufania” przyznawane są w kategoriach: programy stażowe, wolontariat, motywacja, edukacja, zdrowie, bezpieczeństwo oraz firma przyjazna niepełnosprawnym. Kapituła konkursu ocenia m.in. takie elementy polityki pracowniczej, jak: programy socjalne, umożliwienie doskonalenia umiejętności zawodowych i zdobywania dodatkowej wiedzy, pomoc dla pracowników i członków ich rodzin w przypadku trudnej sytuacji materialnej i życiowej, wreszcie monitorowanie przestrzegania praw pracowniczych.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

21-09-2019 [13:59] - Jabe | Link:

O co chodzi ze społeczną odpowiedzialnością za wytwarzane produkty i dostarczane usługi? Jaka społeczność za buble odpowiada?

W tym wpisie razi nie tyle przesłanie – bo to w istocie banalna konstatacja, że opłaca się mieć dobry wizerunek – lecz język – rozwodniona korporacyjno-lewicowa papka.

Obrazek użytkownika Zunrin

21-09-2019 [16:57] - Zunrin | Link:

A to taki trend wykazywania, że rolnikom dobrze zapłacono za zebraną kawę, w produkowanych urządzeniach nie ma "krwawych minerałów" i nie były składane przez dziecięce rączki... W sumie zazwyczaj nie takie złe...

Obrazek użytkownika Marek1taki

22-09-2019 [08:35] - Marek1taki | Link:

"Banalne do bólu określenie, że głównym celem działalności biznesowej jest osiągnięcie jak najwyższego zysku przy możliwie najniższych ponoszonych nakładach, w obecnych czasach nie wyczerpuje definicji przedsiębiorczości. Coraz więcej przedsiębiorców przekonuje się bowiem, że oprócz pomnażania własnych dochodów warto inwestować w szeroko pojętą politykę pracowniczą."
Tu nie chodzi bowiem o normalną przedsiębiorczość tylko o wyeliminowanie klasy średniej. Na klasę wyższą też przyjdzie pora - nie ma obawy - celem jest społeczeństwo bezklasowe.
Korporacje oferują socjal aby uzależnić ludzi od socjalu. To ponadpaństwowe sieciówki czerpiące soki z państw (interwencjonizm). Klasa średnia nie może z nimi konkurować pod tym względem. Etatyzm państwowy i etatyzm korporacyjny nie zostawiają przestrzeni na samodzielną działalność gospodarczą. To kleszcze niedomknięte w ramach NEP.
W mediach telewizyjnych cel jest osiągnięty: propaganda jest w rękach TVN i Polsatu oraz TVP. W internecie państwo dotuje monopol Google, Facebook, Twitter i ich ideologiczne skrzywienie. W oświacie monopol ma państwo i konserwuje politycznie-poprawny kierunek propagandy.

Obrazek użytkownika Julia

22-09-2019 [19:25] - Julia | Link:

Dobrze, że są takie inicjatywy jak konkurs "Pracodawca Godny Zaufania" pokazujący "ludzką twarz biznesu" i wskazujące w jaki sposób biznes powinien się rozwijać. Społeczna odpowiedzialność biznesu ma już ponad półwieku doczekała się nawet własnej normy ISO. Świat się zmienia, dzieje się to jednak zbyt wolno w stosunku do aktualnych, palących wyzwań.

Obrazek użytkownika TokenPL

23-09-2019 [11:10] - TokenPL | Link:

CSR gdy nie jest zanurzony w polityce przynosi realne korzyści ludziom i gospodarce. Choć ostatnio coraz częściej jest używany do budowania lewicowego przekazu. Wszelkie akcje promujące mądre działania nakierowane na dobro wspólne są bardzo cenne, w tym konkurs "Pracodawca Godny Zaufania". 

Obrazek użytkownika Patrycja

23-09-2019 [11:25] - Patrycja | Link:

Niby banalne, ale wiele firm, szczególnie małych i z polskim kapitałem, jako jedyny czynnik motywujący stosuje pieniądze. W takich przedsiębiorstwach pomarzyć można o prywatnej opiece zdrowotnej, siłowni czy wspólnych wyjściach integrujących dla pracowników. Dobrze, że są takie konkursy, które nagradzają tych, którzy robią znacznie więcej dla swoich pracowników i stają się przykładem dla innych firm.

Obrazek użytkownika Marek1taki

23-09-2019 [12:50] - Marek1taki | Link:

Niby banalne, ale korpoludy wolą aby wydawać za nich pieniądze.
Znam te klimaty: badania można zrobić bo się należy z pakietu, a czy potrzebne to mniejsza o to. Radość jest, że "coś się zrobiło dla siebie"
I oczywiście gonić prywaciarzy, korporacja nas wyzwoli!

Obrazek użytkownika Monik

24-09-2019 [20:45] - Monik | Link:

Dziś już ważny jest pracownik i firmy starają się go zachęcać, ale i zatrzymać u siebie. Tym bardziej, że mamy też dobrych pracowników. Tym sposobem dobry przedsiębiorca chcąc pomnożyć pieniądze musi zainwestować i pomyśleć o pracowniku  - bo to idzie często w parze. Dlatego taka inicjatywa i konkurs to bardzo dobra sprawa. Wiemy gdzie się dobrze pracuje i gdzie warto inwestować i jaką firmą się zainteresować. W takim razie teraz czekamy na rozstrzygnięcie konkursu.