Airbus Helicopter w cieniu Pendolino?

Kilka lat temu napisałem tekst „Od kogo PO kupiła Pendolino”

http://naszeblogi.pl/40276-od-...

Dziś też warto zastanowić się nad decyzją rządu PO, który wybrał firmę „Airbus Helikopter” jako dostawcę helikopterów wojskowych pomimo tego, że jako jedyni nie posiadają zakładów produkcyjnych w Polsce.

Oczywiscie kulisy przetargów należy głównie rozpatrywać pod kątem ‘cena/jakość’ oraz korzyści dla polskiej gospodarki jednak moim zdaniem można czasami przyjrzeć się etycznej stronie.
Firma, która wygrała w Polsce przetarg nazywała się wcześniej Eurocopter i wchodziła w skład założonej w 2000 roku „European Aeronautic Defence and Space Company (EADS). EADS w styczniu 2014 zmienił nazwę na Airbus Group a Eurocopter na Airbus Helicopter.

Gazeta „Human Ewents”1 w artykule z 2009 roku pokazuje, że 14 letnia historia działania grupy EADS jest bardzo ciekawa i zawiera takie informacje jak fakt, że firma EADS już w 2004 we Francji była zamieszana w korupcyjny skandal w którym także starała się wpływać na wybory prezydenckie poprzez osłabianie niektórych kandydatów na prezydenta.

Były dyrektor CIA James Woolsey powiedział, że firma EADS regularnie przekupuje zagranicznych polityków aby zrealizować kontrakty handlowe.

EADS I firmy wchodzące w jej sklad były zamieszane w skandale korupcyne w Kanadzie, Indiach, Belgii, Kuwejcie, Szwajcarii i Austrii. Co ciekawe W Austrii cena za przychylną decyzję, która miała wpływ na gospodarkę kraju podobno jest stosunkowa mała 117 tysięcy dolarów za kontrakt warty 3 miliardy dolarów2.

W 2012 Bitish Serious Froud Office otworzyła śledztwa w sprawie działań korupcyjcych grupy EADS w Arabii Saudyjskiej.3

W listopadzie 2012 roku turecki rząd rozpoczął śledztwo w sprawie możliwego skorumpowanie tureckich polityków przez firmę Airbus Helicopters4.

W 2014 rumunskie biuro antykorupcyjne rozpoczęło śledztwo w sprawie korpucji EADS z 2004 roku w którą zamieszani są czołowi politycy.5

W październiku 2014 roku francuski Le Monde opublikował wyniki śledztwa w sprawie skorumpowania kazachskich polityków przez firmę Airbus Helicopter6,7

Co ciekawe w 2012 roku kanclerz Niemiec Angela Merkel osobiście zablokowała ewentualne porozumienie niemiecko-francuskiej EADS z brytyjskim gigantem zbrojeniowym BAE Systems 8
Zamiast porozumienie z brytyjczykami w 2013 roku EADS/Airbus zapoczątkował ogromną współpracę z putinowską Rosją9,10

Ze strony internetowej Airbus możemy przeczytać, że Rosja jest strategicznym i kluczowym partnerem Airbus i firma ma nawet w Rosji fabryki.11

W lutym 2015 roku ukazała się informacja, że grecki rząd planuje wykluczyć z przetargów niemieckie Siemens i Rheinmetall oraz francusko-niemiecki Airbus Helicopters za potwierdzone nielagalne praktyki korupcyjne w celu uzyskania kontraktów handlowych. Grecja chce także aby Parlament Europejski zainteresował się sprawą praktyk korupcyjnych w/w firm.12

W kwietniu 2015 roku rząd Sri Lanki wszczął śledztwo w sprawie możliwej korupcji w którą zamieszana jest firma Airbus.13

Oczywiście to nie przesądza o korupcji w Polsce jednak biorąc pod uwagę zaangażowanie Prezydenta Bronisława Komorowskiego przy podpisaniu kontraktu z firmą Airbus Helicopter14 otwarte pozostają pytania czemu kontrakt został podpisany tuż przed wyborami prezydenckimi i czy doradcy prezydenta B. Komorowskiego są świadomi informacji dotyczących praktyk i zarzutów wobec firmy Airbus w innych krajach?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1 http://humanevents.com/2009/12...

2 http://www.spiegel.de/internat...

3 http://www.exaronews.com/artic...

4 http://www.intelligenceonline....

5 http://www.romania-insider.com...

6 http://en.odfoundation.eu/a/51...

7 http://www.liberation.fr/socie...

8 http://www.telegraph.co.uk/fin...

9 http://www.airbusgroup.com/int...

10 http://www.airbus.com/company/...

11 http://www.airbushelicopters.c...

12 http://www.keeptalkinggreece.c...

13 http://www.thestar.com.my/News...

14 http://wiadomosci.onet.pl/kraj...

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika xena2012

22-04-2015 [22:16] - xena2012 | Link:

może te nielegalne praktyki handlowe są tak miłe sercu PO która wtedy porusza się w nich jak ryba w wodzie? Przecież przy tylu aferach PO zdobyła juą doświadczenie.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

23-04-2015 [09:37] - NASZ_HENRY | Link:

Francuzi Caracale eksportują do Kazachstanu! Sami latają na NH90! Na NH90 jest od groma zamówień a na biednego Caracalka niewiele, no to trzeba go było komuś opchnąć! POwtórka z BUlla ;-)

Obrazek użytkownika Tomasz123

23-04-2015 [20:07] - Tomasz123 | Link:

Ten rząd udowodnił wielokrotnie że im droższa, głupsza decyzja, tym bardziej prawdopodobne że zostanie podjęta. Pendolino był decyzją PR-ową dla mieszkańców Polski - jaka to Polska nowoczesna.
Helikoptery są na przekaz europejski - jaka ta Polska europejska i sojusznicza.

Trzeba było kupić polski sprzęd, z poskich fabryk, zatrudniających polskich robotników i dać im zarobić. Teraz wielu z nich może pojedzie właśnie do Francji żeby ciut tej kasy wydanej przez rząd sami zarobić.