Kulturzenter Stettin

Szlag człowieka trafia. I to z samego rana. Pisałem wielokrotnie, że ustawa o samorządach terytorialnych z 1992 roku to puszka Pandory podrzucona Polsce przez przepoczwarzających się bolszewików. Tak sobie zaczęli budować swoje księstwa.

Nie mam zwyczaju tego samego dnia wrzucać dwóch tekstów, jak niektórzy koledzy cierpiący na chroniczną biegunkę, bo tak obniża się swój prestiż i nudzi czytelników.

Tym razem nie zdzierżyłem. Od końca II WŚ ciągle coś po cichu knuje się w stosunku do Szczecina. I 50 i 40, a nawet 20 lat temu słyszałem od szczecińskich przyjaciół o poczuciu tymczasowości zamieszkiwania w polskim mieście Szczecin. Wszyscy pesymistycznie twierdzili - i tak w końcu Niemcy to zabiorą.
I oto dzisiaj dowiaduję się, że pan Marszałek województwa, wraz z panem prezydentem miasta, poufnie z niemieckimi partnerami zza zachodniej granicy pracują nad projektem, by z polskiego Szczecina uczynić centrum metropolitalne dla wschodnich, przylegających do Polski, niemieckich landów. Bo oni akurat nie mają tu żadnych dużych miast, do Berlina daleko, a Szczecin jest tuż tuż. Da się niemieckie nazwy Strasse, otworzy się Amty, fur Deutschland. Zainstaluje parę piwiarni na Oktoberfest i bedzie gut. A Hafen, czyli to głupie polskie słowo "port" załatwi się później.
I tak o to, z wielką pompą i muzyką umpa - umpa otworzy się pierwszy międzynarodowy region europejski.
Ps. Polaków się potem gdzieś wysiedli. Bieszczady takie puste...
***
Donald Trump i zapewne jeszcze wielu światowych polityków będzie 1 września uroczyście obchodzić 80 rocznicę wybuchu II WŚ. Gdańsk i tradycyjne Westerplatte, nie ma bazy, więc obchody będą w Warszawie.
Prezydentessa Dulkiewicz, jeszcze głowa Gdańska, choć w momentach uniesienia mówi - mój Danzing, zatarła rączki i się rozradowała. Ma u siebie wolną rękę, więc z tymi Gdańszczanami, którzy już nie są pewni, czy nadal są Polakami (Polacken), tak, jak nie są pewni, jaką płeć mają, postanowili urządzić huczną i radosną imprezę. Wraz z niemieckimi przyjaciółmi, zaproszonymi licznie na ten radosny dzień, będą tańczyć, swawolić i generalnie promieniować szczęściem, przyjaźnią i satysfakcją.
A w celu podkreślenia prawidłowego nastroju rocznicy wybuchu II WŚ, po czwartej nad ranem, zamiast kanonady z pancernika Schleswig-Holstein, zaprezentowany zostanie pokaz sztucznych ogni i laserów.
"Będzie, będzie radośnie. Będzie się działo i znowu nocy będzie mało".
***
I w końcu, bo zawsze bliższa koszula ciału, moja Gdynia.
Panie pośle Marcinie Horało, jeszcze niedawno będąc cudownym dzieckiem PiSu (a wieszczyłem karierę już 5 lat temu, czy nie?), teraz główny pisowski celebryto, pani posłanko Doroto Arciszewska-Mielewczyk, wymowna kobieto z zacnej rodziny (dziękuje z smażone gęsi - nigdy nie pomijam, jak przejeżdżam), panie ministrze Sellin - zróbcie coś w końcu do cholery z miastem, które od wojny było w posiadaniu służb specjalnych, a teraz (Dlaczego, dlaczego?) szarogeszą się i wygrywają najbardziej ponurzy komuniści!
Panie Marcinie!!! Czy nie wstyd będzie Panu przegrać z najbardziej kawiorową komunistką Barbarą Nowacką?! Nie wystarczy już, że wielokrotnie wygrywał w Gdyni towarzysz Miller?
Jak Pan z tą hipokrytką z krzywym bolszewickim uśmieszkiem nie wygra, to przez miesiąc o godzinie 02:00 w nocy, będę trąbił pod pańskim domem z okrzykiem przynależnym sromotnie pokonanemu.
***
Powiedzcie Państwo - jak tak można zaczynać środę?
 

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

31-07-2019 [12:45] - Imć Waszeć | Link:

Sprawa jest zupełnie prosta i wymaga umiejętności obserwacji świata ze zrozumieniem. Poza tym uczą nas tego Ukraińcy, żydzi, o czym każdy bedoka żeby brać z nich przykład, a potem kładzie laskę po całości. Kiedyś pisałem tu o "wyrównywaniu ciśnień" na granicach "politycznych". Działa to mniej więcej tak. Jeśli Niemcy żądają od nas Pomorza, to my przyglądajmy się słowiańskości Brandenburgii z Berlinem. Jeśli sięgają łapami jeszcze po Dolny Śląsk, to przypominajmy o słowiańskości Dreznam wyniszczeniu Połabian i podobnych sprawach. Jeśli łapska dochodzą już do Mazur i Górnego Śląska, to przygotowujmy się politycznie do tego, żeby po kolejnej jatce, którą Niemcy rozpętają, Polsce przypadły nie tylko ziemie zachodnie, ale wręcz połowa Niemiec po Hannover - wszystko co połabskie. Proste. Że niby nierealizowalne? A kogo to obchodzi - pomysł poleży, to się pomyśli, a jak będzie okazja to się za sto lat zrealizuje - bądźmy poważnym państwem - jak Niemcy.

Obrazek użytkownika Czesław2

31-07-2019 [14:09] - Czesław2 | Link:

Czy w Niemczech są ludzie, Niemcy, którzy dla Polski lobbują za oddaniem starych słowiańskich ziem? Przypomina mi się pewien znajomy, który na informację ode mnie, że na Rugii są pamiątkowe tablice upamiętniające Słowian ( sam widziałem ) o małe co nie dostał rozwolnienia ze złości.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

31-07-2019 [19:08] - Imć Waszeć | Link:

Może tak, a może nie. Takich rzeczy nie zakłada się z góry, tylko sprawdza w praniu. Na przykład z jakiej racji pewni Ukraińcy żądają od nas oddania im ziem aż do Krakowa, zaś Miron Sycz twierdzi, że Białoruś sięga po Warszawę? To jest właśnie przykład rozpierania się pewnych nacji, na zasadzie kupi nie kupi, pohandlować warto. Polacy też mogą się rozpychać, prawda?

Obrazek użytkownika Czesław2

31-07-2019 [19:26] - Czesław2 | Link:

Nie rozumiem Pana komentarza w kontekście mojego wpisu. Czy Polacy w celu rozpychania się w Niemczech czy na Białorusi mają szansę na kilkunastoprocentowy elektorat tam, który to poprze?

Obrazek użytkownika Tomaszek

31-07-2019 [19:37] - Tomaszek | Link:

Whats the fuck is Ukraina and Białoruś ? Dzikie pola i wysranki Rzwczypospolitej . "Niepodległość" mają tylko dla tego że Gorbaczow spieprzył dzieło budowy socjalizmu . Na Białorusi to mówienie po białorusku jest obciachem . A w ostatnie wybory na Ukrainie kupił sobie wcale nie tak mocny żymianin za jednym zamachem i parlament i prezydenta . Tak że nawet republiki bananowe mogą się obrazić za porównania . 
.

Obrazek użytkownika cyborg59

31-07-2019 [14:17] - cyborg59 | Link:

Wydać reprint "Ziemia gromadzi prochy" !  Tam są mapki zasięgu słowiańszczyzny, nazwy miejscowości mają pierwotne brzmienie. Książka powstała w sytuacji "parcia na wschód", dziwnie przypominającej obecną sytuację. 

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

31-07-2019 [21:38] - zbieracz śmieci | Link:

Może byłaby prosta gdybyś poznał lepiej historię bo Łużyce nigdy nie nie były polskie a były królestwem z Serbo Łużyczanami jako mieszkańcami  z którymi Piastowie toczyli wojny ...Śląsk od zawsze był jeden ze stolicą we Wrocławiu założoną prze Czechów a kiedy pojawił się jako nazwa geograficzna i dlaczego to też lepiej byłoby się dowiedzieć -Zagłobie nie dorównasz z jego Niderlandami bo on miał w głowie oleum !
 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

31-07-2019 [22:24] - Imć Waszeć | Link:

Wrocław był małym zameczkiem jednego z dziesiątków Piastów Śląskich. Ziemie te zostały uznane za "niemieckie" głownie dlatego, że Piastowie kształcili swoje dzieci i wżeniali się w rodziny niemieckie. Czechy były wtedy częścią cesarstwa niemieckiego. Skoro mówisz już o czytaniu, to czytaj, a nie opowiadasz jakieś brednie o Zagłobach. Ja, widzisz, czytałem o Piastach Śląskich i Wielkopolskich. Nawet wiem, że Piast był władcą Berlina, konkretnie biskupem. Zresztą nie tylko on, oto inny potomek Piastów - Joachim III Fryderyk Hohenzollern

http://www.wladcy.myslenice.ne...

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

31-07-2019 [22:56] - zbieracz śmieci | Link:

Piastowie wiecznie żywi =puknij się w czerep ,gdyby tak było to ten twój joachim byłby naturalnym kandydatem na króla Polski,pacanie !

Obrazek użytkownika jazgdyni

31-07-2019 [22:33] - jazgdyni | Link:

Czyli co?

Tak, jak nawołuję od dawna, musimy stać się silni. Nawet modernizując 200 starych T72, Kłopot największy - zdrajcy. Z tą chołotą wreszcie trzeba coś zrobić. Teraz poukrywali się w samorządach terytorialnych.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

31-07-2019 [22:35] - Imć Waszeć | Link:

No właśnie, po to oni siedzą nam na głowie ;)
Trudno odmówić przenikliwości Waści poglądom.

Obrazek użytkownika Jabe

31-07-2019 [12:45] - Jabe | Link:

Czyli Szczecin rozpoczął ekspansję na zachód.

Obrazek użytkownika jazgdyni

31-07-2019 [22:34] - jazgdyni | Link:

Nie Szczecin kolego. Tylko ukryta w samorządach banda zdrajców.

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

31-07-2019 [12:53] - AŁTORYDET | Link:

Podzielam Pana opinie i oburzenie. Jeśli ZP, będzie rządziła w kolejnej kadencji, to kwestia reformy samorządowej, powinna być potraktowana na równi z reformą sądów. Na samowolę i rozległe prerogatywy samorządów, nałożyły się uwarunkowania społeczne, szczególnie na "ziemiach odzyskanych" opisywane jako "społeczność pomigracyjna". "Trujmiasto" - to przykład modelowy. Społeczność uformowana z repatriantów kresowych, niezamożnych podlasiaków i mazowszan, przesiedlonych Ukraińców, tych którzy ukrywali się przed komuną z racji okupacyjnej aktywności (tej szlachetnej i tej haniebnej), w warunkach komunistycznej opresji, nie wytworzyła odpowiedniej bazy kapitału społecznego. Jeżeli urodziłeś się w polskim Wilnie, a w dowodzie stoi "ZSRR", to jak zbudować tożsamość, kiedy nie wolno Ci nawet snuć wspomnień? Dlatego wielkim szacunkiem, darzę tych Polaków, którzy zamieszkując te ziemie, zachowują wartości polskie i dumę z bycia Polakiem. Bo napotykają w tym dziele na trudności, których nie doświadczają Polacy "zakorzenieni" z Mazowsza czy Podkarpacia. 
Serdecznie pozdrawiam.
 

Obrazek użytkownika jazgdyni

31-07-2019 [22:36] - jazgdyni | Link:

Serdecznie pozdrawiam.

Bardzo podobnie rozpoznajemy sytuację. Kiedy kaczyński w pełni to pojmie?

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

31-07-2019 [13:17] - krzysztofjaw | Link:

Witam serdecznie
Mnie też szlag trafia. Czy wojewoda nie może podjąć żadnej decyzji wstrzymującej to babsko w Gdańsku? Przecież jej plan na 1 września urąga wszystkiemu, to jakieś kuriozum... I kto będzie za to płacił? Polscy żołnierze polegli w czasie II WŚ "przewracają się w grobach".
To samo Szczecin. W ramach integralności państwa też winno się zakazać tworzenia takich struktur, które mogą doprowadzić do upadku Polski lub jej rozbioru. 
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika jazgdyni

31-07-2019 [22:38] - jazgdyni | Link:

No widzisz.
Tak to wszystko skonstruowano by można wywołać pełny paraliż władzy.
Mamy do czynienia z nie byle jakimi fachowcami. Nie w Polsce, oczywiście.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

31-07-2019 [13:39] - wielkopolskizdzichu | Link:

Panie Jazgdyni. Skoro dla PiS i jego stałego elektoratu, Polska to sarmackie kurchaniki, i wszyscy nie głosujący na Partię to wnuki Sowietów, to co dla mnie za różnica czy w Poznaniu rządzić będzie pogardzający mną Prawdziwy Polak czy udawany Szwab.

Obrazek użytkownika Tomaszek

31-07-2019 [21:34] - Tomaszek | Link:

Zdzichu Admin nie puścił mi posta i niestety nie dowiesz się co dla Ciebie za różnica . Albo się domyśl .

Obrazek użytkownika jazgdyni

31-07-2019 [22:39] - jazgdyni | Link:

Klasyczna mentalność chłopa pańszczyźnianego. Albo niewolnika... albo raba.

Obrazek użytkownika xena2012

31-07-2019 [15:51] - xena2012 | Link:

I po coż było oddawać walkowerem uroczystości państwowe na Westerplatte?  Czy trzydniowa wizyta Trumpa w Warszawie (rozumiem znacząca) ma być wykretem lub unikiem od obchodów 1- go września własnie na Westerplatte? Właśnie teraz kiedy to upiorne babsko robi wszystko by oderwać nie tylko Westerplatte ale i Gdańsk od Polski władza rejteruje? Widać to od lat ,kiedy  Marsz Niepodległości przenoszono do Krakowa ,a w roku ubiegłym do końca nie było wiadomo czy i gdzie się odbedzie.NIe bądźmy zdziwieni, na Śląsku RAŚ tylko czeka na okazję by jak pani Dulkiewicz uchylić nieba Niemcom.Teraz krzyk i zgorszenie bo wstrętny babsztyl zagrał władzy na nosie? Przecież ona nienawiść do Polski ma nawet wypisaną na twarzy i w tych wstretnych zacisniętych w waską kreseczkę ustach.Nie rozumiem dlaczego radni Gdańska dowiedzieli się o jej decyzji wspólnego swietowania z Niemcami dopiero z mediów,czyżby decyzja była jednoosobowa a może przyszła z ambasady niemieckiej? Chciałaby wierzyć że w trakcie tej uroczystości padnie nawet jedno słowo czego symbolem jest Westerplatte. Czy młodzi gdańszczanie dowiedzą się prawdy i czy będą chcieli się dowiedzieć,oprócz tego gdzie będą serwowane darmowe kiełbaski i piwo.

Obrazek użytkownika Jabe

31-07-2019 [15:55] - Jabe | Link:

Kiedy Marsz Niepodległości przenoszono do Krakowa?

Obrazek użytkownika jazgdyni

31-07-2019 [22:43] - jazgdyni | Link:

Pani Xeniu

To wyłącznie kwestia odpowiedniej organizacji i logistyki. Na pewnym wysokim poziomie z dużą dawką prestiżu musi to się odbyć tam, gdzie są odpowiednie warunki. Gdańsk tego nie zapewnia. Trump też zaprasza do Białego Domu, a nie na capstrzyk w Arlington.

Obrazek użytkownika tricolour

31-07-2019 [18:20] - tricolour | Link:

No przepraszam bardzo, dlaczego kolega ma pretensje do osób, które mają długofalową politykę względem sąsiada. Co jest złego w tym, że ktoś ma jasne i nieukrywane cele i konsekwentnie je otwarcie realizuje?

Obrazek użytkownika jazgdyni

31-07-2019 [22:44] - jazgdyni | Link:

Pobździj sobie kolego gdzie indziej, dobra?

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

31-07-2019 [21:50] - zbieracz śmieci | Link:

Ponieważ to niemcy wybrali sobie jako partnera do rozmów marszałka województwa widocznie wiedzą co czynią a jak marszał je podejmie to jest coś jak Zdrada Dyplomatyczna ,Kodeks Karny i obraza Konstytucji nawet takiej jak ta bo akurat w kwestii obszaru RP i jej nienaruszalności jasno w niej wyłożono.
Zamiary niemiec to fantasy ale co im szkodzi narobić dymu

Obrazek użytkownika jazgdyni

31-07-2019 [22:48] - jazgdyni | Link:

O Boszszsz...

"Zdrada Dyplomatyczna ,Kodeks Karny i obraza Konstytucji ..."

Czy przez te 30 lat cokolwiek z tego zostało użyte?

A znalazłoby się około setki szubrawców, którzy powinni byc tak sądzeni i ukarani.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

31-07-2019 [23:03] - zbieracz śmieci | Link:

Paragrafy są ale i jest kasta -dwie rozprawy i każda kanalia uniewinniona-dzięki dudaczewskiemu kasta w SN i NSA ma się dobrze....

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

31-07-2019 [22:13] - Imć Waszeć | Link:

@Czesław2: Te sprawy nie mają związku z elektoratami i mało wspólnego z poparciami wewnętrznymi. Chodzi raczej o taką sytuację jak po IWŚ, a potem po IIWŚ, czyli o przesuwanie granic. Gdyby Polska umiała przed wojną odpowiednio przerysować sytuację z landami wschodnimi Niemiec, to tak jak ziemie zachodnie, NRD mogłoby zostać przyznane Polsce. Rosjanie nie musieliby wtedy stać z wojskiem okrakiem nad Polską. Właśnie w tym celu została wokół Polski wytworzona geopolityczna próżnia, żeby "wytłumaczyć" wciśnięcie Polski w strefę zdominowaną przez ZSRR, mimo dzielności naszego wojska na wszystkich frontach, mimo bycia aliantem, jednym ze zwycięzców, mimo werbalnie wyrażanych sympatii i całego tego teatrzyku politycznych zawodowych kłamców. Właśnie chodzi o geopolitykę i tamtym byłoby wszystko jedno kto okupuje wschód Niemiec. Jedynie Niemcom i Rosji nie było wszystko jedno. Dziś widzimy jaki to był błąd m.in. w polityce USA.

Obrazek użytkownika jazgdyni

31-07-2019 [22:50] - jazgdyni | Link:

Rozumowanie najwyższej klasy.

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

01-08-2019 [00:07] - zbieracz śmieci | Link:

Te teorie to naprawdę już budzą poważne zaniepokojenie...!?

Obrazek użytkownika xena2012

31-07-2019 [23:21] - xena2012 | Link:

Jaka jest rola jakiegoś pastora Cwierza w tych uroczystościach? Jakie w końcu jest hasło tej wykluczającej Polskę imprezy?Dlaczego radni magistratu nic na ten temat nie wiedzą?

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

31-07-2019 [23:50] - zbieracz śmieci | Link:

Gdy połączenie westów z osi było coraz bliżej  prawdziwi patrioci  zwi,azani z morzem jednocześnie komuchy pobiegli do jaruzela i towarzyszu ratuj bo znaczna część kanału dojścia biegnie po stronie ddr a jak się połączą to może być różnie ,nie będą sami pogłębiać a nam nie zezwalać i wtedy koniec ze Świnoujściem i Szczecinem'.
Jaruzel w try miga do honeckera i mówi co i jak a wyjściem było przesunięcie granicy aby cały kanał był po naszej stronie ,gensek poszedł na rękę drugiemu gensekowi i uruchomił całą procedurę prawną zakończona zaklepaniem przez izbę ludową .Gdy westy się dowiedzieli to zawyli ze złości ale już niczego nie mogli cofnąć .
Jak się trafiła okazja to skurwysyny położyli rurę tak aby mimo wszystko utrudnić ruch największych  jednostek.
Jaruzel to bandyta ale w tym wypadku zrobił jedyna dobrą rzecz dla Polski a ,że mało kto o niej wie- i u nas i w ddr była ta operacja ściśle tajna aby zapobiec działaniom rządu rfn i bnd

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

01-08-2019 [14:08] - zbieracz śmieci | Link:

Nic ,cisza błękitna a przecież to sensacja taka informacja ale to mnie nie dziwi bo wiele lat temu też pies z kulawą nogą się nie zainteresował chociaż wiem dlaczego...
Gdy wiele temu ukazała się informacja ,że cycki ciotki Krysi nawinęły się na wałek maglownicy to też nie wierzono...!?

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

01-08-2019 [17:39] - Imć Waszeć | Link:

Już o tym kiedyś słyszałem, dlatego obecnie nie robi to już na mnie większego wrażenia. Ponadto czytam własnie o specyfice języków typu SVO, a zatem również gorąco polecam zapoznanie się z tym zagadnieniem, gdyż wtedy zdania szanownego staną się bardziej czytelne oraz mniej wieloznaczne.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

01-08-2019 [20:19] - zbieracz śmieci | Link:

Wiedziałem ,że wiedziałeś ale wrodzona skromność ...!?

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

01-08-2019 [21:41] - Imć Waszeć | Link:

No cóż, już to kiedyś mówiłeś. Ponadto niektóre skróty mogą być naprawdę długie, a koleżanka nazywa się Dżordż ;)
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

01-08-2019 [21:52] - zbieracz śmieci | Link:

Kocham cię Waszeciu i cmok ,cmok !

Obrazek użytkownika cyborg59

01-08-2019 [18:28] - cyborg59 | Link:

Sam napisałeś "Bajkę o dobrych komuszkach Jaruzelku i Honekerku " ?
Ten "kanał" nazywa się Tor Wodny. Południkowy przebieg granicy morskiej Polska/NRD ustalili zwycięzcy II Wojny Światowej. NRD wielokrotnie podważała te ustalenia, bruździła jak mogła. Nie pomagało również to, że marynarka ZSRR używała akwenu przyległego do toru podejściowego Świnoujścia  jako poligonu.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

01-08-2019 [21:46] - zbieracz śmieci | Link:

Mój drogi ,nie ma za grosz talentu o pisania bajeczek ani też za grosz moralisty bo każda bajka powinna mieć jakiś morał,nieprawdaż...!?
Teraz mi wytłumacz czy Tor Wodny jest w całości po naszej stronie granicy czy nie a jak tak to od kiedy...!?
To co wyprawiali kacapy w Polsce bo to oni ustalali prawa morskie,lądowe czy powietrzne bo byli okupantem nie spisać na wołowej skórze łącznie z takim pierdołami jak granice pomiędzy demoludami.tyle tylko ,że nie miało to nic wspólnego z prawami krajów okupowanych czy prawem międzynarodowym.
Przekop który tak atakuje opozycja
 to pryszcz przy nakładach jakie rząd daje na pogłębienie toru wodnego Świnoujście _Szczecin a jest tego prawie 70 km plus tory kolejowe do portów to dopiero jest ból głowy dla niemców a po ukończeniu A3 będą załatwieni na cacy na kierunku północ -południe !
Gdy włoska firma zaczęła mieć opóznienia w budowie A3 nie czekano aż zwieje z Polski z kasą zostawiając na lodzie naszych podwykonawców ,zerwano kontrakt ,zablokowano kasę i idzie wszystko normalnie 
 

Obrazek użytkownika cyborg59

01-08-2019 [23:00] - cyborg59 | Link:

Nie podyskutujemy !
Musiałbyś znać terminologię : rozgraniczenie mórz terytorialnych, granica stref rybołówstwa, granica szelfu....Wyciągnąłem nawet mapy morskie, począwszy od : Pommersche Bucht und Stettiner Haff nr. 1912 z poprawkami na rok 1952 ....
Wiesz co ? Już mi się odechciało ! Babranie się w prawie morskim i międzynarodowym nie będzie ciekawe dla czytelników.
Zgadzam się z Tobą w temacie pogłębienia toru wodnego Szczecin - Świnoujście do 12,6 metra. Warszawka doprowadziła do zamulenia toru, nie trzymał on już gwarantowanej głębokości 10,5 metra.
Pozostaje sprawa zmuszenia Niemców do zakopania obu rur gazowych, bo ograniczają żeglugę poniżej Bornholmu. Statki o większym zanurzeniu muszą iść powyżej Bornholmu, gdzie jest głębokość 34 do 37 metrów i zawracać do Świnoujścia.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

02-08-2019 [15:27] - zbieracz śmieci | Link:

Cyborg ,nie za wiele sobie pozwalasz bo na razie ani jednym słowem nie napisałeś abym w czymkolwiek kłamał odnośnie toru wodnego [dojścia]...
Idziesz na bezczela twierdząc ,że ty jedynie wiesz co to wody terytorialne ,granica państwa ,strefy ekonomiczne ale to akurat zostało pominięte.Chcesz mi przywalić cepeem i chociaż to narzędzie nie potrafisz się nauczyć obsługi i walisz po swojej glacy.
Co do map to o tobie chdzą legendy we wszystkich rodzajach wojsk bo ponoć na zajęciach z topografii prowadzonych przez kaprala który pokazując na rozwieszonej mapie twierdził ,że mamy cztery strony świata a ty na to -ob.kapralu strony to mamy na mandolinie a nie na mapie!
Cyborg model 59 o czipach wielkości arbuza uważaj bo przejadę magnesem i to będzie taka mizerykordia i po co ci to!?