Złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma ...

Wybory do PE nie były tak dawno, więc pamięć o nich jest ciągle świeża. W tamtym czasie, w przekonaniu wielu komentatorów, szczególnie z mediów wspierających opozycję, majstersztykiem G. Schetyny (D. Tuska?) było stworzenie Koalicji Europejskiej. Oczywiście majstersztykiem, który miał doprowadzić do przegranej PiS-u. Ten ‘majstersztyk’ do przegranej PiS-u nie doprowadził, ale doprowadził do czegoś innego. Doprowadził do zmiany sił po stronie opozycji.
W tamtym czasie SLD balansowała na poziomie 2% poparcia. Toteż szanse postkomunistów na wejście do PE były nader marne. I nagle ni stąd ni zowąd przyszedł ratunek. Platforma, na swoje listy wzięła ludzi z SLD, starych komuchów. Wcześniej w 2005r. D. Tusk, po przegranych podwójnie wyborach (prezydenckich i parlamentarnych), też zrobił woltę i z budowania IV RP przeszedł do wzmacniania lewej nogi. Tak jak niegdyś Lech Wałęsa. Z tym, że działanie Donalda Tuska, pod względem politycznym było racjonalne. Zdał sobie sprawę z tego, że elektorat prawicowy głosuje na PiS. Więc szukał poparcia, wśród elektoratu lewicowo-liberalnego. Szukał tam poparcia i znalazł go, ale prominentnych postkomunistów na swoje listy nie brał. Po prostu zmienił program Platformy aby przejąć elektorat postkomunistów. A było, o co powalczyć, bo w tamtym czasie poparcie dla SLD było na poziomie kilkunastu procent. I D. Tusk wybory parlamentarne w 2007r. wygrał.
A jak było teraz? To znaczy w czasie ostatnich wyborów do PE? SLD miała poparcie zaledwie ok. 2%. I za te dwa procent Platforma oddała ludziom z SLD najlepsze miejsca na swoich listach. Efekt był taki, że SLD wprowadziło najmocniejszą od lat reprezentację do PE. A co zyskała Platforma? Wygrała z PiS-em? Wolne żarty. Ale jeszcze był skutek uboczny. Dzięki ostatnim wyborom do Parlamentu Europejskiego, SLD odbiło się od dna. Co tam odbiło się od dna, SLD złapało wiatr w żagle. Poparcie z dwóch procent (czyli poniżej progu wyborczego) wzrosło do kilkunastu procent. Według ostatniego badania IBRIS, SLD ma obecnie 14.2% poparcia i prawie, że depcze Platformie (21,2%) po piętach. Co to oznacza? Ano, oznacza, że SLD odbiera sobie z powrotem elektorat, który kiedyś zabrała jej Platforma. Platforma chciała wykorzystać SLD do walki z PiS a w efekcie sama została wykorzystana. Tak jak w tym powiedzeniu o Kozaku, co złapał Tatarzyna. Może i złapał, ale okazuje się, że Tatarzyn za łeb trzyma …
No, więc z kim i z jakim poparciem zostanie Platforma? Jak tak dalej pójdzie, to pewnie z mniejszym niż SLD. Ale to już problem Platformy. Choć mimo wszystko wolałbym, aby - po miejmy nadzieję wygranych przez PiS wyborach – ton opozycji nadawała jednak Platforma a nie SLD. Ale z drugiej strony, tak prawdę mówiąc, to nie ma znaczenia. Idea budowy IV RP ciągle przed nami. A w jej budowie Platforma jest tak samo przydatna jak i SLD.
Czyli bezużyteczna zupełnie, osiem lat rządów Platformy (razem z PSL-em), naocznie to pokazało.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

08-09-2019 [10:09] - Marek1taki | Link:

"Tusk, po przegranych podwójnie wyborach (prezydenckich i parlamentarnych), też zrobił woltę i z budowania IV RP przeszedł do wzmacniania lewej nogi. Tak jak niegdyś Lech Wałęsa."
Z tą lewą nogą to odważne w sytuacji gdy Pan osobiście jest lewonożny.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

08-09-2019 [11:36] - Tadeusz Hatalski | Link:

@Marek1taki
Argumentum ad personam (łac. „argument wymierzony w osobę”) – pozamerytoryczny sposób argumentowania, w którym dyskutant porzuca właściwy spór i zaczyna opisywać faktyczne lub rzekome cechy swego przeciwnika. W ten sposób unika stwierdzenia, że jego racjonalne argumenty zostały wyczerpane, a jednocześnie sugeruje audytorium, że poglądy oponenta są fałszywe. Dodatkowo obrażanie oponenta ma na celu wyprowadzenie go z równowagi, tak by utrudnić mu adekwatne reagowanie na przedstawiane argumenty.
Artur Schopenhauer w swoim dziele Die eristische Dialektik (Erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporów) wymienia argumentum ad personam jako ostatni sposób nieuczciwej argumentacji, stosowany, gdy wszystkie inne sposoby zawodzą i nie ma szans na wygranie sporu argumentacją merytoryczną. https://pl.wikipedia.org/wiki/...
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

08-09-2019 [16:40] - Marek1taki | Link:

Przedmiotem naszej dyskusji jest spór o prawicę i lewice. Wyprodukował Pan cykl artykułów lobbujących rozwiązanie socjalizmem problemów socjalizmu unikając nazywania tego po imieniu. W dyskusji odwołał się Pan do definicji, z których wynika, że Pan:
"dąży do zniesienia prywatnej własności środków produkcji oraz podziałów klasowych" a "zaspokojeniem potrzeb materialnych i bytowych członków społeczeństwa" w tej sytuacji musi zajmować się państwo.
Nie jest więc argumentum ad personam gdy nazywam socjalistę socjalistą. Natomiast przyznaję się do niemałej ułomności, że nazwałem Pana "lewicą niepodległościową". Kajam się zwłaszcza w kontekście Pańskiej wypowiedzi o zaletach Trybunału Sprawiedliwości UE. To współczesna postawa nawiązująca do SDKPiL nie PPS. To rozróżnienie jest istotne, bo pokazuje, że podziały społeczne nie polegają wyłącznie na prawicowym i lewicowym pojmowaniu znaczenia społeczeństwa i jego funkcjonowania. Mogą na lewicy przyjmować formę pronarodową i antynarodową - internacjonalistyczną. Należy też wyróżnić lewicę pobożną i bezbożną.
Możemy te poważne sprawy omawiać w ramach kabaretu skeczów męczących, który uprawia Pan w ramach lobbingu ustawy a ja w ramach socjalu. Socjalu, który oferują mi Nasze Blogi. Jak widać nawet socjal może być prywatny, nie musi być państwowy.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

08-09-2019 [18:40] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Martek1taki
Nie będę wdawał się w utarczki słowne bo to bez sensu. Przypomnę więc tylko problem 'luki banderowej', o którym wspomniałem w trakcie wywiadu w Radiu Gdańsk. Polska (znaczy się my wszyscy mieszkający w Polsce) traci na braku polskiej bandery w polskiej flocie handlowej 7 - 9 mld zł rocznie. Ja proponuję rozwiązania, które zlikwidują tę lukę.  A pan wyzywa mnie od socjalistów. To jest ok?

Obrazek użytkownika Jabe

08-09-2019 [19:12] - Jabe | Link:

Darowałby sobie Pan Kapitan tę agitkę. Ktoś (zapewne czarodziej Modzelewski) podobno wyliczył niebotyczne straty, ale, skoro tak mało konkretów, najwidoczniej są to pobożne życzenia. Natomiast planowane dopłaty są faktyczne. Nie wyjaśnił Pan dotąd, jaki sens jest w dawaniu jedną ręką, by wziąć (owe miliardy) drugą. Zdaje sobie Pan sprawę, jak to wygląda? Proszę się do tego odnieść.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

08-09-2019 [19:51] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Marek1taki - "czarodziej Modzelewski) podobno wyliczył"
Proszę wyliczyć tak, aby to zaprzeczyło wyliczeniom prof. Modzelowskiego.

Obrazek użytkownika Marek1taki

08-09-2019 [19:59] - Marek1taki | Link:

Wyliczył, a gdzie to pokazał? To możliwe, ale ten czarodziej wprowadził Vat, który reklamowano jako nieprzerzucalny na klientów, bo płacony przez handlowców - pamiętam z telewizji propagandę vat. Nie wierzyłem w tę bzdurę, ale nawet nie przyszło mi do głowy, że płatnicy Vat będą płacić dochodowy. A przede wszystkim rzeczywistymi sumarycznymi płatnikami Vat są oczywiście klienci.

Obrazek użytkownika Marek1taki

08-09-2019 [19:48] - Marek1taki | Link:

Za podejście do ubezpieczeń. Nie za inwestowanie w żeglugę. Brakuje solidnego bilansu chociażby na przykładzie jednego statku, który przeszedłby z taniej bandery na polską obecną i polską tanią z uwzględnieniem dotacji. Mamy marynarzy, armatora i państwo (w tym ZUS). Coś pominąłem?

Obrazek użytkownika angela

08-09-2019 [11:41] - angela | Link:

A ja odpisze na komentarz Marka, autor trzyma wszystko na środkowej. 

Obrazek użytkownika Marek1taki

08-09-2019 [16:12] - Marek1taki | Link:

Życzę Państwu radości z pożycia intelektualnego.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

08-09-2019 [18:28] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Marek1taki
Dziękujemy, dziękujemy ... :)

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

08-09-2019 [16:22] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ angela
No, takie to trochę ... nie jednoznaczne :)

Obrazek użytkownika angela

08-09-2019 [19:37] - angela | Link:

@Autor, każdy rozumie jak chce, Marek zrozumiał, nie intelektualnie. 

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

08-09-2019 [19:46] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ angela
:)))

Obrazek użytkownika Jan1797

08-09-2019 [18:22] - Jan1797 | Link:

Cóż począć jak nie drwić, rozumiem, część komentatorów sugeruje „konstrukcję  systemu
dwupartyjnego". Z kim wypada zapytać?; Czarzasty wysłał swój beton-dobrze, ale pozostałą
resztę  rozmamłał. Tusk z Trzaskowskim zainteresowani budową euro czworaków (wsparci
przez Kosiniaka w KE promowali lewicę:)), nam to jednak zdecydowanie gw.zda, gdy lotczik
Czajka.
Można bardziej zdecydowanie wesprzeć KP tylko, że oni jak samorząd w dyskusji o potrzebie
budowania przez inwestorów studni chłonnych dla zrównoważenia zabudowy dachowej
nieprzesiąkalnych dróg i terenów wokół inwestycji. W dobrze pojętym interesie własnym
powinien studnię chłonną ująć w systemie ulg związanych z budową, lecz brak przychodu
przysłania logiczne myślenie a w realu, byle opad zalewa lub posucha w pieprz zamienia.

Oglądam mecz z Włoszkami, proszę spojrzeć, jak tam skończyła się rozgrywka polityczna
pozostaję więc ciągnąć wóz i prosić Najwyższego o siły w budowie Międzymorza.
Pozdrawiam
 

Obrazek użytkownika xena2012

08-09-2019 [16:40] - xena2012 | Link:

PO skupiła się na eksperymentowaniu kto z kim na listach.Tylko o programie jakoś cicho.A jakiż z kolei program ma lewica,że tak ujęła i przekonała Schetynę? Jak na razie tylko powrót emerytur ubeckich,ale się stara jak widac po sondażach.Teraz kiedy wnuczka Millera weźmie udział w Tańcu z Gwiazdami,który jest barometrem popularności dla polityków akcje pójdą jeszcze w górę.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

08-09-2019 [18:41] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ xena2012 - "jakiż z kolei program ma lewica,że tak ujęła i przekonała Schetynę"
Jaki program? Stały i niezmienny, dorwać się do ... pewnego naczynia :). GS powinien był to wiedzieć, ale wygląda na to, że coś mu przesłoniło jasność widzenia spraw. No i wychodzi na to, że to on zostanie odsunięty ...  

Obrazek użytkownika angela

08-09-2019 [19:41] - angela | Link:

To prawda, cały czas glowkuja, jak pozbyć się Grzesia, stronnictwo ruskie, tak łatwo nie popusci, dlatego wlaczylo się SLD. 

Obrazek użytkownika Marek1taki

09-09-2019 [08:14] - Marek1taki | Link:

c.d.
Są głosy krytyczne o projekcie
https://wiadomosci.onet.pl/tyl...
Danych wyjściowych i wyliczeń nie wygooglałem. Prosta księgowa mogłaby go sprawdzić nim otworzy kancelarię udzielającą porad jak wykorzystać wymyślone przez siebie przepisy. Tak było z Vat, a od tego czasu powstała kaskada przepisów uszczelniających i tworzących wyjątki, kruczki, możliwości interpretowania. O problemach z tego wynikających zabiera głos sam Prof.Modzelewski  https://www.prawo.pl/podatki/p...